végrehajtás kérdések


dawee # 2024.08.03. 12:47

üdv 96000 forint a fizetésem, több letiltás esetén 50%ot vonhatnak a bérembol ugyebar, de 60.000 forint mentes resz tehat ebbol a 96000 forintbol levonas utan maradna minimum 60000 forint?

gerbera317 # 2024.08.03. 14:53

Igen. Hiába az 50%-os számtan, tőled csak 36.000 Ft vonható le.
OFF 96 ezer az nagyon sovány fizu. Nem akarsz váltani? ON

dawee # 2024.08.03. 15:30

gerbera317
sajnos leszázalékolt lettem egy baleset miatt ezért ennyi a fizetésem illetve ez az oka hogy végrehajtás alá kerültem, de akkor legalább kicsit megnyugodtam hogy a 60.000 forint legalább megmarad minden esetre postai úton kérem a fizetésem az esetleges inkasszó végett.

valitimea # 2024.08.14. 06:40

Kedves Fórumozók!
2017 óta végrehajtási eljárás van folyamat ellenem lejárt díjtartozás miatt 1.400.000,Ft-ra, 2019-ben részletfizetési megállapodást kötöttem a végrehajtóval, azóta havonta 50.000 Ft-ot fizetek, mégis azóta is az egész összegre számolja a végrehajtó a kamatot. Az lenne a kérdésem, hogy hiába csökken a tartozás, tehát már nem tartozom annyival, akkor is az egész összegre kell számolni a kamatot? És ha igen mi alapján?
Nemrég kaptam egy kimutatást és abban az van, hogy eddig a tőke összeg 10 %-al csökkent csak, az összes többi befizetést a kamatra számolta el. Azt mi dönti el, hogy milyen arányban számolja el a befizetést a tőkére és a kamatra?

papinianus88 # 2024.08.14. 07:31

valiímea. A kamat a kifizetés napjáig megilleti a jogosultat. Ha havonta mondjuk 15 ezerrel növekszik a kamat, és 50 ezret befizetsz, akkor "csak" 35 ezerrel csökken a tartozásod. Van, hogy soha nem térülhet meg. Amúgy ami előírja egy régi római jogi alapokon nyugszik, szóval nem szívatásból találta ki nem rég a jogalkotó:

a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény:

6:46. § [Elszámolás több tartozás esetén]

Ha a pénztartozás teljesítéseként fizetett összeg az egész tartozás kiegyenlítésére nem elegendő, azt – ha a jogosult eltérően nem rendelkezett, és egyértelmű szándéka sem ismerhető fel – elsősorban a költségekre, majd a kamatokra és végül a főtartozásra kell elszámolni.

Középen szerepel egy klaudikálóan kógens szabály: Az adós érdekében ettől eltérést enged a törvény, hogyha a jogosult így rendelkezik. (Általában nem szokott)

Amúgy a régi Ptk. is a főszabályról ugyanúgy rendelkezik (Ptk. 293. §)

Marton751012 # 2024.08.16. 08:12

Üdvözlet. Adott egy végrehajtónál levő tartozás. Az ügyfél kért, és kapott lehetőséget a tartozás kamatmentes rendezésére de úgy hogy a végrehajtónál kell megkötni a szerződést. Emberünk megjelenik a végrehajtónál ahol közlik vele, hogy kérjen a vh. kérőtől egy számlaszámot és oda törlessze, ők pedig adnak csekket a saját költségeik megfizetésére. Mivel egy korábbi tartozásnál(ugyanezen vh. kérőnél) már működött emberünk hazamegy, másnap eléri a vh.kérőt ahol közlik vele, hogy ez nem lehetséges menjen vissza a végrehajtóhoz. Következő időpont amikor el tud menni az bőven az ajánlaton szereplő fizetési határidőn túl van. Mit tud addig tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.16. 09:17

Valaki azt mondta, az adósnak megállapodás nélkül tilos fizetnie? Az ellenkezője az igaz: az adós köteles fizetni; ha van megállapodás, ha nincs.

