Gyorshajtás


Traffic # 2008.07.26. 16:27

Lehet, hogy én értem félre és ti értitek jól.
De: igenis lehet büntetni a 38 km/h-ért, mert az már szabálysértés. Már a 31 km/h is az. Ez a szabálysértés azonban még nem tartozik az objektív felelősség hatálya alá, azaz lehet azzal a lehetőséggel élni, hogy a hozzátartozóm vezette a járművemet. Ilyenkor a szabálysértési hatóság a törvényben megfogalmazottak alapján irattározza az ügyet, nem büntetnek meg senkit. Tettenéréskor a helyszíni bírság kiszabható.

A 39 kh/h már az objektív felelősség hatálya alá tartozik, azaz bárki bármit is tesz, a közigazgatási bírságot kiszabják és azt ki kell fizetni. Ha nincs meg ilyen esetben a járművezető, úgy az üzembentartót bírságolják, de vele szemben járművezetéstől eltiltásnak vagy büntetőpont kiszabásának nincs helye. Ha tisztázott a járművezető személye, akkor a fentiek alkalmazhatók a szabálysértési eljárás keretében, de megy mellette a közig eljárás, ahol a kiszabott bírságot a járművezetőnek ki kell fizetni. A jogszabályt a jogalkotó nem gondosan fogalmazta meg, ezért az ország több részén többféle eljárási mód létezik. Van, ahol tettenéréskor helyszíni bírságot alkalmaznak (vélhetően szabálytalanul), van, ahol automkatikusan fel kell jelenteni a sebességtúllépőt és a rendőr a figyelmeztetést vagy helyszíni bírságot nem alkalmazhatja. Majdcsak letisztul a dolog egyszer...

A lényeg: Ilukas, a rendőrség meg tudna büntetni téged, ha nem tudnál arról, hogy a 38 km/h még nem tartozik az objektív felelősség hatálya alá és simán megmeveznéd a járművezetőt, gondolván azt, hogy a bírság elkerülhetetlen. Javaslom, hogy írj vissza egy levelet a rendőrségnek, hogy a hozzátartozód vezette a járművet, akit nem kíváncs megnevezni.
A téma részemről lezárva.

monalisa1 # 2008.07.26. 19:35

Kedves Traffic!

Köszönet az objektív felelősség taglalásáért, mindig tanul az ember.

lalu # 2008.07.28. 17:43

Kedves Fórumozók!
A rendőrségtől kaptam egy levelet, melyben értesítettek arról, hogy autópályán 100 km/h sebességkorlátozású útszakaszon 135-el mentem, melyről felvétel készült. Kérték, adjam meg a gépkocsivezető adatait, aki a megadott időben vezette az autót.
Kérdésem az, hogy mire lehet számítani? Hogyan érdemes nyilatkozni (párom a tulajdonos, de én vezettem)? A legfontosabb a jogosítvány megmaradása.
Köszönöm a választ.

monalisa1 # 2008.07.28. 18:25

Olvasd el Traffic beírásának második bekezdését.

Amúgy 100 km/óra sebesség felett: 20% felett 40%-ig 50.000 Ft a bírság összege. (Részletfizetésre lehet engedélyt kérni.)

A vezetői engedélyed nem valószínű, hogy "bánni fogja" ezen sietést még.

Monalisa,
laikus válaszoló.

00vinyo00 # 2008.07.28. 19:39

Kedves Traffic!

A következő lenne a kérdésem!
50-es táblánál 64-el fotóztak céges teherautóval.
Én már máshól dolgozom,de a volt főnököm alá akarja iratni velem a rendörségi nyilatkozatot.Menetlevél van csak,hogy én vezettem.Elég ennyi,hogy engem büntessenek?Vagy csak,ha rá írja,hogy én voltam,és visszaküldi?Nekem küldik a bírságot??
Nem voltam bejelentve sem,és nem áll szándékomban kifizetni,mert nem fizetett ki rendesen.
Szóval van esélyem valahogy ezt megúszni?
Előre is köszönöm a választ(válaszokat)!!!

Üdv:vinyo

00vinyo00 # 2008.07.28. 19:41

Kedves Traffic!

