Üdvözlök mindenkit
A következő lenne a kerdesem:
Kiskorú gyermekem örökölt egy ingatlanba résztulajdont. Az ingatlan jelzáloggal terhelt. A gyámhivatal jóváhagyására várunk, most kaptunk a gyámhivataltól levelet, hogy nyilatkozzunk mekkora a hitel rajta, mikor lesz kifizetve. A hitel kevesebb mint az ingatlan értéke.
Kérdésem : a gyámhivatal engedélyezni szokta a kiskorú ilyen vagyonhoz jutását, vagyis ha jelzáloggal terhelt az ingatlan?
Köszönöm
Öröklés
:D
Különösen, ha a papát Király Salamonnak hívják.
Én láttam már elfelejtett gyereket. Na jó, ez nem helyes, nem elfelejtett, hanem a testvér állítását, minthogy nincs testvére, nem ellenőrizte az ökormányzat ügyintézője (vagy ellenőrizte, de...). Hát tévedett, nem emlékezett rá, hogy van testvére, előfordul az, hogy kimennek az ember fejéből a csip-csup dolgok...
A gyereket, szülőt, testvért még látják az anyakönyvből. A távolabbi, oldalági örökösök szoktak "elfelejtődni".
Már, ha lesz olyan, aki a "rég óta" kapcsolatot nem tartó gyermeket a halálesetkor bejelenti a jegyzőnek. Mert esetleg nem is tudnak róla, ha olyan rég az a "rég".
A hagyatéki eljárásról hivatalból értesítik az öröklésben érdekelteket.
Elhalálozás esetére írtam a kérdést, Kovács_Béla_Sándor.
Konkrétan mi az a "valami"?
Üdvözletem!
Talán kapok segítséget itt!
Közeli hozzátartozóval (szülő) sajnos nincs kapcsolat, már rég óta. Tartózkodási helye ismert de sajnos nincs mód kapcsolat tartásra.
Ha történne vele valami (mivel nagyon idős már ) hogyan fogom megtudni? Hivatalból esetleg értesít valamilyen hatóság?
Létezhet olyan, hogy meg sem tudom ? Lehet, nem szép kérdés de sajnos lehetséges a váratlan tragédia....
Köszönöm a segítséget!
riskop,
01. A hagyatéki ügyet kijelölt közjegyző intézi, ezt te magad is megnézheted a mokk.hu oldal keresőjével, hogy ki az. Ezek az ügyek, még egy "sima", egyszerű hagyatéki ügy is molyolós, és relatíve kevés haszonnal jár neki (persze ezt te a közjegyzői díj kifizetésénél nyilván nem így érzed majd), ezért ritkán sietnek vele. Közjegyzője válogatja, ráadásul objektív határidő nincs is. Ha lenne valamilyen nyomós indokod ÉS a közjegyző a megértő fajta, akkor lehetne felhívni, kérni, hogy gyorsítsa, de ez is csak egy lehetőség, nincs olyan eljárásod, amivel biztosan gyorsítani tudnád, "rákényszeríteni" valamire.
02. A NAV egy adózó halálakor határozattal megállapítja és azzal lezárja az adózását. Ha eltérés van - mert például bérbeadásból származó önálló jövedelme is volt az elhunytnak -, akkor azt az örökösnek kell kiigazítania, befizetnie.
03. Olvasd el alaposan a NAV 10. számú információs füzetét. Jó lenne tudni, édesapád milyen elszámolási módot választott, és fizette-e rendszeresen a negyedéves adóelőlegeket. Ugyanis azt kell, ez fontos, mostantól nektek is kell, főszabályként az 1/2-1/2 tulajdoni hányadotokkal arányosan. Hogy hova érkezik amúgy a pénz, és azt egymás között hogyan intézitek, az nem érdekes.
Tisztelt fórumozók!
Édesapánk 2023 decemberben meghalt. Öröksége egy lakás, ami bérbe van adva és bankszámlán pénz. Végrendelet nincs (tudtunkkal), testvéremmel ketten vagyunk örökösök. A testvérem külföldön él, jó kapcsolatban vagyunk egymással.
Néhány kérdésre szeretnék választ kapni:
- kell-e valamit tennem / tennünk a hagyaték átadása miatt? Tudunk -e, érdemes -e valamit tennünk hogy felgyorsítsuk a folyamatot? Laikusoktól azt az információt kaptam, hogy nincs semmi tennivaló, a hivatal "magától" intézkedik, és kb. fél év után értesít a hagyatéki tárgyalásról. De nem tudom, valóban így van-e?
- kell-e tennem valamit édesapám 2023 évre vonatkozó adózása kapcsán? Nyugdíja volt, és a lakás bérbeadásból származó jövedelme. Kinek, mikor kell befizetnie a 2023 as adóját?
- A 2024 es évre a bérleti díjat technikai okokbókl az én számlámra utalja a bérlő szóbeli megállapodás alapján. Szabályosan szeretnénk eljárni, az adót meg akarjuk fizetni. Elég ha a 2025 tavaszi adóbevallásunkban tüntetjük fel a bérletből származó bevételt, vagy valamiféle előleget be kell a 2024 es év folyamán fizetni?
