Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Mrv87 # 2014.03.21. 14:32

E heti szakvizsgázók! Tapasztalatok? Meséljetek! :-)

Penny # 2014.03.20. 19:33

gratula anomono!

az írásbeli kérdésed esetleg meg tudnád esetleg osztani velünk? (én is nemsokára megyek és szintén Gt-ből írok)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.20. 13:30

Az egyik álláspont szerint a legelső társasági szerződés módosításakor fel kell emelni a törzstőkét (legkésőbb persze 2016-ig), és onnantól kezdve a társaság az új Ptk. szabályai szerint köteles működni.
Ez nem is kérdés.

Mrv87 # 2014.03.20. 12:35

Gratulálok anomono a sikeredhez! :-)

Az 500.000,- Ft törzstőkéjű kft-k esetében a teendőkről eléggé megoszlanak a vélemények - legalábbis amit a környezetemben hallok.

Az egyik álláspont szerint a legelső társasági szerződés módosításakor fel kell emelni a törzstőkét (legkésőbb persze 2016-ig), és onnantól kezdve a társaság az új Ptk. szabályai szerint köteles működni.

A másik álláspont ezzel szemben az, hogy a társaság függetlenül attól, hogy a törzstőke kötelező felemelésének határidejéig a társasági szerződést esetlegesen módosítja, mindaddig a Gt. szabályai szerint működik, míg a törzstőkét fel nem emeli. Tehát a társaság mondhatja azt, hogy pl. idén módosítja a társasági szerződést, de a törzstőkét még nem emeli fel. A törzstőke felemeléséig a Gt. szabályai szerint működik.

Én az utóbbi álláspontot preferálom!

eanett # 2014.03.20. 11:57

gratulálnuk anomono! és köszi a kérdéseket! sokat segít!

anomono # 2014.03.19. 17:11

Kedves Fórumozók!

Mai, Új Ptk-s vizsgatapasztalat:

Gt (ebből írtam):

  • társaság-típusok, kft-nél, zrt-nél, nyrt-nél minimális törzstőke, alaptőke (vicces, emlékszem-e, h. régen - értsd 5 napja - mennyi volt a kft-nél :) )
  • mit kell tenni az 500.000,- Ft-os törzstőkéjű kft-nek és meddig?
  • mik azok a fantomcégek és mit lehet ellenük tenni
  • cégnévvel kapcsolatos kérdések
  • végelszámolás, felszámolás lényege
  • felszámolásnál Cégközlönyben közzététel jelentősége
  • gt-k és szövetkezet közötti lényegi különbség

Pp.:

  • fellebbezés, főleg a másodfokú eljárásban hozható határozatok)
  • sajtóhelyreigazítási per

Ptk.:

  • személyiségi jogok megsértése (szankciók részletesen, főként a sérelemdíj)
  • szerződésszegéssel okozott kár
  • szerződésen kívüli kárfelelősség

Nagyon kedves, emberséges bizottság, segítőkészek voltak, jó hangulatú volt a vizsga, tehát Mindenkinek hajrá!

Penny # 2014.03.19. 12:31

igen, valahogy én is így gondoltam, csak legyen idő az átolvasásra... (kifejezetten megörültem anno a tételsor láttán, hogy nincs benne annyi PK PJE stb)

drpisces # 2014.03.19. 09:04

Penny!

Akkor gondolom, ami kell, az kell, a többit pedig érdemes átolvasni, mert az ördög nem alszik...

Penny # 2014.03.19. 08:33

drpisces
köszi az infót
azért is lesz érdekes mert a jelenlegi tételsor (A/1 és A/3 részét) "PK-tlanították" gyakorlatilag illetve PJE és hasonlók is csak minimális van benne

én április közepén megyek...

drpisces # 2014.03.19. 07:43

Sziasztok!

Én majd csak májusban tervezem a polgár vizsgát, de ezt ma találtam, gondoltam jó segítség:
http://www.lb.hu/…je-hatarozat

Mrv87 # 2014.03.18. 11:16

Én is kíváncsi vagyok a tapasztalatokra! :-)

drZacc # 2014.03.17. 16:51

Aki ma volt írásbelizni, megosztaná a tapasztalatait? :-)

drZacc # 2014.03.17. 14:28

az írásbeli is érdekes lesz; vajon mi lesz a jogeset? 2015. március 16-i jogsértés miatt március 17-én bírósághoz fordulnak? :)

Penny # 2014.03.17. 07:50

Mrv87

szerintem az új Ptk. kell, az átmeneti rendelekezések miatt valóban kell még alkalmazni a régit, de az már nem hatályos ÉS hát elvileg csak a hatályosat kérdezhetik (lsd megújult tételsor)

persze én is simán el tudom képzelni, hogy lesz kérdés a régi, de mind2őt megtanulni a vizsgára az sztem lehetetlen

Mrv87 # 2014.03.14. 14:35

drZacc Addig még simán kijöhet egy újabb Ptk. is :-D

drZacc # 2014.03.14. 14:18

Akkor addigra már nagyon képben leszel! :-)

Mrv87 # 2014.03.14. 14:13

drZacc

Én csak ősszel megyek majd, úgyhogy bőven odébb lesz az még.
A munkámban kell az új Ptk., úgyhogy mondhatni már vizsgára is készülök.

