Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Bori Bori # 2019.08.03. 20:47

Nem biztos, hogy az adós volt az előző ügyfél. Nem is kell neked ezt tudnod. Előző ügyfélre vonatkozó részt áthúzod, odaírod, hogy nincs róla adatod. Saját adataidat kitöltöd, aláírod. A végrehajtótól veszed át az ingatlant, az a jegyzőkönyv lesz a birtokbaadási jegyzőkönyved.

XJohny # 2019.08.03. 20:21

Sziasztok!

Segítségetek kérném. Jövő hét szerdára tűzte ki a végrehajtó a birtokbaadást a rendőrség közreműködésével. Az adós eddig elzárkózott minden nemű egyezkedéstől, együttműködéstől, a mai napon azonban rám írt, hogy hétfőn reggel enyém a ház, azonban a mérőóra állások felírását oldjam meg nélküle.
Kérdésem az lenne, hogy ragaszkodjak továbbra is a szerdához, vagy hétfőn átvegyem a házat annak ellenére, hogy az adós nem fog erről semmit aláírni. Beszéltem az E.ON-nal, azt mondták kell az adós részéről is az aláírt ügyfélváltozás bejelentő lap.
Mi az általános tapasztalat ilyen esetben a közműveknél?

Köszönöm előre is.

drbjozsef # 2019.08.02. 16:21

(ami kifogásnak a halasztás ellen, ha jól értem, nincs halasztó hatálya a végrehajtó halasztása ellen...) :o)

benö1 # 2019.08.02. 10:44

Teljesen világos.
Köszönöm Grave7!

Grave7 # 2019.08.02. 09:40

@benö1:
a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény
222. § A végrehajtó és a rendőrség intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya.

Ha a végrehajtó nem kap felfüggesztő végzést a bíróságtól, akkor nem halaszthatja el a kiürítést (max. az árverési vevő kérelmére).
Ha mégis elhalasztja, akkor fentiekre hivatkozással végrehajtási kifogást lehet benyújtani.

benö1 # 2019.08.02. 08:55

Tisztelt Grave7!
Köszönöm,hogy foglalkoztál az ügyemmel.
Azért hoztam fel ezt a témát mert a fórumban több árverési vevő is panaszolta,hogy megkéri, a Vh. kitűzi a kiürítést,amivel szemben adós( kötelezett)végrehajtási kifogást nyújt be és ez miatt a Vh. az utolsó pillanatban lefújja a kiürítést.
Én erre a szituációra keresek megoldást,hogy ilyen esetemben ne fordulhasson elő.

Grave7 # 2019.07.31. 11:46

@benö1:
Miért gondolod, hogy amit gerbera317 írt:
Bármit ad be ezután bármi ellen bármilyen jogcímen, annak már nincs halasztó hatálya.
az ellentétben van azzal, amit a végrehajtó mondott neked? („adós a kényszerkiürítést még megtámadhatja”)

Azt tedd, hogy kérd a végrehajtótól a kiürítés kitűzését.

benö1 # 2019.07.31. 10:14

Tisztelt gerbera!
"Az adós az árveréssel kapcsolatos jogorvoslati lehetőségeit kimerítette. Bármit ad be ezután bármi ellen bármilyen jogcímen, annak már nincs halasztó hatálya. Ezt azért érdemes tudnod, nehogy a végrehajtó ilyesmit akarjon letolni a torkodon.
Az átadásnak egyetlen dolog lehet az akadálya: ha a bíróság felfüggeszti a végrehajtást. Az ellen viszont neked van jogorvoslati lehetőséged."
Az általad idézettel kapcsolatban kérem a segítséged.
Esetemben adós jogorvoslatát II.fokon a bíróság jogerősen
elutasította.
Vh.szerint adós a kényszerkiürítést még megtámadhatja.
A fentiek alapján nem.
Mit tegyek?

drbjozsef # 2019.07.30. 12:59

Vili, kösz.

gerbera317 # 2019.07.30. 12:30

Azt, hogy mitől beköltözhető egy lakóingatlan, nem tudjuk. De tudjuk, mitől lakott, lásd 141. § (3) a)-f) pontok. És máris tudjuk, mitől beköltözhető.

drbjozsef # 2019.07.30. 12:06

És mennyire értelmezi kiterjesztőleg a bíróság a "beköltözhető lakóingatlan" fogalmát?

