Azért nem találtad, mert ilyen soha sehol nincs leirva, ugyanis elvileg a teljes tilalomtól az egy hét az egyik szülőnél, egy hét a másiknál tartamig terjedhet. Mindig a gyerek érdekeit kellene szem előtt tartani, persze a gyerek érdekére hivatkozik az anya is, amikor megpróbálja az apát eltiltani, és az apa is, amikor megpróbálja a gyerek elhelyezését megváltoztatni.
Kérdés, hogy miben tudtok megegyezni. Van két birói gyakorlat.
Az egyik egy igen elavult, az elmult pár száz év csökevénye, amelynek az volt a lényege, hogy a pasi szerepe csak annyi, hogy tartsa el a családot (ez esetben fizesse a tartásdijat), de pár száz évvel, sőt még 10 évvel ezelőtt is, a pasik sem nagyon ragaszkodtak láthatáshoz, emiatt láthatási jogot minimálisat enged, pl. pár hónapos gyerek esetén előfordul, hogy kéthetente pár órát. Ez a gyermek érdekeivel igen ellentétes, nem beszélve a diszkrimináció tilalmáról szóló szabályokra és az apa érdekeire.
Elvileg ugy kellene a gyermek elhelyezését és a kapcsolattartást megállapitani, hogy egyáltalán nem veszik figyelembe a nemeket (legjobb lenne, ha mondjuk a biró nem is tudná, hogy melyik szülő milyen nemü), ez esetben biztos, hogy a gyermek érdekeinek megfelelő döntés születne.
Elvileg ugyanis a két szülő nevelési képessége azonos, tehát a szétválásuk esetén azonos mértékben van joguk a gyermekkel tartózkodni, tehát az egy hét egyik, egy hét a másik szülőnél a reális kiindulási alap. Ha korlátozott a nevelési képesség, akkor a korlátozás tipusának (mondjuk képtelen ellátni, vagy iszik, vagy lelkileg zsarolja a gyereket) és mértékének megfelelően csökkenthető a kapcsolattartás mértéke.
A birói gyakorlatban most tapasztalható átalakulás már figyelembe veszi ezt az elvet. E szerint például a gyermekeknek kb. 50 százalékát apáknál kellene elhelyezni, ehhez képest egyenlőre 1 százalékát sem helyezik el náluk, holott nyilvánvalóan nem 99-szer jobb szülők a nők, mint a férfiak.
Az biztos, hogy ha minden ügyben ugy kapná a biró az iratot, hogy a neveket az ügyben felcserélnék, tehát ő ugy tudná, hogy a férfinak megjelölt személy nő, egészen más döntések születnének, mint amilyenek igy születnek.
Érdemes lenne bizonyitási inditványként azt inditványozni a diszkriminativ döntések esetében, hogy a jogesetet irják le egy olyan esetben, amikor a férfinél van a gyermek elhelyezve, és a nő akarja a gyereket megszerezni, meg egy olyan esetben, amikor nőnél van a gyerek elhelyezve, és a férfi szeretné megszerezni, és mindkét ügyet tegyék egy biró elé ugy, hogy felcserélik a nemeket és ezt a biró nem tudja. Milyen döntést hozna? Meglepő eredmény születne.
A Te esetedben azt kell figyelembe venni, hogy ezidáig körülbelül mennyi időt tartózkodott a gyerek az apjánál, és ezt érdemes szabályoztatni.
Ha nem az egy hét egyik, egy hét másik szülőnél történő kapcsolattartást vesszük figyelembe (a gyerek számára ez a legjobb megoldás), akkor kéthetente egy hétvége, hét közben mondjuk két nap, a szünidők fele, minden második évben a szenteste, szilveszter, a gyerek születésnapja, és minden évben a másik szülő születésnapja, névnapja, szüleinek, egyéb közeli rokonainak születésnapja jöhet szóba. Ezen felül telefoni kapcsolattartás esténként, netán csomagküldés, levelezés, ha erre az apa és a gyerek (legalább az egyik) igényt tart.
Szerintem ülj le az apával is beszélgetni ezekről a dolgokról. Egyébiránt, ha idáig Te nevelted a gyereket, és rendesen jár iskolába, van ruhája, tud hol aludni és nem akadályozod a kapcsolattartást, kizártnak tartom, hogy a gyerek elhelyezését megváltoztatják. Anyagi okokra hivatkozva biztos nem fog ilyen döntés születni.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu