Külföldi rendszám-magyar vezető


WRC555 # 2012.03.02. 07:32

Urak,

Ismét megy a cirkuszolás, nagyobb bevásárlóközpontok környékén Miskolcon kész kommandó van, vámosok, rendörök, mindenkit piszkálnak. Èrdekes, hogy amikor a Barátnömnél vagyok Györben, ott ilyen nincs, pedig majdnem minden harmadik autó komáromi, pozsonyi stb.
De itt ez a divat....
Szóval. Van nálam mindig egy aznapi, az adott napra szóló, (kölcsönadom ... xxxx év yy hó zz napjára a... gépjármüvet) szlovák-magyar kölcsönadási, két tanúval, a gj tulajdonosa szlovák, igaz hogy magyarosabb vezetékneve van, de szlovák, amúgy meg polgármester egy faluban.
Ma nem mentem az autóval, mert az osztrák Kollegáim felvettek, de nyilván használom.
Ha nálam van ez a kölcsönadási, szépen odaadom a magyar lakcimkártyámat, személyimet, a gj papirjait, biztositását (zöldkártya), remélhetöen nem veszik le a táblát, ugye? Tavaly egyszer már levették, egyik barátom vitte el az autót a gumishoz, hazafelé kikapták, igaz, hogy a gj tulaja adott kölcsönadásit, de az nem volt nála, úgyhogy hiába (200.000,-).

a kérdésem tehát csak annyi, hogy ha a fent emlitett szlovák-magyar kétnyelvü kölcsönadási, ami adott napra szól, nálam van, meg persze az autó papirjai érvényesek, akkor nem veheti el a táblát a rendör, ugye? Hétvégén kell mennem Szlovákiába, biztosan meg fognak állitani valamelyik föuton a határ felé.

RichJerk # 2012.03.02. 07:51

WRC555

Ha nem volt nála papír, nem csoda hogy levették a táblát. Győzike is emiatt kapott, mert apja bérelte az autót nem ő, és így ő sem volt jogosult vezetni.

Van papírod nincs mitől félned. Bár ha jófejek a rendőrök kérdezd meg, hogy mi lenne akkor ha egy cégtől lízingelnéd a kocsit ( Tartósbérlet ) havi pénz fejében bérled persze. Egy nap ide, vagy oda de volt már olyan rendszám levétel, aki csak bérelt cégtől egy autót?

Talán Miskolcon azért szemetebbek, mert ott nincs Nokia, Audi ahova a SK kollégák átjönnének dolgozni. Meg azért Győr és Komárom, átmész a hídon és ott van Szlovákia. Miskolc ahogy nézem kb 40km a határtól, így külhoni barátainknak nem éri meg átjönni Tescozni sem ha netalántán az EURÓ árfolyam gyenge lenne.

Sinclair # 2012.03.02. 08:06

Tényleg érdekes, hogy Miskolcon hallom én is a legtöbb cirkuszt még Pesten se hallani !

WRC555 # 2012.03.02. 08:53

Helyi jelenség,
a megyei VPOP vagy NAV vagy milyen parancsnok nyilatkozott, hogy a külföldi autókat fokozottan fogják ellenörizni, lesznek ellenörzöpontok a város útjain (kész Kuba) illetve "mobil" egységek. Kérdés persze, mennyit ártanak ezzel a bevásárlóturizmusnak (bár ez a gazdasági szempont szerintem a legkevésbé érdekli öket), mert a forint ha erösebb is, a szlovákok eléggé rákaptak az Auchanra pl, és pont ott volt állitólag tegnap is egy hadsereg vámos meg rendör a körforgalomnál a 3-as úton.

WRC555 # 2012.03.02. 09:01

@RichJerk:

nagyon sok szlovák jár át, a Pláza, az Auchan, a Cora,a Tekkó, az összes bolt (Mountex) stb tele van mindig. A legtöbbje kassai (KE, KS, KI) vagy Rimaszombat (RS), Röce (RA) vagy Rozsnyó (RV) járásból való, de gyakran látok gölnicbányai (GA), poprádi (PP) autókat, amik azért tényleg messze vannak. Minden bizonnyal szeretnek a shopping mellett kirándulni, fürdeni (Miskolctapolca) stb. Èn is hetente jártam át Poprádra a teszkóba, amikor még olcsóbb volt, mert mellette túráztam is egy jót a Tátrában.

