Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Gyula35 # 2017.03.04. 09:53

Ok, bocsi megtaláltam, benne van a törvényben is...

Bebbe # 2017.03.05. 09:07

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Szeretnék segítséget kérni abban, hogy árverezésen kinéztünk egy ingatlant, amiből a lakóknak 6 hónap halasztott kiköltözésük van. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni:

  • Ha megvásároljuk az ingatlant, 6 hónapig oda be se mehetünk? Értem ezen azt, hogy megnézni a házat belülről.
  • A megvásárlás után a közüzemi számlákat kinek kell rendezni? Értem itt azt, hogy 6 hónapig a bent lakó csak a számlákat termeli (víz, villany, gáz ...), ezeket nekem kell kifizetnem?
  • Előfordulhat olyan, hogy a bent lakót 6 hónap után nem lehet kitenni?

Köszönöm a válaszát előre is!
Bebbe

Misa86 # 2017.03.05. 11:29

Kedves fórumozók!

Az új törvénymódosításról van valami információtok, hogy maga a végrehajtás menete menyire fog változni? Mert amit olvastam cikkeket, azokban azt emelték ki, hogy a becsérték 100%-án kell indítani az árverést. A pesti lakások 90%-a esetében jóval e felett alakult az ár a licit végére... Szóval ebben nagy változás nem lenne, inkább csak vidéken. Vagy lesznek komolyabb változások a végrehajtási folyamatban, határidőkben is? Ha kedden elfogadják, akkor gondolom a szerdán lejáró licitekre már az új szabályozás lesz érvényes? Köszi, Misa

lorik658 # 2017.03.07. 05:33

Tisztelt szakértők!
Licitáltam egy ingatlanra, de időközben kaptam egy sokkal jobb ajánlatot. És most minden valószínűséggel nem szándékozom majd kifizetni a vételi árat.
Természetesen tudom hogy ilyenkor elvesztem az előleget, és ha egy újabb árverés során alacsonyabb áron adják el akkor a különbözetet nekem kell kifizetni. Igaz ezt annyira nem tartom valószínűnek mert már most is 50%-os áron volt meghirdetve és hosszú ideje nincs rá vevő. De a lényeg hogy még így is megérné nekem.
Mindössze annyi a kérdésem hogy az előleg elvesztésén felül van e valami extra szankció vagy kamatfizetés stb.?

Bebbe # 2017.03.08. 19:25

Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni abban, hogy árverezésen kinéztünk egy ingatlant, amiből a lakóknak 6 hónap halasztott kiköltözésük van. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni:

  • Ha megvásároljuk az ingatlant, 6 hónapig oda be se mehetünk? Értem ezen azt, hogy megnézni a házat belülről.
  • A megvásárlás után a közüzemi számlákat kinek kell rendezni? Értem itt azt, hogy 6 hónapig a bent lakó csak a számlákat termeli (víz, villany, gáz ...), ezeket nekem kell kifizetnem?
  • Előfordulhat olyan, hogy a bent lakót 6 hónap után nem lehet kitenni?

Köszönöm a válaszát előre is!
Bebbe

Dr.Attika # 2017.03.08. 19:38

Tisztelt Bebbe!
Az a lényeg, hogy mi van az árverési hirdetményben. Ha az, hogy lakottan, akkor csak a tulajdonjogot szerzi meg és a használati jogot nem. Az árverés következményeként, ha tulajdonjogot szerez, akkor külön kell kiürítés elrendelése miatt polgári pert indítania, ami évekig is elhúzódhat. Nem beszélve a perilletékről, ügyvédi költségekről. Nem véletlen, hogy a lakott ingatlan becsértéke kevesebb a lakatlantól. Ne árverezzen lakott ingatlanra. Lakott ingatlannál van még egy csapda. Az ingatlanba lehetnek beépítve- akár több milliós- tartozékok. Pl. amerikai konyha, különleges fűtés, riasztó berendezés, egyebek. Ezek értéke az ingatlan árát is meghaladhatják. Ezen eszközök értékének megtérítését joggal követelheti a bentlakó és ameddig ezt nem fizetik ki addig azt lelakhatja. Ez több év is lehet.

gerbera317 # 2017.03.08. 21:56

Nem ezt kérdezte Bebbe.
Ha az ingatlan beköltözhetően kerül árverezésre, akkor az beköltözhető, vagyis az ott lakónak ki kell onnan költöznie. Főszabály szerint az árveréstől számított 30. napig, egyébként, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig, ha pedig a bíróság a becsérték közlésekor előterjesztett kérelemre kiköltözési haladékot adott (az itt tárgyalt esetben 6 hónapot), akkor eddig az időpontig.
Ha a kiköltözésre a fentiek közül aktuális időpontig nem került sor, az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan kiürítését.