A következő lenne a kérdésem!
50-es táblánál 64-el fotóztak céges teherautóval.
Én már máshól dolgozom,de a volt főnököm alá akarja iratni velem a rendörségi nyilatkozatot.Menetlevél van csak,hogy én vezettem.Elég ennyi,hogy engem büntessenek?Vagy csak,ha rá írja,hogy én voltam,és visszaküldi?Nekem küldik a bírságot??
Nem voltam bejelentve sem,és nem áll szándékomban kifizetni,mert nem fizetett ki rendesen.
Szóval van esélyem valahogy ezt megúszni?
Előre is köszönöm a választ(válaszokat)!!!

Üdv:vinyo

00vinyo00 # 2008.07.28. 19:41

Kedves Traffic!

A következő lenne a kérdésem!
50-es táblánál 64-el fotóztak céges teherautóval.
Én már máshól dolgozom,de a volt főnököm alá akarja iratni velem a rendörségi nyilatkozatot.Menetlevél van csak,hogy én vezettem.Elég ennyi,hogy engem büntessenek?Vagy csak,ha rá írja,hogy én voltam,és visszaküldi?Nekem küldik a bírságot??
Nem voltam bejelentve sem,és nem áll szándékomban kifizetni,mert nem fizetett ki rendesen.
Szóval van esélyem valahogy ezt megúszni?
Előre is köszönöm a választ(válaszokat)!!!

Üdv:vinyo

00vinyo00 # 2008.07.28. 19:41

Kedves Traffic!

A következő lenne a kérdésem!
50-es táblánál 64-el fotóztak céges teherautóval.
Én már máshól dolgozom,de a volt főnököm alá akarja iratni velem a rendörségi nyilatkozatot.Menetlevél van csak,hogy én vezettem.Elég ennyi,hogy engem büntessenek?Vagy csak,ha rá írja,hogy én voltam,és visszaküldi?Nekem küldik a bírságot??
Nem voltam bejelentve sem,és nem áll szándékomban kifizetni,mert nem fizetett ki rendesen.
Szóval van esélyem valahogy ezt megúszni?
Előre is köszönöm a választ(válaszokat)!!!

Üdv:vinyo

Traffic # 2008.07.29. 14:12

T. 00vinyo00!

Nem kell aláírnod semmit, a menetlevél fogja bizonyítani azt, hogy te vezetted a járművet a megadott időpontban. A bírságot így te kapod, de ha nem fizeted be, akkor a volt cégeden fogják behajtani.

TomSecret! # 2008.07.30. 09:04

Szerintem a 64/50 nem tartozik az objektív hatálya alá, nem fogják az üzembentartót közigbírsággal sújtani, mert ez sima szabsért. A menetlevél meg hopp, hát nem leveszett. Szal ha a mtó nem akar ki.hmm.. tolni veled, azt mondja, hogy hozátartozó vezette, bekérik a menetlevelet, ami valahogy elveszett. Nem lesz bizonyítható, hogy ki vezette a gk-t, hacsak nem a tachográf lapokból (vagy digitális menetíróból), amiket csak 28 napra visszamenőleg kell tudni bemutatni, szal ha ennyi idő eltelt a szabsért óta, ezzel sem lehet a rendőröknek kereskedni.

Ha görény a mtó-d, és beköp és odaadja a papírokat, akkor is van esély a bírság csökkentésére, sírós-rívós kifogást kell írni nyolc napon belül, meg panaszkodni arra, hogy a főnök mindig túlhajtja az embert, ez köztudott stb.


jogvédö

Traffic # 2008.07.30. 22:03

T. TomSecret!

Való igaz, 65-től objektív felelősséges... Köszi a kiigazítást.