A rendörök nem tudom, mennyire jófejek. Amikor anno odamentem októberben a rendszámos esethez, két csóka volt ott (elötte ment el a busznyi többi rendör akik odacsödültek). Az idösebb hümmögött, hogy nekem van papirom, bent is volt a kocsiban (akkor még 30 napos volt a Tv. szerint), meg végülis ott vagyok, vezethettem én is, szóval el is kezdtük megbeszélni, hogy ha megvág valamiért mondjuk nem voltam bekötve vagy hasonló, de a fiatalabb odajött pattogni hogy nem-nem, majd ÖÖÖÖ leszereli a táblát, stb. Szóval ennyire rendesek.

StefanAti # 2012.03.02. 09:09

Sinclair
Pest nem veszes, kivéve a 13. Kerület! Külföldi és P rendszámokat folyamatosan láthatsz a Váci v a Béke uton leállítva... Más keruletekben egyszer sem állítottak még meg idén, a 13.kerben már 4x!!

Captain Spaulding # 2012.03.02. 09:17

dealer1

----
Az hogy a rendőrök mit fogadnak el, nem tudom. Én saját bőrőmön egyszer tapasztaltam a dolgot, akkor még 1 hónapig lehetett használni a gépkocsit. És nekem 1 hónapra szóló papírom volt. Ami így nézett ki mint ez a linken, csak abban 1 hónapra volt meghatalmazva a használat, azt akkor szó nélkül elfogadták:

http://kepfeltoltes.hu/…ltes.hu_.jpg

Nekem is volt szlovák közjegyzős pecséttel (helyi notar) ellátott papírom 3 nyelven megírva évekre kölcsönadva a gépkocsit, de azokat már magamnál sem hordom, csak ezt.

Viszont egy ilyen papír csak a magyar lakhellyel rendelkező vezetői oldalt fedi le. Az üzembentartói részre ha van magyar lakcíme, akkor már bonyolultabb a dolog és akkor ez így már nem elég!

WRC555 # 2012.03.02. 09:23

Notáros papirral jártam én is sokáig, sokat Szlovákiában,egyébként a szlovák rendört nem igazán érdekelte, ha megállitott, hogy magyar okmányaim vannak, az autó meg szlovák és másé, semmit nem kért.
Nekem úgy szól a kölcsönadási, hogy az adott év, hó, adott napjára. pl. 2012.03.01. napjára. Ez igy formailag helyes? Végtére is ha adott napra kapod, akkor az egy nap, nem pedig hosszabb. ha jól értelmezem.

WRC555 # 2012.03.02. 09:25

Nem tudom a Váci úton nem járok, a rendörök sandán néznek rám a Kerepesin a Keleti PU meg a Hungária körút között, ott szoktak korzózni, de legtöbbször a Városliget - Hösök tere - Andrássy útvonalon járok át, ott most már van sok csinos lány :p meg az Andrássy tömve van DT-s meg külföldi vasakkal.

StefanAti # 2012.03.02. 09:40

WRC555
A törvény szerint fel kell tüntetni, hogy pontosan mikor vetted át az autot! Én napos papirt mindig úgy írtam, hogy erre a napra, átvettem reggel 6-kor itt és itt, majd hajnal hatig előre egyeztetett helyszínen adom vissza....

Sinclair # 2012.03.02. 09:54

Kíváncsi leszek ha majd egy párat (rendszámot) jogszerűen vesznek le és később majd a intézkedő rendőrön csattan hány rendőr próbálja majd levenni, hogy utána neki legyen gondja !
Szerintem ez az akció is egy ideig tart aztán visszavesznek és semmi extra nem lesz belőle amúgy minden csoda 3-napig tart !
Főleg majd nyáron amikor be indul a turizmus !

Sinclair # 2012.03.02. 09:55

bocsánat nem jogszerűen vesznek le elirtam !