Grave7 # 2017.03.08. 22:03

@Bebbe: Gondolom a hirdetményben beköltözhetően szerepel az ingatlan, válaszaim is erre az esetre vonatkoznak.
Igen, 6 hónapig nem mehettek be, ha a bentlakó nem engedi.
Közüzem díjakat birtokbavételtől, közös költséget tulajdonjog bejegyzésétől. (Itt egyes hozzászólóktól többször felmerült, hogy távhő esetén a régi tartozást is ki kell fizetni, de konkrét jogszabályt még senki sem prezentált ez utóbbi álláspont alátámasztására.)
Ha moratórium lesz (pl. téli), igen. Meg akkor is, ha határidőben nem kéred a birtokbaadást.

.
@Misa86: A minimális vételáron kívül (ami nem minden ingatlanra vonatkozik) másban nem lesz változás.
A törvénymódosítás a kihirdetést követő 5. napon lép hatályba, a hatálybalépés napján és azt követően záruló árverésekre is alkalmazni kell. Még nem történt meg a kihirdetés. Magyarkozlony.hu-t érdemes nézni naponta.

.
@lorik658: A két említetten kívül (előleg elvesztése, esetleges későbbi különbözet megtérítése) az a szankció van, hogy az újabb árverésen nem vehetsz részt.

Dr.Attika # 2017.03.08. 22:04

Bebbe nem írta, hogy beköltözhetően került árverezésre az ingatlan. Amit leírt pont azt támasztja alá, hogy lakottan.

Dr.Attika # 2017.03.08. 22:06

Természetesen az, hogy laknak benne nem jelenti azt, hogy lakottan árverezték. Tehát a kérdése kapcsán lényeges az az info, hogy lakott vagy beköltözhető ingatlant vásárolt.

gerbera317 # 2017.03.09. 07:56

A kérdésben benne van, hogy beköltözhetően árverezik az ingatlant: „árverezésen kinéztünk egy ingatlant, amiből a lakóknak 6 hónap halasztott kiköltözésük van”. Lakottan árverezett ingatlan esetében nem téma a halasztott kiköltözés.

Dr.Attika # 2017.03.09. 09:11

Nem ez határozza meg. Az érverési kiírásban kell egyértelműen benne lenni, hogy lakottan vagy beköltözhetően árverezik.

gerbera317 # 2017.03.09. 10:11

Nyilván benne is van, mint ahogy az is, hogy 6 hónap a kiköltözési haladék. Azért, hogy az árverési vevő tudja, mit vesz meg.

Ha az ingatlant lakottan árverezik, az adós akkor is kaphatott a becsérték-közlésre előterjesztett kérelmére kiköltözési haladékot, de az ilyen hirdetményen ezt nem szükséges feltüntetni, mivel a lakottság miatt okafogyott a kiköltözési haladék.

Bebbe # 2017.03.09. 16:29

Köszönöm szépen a segítséget. Kimásoltam a szöveget, ami a hirdetményben szerepel:

  • Tulajdoni hányad: 1/1

Sikeres árverés esetén sem törölhető jogok: minden jog törölhető (tehermentes)
Beköltözhető : igen
Sikeres árverés esetén sem köteles kiköltözni: nincs ilyen személy
Leírás : Árverezendő a tullap.II/2.;3.;5.;6. sorában bejegyzetett tulajdoni rész .Az ingatlan alapterülete 765 m2. A lakóház alapterülete67 m2; benne: földszínten:3 szoba,fürdő,WC,közlekedő, konyha, gardrób;tetőtérben: 3 szoba,fürdő WC,konyha, közlekedő,vezetékes víz,villany. A .... Városi Bíróság az adósók részére, az ingatlanból való kiköltözésre, sikeres árverés esetén, az árverés időpontjától számított 6 hónapig halasztást engedélyez. Kikiáltási ár a becsérték 70%-ának megfelelő összegre szállítható le.

Ennek tudatában, akkor ha jól értem, sikeres vásárlás esetén, a végrehajtónál kell kérni a birtokba vételt, azonnal a fizetéskor. Van a 15 napos fellebbezés, és onnantól 6 hónap után tudjuk birtokba venni az ingatlant. Ha birtokba vettük az ingatlant, onnantól kell nekünk fizetnünk a közüzemi számlákat, nem attól a naptól, mikor kifizettük az ingatlan árát.

Köszönöm!

7096 # 2017.03.09. 16:58

Tisztelt Szakértők!
Árverési vevőként érdeklődök egy ingatlan iránt.
A tulajdoni lap III. részén nincs bejegyezve az árverés kitűzése a végrehajtó által. Eddigi tapasztalatom alapján mindenhol láttam az árverés kitűzésére vonatkozó bejegyzést. Az erre vonatkozó bejegyzés hiányának a későbbi folyamatban lehet-e valami következménye, kockázata, okozhat-e valami problémát?
Válaszukat előre is köszönöm!

kakukkmanci # 2017.03.09. 18:09

Szeretném megkérdezni, hogy a most megjelent törvényi változások értelmében, miszerint nem lesz lehetőség az ingatlanok becsértékének a 70%-án megvásárolni az ingatlanokat, mennyiben befolyásolják, vagy befolyásolják-e az MBVK honlapon már meghirdetett, licitálható ingatlanok árát?