Marton751012 # 2024.08.16. 10:22

Természetesen nem tilos. Az ajánlat akkor él ha megkötik az egyezséget ezért volt a végrehajtónál illetve az első befizetést megtenni plusz a csekkeket elkérni. Kapott csekket a végrehajtó költségéről. illetve azt, hogy kérjen számlaszámot a vh kérőtől amire utalhat. A vh kérő nem ad számlaszámot, visszaküldte a végrehajtóhoz.Egyezség nélküli fizetésnél nincs kamatmentesség, gondolom pontosan tudja, hogy nem két forintról van szó.

drbjozsef # 2024.08.16. 12:21

Marton751012,

Talán a vh kérő a Vht. 52/A.§ szerinti végrehajtói intézkedésre gondol, de ott elvileg ugye feltétel, hogy már minden más módon a végrehajtó megpróbálta behajtani a tartozást, és nincs végrehajtható vagyontárgyad, jövedelmed, járandóságod.

Próbáld meg elérni a végrehajtónál, hogy részedre eszerint adja meg a részletfizetési lehetőséget, a feltételekben te megállapodtál a vh kérővel, aszerint állapítsa meg a részleteket, és küldje meg neki a fenti szakasz (3) bekezdése szerint az egyezséget, és hogy a vh kérő nem fog ellentétes nyilatkozatot tenni ezzel.

Tekintve, hogy az egyezség ugye nem jött létre, addig nem nagyon tudsz mit tenni. A jóhiszeműséged igazolására én befizetném a helyedben az első részletet, akár a végrehajtónak, csak hogy lássák a teljesítést, de ez nem fog jelenteni neked még semmit, lehet ennyit pluszban buksz, ha mégis létrejön az egyezség. Ha nem, akkor meg úgyis mindegy, de ha semmit se fizetsz, lehet, hogy végképp nem fog létrejönni soha.

papinianus88 # 2024.08.16. 12:39

A végrehajtást kérő tart a Vht. 34. § (5) bekezdése szerint, hogy közvetlenül részére teljesítesz, akár a végrehajtási költségeket is neki kell teljesítenie. Ha van megállapodás, ha nem, amennyiben utóbb nem teljesítik a Díjjegyzéken feltüntetett összeget a Vht. 34. § (5) bek alapján a foganatosító bíróság elsődlegesen a végrehajtást kérőt fogja felhívni a teljesítésre. És az ugye a Vht. 16. § (o) pontja alapján utóbb végrehajtható okirat.

Talán a vh kérő a Vht. 52/A.§ szerinti végrehajtói intézkedésre gondol, de ott elvileg ugye feltétel, hogy már minden más módon a végrehajtó megpróbálta behajtani a tartozást, és nincs végrehajtható vagyontárgyad, jövedelmed, járandóságod.

Itt arra gondoltál , hogy végrehajtási eljárási cselekményeket foganatosította, és úgy megállapítja, ugye? A törvény alapján a lefoglalásoktól függetlenül ha, kérelmezi az adós a részletet, akkor ennek bizony nincs akadálya, sőt a végrehajtandó követelés egy részét megfizette fordulat vonatkozhat arra is, ha inkasszóból befolyt összeg felosztásához hozzájárul, mint első részlet az adós, akkor a részlet megállapítható, ahhoz a végrehajtást kérő hozzájárulása nem szükséges.

A Vht 52/A. §-ának a feltételei: 1. kérelem, 2. végrehajtói vagyonkutatás 3. végrehajtói foglalás 4. teljesítés. A törvény szövege alapján lehetősége van ilyen esetben az adósnak, hogy kérelem alapján 500 forint részleteket kérelmez, azt teljesíti is, és megtörtént a lefoglalás, vagyonkutatás. Igaz, hogy nem célszerű, mivel a Vht. 52/A. § (3) bek alapján a végrehajtást kérő a kézbesítéstől számított 15 napon belül megtámadja.