Mrv87 # 2014.03.14. 14:11

alma29

Mi újság van? Gondoltam Rád, remélem, hogy minden rendben ment! :-)

drZacc # 2014.03.14. 14:11

Mrv87! Melyik nap vizsgàzol, és miből írsz? Èn április 7-re neveztem be.

Mrv87 # 2014.03.14. 14:02

drZacc

Az új Ptk. varázsa :D
Kíváncsi leszek, milyen tapasztalatok lesznek a polgár szakvizsgáról... hatalmas mennyiség, és bár a hatályos joganyag a követelmény, az átmeneti rendelkezések miatt a ma hatályos Ptk-t is ugyanúgy kell tudni... legalábbis szerintem, de majd kiderül :-)

drZacc # 2014.03.14. 13:46

Köszönöm Mrv87!

Mrv87 # 2014.03.14. 13:04

drZacc

Jogcímes elbirtoklásnál csupán arról van szó, hogy a felek között létrejött egy adásvételi szerződés, amely alapján a vevő a vételárat teljesítette és az ingatlan birtokát is megszerezte, de a szerződés alakszerűségi hiba miatt földhivatali bejegyzésre alkalmatlan volt (mert nem volt ügyvéd által ellenjegyzett az okirat)

drZacc # 2014.03.14. 12:39

Sziasztok!
Tudna valaki egy példát mondani a jogcímes elbirtoklásra? :) (5:45.§)
semmi anyagot nem találok hozzá

Dr.Tiborcz Attila Ügyvédi # 2014.03.13. 21:02

Sziasztok!Ma voltam szóbelizni a Fővárosi Ítélőtáblán.A vizsgáztatók nagyon jófejek voltak - legalábbis velem.

Egy volt Alkotmánybíró, volt Pécsi Ügyvédi Kam. elnök kérdezte a Ptk.-t, teljesen gyakorlati oldalról. Számomra nagyon egyszerű kérdéseket tett fel.

  • először az írásbeli tényállásomat és az ítéletem indokolását kérte elmondani
  • beszámítás, mit jelent,h. egynemű a követelés
  • lehet-e ingatlan foglaló - igen, és nem is jó válasz :D...új Ptk.-ban nem lehet.
  • ingó zálogjog alapítása, ingó jelzálognál z.tárgy kinek a birtokában van(marad) - mi ennek az oka? ( kötelezettnél, azért,m. gazd.-i tev.hez használja)
  • vagyon terhelő zálogjog
  • milyen anyagi jogi kifogásokat lehet előterjeszteni? elévülés, jog - és kellékszav.,beszámítási kifogás
  • bírósági úton nem érv. követelések
  • egyezség fogalma és joghatása

Fentiek mind rövid és lényegre törő választ igénylő, tehát nem kifejtős kérdések voltak ( kivéve az írásbelivel kapcs.)

Pp.:- pertárgy érték fogalma,jelentősége ( csak így, felsorolásként: hatáskör, illetékesség, perköltség, kisértékű perek, kiemelt jelentőségű perek, fmh. eljárás, törvényszékről kérelemre egyből Kúria előtti elbírálás, felülvizsgálati eljárás)

  • ítélet hatályon kívül helyezése ellen lehet - e felülvizsgálatot kérni - nem. - miért?! mert nem érdemi határozat.
  • hirdetményi kézbesítésnél hány nap után minősül kézbesítettnek, hol függesztik ki, és önkormányzati, vagy bírósági kifüggesztéstől számítják a határidőt.

Gt.- szintén a gyakorlatban

  • ha ügyfél azzal jön be, hogy itt egy tgy. határozat, amivel kizárták, mit nézek meg rajta, és mit teszek. - hányan voltak össz., mennyi volt a részesedése + oda akart kilyukadni a kérdező, hogy a társaság pereli a tagot ezután, tehát ez a kizáró határozat önmagában nem elég
  • ha kereseti kérelmet kér az ügyfél beadni vagyonjogi ügyben, és észreveszem,h. az alperes jelölt felszámolás alatt áll, mit teszek? - követelés bejelentés, és ha felszámoló nem vitatja, akkor ok, ha igen, akkor a felszámoló terjeszti a (melyik bíróság?!) felszámolást elrendelő Tv.szék elé.
  • mi az a szerződésminta:).

Írásbelim Ptk.-ból 102-es jogeset:
Határozatlan idejű bérleti jogviszony, bérbeadó kezdeményezi a bérleti díj felemelését, mert jelentősen megemelkedik az ilyen üzlethelyiségek bérleti díja a környéken. A bérlő csak kisebb emelést tart ésszerűnek, de a szerz. szabadságra hivatkozva vitatja a bíróság szerződésmódosítási jogát. Feladat szerint ítéletet kellett hozni: helyt kellett adni a kereseti kérelemnek.

Mindenkinek sok kitartást és főleg egy nagy kalappal.. kívánok!!
írásbeli:5, Ptk.:5, Gt.:5, Pp.:5 lett.


Dr. Balla Anita
Web: http://www.tiborcz.hu
Email: drballaanita@gmail.com
Tel: 06-30/93-88-015
Szeretettel várjuk kedves Ügyfeleinket!

dandyke # 2014.03.13. 09:44

Sziasztok!
Ha valaki már túl van rajta, kérnénk beszámolót...ha lehet.Köszi..