Végrehajtási jogi fórum


drbjozsef # 2024.02.22. 10:40

Kollar,

Ha nem fizetsz, első körben jövedelmet keres, hogy letiltson belőle, bankszámlát, hogy inkasszóza , és nyilvántartott vagyontárgyakat lefoglal (autó, ingatlan, műkincs), majd akár házhoz megy ingóságokat foglalni. Utóbbi nem feltétlenül azt jelenti, hogy el is veszi rögtön.

Az ingatlan árverése egy folyamat, több hónap, becsértéket kell közölni, árverést kiírni. Ha közben találsz munkát, és lesz jövedelmed, megpróbálhatsz a végrehajtást kérőkkel megegyezni részletfizetésben, hogy ne árverezzék el az ingatlant.

Igen, ha magasabb áron kel el árverésen az ingatlanod, mint a követelt összeg (beleértve a kamatokat és minden költségét is a végrehajtásnak), akkor a különbözetet megkapod természetesen.

Kollar # 2024.02.22. 10:10

Ezzel én tisztában vagyok Gerbera. Minden erőmmel azon vagyok, hogy dolgozhassak és legyen jövedelmem, amiből kifizethetem a tartozásokat. Inkább arra lennék kíváncsi, hogy a Dr. Gyovai Márk Végrehajtó Iroda által 2023.10.26.-án kelt bírósági végrehajtói felszólítás (azóta sem jött több) mikor kerül olyan szakaszba, hogy ténylegesen végrehajtják.

Illetve, ha az ingóságaim értéke nem fedezi a tartozást, elárverezhetik-e a saját tulajdonú lakásomat?
És ha igen, az hogyan működik? Ha eladják X összegért, leveszik belőle az összes tartozást, a maradék az enyém?

gerbera317 # 2024.02.22. 09:13

@Kollar
Nem kell feltölteni sehová, mert itt mindenki tudja mit jelent az, hogy fizetési felszólítás. Most akkor tudd meg te is: Azt jelenti, hogy tartozol, és az, akinek tartozol, nagyon szeretné, ha megfizetnéd a tartozásodat. Amire pedig számíthatsz: a végrehajtó felkutatja a pénzeszközeidet, jövedelmedet, vagyontárgyaidat, és azokat le fogja foglalni.

Kollar # 2024.02.22. 08:01

Üdvözlöm Önöket!
Két hete végrehajtási ügyben kértem segítséget, de sajnos baleset ért és 10 napig kórházban voltam, nem tudtam jelentkezni.
Az eredeti kérdésem az volt, hogy van egy végrehajtói felszólításom a hőszolgáltató megbízásából, és egy felszólítás a társasháztól közös költség megfizetésére, mivel pillanatnyilag nincs munkám és nem tudtam fizetni.
Kérdésem, hogy mire számíthatok. Illetve, hogy a két dokumentumot hová tudom feltölteni, hogy Önök láthassák?

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 15:07

drbjozsef,

rendben, hálásan köszönöm a tanácsot!

drbjozsef # 2024.02.16. 13:33

nyiffnyaff06,

Az akkor jó.
Mindegyis, mikor dobódtak ki a holmik - az árverés alatt valszeg hónapok, ha nem évek lettek volna az elszállításra -, te nyugodtan mondd csak azt, hogy 60 napig őrizted. Sajnos az már lejárt. Az illető meg így járt.
Sőt, fogalmazhatsz óvatosan : ne állítsd, hogy mikor dobtad ki, elég ha annyit írsz, hogy a törvény 60 napig kötelez a tárolásra, és utána hulladékként kezelheted, a 60 nap pedig már régen lejárt. Ha problémája van, forduljon az MNV Zrt.-hez, vagy a végrehajtóhoz, vagy ahova akar (értelme az nincs).

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 13:03

gerbera317 és drbjozsef,
elnézést, csak most vettem észre valóban elírtam az évszámot, 2023.11.27-én volt a birtokaadás.

drbjozsef # 2024.02.16. 13:00

Igen, kérdés, hogy a 2024.11.27, az most 2023.11.27 vagy 2024.01.27.
Én az előbbiből indultam ki.
Utóbbi esetén valóban gond lehet.

gerbera317 # 2024.02.16. 12:53

Ha most január 27-én volt az átadás, és a vevő azóta van birtokban, akkor igencsak korai volt az elszállítás. ráadásul a végrehajtó még át sem adta az ingatlant.

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 12:33

drbjozsef,

köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2024.02.16. 12:14

nyiffnyaff06,

Válaszold neki azt, hogy a jogszabályoknak megfelelően, a Vht. 182.§ szerint jártál el, az ingóságokat 60 napig tároltad, azután megszüntetted a tárolást, és hulladékként kezelted, kidobtad.
Sajnálattal értesülsz róla, hogy az ingóságok tulajdonosa nem egyeztetett az MNV Zrt.-vel, és nem szállította el időben a dolgait, ugyanakkor a zárat nem te cserélted le, hanem a birtokbaadó MNV Zrt., ami természetes, tekintve, hogy a tulajdonjogodat bejegyezték és a Vht. vonatkozó szabályai szerint az előző tulajdonos azt neked birtokbaadta, a kulcsokat te is tőlük kaptad.

Esetleg, a móka kedvéért, megjegyezheted, hogy a 60 nap tárolási költséget a fent említett jogszabályhelyre hivatkozva kéred, hogy ügyfele térítse meg neked...

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 11:57

Tisztelt Szakértők!

A tavalyi évben vásároltam egy ingatlant árverésen, 2023.11.16-án be is jegyezték a tulajdonjogomat. Az előző tulajdonos a Magyar Állam volt, képviseletében az MNV Zrt. járt el, 2024.11.27-én birtokba is adták nekem az ingatlant. Az ingatlan tele volt ingóságokkal, az MNV Zrt. azt közölte velem, hogy azt csinálhatok vele amit akarok. A házban talált ingókat elszállíttattam a szeméttelepre. A tegnapi nap során egy állítólagos régi bentlakó ügyvéden keresztül keresett meg, hogy adjam vissza neki az ingatlanban lévő ingóságokat, hiszen azok az ő tulajdonai. A levélben arra hivatkozik, hogy ő el akarta szállítani az ingókat, de én önkényesen zárat cseréltem az ingatlanon. A zárcserét gyanítom az MNV Zrt. végezte el, hiszen a birtokbaadásnál átadott kulcsokból sem lehetett már a régi bentlakónak. Mit javasolnak, mit válaszoljak az ügyvédnek?

Válaszukat előre is köszönöm.

Majordomus # 2024.02.14. 22:31

Fel fog szólitani a fizetésre.

Porcinto # 2024.02.14. 19:01

Sziasztok!Talán

papinianus88 # 2024.02.13. 09:02

Chunkstar:

De benne van a törvényben, vagylagosan állapítja meg a teljesítést a jogalkotó a Vht. 149. § (1) - (3) bekezdés szerint.:

149. § (1) Az árverési vevő köteles a teljes vételárat az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától – ha pedig az árverést jogorvoslattal támadták meg, a jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedését követően a vételár megfizetésére vonatkozó végrehajtói felhívás kézbesítésétől – számított 15 napon belül befizetni vagy átutalni a végrehajtói letéti számlára; ha ezt elmulasztja, előlegét elveszti.
(2) A végrehajtó a vételár megfizetésére legfeljebb 2 hónapig terjedő halasztást adhat, ha ezt a vételár nagyobb összege vagy más fontos körülmény indokolttá teszi.
(3) A vételár előleggel csökkentett összege után az esedékesség napjától a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamatot kell fizetni, amely a végrehajtás során befolyt összeget növeli.

Kiemeltem a főbb részeket. Főszabály az árverés napjától számított 15 napon belül, vagy legfeljebb 2 hónapon belül, amikorra kérelmezte és elfogadta a végrehajtó, vagy a kifogás jogerőre emelkedését követően a végrehajtói felhívás kézbesítésétől számított 15 napon belül.
A második esetkör vonatkozna rád, azonban a jogorvoslat - amennyiben az árveréssel szemben terjesztettek elő kifogást!!! - tényéből következik, hogy a harmadik esetkörre "vált" át a tételes jogi rendelkezés.
A késedelmi kamat kérdése - mint sok más - nem tisztázott a gyakorlatban. Van olyan végrehajtást foganatosító bíróság, amely szerint a végrehajtó mulasztást követ el, amennyiben a késedelmi kamatot nem kéri az esedékesség napjától, amely álláspontja szerint a 15. naptól, főszabálytól számítandó . Azonban van olyan értelmezés is, hogy késedelemi kamat akkor jár, amennyiben az esedékességből kicsúszik a vevő, azaz a legfeljebb 2 hónapon belül nem teljesít, így az elveszített előlegen felül a késedelmi kamat is növeli a végrehajtás során befolyt összeget. Így az önálló bírósági végrehajtó rászorul a végrehajtást foganatosító bíróság gyakorlatára.
Természetesen KBS kérdése jogos, milyen intézkedéssel kapcsolatos a jogorvoslat, ami miatt felfüggesztette a végrehajtást a bíróság.

