Temetési költség


Alapos # 2024.01.22. 09:12

Kötelesrész miatt indíthatunk pert vagy esélytelen?

Az esély és a gazdaságosság az más fogalom.
Legyen 50 millás az a ház. 10 millának a fele 5 milla,amit még terhelne egy évek óta fenn állótartás is. Megérne perelni?

elajándékozta az ingatlanját 2012-ben”.
Amúgy a semminek nincs is köteles része.

Gabor81 # 2024.01.22. 09:43

Köszönöm a válaszokat!
A vita az elmúlt 3 hónapban kezdődött ...2019-ben kiderült hogy rávették anyámat hogy ajándékozza nekik az egész lakást, ebből akkor egy nagy vita kerekedett a fiúk a lányok ellen , viszont meg tudtuk beszélni hogy akkor legyen így . Viszont most hogy anyám bekerült novemberben egy otthonba (ennek volt egy egyszeri nagyobb költsége és havi díja is van),ebbe természetesen egy fillért sem adtunk fiúk ,mondván hogy ők az örökösök(ajándékozottak)ezt is nekik kell akkor intézni anyagilag...Nem hagyták annyiban és előálltak azzal hogy szülőtartást kéne nekünk is fizetni! Szóval a vita abból fakad,hogy megkaptak mindent,de még több kéne nekik. Kérdésem az lenne ,hogy lehet arra hivatkozni szülőtartással kapcsolatban,hogy semmit sem kapunk anyukánktól?

drbjozsef # 2024.01.22. 10:59

Gabor81,

Kérdésem az lenne ,hogy lehet arra hivatkozni szülőtartással kapcsolatban,hogy semmit sem kapunk anyukánktól?

Rokontartás a Polgári Törvénykönyvben :

4:194.§(1) Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs.

Itt a kiemelt rész a fontos. Mondd meg a lányoknak, hogy édesanyátok NEM önhibáján kívül szorul tartásra, hiszen a saját tulajdonú ingatlanát elajándékozta. Ezért ha gondolják, akkor adják el azt az ingatlant, és abból tartsák édesanyátokat. Ha majd az a pénz elfogyott (természetesen, felelős gazdálkodás, szigorú számadás mellett), akkor lehet szó arról, hogy a továbbiakban nektek is fizetnetek kell a tartásába. Vagy adják vissza neki az ingatlant.

Majordomus # 2024.01.22. 20:58

Hááát,szerintem az a tény hogy anyátok eltemetésének az örökség a feltétele,ahhoz nagymértékű pofa kell. De látom van.

Ha a lányokkal van vitátok,attól még az anyátokról van szó aki felnevelt.
Annyira tönkretesz benneteket az a pár tízezer ft ami egy főre jut?

maria valeria # 2024.02.19. 14:58

Szép jónapot!
Nővérem fia 2 napja elhunyt, elvált 2 gyermekes apa volt/ 5 évesek az iker gyerekek/
Kérdése hogy ilyen esetben kinek kell a temetésről gondoskodni?

drbjozsef # 2024.02.19. 17:37

maria valeria,

1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről
20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

  1. aki a temetést szerződésben vállalta;
  2. akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;
  3. végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;
  4. az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.

(2) Ha temetésre kötelezett személy nincs, ismeretlen helyen tartózkodik vagy a kötelezettségét nem teljesíti, a temetésről az elhalálozás helye szerint illetékes települési önkormányzat (fővárosban a kerületi önkormányzat) polgármestere, illetve ha az elhalálozásra a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott területen kerül sor, a főpolgármester – jogszabályban meghatározott határidőn belül – gondoskodik.

drbjozsef # 2024.02.19. 17:54

maria valeria,

Ha nem volt végrendelete, és nem volt élettársa sem halálakor, akkor a törvényes öröklés szerint a gyermekei lennének a kötelezettek, de mivel ők kiskorúak, így szerintem az ő törvényes képviselőjének kell intéznie, tehát az elvált feleségnek a gyerekek nevében.
Aztán a temetési költség, ha azt ő fizeti, akkor hagyatéki teherként visszakapja a gyermekek örökségéből.

akarnokd # 2024.11.20. 19:50

Jó estét!

Édesanyám temetésénél a felmerült költségekről két számlánk van, egyiken édesapám, másikon én szerepelek. Édesapám a hamvasztásért felelős temetkezési céget fizette. Én a sírhelyet és a temetés lebonyolítását fizettem. Azért két számla, mert városunkban a temetkezési cég nem végezheti el a temetést, azt csak a temetőt üzemeltető cég teheti.

A hagyatéki leltárban meg kell adni ezeket a költségeket, de a kitöltési útmutatók alapján nem világos, hogy beírhatjuk-e mindkettőnk nevét és az két számla összegét abba az egy mezőbe a dokumentumban?

osztap # 2024.11.20. 20:34

akarnokd,

Jogosultanként külön kell listázni a hagyatéki terheknél. Két jogosult van, mindegyik más összegre tart igényt. Ha nincs hely a nyomtatványon, akkor jelzed, hogy pótlapon adod meg a kért adatokat, és egy A4-es lapon összeírod és becsatolod.