Öröklés


ObudaFan # 2009.08.28. 16:57

Ilyenkor a törvényes öröklés rendje szerint kell átadni a hagyatékot. (Hacsaknem rendelt az örökhagyó helyettes örököst.)

atamu # 2009.08.28. 14:44

Üdvözlöm. sziasztok
A következö ügyben kérném a segitségeteket illetve a véleményeteket

Az lenne a kérdésem hogy, Meghalt az apám testvére aki a vagyonát az apámra hagyta a végrendeletében. Ez idáig sima ügy is lenne csak sajnos az apám az örökhagyo halála elött 1 honappal korábban meghalt. Igy az apám nem örökölhet ha jol tudom, mivel az öröklés feltétele hogy tul kell élni az örökhagyot. Informácioim szerint az örökhagyonak volt egy örökbeadott gyereke,és nem tudom hogy az örökbeadás titkos vagy nyilt örökbeadás volt, de tegyük fel hogy nyilt volt. ugy tudom hogy ha végrendeleti öröklés van, az állitolag kizárja a törvényes öröklési sorrendet, de igy hogy apám kieset az öröklésböl,( ö volt egyedül megnevezve a végrendeletben) Apám után én vagyok a következö a sorendben, vagy igy már a törvényes öröklési rend kerül elötérbe.. A lényeg hogy melyik van elöbb, a végrendeleti öröklés , még akkor is ha az örökös meghalt az öröklés megnyilása elött, de van leszármazoja ( én ) Vagy ilyenkor életbe lép a törvényes öröklési rend. Várom válaszát . köszönöm

msmarple # 2009.08.28. 14:03

Kedves Óbudafan, köszönöm a gyors választ. Közben rájött a lány vagy az ügyvéd ismerőse felvilágosította, hogy mekkora buta volt ezzel a saját számlára való utalással. Most már kénytelen volt bevállalni, hogy ebből a pénzből fog törődni az anyjával. De mi lesz a férjjel???
Ja, nagynénémnek haszonélvezete van a lánya lakásán. Lehet ezzel valamit kezdeni???

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.28. 09:11

Tartok tőle, hogy ez már az eredeti hagyatéki tárgyalás során megtörtént; és az örökösöknek az egyenleg összegét át is adták.

ObudaFan # 2009.08.28. 08:59

Próbálj meg póthagyatékit kérni, és a kérelemben a közjegyzőt felhívni arra, hogy szerezze be a számlakivonatot.

kea4 # 2009.08.27. 21:29

Kedves KBS!

> A gyanú itt kevés lesz. Bizonyítani kellene

Pont a bizonyíték megszerzése tűnik problémásnak, azaz a számla történetének megtekintése.

Köteles a bank az öröklés előtti adatokat is kiadni valamely örökösnek?

Per indítása csak a legvégső esetben kerülhet szóba, esetleg még akkor sem.

Üdvrivalgással:
KEA.

ObudaFan # 2009.08.27. 18:41

A szülőtartást bíróságon lehet érvényesíteni. Ezt helyette a jegyző is érvényesítheti, nem ártana erre a jegyző figyelmét felhívni, mert az gyorsabb, mint ha a gondnokság alá helyezés után indít csak pert a gondnok.

msmarple # 2009.08.27. 13:14

Kedves Ügyvéd Úr, Fórumozók!