Sinclair # 2012.03.02. 09:56

Tudja valaki, hogy általában melyik rendszám inkább a kapósabb? bár gondolom !

vati1978 # 2012.03.02. 10:14

Tisztelt Fórumozók!

Kérdés: Apósom autóját, - aki Szlovák állampolgár, szlovák lakcímmel, de magyar lakcímmel nem rendelkezik - vezethetem-e, úgy hogy Én magyar állampolgár vagyok, magyar lakcímmel és mondjuk az apósomhoz Szlovákiába bejelentkezek egy ideiglenes lakcímre?

Előre is köszönöm a válaszokat.

WRC555 # 2012.03.02. 10:18

Szerintem Pesten leginkább a BA, BL, KN rendszám a kapós, már ami a szlovákot illeti, illetve a németekböl a szokásos ND, RO, PA de szerintem most telejsen mindegy, mert mindenkit megállitanak ha ackija van.

a tulajdonomban lévő XX-XXX-XX - forgalmi rendszámú (Evidenčné Čislo), XXXXX XXX típusú gépjárművet (Značka a Typ osobného automobilu), melynek alvázszáma (Vyrobné Čislo Podvozku):XXXXXXXXXXXXXXXXX használat céljára, 2012.03.02. napjára (na den) kölcsönadom az alábbi személynek – kölcsönvevő (Splnomočnujem) :

stb stb, 2 tanu, illetve a hely dátum (aznapi)

Ez igy megfelelö? Vagy mindenképpen kell az órára történö pontos átvételt feltüntetni ?

vati1978 # 2012.03.02. 10:33

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 52. § (2) bekezdése szerint

„A külföldön kiállított közokirat, illetőleg a külföldi bíróság, közigazgatási szerv, közjegyző vagy egyéb közhitelességgel felruházott személy által hitelesített magánokirat - hacsak az ügyfajtára vonatkozó jogszabályból, nemzetközi szerződésből, illetve viszonossági gyakorlatból más nem következik - a magyar törvény szerinti bizonyító erővel csak akkor rendelkezik, ha azt a kiállítás helye szerinti államban működő magyar külképviseleti hatóság diplomáciai felülhitelesítéssel látta el. A nem magyar nyelven kiállított okirat - ha az ügyfajtára vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik - csak hiteles magyar fordítással ellátva fogadható el.”

forrás:http://www.police.hu/…0213_01.html

A fenti azt jelenti, hogy a forgalmi engedélyt is le kell fordíttatni?

Sinclair # 2012.03.02. 10:47

Én is ezekre a rendszám típusokra gondoltam, de igazad van akciókor mindenkit !

dreizwanzig # 2012.03.02. 10:48

en most jottem haza rackeverol bp-re. nincs yard... pesten a soroksain lattam, h 4 rendor igazoltat egy becsi A6ot (vagy A8at? mindegy, szoval uj es draga autot)

itt a podmaniczkyn az elobb ment el mellettem a rendor, de nem keltettem fel az erdeklodeset.
lehet, h nem a 17eves bmw-mre palyaznak, hanem a az ujabb, dragabb autokat tartjak "bunozonek"....
meg amugy sem az a tipikus "bunozo" rendszamom van, hanem frankfurti....
na mindegym remelem hamar elmulik ez a razzia mert azert nem mondanam, h nyugodtan kozlekedek igy.... mondjuk, ha beprobalkoznanak en biztos megemlitem nekik, h nem lennek a helyukben, ha megbasznanak aztan kiderulne, h megis tiszta voltam....
egyebknet sztem wrcnek nem vehettek vna le a rendszamat, mert a srac aki vitte a kocsit, az valoban nem jogosan hasznalta a kocsit, de a rendszam az a tulajdonose.... szerintem....
tehat ha a 2 eves hugom ellopja a kocsimat,es jogsi nelkul vezeti, attol meg ot megbasszak, de az en rendszamomat ne vegyek le.... szerintem...

remelem hamar rendezodik a helyzet

WRC555 # 2012.03.02. 10:51

vati1978

szerintem akkor vezetheted, ha vagy van Nálad egy egynapos meghatalmazás (mivel csak ideiglenes lakcimed lesz kint, tehát megmarad a magyar), vagy teljesen (fullra) bejelentkezel oda lakni, kapsz egy lakcimkártyát (Povoleine ba Pobyt´) az itteni személyidet meg a magyar lakcimkártyádat meg leadod az Okmányirodában, tehát mintha kint élnél, akkor vezetheted szerintem.