Grave7 # 2017.03.09. 21:18

@kakukkmanci: Ha csak egy kicsit visszaolvasnál, látnád, hogy 2017.03.08. 23:03-kor válaszoltam Misa86 ugyanerre vonatkozó kérdésére.

.
@7096: Nem. Általában a földhivatal lassan dolgozik. Ha akarod, jelezheted ezt a végrehajtónak is.

.
@Bebbe: Röviden jól érted. A konkrétumokról kérdezd meg az eljáró végrehajtót, illetve olvass vissza kb. fél évet ebben a témában - a legtöbb kérdés visszatérő és többször megválaszoltuk már.

colle # 2017.03.10. 11:55

Kedves Szakértők!

Az lenne a kérdésem, ha a vht. törvény módosítása hatályba lép, akkor a hatálybalépést követően záródó liciteknél, ha már valaki megtette a minimum licitet, abban az esetben is alkalmazzák a törvénymódosítást vagy nem?licitet?

Köszönöm!

gerbera317 # 2017.03.10. 12:36

Ha a törvény hatályba lépésekor van már érvényes licit, akkor arra az árverésre nem terjed ki a törvény hatálya.
Hány helyen kérdezted meg?

Gyula35 # 2017.03.10. 18:37

gerbera317
Ebben azért én még nem vagyok teljesen biztos, mert a törvénymódosítási javaslat 7 paragrafus értelmezésében más van, mint magában a törvényjavaslatban:

"Abban az esetben, ha a módosítással érintett rendelkezések hatálybalépése napjáig nem érkezett a kikiáltási árat elérő érvényes vételi ajánlat, a végrehajtó - a módosítással érintett rendelkezéseknek megfelelően - módosítja a hirdetményeken az érvényes vételi ajánlat legkisebb összegét."

Gyula

Gyula35 # 2017.03.10. 18:54

Tisztelt Szakértők!

Ha a végrehajtást kérő a végrehajtási rangsorban nem az első helyen áll, és feltételezzük, hogy az őt megelőző végrehajtást kérőknek több a követelése, mint amennyiért elárvereznék az ingatlant, és ha megnyerné az árverést a szóban forgó végrehajtást kérő, akkor a követelése beszámítana-e a vételárba?

Válaszokat előre is köszönöm!
Gyula

Grave7 # 2017.03.10. 20:27

@Gyula35: Másik témából gerbera317-et idézve: "És mit mond a törvényszöveg? És a törvényszöveg nem magyarul van?"
Ezzel kapcsolatban inkább ott írj, ne két helyen szemeteljünk értelmetlenül.

Második kérdésedet meg nem tudtad volna még bonyolultabban feltenni?
Válasz egyébként a Vht. 150. § - a követeléseket a Vht. 165. § szerinti sorrendben kell kielégíteni, akkor tudja beszámítani követelését a végrehajtást kérő vevőként, ha ő is részesül a vételárból (és értelemszerűen követelése azon rését tudja beszámítani, amit egyébként megkapna).

Gyula35 # 2017.03.10. 21:26

Grave7

Köszönöm a segítséget, bár a kioktatás kimaradhatott volna...

Jó értem én, de akkor mivel magyarázod a módosító törvényjavaslat Részletes indoklás 7.§-hoz leírt általam idézett részt?
Akkor vagy az van elcseszve, vagy a törvénymódosító javaslat...

És nem értem miért mondod, hogy ide szemetelek, gerbera317 előző hozzászólására reagáltam...

Gyula

Grave7 # 2017.03.10. 21:51
runningman # 2017.03.10. 23:36

Gyula25,

van egy kivétel:
második sikertelen árverést követő ingatlanátvételi eljárás, itt labdába rúghat a hátrébb lévő hitelező

vht
158. § (7) Az átvételi ár 50%-ának megfelelő összeget be kell számítani a végrehajtást kérő követelésébe. A végrehajtást kérő az átvételi ár fennmaradó 50%-át, továbbá ha a követelésének összege nem éri el az átvételi ár 50%-át sem, úgy az 50%-áig terjedő különbözetet is köteles az árverési vevőre nézve irányadó szabályok szerint befizetni, melyből a végrehajtási költségek és több végrehajtást kérő esetén a többi végrehajtást kérő követelésének kielégítését követően részesülhet. A 171. § (2) bekezdését az átvételi ár felosztása során is alkalmazni kell.