Már hónapok óta lamentálok, hogy valóban lépnem kell, valamilyen segítséget kérnem. Édesanyám testvére most már orvosi lelettel rendelkezve Alzheimer-kór okozta agysorvadásban szenved, középsúlyos demenciával. Férjének februárban stroke-ja volt, három hónapig kórházban ellátták. Májusban hazaadták - szerencsére enni, wc-re menni tud, azonban írni és beszélni nem (!) - és nagynéném(?), az evangélikus lelkész házaspár és a szomszédok próbálják tartani a frontot. Nem lakom velük egy városban, én kéthetente járok le, orvoshoz viszem olyankor és takarítok, valamint lelkileg támogatom őket. Sajnos, én többet nem tudok vállalni.
Amiért írok: van nagynénémnek egy 44 éves lánya előző házasságából, aki kb. 10 éve nem látogatja, néha telefonon felhívja. 10 évvel ezelőtt eszelősen kiabálta, hogy : "Nehogy azt higgye az anyám, hogy törődni fogok vele." Hát ezt betartja. Az, hogy a nagynéném egész életében rá gürizett, rózsadombi lakást hagyott ott neki, stb. ez most nem lényeges. Viszont: volt 5 millió forintjuk a számlájukon és májusban, amikor még a nagynéném férje a kórházban volt, rávette a nagynénémet, hogy utaljon át az ő számlájára 4 millió forintot a férjével közös számláról. Ez a pénz nagyon kellene a majdani elhelyezésükhöz ill. a szülőtartást hol, hogyan lehetne érvényesíteni az esetükben. Rettenetesen sajnálom őket. Unokahugom nem akar a gondnokuk lenni, úgy gondolja, hogy sorsukra hagyja őket. Meglehet ezt tenni?

monalisa1 # 2009.08.27. 12:39

Nagyon úgy néz ki, hogy az egyik hagyatéki várományos a nagyapó által rábízott pénz nagyrészét elsíkkasztotta...

Bírósághoz kellene fordulni., a bíróság megkeresésére a bank köteles visszamenőleg is számlakivonatot adni, tehát mennyi pénz volt rajta és azt ki és milyen összeg(ek)ben mikor emelte le onnan.

Ha ez megvan, a "számlakezelő" rokont el lehet számoltatni mire is költötte a vélhetően nem kis összegű summát. (Az szinte biztos, hogy egy öregembernek már nemigen van igénye/szüksége érdemlegesen bármire is.)

Azt, hogy a hagyatéki ügyben eljáró közjegyző erre jogosult lenne azt nem tudom.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.08.27. 12:28

Lehet póthagyatékot kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 12:26

A gyanú itt kevés lesz. Bizonyítani kellene, hogy az illető elsikkasztotta a számlaegyenleg egy részét. nem mindegy, hogy az örökhagyóval közös rendelkezésű volt az a számla, vagy csak meghatalmazása volt az örökhagyótól. Ugyancsak jelentősége van annak, hogy emelt-e le összegeket a számláról az örökhagyó halála után is.

Egy biztos: póthagyatéki eljárásnak addig nincs helye, amíg nem bizonyított, hogy van olyan vagyonelem, amiről a hagyatékátadó végzés nem intézkedett.

kea4 # 2009.08.27. 12:20

Kedves Fórumtársak!

Adott egy idős nagyapó, jópár gyerekkel (örökösök). Nagyapó az egyik leendő örököst megbízza és meghatalmazza egyebek között bankszámlája kezelésére. Nagyapó meghalt. A hagyatéki eljárás lezajlott. Ezután pár hónappal derül ki, hogy nagyapó bankszámláján nagyságrenddel több pénznek kellett volna lennie, mint amennyire a hagyatéki eljárás során fény derült.

Alapos ok merült föl azt feltételezni, hogy a számla kezelésével megbízott gyerek a hiányt a saját maga számára hasznosította.

Lehet-e ilyen helyzetben a hagyatéki eljárást "felújítani", és ennek során hivatalosan megvizsgáltatni nagyapó számlájának előtörténetét, hogy mikor és hová utalt vagy vett föl kp-t a megbízott gyerek?

Ha igen, mi ennek a módja? Esetleg más lehetőség?

A számlán lévő pénz öröklése egyébként illetékköteles?

Üdvrivalgással:
KEA.

ObudaFan # 2009.08.27. 10:17

Mind átíratjátok a vevőre.

Rerika17 # 2009.08.27. 10:01

És akkor nem is kell átíratni?

Rerika17 # 2009.08.27. 10:01

És akkor nem is kell átíratni?

ObudaFan # 2009.08.27. 09:07

A legegyszerűbb, ha valamelyikőtök kap egy meghatalmazást az eladásra a többiektől.