WRC555 # 2012.03.02. 10:56

dreiundzwanzig:

az a baj, hogy a Tv. leirja, hogy az intézkedö rendör elveheti a rendszámot és a forgalmit, majd ad egy sajtcetlit, amivel a telephelyig elmehetsz a kocsival.
Amikor a fiatalabb elkezdte leszedegetni, mondtam, hogy vonja be az okmányt, de a táblát hagyja fent, mert igy közlekedési büncselekményt vagy szabálysértést is el lehet követni akármikor, de közölte vidáman, hogy ha már elvesz valamit, akkor mindent. Akkor mondtam, hogy kissé aggályosnak tartom egy másik ország hatósági jelzését elvenni, pláne hogy az autó jó állapotú és a papirjai , biztositása stb rendben van (megértem, hogy leveszik a rendszámot egy szakadt gumijú, lámpa nélküli, rozsdaboglya Skoda 100-asról, vagy egy olyan teherautóról, amiböl ömlik az olaj, mert veszélyezteti a közlekedés biztonságát).

WRC555 # 2012.03.02. 11:04

Sinclair:

gondolom a helyi rendörök a határ másik oldalán levö járásokból származó táblákat figyelik, tehát mondjuk a BA-BL, KN, NZ, LC, RS, RA, KS-KE-KI, TV igy Ny-ról K-re haladva. Mivel a legtöbb lizinges / egyebes autó komárnói, pozsonyi vagy érsekújvári, gondolom ezek "gyanúsak" mindenhol, pláne ha egy húszmilliós vasról van szó. Nálunk ma reggel volt két kamion, az egyik martinból jött, a másik bytcai, remélem hazafelé mindkettöt megállitják, utána meg majd csuklanak a rend örei :P egyik sem magyarbarát rendszám :)ugyanis.

Sinclair # 2012.03.02. 11:08

Sokszor azt láttam én is, hogy a újabb drágább autókat állítják le !
nekem is 15-éves már gondolják ha haza jövök azzal trükközök !

vati1978 # 2012.03.02. 11:08

WRC555

A magyarországi lakóhellyel rendelkező járművezető akkor jogosult nem magyar hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművel a közúti forgalomban részt venni, ha:

· rendelkezik bejelentett külföldi tartózkodási hellyel és ezt a tényt külföldi hatóság által kiállított igazolvánnyal (közokirattal) igazolni tudja, vagy
· rendelkezik az üzembentartó által kiállított, a birtokba adás időpontját megjelölő hozzájárulással (magánokirattal), amely alapján megállapítható, hogy a járművet Magyarországon 1 napnál rövidebb ideig használja, vagy

forrás:http://www.police.hu/…0213_01.html

Akkor nem állja meg a helyét a rendőrségi tájékoztató?

WRC555 # 2012.03.02. 11:17

Nézd, józan paraszti ésszel gondolkodva egy vadiúj BMW X6 vagy egy akármilyen drága Audi gyanús. Pláne ha a standard gyhfehér vagy ezüst szinben pompázik rosenheim-i vagy mondjuk komárnoi táblával.
Nem hinném, hogy egy Thule boxos norvég rendszámú Volvo terepjáró koszosan annyira feltünö, mint egy, a fenti példányok egyike, ettöl még persze megállithatják. Ugyanigy egy penészzöld, szebb napokat megélt Favorit mondjuk egy ZA (Zilina) rendszámmal sem a "trükközök" eszköze, mint ahogyan egy fekete táblás régi lengyel rendszámos rókasárga 125p (de régen láttam)vagy éppen egy román Dacia 1410 kombi.

vati1978 # 2012.03.02. 11:22


1988. évi I. törvény 25/B. §
(4) Az (1) bekezdés b) pontjában foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a járművezető

  1. szokásos tartózkodási helye nem Magyarország területén van,


Mit jelent a szokásos tartózkodási hely, vagy ez is a rendőr mérlegelése alá esik?