Eltitkolt végrendelet


Terike1 # 2015.11.23. 08:13

Tisztelt Fórum,

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni:

Édesanyám testvére nemrég elhalálozott. Férjnél volt, nincsenek gyermekeik és a szülei sem élnek már, így a törvényes örököse a férje. Azonban volt végrendelete, amiben a testvérének gyermekeit jelölte meg örökösökként (édesanyám gyermekeit, azaz testvéremet és engem). A probléma az, hogy ezt a végrendeletet a nagybátyám nem szándékozik bemutatni, úgy tesz, mintha nem is létezne, így minden őrá száll. Ő utána pedig az ő családja örököl (a testvérei), ha nem lesz végrendelete, így a mi családunknak semmi nem jut, még az sem, amit nagynéném nekünk szánt volna.

A végrendelet létezéséről tud a család, az édesanyám látta is, valamint egy ügyvédnek is megmutatta a nagybátyám, aki azt mondta neki, hogy a végrendelet érvényes (kézzel íródott, két tanú előtt, tíz éve, nem volt letétbe helyezve, otthon őrizték). Másolatunk nincsen róla.

Azt szeretném megtudni, hogy ebben az esetben mi a teendő, lehet-e bármilyen úton érvényesíteni a végrendelkezést? Ilyen körülmények között, hogy nincsen másolat, csak látták páran, milyen lépéseket lehet tenni?

Előre is köszönöm a hozzászólásokat, tapasztalatokat!

ObudaFan # 2015.11.23. 13:59

Pert lehet indítani és a perben tanúként a bíróság majd meghallgathatja azokat, akik a végrendeletet látták. Ha viszont esetleg az örökhagyó megsemmisítette a végrendeletet és azért nincs meg, akkor az hatálytalan.

Bolye17 # 2024.12.18. 18:30

Tisztelt Fórum

A következő ügyben kérnék tanácsot:

Édesapám nemrég elhalálozott.
Volt végrendelete amit a hagyatéki leltár kitöltése előtt eltüntetett az élettársa! Ügyvéd által,két tanú előtt készített végrendelet volt. Viszont az ügyvéd nevét sajnos nemtudjuk! Kérdésem az lenne,hogy meg lehet e valahonnan azt a végrendeletet szerezni,és hogyan,milyen módon? Mert gondolom az ügyvéd letétbe helyezte az ügyvédi kamarában!

Előre is köszönöm a hozzászólásokat,tapasztalatokat!

drbjozsef # 2024.12.18. 18:58

Bolye17,

Ha az édesapád azt kérte, akkor az ügyvéd bejegyeztette azt a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.
Ez esetben nincs teendőd, mert a közjegyző ezt automatikusan ellenőrizni fogja még a hagyatéki tárgyalás előtt.

Lehetséges, hogy csak az ügyvédnél van meg letétben. Ha nem tudjátok ki az, akkor az pech.

Ahogy az is, ha eltűnt, és se a nyilvántartásban, se az ügyvédnél nincs meg. Amelyik végrendelet nem kerül be a közjegyzőhöz, az olyan, mintha nem is lenne. Ez egy ilyen dolog. Csak az előkerülő végrendelet számít.

osztap # 2024.12.18. 20:16

Bolye17,

Annyit tennék drbjozsefhez hozzá, hogy két nyilvántartás van, a VONY (közjegyzői kamarai) és a KVNY (ügyvédi kamarai). A közjegyzők kötelesek a VONY-ból lekérni az adatokat, de a KVNY-ből nem. Ezért érdemes kérni a közjegyzőt, hogy kérje le abból is. Kicsi az esélye, hogy a végrendelkező azt kéri, hogy végrendelete csak a KVNY-ben legyen letétben, a VONY-ban ne. De gondolom, elég nagy pénzről van szó ahhoz, hogy egy kérelmet megérjen. Részletek:
https://www.mük.hu/vegrendelet-tajekoztato

Kovács_Béla_Sándor # 2024.12.18. 23:14

Senkinek nem tűnik fel, hogy Boye17 a törvényes örökös? Végrendelet hiányában éppenséggel örököl. Item: nem örökös élettársnak mi érdeke fűződne egy végrendelet eltüntetéséhez?

Bolye17 # 2024.12.19. 15:47

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm a hozzászólást!
Viszont kérdezném még,hogy akkor sincs semmilyen joga ha 30éve élettársak,egy lakcímen laktak?? Bár holtig tartó haszonélvezeti joga van de az nekem nem lényeges!

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

drbjozsef # 2024.12.19. 16:09

Bolye17,

Öröklés jogcímen nincs. Az élettárs nem törvényes örökös, legfeljebb végrendelet esetén lehetne az. Ezért esetében elvileg valóban kevesebb értelme van eltüntetnie a végrendeletet.

Ugyanakkor lehet megtérítési igénye, ha az élettársi együttélés alatt a vagyonszaporulathoz hozzájárult, és a hagyatékba tartozó vagyonelemet is érint ez. Az élettársak önálló vagyonszerzők, de ha pl. igazolhatóan közösen újították fel az elhunyt tulajdonába tartozó ingatlant, ahhoz az élettárs is hozzájárult, akkor abból lehet követelése. De bármi más alapján is, ha valamiben az ő pénze is benne van.
Ha van ilyen, hagyatéki hitelezőként beléphet a hagyatéki eljárásba, amely követelést az örökösök vagy elismernek és kifizetnek, vagy az élettárs pert indíthat bíróságon.

Zoltanuss # 2024.12.20. 08:31

Üdv. a tagoknak.
Egy a szűk családi körben a következő jogi probléma merült fel. Van egy házaspár 11 éve élnek együtt,ebből házasságban már 10 éve.
Most szét mennének és a sok ingatlanból először egyet eladna a férj.
Ezt már a házasság alatt szerezte, kb 7 éve befizette a beugró díjat, majd építésközben az egészet , kb. 4 éve elkészült, birtokba vették.
Most hogy különmennének és eladnák az első ingatlant a férj váltig állítja , hogy a lakás vételára még a házasság előttről származott.
Mit tehet a feleség ? A bankszámlákon lévő pénz nincs pántlikázva.
Igényt tarthat a a feleség az eladási ár/ bevétel bizonyos részére,mint közös szerzeményre ?
Ja van kettő gyerek.

Azt a hibát elkövette a feleség,hogy a nevén nincs a tulajdon.

drbjozsef # 2024.12.20. 09:36

Zoltanuss,

Mit tehet a feleség?

Kéri a részét. Ami szerinte jár. Vagy megkapja, vagy nem. Ha nem, akkor vagy elengedi, vagy pert indít a pénzért.
Kb. ennyi amit tehet.

Esetleg, ami jogilag releváns az az, hogy a házasság alatt szerzett vagyon főszabályként (és ha nincsen a közszerzeményitől eltérő házassági vagyonjogi szerződés a házastársak között) a közös vagyonba tartozik. A különvagyoni jelleget annak kell bizonyítani, aki arra hivatkozik. Vagyis nem a feleségnek kell majd bizonyítani, hogy közös vagyon a lakás, hanem a férjnek, hogy miért különvagyon szerinte.