Majordomus # 2024.02.12. 20:48

Majd szól a végrehajtó ha fizetned kell. Elvégre az ő jutaléka is esedékes.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.12. 17:40

Ki, milyen cselekménnyel szemben, milyen jogorvoslattal élt?

Chunkstar # 2024.02.12. 17:24

Tisztelz Szakértők,

Egy liciten licitáltam egy ingatlanra és meg is “nyertem” azt. Viszont kértem 60 napos fizetési haladékot - amit meg is kaptam - ez most februárban jár le. Kb. egy hónappal ezelőtt azonban felfüggesztették az árverési eljárást a vht. 49 (1) és vht. 50 (1) (3) bekezdés alapján. A felfüggesztésre való tekintettel rám továbbra is érvényes az eredeti haladék időpontja (60napos fizetési határidő) vagy így én is időt nyertem és nem kell most februárban befizetnem a teljes összeget?
Illetve kamat keletkezik-e ezidő alatt?

A végrehajtó egyelőre nem adott konkrét választ ezügyben és sehol nem találok erre választ, ezért fordulok Önökhöz.

Mihamarabbi válaszukat előre is köszönöm!

Toni33 # 2024.02.12. 12:36

Köszönöm szépen!

gerbera317 # 2024.02.12. 08:12

@Toni33
Még csak befizetés van, ilyenkor is elveheti az eddigi befizetett összeget, vagy csak akkor amikor meglesz a nyugdíjkorhatár és megtörténik a rendszeres kifizetés?
A befizetés mentes a végrehajtás alól, ez a végrehajtás alá vonható nettó jövedelem meghatározásából is kitűnik: Vht. 61. § (1) A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), társadalombiztosítási járuléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad. A magánnyugdíj akkor válik lefoglalható követeléssé, ha a kifizetése időszerűvé válik, addig nem. Pontosabban, lefoglalni már most lefoglalható, csak a nyugdíjpénztár nem köteles rá teljesíteni a felhalmozási időszakban.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.12. 06:22

Nem. Abból letilt mint jövedelemből.

Majordomus # 2024.02.11. 20:55

Ahogy az állami nyugdíjat is.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.11. 11:09

Követelésként lefoglalhatja.

Toni33 # 2024.02.11. 09:40

Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó hozzáférhet a magánnyugdíjhoz és vonhat- e belőle?
Még csak befizetés van, ilyenkor is elveheti az eddigi befizetett összeget, vagy csak akkor amikor meglesz a nyugdíjkorhatár és megtörténik a rendszeres kifizetés?
Köszönöm

osztap # 2024.02.09. 10:56

Kollar,

nem tudom átvenni a felszólító leveleket, akkor mi történik?
Nem kerestével visszamegy a feladónak. Úgy kell tekinteni, mintha átvetted volna.

Ezért (i) az ügyfélkapudon a rendelkezési nyilvántartásban jelentsd be, hogy minden hivatalos ügyben az iratokat az ügyfélkapudra kéred, nem postán, és (ii) a végrehajtónak külön jelentsd be (személyesen jegyzőkönyvbe mondva, vagy kézzel írt és aláírt, tértivevénnyel küldött levélben), hogy mostantól minden iratot az ügyfélkapudra kérsz. Ezzel a hivatalos levelek el fognak érni, és ha van interneted, bárhol a világon olvashatod őket.

A magánszemély vagy cégek által küldött levelek továbbra sem fognak elérni. A közműveket kérheted, hogy az interneten küldjék meg a számlákat. Ha még így is marad postai levél, akkor vagy meghatalmazol valakit, vagy keresel egy lakcímszolgáltatót, akikhez bejelentkezhetsz, és ők átveszik a leveleidet neked. Csak ne felejtsd el a postán és földhivatalban is (!) átjelenteni a címed, ha már megkaptad az új lakcímkártyád.