farok666,
Bár a vélelem az, hogy házastársak vagyona közös, a haláleset esetén ezt máshogy kell rendezni.
Közös bankszámlánál a rajta lévő összeg felét zárolják, az megy a hagyatékba, a másik felét a másik számlatulajdonos tudja használni tovább.
Ha nem közös a bankszámla (=két számlatulajdonos, egyenlő jogokkal), akkor az egész megy a hagyatékba, és ott a túlélő házastárs vagy megegyezik az örökösökkel (jellemzően a gyerekeik), vagy, ha nem tud valamiért, akkor neki kell eljárást indítania a része megkapásához - ezt ott a közjegyző elmondja, hogyan.
Ha valaki csak meghatalmazott a párja számláján, az sem jó, azt törlik rögtön, és zárolják az egész számlát a tulajdonos halála esetén.
A fenti persze mind nem igaz, ha volt a számlán haláleseti rendelkezés leadva.
Na, ez téged mind nem érdekelt, csak azért írtam le, hogy lásd : az értékpapírszámlának egyértelműen csak a egy tulajdonosa lehet, ott nem is lehetséges, hogy társtulajdonosok legyenek. Ezért az egészet zárolni fogják, az egész megy a hagyatékba (erre nem is lehet haláleseti rendelkezést adni), a tulajdonos halála esetén.
Esetedben ez pont fordítva van : alapesetben a fentik alapján értelemszerűen nem lesz a hagyaték része a túlélő házastárs értékpapírszámlája, ilyenkor az örökösöknek kell vagy megegyezni a túlélő házastárssal, vagy eljárást indítaniuk, ha szerintük a hagyatékba tartozó vagyon van még.
A vélelem házastársak estén a közös vagyon, tehát jár belőle az örökösöknek, úgyhogy ha nem akarja a túlélő házastárs ezt elfogadni, akkor jó eséllyel a bíróság meg fogja ítélni az összeg felét az örökösöknek - kivéve, persze, ha a túlélő házastárs bizonyítani tudja, hogy az nem közös vagyon, hanem valamiért a külön vagyonába tartozik (akár egy része).