Lényegében a fentiek alapján az adósnak nem kell aggódnia, a végrehajtótól kapott csekken, vagy a fejlécen, vagy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar végrehajtói honlapjain szerepel a végrehajtó letétiszámla, amelyre teljesítheti az első részletet, közleménybe beleírja a nevét, ügyszámot, valamint az "első részlet" fordulatot.

Marton751012 # 2024.08.16. 13:26

drbjozsef, köszönöm a segítséget. Pont amiatt volt bent az adós mert megkapta a végrehajtó is a részletfizetésről szóló ajánlatot, amit szeretett volna hivatalosan aláírni. A végrehajtás már szüneteltetve volt azzal. hogy az adósnak nincs jövedelme, lefoglalható vagyontárgya. A végrehajtónak fizetendő összegről megkapta a csekket, a jutalékot pedig 2 havonta kell fizetnie. Ha jól értem akkor mindenképpen a végrehajtó számlájára tegye fel a pénzt?

gerbera317 # 2024.08.17. 07:41

Nekem ebből az jött le, hogy téged inkább csak a papírgyártós része érdekel a dolognak, a fizetős rész már sokkal kevésbé. És a végrehajtó is ugyanezért hajtott el: mert nehogy már papírt kelljen gyártania egy szünetelő ügyben, amíg egy fillér teljesítést sem látott.

Marton751012 # 2024.08.17. 13:18

Van itt rosszindulat nem is kevés. Gerbera tudom hogy sok iskolád van, de vagy az értő olvasás nem megy vagy csak szimplán élvezed ha paraszt vagy. Az adós befáradt a végrehajtóhoz a megállapodást aláírni magával vitte az első részletet is. A másik...egy szünetelő végrehajtást szeretne elkezdeni fizetni, természetesen a vh kérő ajánlata szerint.Láttál már ilyen ügyet, és hitelkártyánál sokat jelent a kamatmentesség, nem igaz?

gerbera317 # 2024.08.18. 05:40

magával vitte az első részletet is
És ez hol van leírva az előzményben? Egyébként pedig befizette? Mert ha nem, akkor az van, amit én írtam: bizony, a papírgyártásra gyúr az adós.

Keresztnev # 2024.08.18. 05:56

Üdvözlök Mindenkit! Meg tudná valaki mondani, hogy ha van egy folyamatos árverés, ahol 50% minimál áron van már kint az ingatlan 50 millió, lerakják ezt a licitet, kikerül az elektronikus árverésbe, ahol jelzik, újra a a három intervallumot a csökkentett árakkal.
Első szakaszban a 100 millió, második 75, harmadik 50, és én az első szakasz vége előtt szeretnék licitálni úgy hogy van rajta már egy 50 milliós licit, amivel kivették a folyamatosból, akkor elfogadja az 51 milliós licitet, vagy csak 101 milliót lehet licitálni?

osztap # 2024.08.18. 07:01

Keresztnev,

Egyik sem, 100 millión már lehet licitálni. Elég az adott szakasz minimálárát ajánlani, a szakasz első licitjeként nem kell afölé menned.

Keresztnev # 2024.08.18. 08:12

Osztap
Ha az első szakasz végéig nem teszem le a 100 milliós licitet, akkor az 50 milliós licité az ingatlan? Amivel kivette a folyamatosból?
Köszönöm

Keresztnev # 2024.08.18. 08:24

A kérdésem lényege, hogy ilyenkor én tudok-e az ő minimum árára rálicitálni a megadott licitküszöbbel, azaz 51 millióval, vagy a rendszer csak a 100 milliós licitet engedi. És a minimum licitet még a folyamatosban letevő elviheti-e a minimum áron 50 millióért az első szakasz végén, ameddig én viszont csak 100 milliós licitet tehetek.

gerbera317 # 2024.08.18. 08:54

A folyamatos árverés úgy kerül ki élőbe (elektronikusba), hogy egy vételi ajánlat már eleve van. Ebben az esetben 50% Az élő árverést úgy írják ki, hogy 90 - 70 - 50% a minimálár, de az 50% már - ugyebár - foglalt, ezért a következő ajánlatot már a licitlépcsővel emelni kell. De!:
Ha most, az első szakaszban akarsz licitálni, akkor a 90%-ot (nem 100-at!) kell bekínálnod. Ha kivárod a második szakaszt, akkor pedig 70%-ot. A jelenleg meglévő 50%-ra csak akkor tudod rákínálni a licitlépcsős ajánlatot, ha kivárod a harmadik szakaszt, előbb nem. Ha nem licitál senki, akkor az árverést elindító 50%-os ajánlattevő lesz a licitnyertes.
Egyébként, az árverés során bármikor, bármennyit kínálhatsz, csak győzzed aztán megfizetni. De úgy látom, te csak licitlépcsővel emelnél, úgyhogy azzal meg kell várnod, a harmadik szakaszt.

Keresztnev # 2024.08.18. 09:51

Gerbera 317
Köszönöm! Akkor ha jól értem, ha letelik az első szakasz, és nincs más licit, csak az az 50%-os, amivel kivették a folyamatosból, akkor nem lesz az 50 %-os kezdő licité az ingatlan, mert az nem éri el az erre a szakaszra meghatározott minimum árat. Nem veszik le az árverést az első szakasz végén, hanem megy tovább az árverés a következő szakaszba, függetlenül attól, hogy van már egy licit az árverésen, az 50 %os. Ha itt, a második szakaszban sem érkezik licit, akkor sem lesz az 50%-osé, hiszen még mindig nem éri el ennek a szakasznak a minimum árát, nem veszik le az árverést, hanem megindul a harmadik utolsó szakasz is. Itt már rá lehet licitálni a megadott minimális licit küszöbbel is.

gerbera317 # 2024.08.18. 10:04

Nem jól érted. Vagy csak bonyolultan fogalmazol egy ilyen egyszerű kérdésben.
Ha az első szakaszban nincs ajánlat, akkor jön a második szakasz. Ha ott sincs ajánlat, akkor jön a harmadik szakasz, ahol már van egy ajánlat, az a bizonyos 50%-os. És ha nincs más ajánlat, akkor övé az ingatlan.

Keresztnev # 2024.08.18. 10:28

De van már ajánlat! Az 50%-os, azaz 50 milliós! Azzal vették ki a folyamatosból. Az az érvényes licit ott van a licitnaplóban most, hogy elindult az elektromos árverés! Most az első szakaszban adható legalacsonyabb vételi ajánlat: 90 millió! Erre én most vagy adok egy 90 milliós ajánlatot, vagy az övé az első szakasz végén 50 millióért? Ez egy 40 milliós licitlépcső!

100 milliós ingatlan, minimál áron 50 millióért volt a folyamatosban!
Kivették 50 milliós licittel a folyamatosból.
Elindult az elektromos első szakasz90-70

gerbera317 # 2024.08.18. 10:52

Ember ugyanarról beszélünk!
Persze, hogy van egy 50%-os ajánlat, de azzal nem lehet most licitet nyerni, majd csak a harmadik szakaszban. Ha te most bekínálod a 90%-ot, tied az ingatlan, és nem lesz második szakasz se!

Keresztnev # 2024.08.18. 11:04

Ha az első szakasz végén csak az az 50 milliós ajánlat lesz, akkor megy tovább az árverés a következő szakaszba?

eulimen # 2024.08.18. 12:28

@Keresztnev
Szerinted?
(Tipp1: ebben az esetben szerinted van az első szakaszban érvényes ajánlat?)
(Tipp2: előbb értsd meg, mit jelent az "érvényes ajánlat" licitlépcsőstül, minimálárastul)