Ha van az adósnak két másik lakása is, de pl. mindkettő határozott idejű bérleti szerződéssel van kiadva? Akkor az nem beköltözhető.

Akron # 2019.07.30. 12:02

Nagyon köszönöm gerbera317!:)

gerbera317 # 2019.07.30. 11:43

Igen. A jogorvoslati oktatás majd a kilakoltatás elhalasztását megállapító jegyzőkönyv végén ott lesz.

Akron # 2019.07.30. 11:32

Kedves gerbera317!

Köszönöm a válaszod. Tehát a végrehajtó elhalasztja az árverést, amire én végrehajtói kifogással élhetek -tekintve, hogy az adósnak van más ingatlana is, ahová költözhet-? A végrehajtói kifogást kinek kell megküldeni?

gerbera317 # 2019.07.30. 11:20

Érvényes rá akkor is, csak a vége más lehet az eljárásnak. Tehát, ha nem költözik ki határidőre, ugyanúgy kérni kell a kilakoltatását, amit a végrehajtó a jegyző tájékoztatásától számított 60 nap elteltével foganatosít. Ha ez már belelóg a moratóriumba, akkor a végrehajtó egy újabb intézkedésben állapítja meg a kilakoltatás elhalasztását. És itt vehet más fordulatot az eljárás, szó szerint idézve: 182/A. § (2) A végrehajtó a lakás kiürítésének elhalasztásáról jegyzőkönyvet készít, amelynek másolatát megküldi a feleknek. (3) A bíróság - erre irányuló végrehajtási kifogás esetén - a kiürítés foganatosítására utasítja a végrehajtót, ha a) a kötelezett vagy a vele egy háztartásban élő személy a kiürítendő lakóingatlan helyett más beköltözhető lakóingatlan használatára jogosult.
Tehát a végrehajtó köteles elhalasztani a kilakoltatást, de szabályos végrehajtási kifogásra a bíróság ennek ellenkezőjére utasíthatja.

Akron # 2019.07.30. 11:06

Sziasztok!

Árverésen szeretnék ingatlant vásárolni. Felkerestem az adóst, nem hajlandó együtt működni, nem fog kiköltözni. Az ügy bele fog csúszni a moratóriumba. Az adósnak több ingatlana is van. Kérdésem: akkor is érvényes rá a kilakoltatási moratórium ha tudna egy másik ingatlanjába költözni?

Köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2019.07.27. 11:08

@Tomi1234
154/A. § (13) Az ingatlan kiürítése során a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg.
Ha tehát a végrehajtást kérőt képviselheti meghatalmazott, akkor az árverési vevőt is.

gerbera317 # 2019.07.27. 11:06

Ha árverési vétel, akkor nincs c) pont, csak b) pont: árverési vétel esetében az árverés napján.
Ugyanezt mondja a Vht. 154. § (2): Az ingatlan után az adó és más köztartozás az árverési vevőt az árverés napjától terheli.
Árverés napjának az árverési jegyzőkönyv aláírásanak napját kell tekinteni.

benö1 # 2019.07.27. 10:59

Tisztelt Szakértő!
Vagyonszerzési illetékkel kapcsolatban kérek segítséget.

Az illetékkötelezettség keletkezését az Itv.3.§.(3)b,c
alapján kell értelmezni?
"b) árverési vétel esetében az árverés napján,

  1. * ingatlannak, ingónak, vagyoni értékű jognak bírósági, hatósági határozattal történő megszerzése esetén a határozat jogerőre emelkedése, véglegessé válása napján,"

Azaz:A legutoljára elbírált végrehajtási kifogás jogerőre emelkedésének napja?

Amb.bell # 2019.07.26. 16:07

Az ingatlan birtokbaadásakor az árverési vevőnek mindenképpen jelen kell lennie vagy közjegyzői meghatalmazást követően meghatalmazott útján is átveheti az ingatlant?