Rerika17 # 2009.08.27. 08:29

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy a testvéreimmel közösen örökölt autót hogyan lehet a legegyszerűbben eladni? Valamelyikünknek át kell íratni az autót? ÉS a többieknek kell egy beleegyező nyilatkozatot írni, vagy mi ennek a pontos menete?
Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2009.08.26. 09:07

Lehet, közös tulajdon megszüntetése iránti perben.

bubka # 2009.08.26. 08:52

kbs:
megvenni nyilván meg lehetne, kérdés, hogy lehet-e arra kötelezni a másik felet, hogy eladja....?
évek óta hallgatom a "történeteket", nem véletlen, ha a legrosszabb is megfordul az ember fejében...
szóval tényleg csak az a fő szempont, hogy ne tehessen keresztbe az ex.
a barátnőm hozzáállása nyilván az, hogy ha az ember párjával történik valami, kit érdekel a vagyon, a párja meg nyilván (ha csak nem teljesen idióta) olyan megoldásba menne bele, amivel a saját gyerekével nem babrál ki. persze pont ettől nem egyszerű...

Katóka3 # 2009.08.25. 18:40

Kedves dr.Grád András!

Köszönöm a gyors választ. Az eset Buffaloban (New York állam) történt.Esetleg tudna abban segítséget adni, hogy mely ottani költség/díj fedi le a magyar illeték törvényben hivatkozott "öröklési illeték, vagy ennek megfelelő adó" fogalmát?
Üdv:
Katóka3

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.25. 16:44

Ha nem a gyerek kisemmizése a cél, akkor végképp felesleges trükközni. A társtulajdonos élettárs adott esetbne megveheti a gyerek tulajdonészét. Azt sem gondolom, hogy a gyermek érdekeit egy vadidegennek (ez lennél te) kell védenie a saját anyjával szemben, de meg tudlak nyugtatni: ha a ksikorú ingatlantulajdonát eladják, ahhoz kell a gyámhatóság hozzájárulása. A vételár egy külön számlára kerül, amelyről szintén csak a gyámhatóság engedélyével lehet pénzt felvenni. És meglehetősen szigorúak ezen a téren.

Megjegyzem: ha összeházasodnának, az özvegy haszonélvezetet kapna a nem az ő tulajdonában álló 1/2-re. Egyszerűbb, és etikusabb, mint valótlan tartalmú szerződéseket kötni.

Dr.Attika # 2009.08.25. 15:36

Kedves "bubka"!
Tényleg az a baj, hogy "Petrocelin" nóttek fel. Az egy teljesen más jogrendszer, más jogi és gyaorlati alapokkal. Mit gondol miért sugározták a "70-es" években?

bubka # 2009.08.25. 15:18

kbs:

:) semmi mutyizás nincs a dologban, ilyesmi szóba sem került.

mondjuk nem annyira gondoltam a komplett sztorit a beszélgetésünk teljes hanganyagával előadni :) , de a lényeg (pedig nem akartam magam kinevetteni, de akkor tessék), hogy ami még alternatívaként laikusok közt szóba került az a "biztos meg lehet azt csinálni, hogy ír az ember valami megállapodást, hogy persze, kifizeti belőle, de csak amikor nagykorú lesz" témakörben mozgott (de nyilván csak az a baj, hogy Petrocelli-n nőttünk föl).

Dr.Attika # 2009.08.25. 14:03

Üdvözlet!
Nincs rá lehetőség. Édesapja halála pillanatában az Ön tulajdonába került a személygépkocsi. A férje tulajdonába úgy kerülhet, ha Ön a tulajdonjogot rá átruházza ( adásvétel, ajándékozás stb.) illetéket viszont fizetni kell.

kati30 # 2009.08.25. 13:55

Üdvözlet!
A következő ügyben kérném a tanácsát: Édesapám meghalt és örököltem az utóját, ami még nincs a nevemre íratva, mert azt szeretnénk, hogy a férjem nevére kerüljön. Ugyanis az ő kötelező gépjárműbiztosítási bónusza már elég magas. Mi lenne ennek a legegyszerűbb módja, hogy ne kelljen az illetékeket és egyéb díjakt kétszer kifizetni?
Előre is köszönöm a segítségét!