Előre is köszönöm a segítséget!
garcia66,
A saját részedet bármikor, bárkinek eladhatod, a tulajdonostársaid beleegyezése nem kell, de elővételi joguk van, a megkötött szerződést közölni kell velük. (Ez persze a gyakorlatban csak erősen áron alul megy, ha egyáltalán megy)
Bármikor indíthatsz pert közös tulajdon megszüntetése iránt. Ekkor a bíróság megszünteti a közös tulajdont, elsősorban, ahogy kéred, ha az lehetséges.
Közös tulajdon esetén minden tulajdonos egyformán jogosult használni az ingatlant, a többiek érdekeinek sérelme nélkül. Ezért többlethasználati díj abban az esetben jár, hogy ha te szeretnéd használni az ingatlant, de abban a birtokos megakadályoz. Tehát először fel kell szólítani a birtokost, hogy adjon neked kulcsot, és biztosítson helyet, szeretnél te is beköltözni, és ha ezt megtagadja, akkor ONNANTÓL követelhetsz többlethasználati díjat.
FONTOS : az előbbi bekezdés csak akkor igaz, ha nincs az ingatlanon (az egészen) haszonélvezeti joga valakinek. Márpedig ha édesapád és a felesége (édesapád halálakor még NEM az exfelesége volt, feltételezem) utolsó lakhelye ez az ingatlan volt, akkor ő haszonélvezeti jogot kapott rajta. Ez esetben se a használatra nincs jogod, se a többlethasználati díj követelésére.
Jó napot kívánok!
Édesapám után örököltem egy ház 1/4-t. A házban most a volt felesége (aki nem az én anyám) és a fia lakik (2/4 és 1/4 résszel).
Szeretnék hozzájutni a részemhez ( pénzben, akár a valós érték alatt is), de a házban lakók ebben nem partnerek.
Van esetleg valamilyen törvényes lehetőség, hogy hozzájussak az összeghez ? Vagy kérhetek valamilyen havi (bérleti) díjat a részem után?
A választ előre is köszönöm!
Szerencsére,arra nem...
Köszönöm a válaszokat, valamiért abban a hitben voltam, hogy a házassági szerződés az öröklésre is vonatkozik majd, de pár napja megvilágosodtam és ti is nagy segítségemre voltatok.
Üdvözlettel: glitter
glitter,
A vagyonjogi szerződés a felek válása, életközösségének megszakadása utáni rendezésre való.
Az öröklésben nincs különbség a különvagyon, és a házastársi közös vagyonból rád eső rész között.
Ugyanúgy öröklődik (kivéve az esetleges ági vagyont).
A házastársad gyermeke, aki nem vérrokonod, az közvetlenül nem örököl utánad, a halálodkor. Ha úgy érted, közvetve "örökölhet" utánad úgy, hogy a feleséged által tőled örökölt vagyont a feleségedtől megörökli később. Persze jogilag ilyenkor ugye nem tőled örököl.
Az a legokosabb...
„az ingatlanom esetében a házastársamat megilleti-e a holtig tartó haszonélvezet?”
Igen, de csak a közösen lakott lakáson és berendezésén. Egyéb vagyonodból pedig egy gyermekrész illeti. Ptk. 7:58. §
Ha ez nem tetszik, akkor pl. végrendeletet írhatsz.
kérdésem, hogy a házastársam gyermeke halálom esetén ebben az esetben örökölhet-e? Ezt elírtam. ez nem kérdés.
T. Fórum!
Második házasságomban házassági vagyonjogi szerződést kötöttünk, ahol a házassági életközösség időtartama alatt szerzett vagyontárgy tekintetében különvagyonról egyeztünk meg. illetve hogy különvagyoni ingatlanjaink megőrzik különvagyoni jellegűket. kérdésem, hogy a házastársam gyermeke halálom esetén ebben az esetben örökölhet-e? Illetve hogy az ingatlanom esetében a házastársamat megilleti-e a holtig tartó haszonélvezet?
Köszönettel: Glitter
Ugy lattam rossz helyre irtam es nem tudtam, hogy kell torolni a kerdesem. :( Elnezest. Ha tud segiteni, hogyan torolhetem, letorolom azonnal. Koszonom szepen
katalinkiss82
Ne kérdezz több helyen is!!!
Sziasztok. Edesanyam egy oreg ingatlant szeretne ajandekozni nekem. Kerdesem lenne, hogy ilyen esetben az ajandekozasi szerzodes megkotese, a foldhivatali bejegyzes utan meg a NAV-ra is kell varni, hogy megallapitsa az illetekmentesseget? A masik kerdesem, hogy rajtam kivul meg van gyermeke, edesanyammal ha esetleg barmi tortenne 10 even belul (termeszetesen ne legyen), de van barmi felnivalo? Kovetelhetnek barmit, vagy ilyen esetben teljesen a nevemre kerul es ez igy remndben van? Koszonom a valaszt Mindenkinek.
Jogos, köszönöm a javítást.
Köszönöm. Remélem, a jegyző is tud erről. :)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02