Új vagyok itt, előre is köszönöm, ha segít valaki.
Volt egy tartozásom a NAV felé 2012 tájékán, akkor ők végrehajtással riogattak. Ugyanekkor futott egy hitelem törlesztése is az OTP-nél, melyet precízen fizettem. Megtudta a bank, hogy a fedezetként bevont ingatlanunkat vinné a NAV, így természetesen ő is azonnal ránkdörrent, hogy vagy fizessük be a még hátralévő 4,5 millió tartozást egy összegben, vagy a NAV követelését rendezzük - mert ez esetben ő is visszavonul, és továbbra is havonta fizethetjük a megállapított törlesztőrészleteket. Baráti segítséggel lerendeztük a NAV-ot, mindenki megnyugodhatott. Ám kb fél éve az OTP (akinél 2023 decemberében az utolsó részletet is befizettük, az ügy lezárásra került, a kapcsolatunkat megszüntettem.) felszólított, hogy fizessek egy végrehajtói irodának 582 000 Ft-ot végrehajtási díj címén. (Ami ugye nem is volt.) havonta küldték ezt a felszólítást. Mindegyik ezzel a mondattal végződött: \" Amennyiben a felszólításunknak nem tesz eleget, abban az esetben kedvezőtlen elbírálásban részesülhet, ha Bankunknál folyószámlát kívánna nyitni, vagy hiteltkérelmet nyújtana be.\" Ebből arra következtettem, hogy ők sem igazán érzik a követelésüket jogosnak. Időközben befizette a bank a vitatott összeget a végrehajtónak, aki tájékoztatott erről a tényről (jelezte is, hogy ez mindig a végrehajtást kérő kötelessége), és az ügyet lezárta, az iratokat az irattárba helyezte.
Nemrég azonban egy kaposvári ügyvéd az OTP megbízására hivatkozva levélben felszólított, hogy fizessem be az 582 000 Ft-ot. Kilátásba helyezte, hogy akár be is perelhet, amelynek a költségét is viselnem kell akkor. Jogtalannak érzem. Ha az érintett bank nem keménykedett, ez az ügyvéd vajon milyen alapon teszi? Mit tehetek, illetve mire számítsak ezek után?
OTP végrehajtói díja
patyomkin,
„Megtudta a bank, hogy a fedezetként bevont ingatlanunkat vinné a NAV”
Azaz a végrehajtó vh. jogot tett az ingatlanra, nézd meg a tullapon. Ezzel egyidejűleg értesítette a bankot, hogy a bank jelzálogával terhelt ingatlant lefoglalta, és a bank bekapcsolódhat a végrehajtási eljárásba. A bank, felteszem, ezt meg is tette, hiszen védte a saját követelését. A végrehajtónál meg kell lennie az iratoknak a bekapcsolódásról, menj hozzá iratbetekinteni.
A bank bekapcsolódása miatt a végrehajtónak járó díjakat és költségeket Neked kell viselni, még akkor is, ha a bank megelőlegezte azokat a végrehajtónak, Vht. 114/A. § (11).
Ha nem értesz egyet az összeggel, a végrehajtótól kérhetsz kötlségjegyzéket, amin rajta van, hogy a végrehajtó mennyit számított fel, milyen alapon, és abból a bank mennyit fizetett meg.
Ha ez kevesebb, mint amit a bank most követel, megkérdezheted a bank ügyvédjét, miből jön a különbözet. Előfordulhat, hogy rád terhelték a végrehajtással járó saját költségeiket is, pl. ügyvédi költséget. Ennek az alapja a szerződésed meg ÁSZF-jük, ha egyikben sincs, akkor a Ptk. kártérítési szabályai. És igazuk van, hiszen Te okoztad nekik ezt a költséget.
„Mit tehetek, illetve mire számítsak ezek után?”
Olvasd el az irataidat, ha nincsenek meg, szerezd be őket a fentiek szerint. Ha a fentiek történtek, akkor érdemes fizetned, mert egy pert buknál.
Jó is az, amikor úgy kell találgatni a tényállást.
Amilyen szerencséje van patyomkinnak, akár el is évülhetett.
Zálogjogosult bekapcsolása lesz az, amiről a kérdező nem 'nem tudott', hanem nem vett róla tudomást. Ennek a költségeit az OTP megelőlegezte, és most szeretné azt visszakapni.
Nem volna hátrány, ha a kérdező értetlenkedés helyett előszedné az iratokat, és azokból idézné a tényeket, nem pedig a haja alól a fikciókat.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02