Tomi1234 # 2019.07.25. 16:00

Persze, hogy érdemes. Nekem volt olyan aki felfogta, ugyan kért 1 hónap haladékot de magától kiköltözött még így is 1 hónappal hamarabb mintha ki kellett volna lakoltatni. Azt a végrehajtó megmondja, hogy ők jogosnak tekintik e.
Amúgy nem intéz mindent ez téves gondolat. Ő csak megjelenik a rendőrséggel és kidobják őket. Neked kell intézned a dolgok nagy részét, a kipakolást, zárat...

Mateusz86 # 2019.07.25. 11:33

A jegyzőkönyv aláírásától számítva elvileg 30 napja van kiköltözni az adósnak, illetve 15 nap van ezután a vevőnek, hogy kérje a birtokba adást (ami a jegyzőnél 60 napig áll).

A birtokba adási kérelem jogos, ha azt a jegyzőkönyv aláírásától számított 30 napon belül kértem? Vagy azt mindenképp a 30. és a 45. nap között kell kérni?

Érdemes beszélni az adóssal, hogy mi a helyzet? Kiköltözik-e, vagy sem, vagy intéz mindent a végrehajtó?

Tomi1234 # 2019.07.25. 10:21

Sziasztok,

Kifizettem a lakást, be is jegyeztek már széljegyre de a tulajdonos nem lakik bent. Tudjuk, hogy külföldön vannak, nem is vettek át az árveréssel kapcsolatban semmilyen iratot. Viszont valaki havonta 1-2szer megjelenik a lakásban bulizás céljából esténként (szomszédok elmondása szerint), valószínűleg a tulajdonos gyerekei. A kilakoltatásra még nem adott időpontot a végrehajtó, kb 3-4 hét múlva lehet esedékes. Én kinyittattam az ajtót és zárat cseréltem. Megállja e a helyét az ha azt állítom, hogy az ajtót nyitva találtam amikor odamentem és kicseréltettem a zárat - tekintve, hogy az én tulajdonom és szeretném megakadályozni, hogy illetéktelenek bejussanak - és birtokba vettem, jegyzőkönyv 2 tanúval plusz lefényképezve minden a lakásban és 30 napig őrizve. Egyébként nagyjából lomok vannak csak, több éve nem laknak már benne. Vagy mindenképp várjam meg a végrehajtót. Mielőtt kérdeznétek, azért nem vártam tovább, mert nem akartam, hogy akik bejárnak szándékosan kárt tudjanak csinálni.
Tulajdonképpen, ha ők többet nem jönnek ide a lakáshoz ebből semmilyen probléma nem lehet!?
Vagy ha esetleg 2 hónap múlva próbál valaki bejönni, hogy hol vannak a cuccai akkor elég a saját birtokba adásit mutogatnom, hogy 30 napig őriztem?
Kell e nekem egyáltalán szóba állnom az adóson rokonával? Én gondolnám, hogy nem.
Egyébként írtam nekik chaten többször is, próbáltam hívni őket de nem válaszoltak.

Tanácsokat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2019.07.24. 08:44

Van-e jogalapom arra nézve,hogy a káromat a végrehajtón érvényesítsem?
Nincs. Vagy talán be tudod bizonyítani, hogy a végrehajtó lényegesen megsértette a végrehajtási eljárás szabályait? Kétlem.

benö1 # 2019.07.24. 08:36

Tisztelt Szakértő!
Vh.az árverési jegyzőkönyvben egy hibát vétett amit saját hatáskörben javított.Adós ennek ellenére vh-i
kifogással élt,amit első fokon okafogyottság miatt érdemi vizsgálat nélkül a bíróság elutasított.Adós fellebbezett,ami 3hónapja nem került felterjesztésre
másodfokra.Mire a másodfok elbírálja + moratórium
8-10 hónap csúszás a birtokba kerülésig egy hibás mondat miatt.
Kérdésem:Van-e jogalapom arra nézve,hogy a káromat a végrehajtón érvényesítsem?