T. 00vinyo00!

A TomSecret által leírtak az irányadók az esetedben!

lemi # 2008.08.08. 20:23

Közigazgatási birság esetén milyen formátumú az adatkérő lap?
Ha kifizetem- más helyett- a kiszabott közigazgatási birságot, ebből származtatható-e hogy én vezettem,vagy erre van külön információ kérő nyomtatvány amit ki kell küldenie a hatóságnak minden esetben ha szabálysértési eljárást le akar folytatni?
Lemi

lemi # 2008.08.11. 18:21

Kedves Fórumozók!
A problémám az hogy megkaptam a közigazgatási birságot.
Többször felmerült az adatkérő lap .Ezt később küldi esetleg az elkövetés helye szerint illetékes rendőrség?Akik eddig irtak erről,úgy fogalmaztak mintha a közig.birsággal kapták volna.
Mennyi esetleg a szabálysértési eljárás határideje?
Előre köszönöm a válaszokat. Lemi

Traffic # 2008.08.11. 19:31

T. lemi!

Nem vagyok teljesen biztos benne, de úgy gondolom, hogy nem küldenek adatkérő lapot a közigazgatási határozathoz. Ha nem az üzembentartó vezette a járművet, akkor neki kell hitelt érdemlő módon igazolnia, hogy nem ő vezetett. Ellenkező esetben ki kell fizetni a bírságot.
Ha nem te vezettél, akkor csípd fülön a járművezetőt, aki egy pár sorban ismerje el, hogy az adott időben és helyen ő vezette a járművedet, majd írja alá. A nyilatkozatát két tanúval érdemes aláíratni. Sőt, azt hiszem, hogy kötelező is. Ezt a nyilatkozatot küldd meg annak a hatóságnak, aki megküldte neked a határozatot.

A szabálysértési eljárásnak 2 éven belül be kell fejeződnie, ellenkező esetben a cselemény elévül. Az üzembentartóval szemben közigazgatási, a járművezetővel szemben szabálysértési eljárás folyik. Ettől függetlenl a járművezetőnek (ha megnevezik) be kell fizetnie a közigazgatási bírságot, de vele szemben szabálysértési bírságnak már nincs helye, csak járművezetéstől eltiltásnak vagy büntetőpont kiszabásának.

lemi # 2008.08.12. 06:47

Kedves Traffic!
Köszönöm a tájékoztatást!
Lemi

dranu # 2008.08.18. 11:02

Sziasztok!

Nemrégiben (kb.1 hete) 90km/h óra megengedettnél, kb 112 km/h-val mehettem, ha bemértek mire számíthatok? Ja és céges autó volt, aminél ha nem vallják be ki vezette akkor mi van?

Köszönöm a segítséget!

limma # 2008.08.18. 11:06

Ha céges autó, akkor nyilván valakinek a nevén van cégen belül, nem?

monalisa1 # 2008.08.18. 11:35

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együtes rendelet:
A megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó rendelkezések (a megengedett legnagyobb sebesség túllépésének mértéke a megengedett legnagyobb sebesség %-ában)

14. § (1) bekezdés d) pont., 26. § (1) és (2) pont:
50 km/óra felett 100 km/óra sebességkorlátozásig: a) 20%-tól 30%-ig a) 30.000 Ft.

Amikor majd kijön az űrlap, miszerint ki volt az elkövető, nos saját magára továbbra sem köteles senki terhelő vallomást tenni, az más kérdés, hogy a menetlevél alapján a cégnél fogják tudni: te voltál a "siető" kollége - tehát vagy feldobnak vagy sem. Ha nem, akkor a csekket befizeted, a hatóság meg nem fogja megtudni, hogy te vezettél, ergo nincs további szankció.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2008.08.18. 11:38

Ha "feldobnak" akkor is te fizeted be a csekket, esetleg külön büntetőpont is kerül a kartonodra bejegyzésként.

baga # 2008.08.19. 15:55

Sziasztok!

Tanácsot szeretnénk kérni:
Kaptunk egy 2008.08.13.-ai keletezésű levelet a rendőrségtől melyben értesítenek arról hogy 2008.04.30.-án gyorsan hajtottunk.rendőrség által alkalmazott RametAD9 technikai eszkőzzel M1 autópálya 63+800 km jobb pálya jobb oldalán sebességtúllépést kővetett el!
Csatolva van egy nyilatkozat melyben le kell írni ki is vezetett az említett időpontban.
A levélben nem esik szó arról hogy mennyi helyett mennyivel mentünk és hogy mennyi is lenne a büntetés.

Nem is nagyon emlékszünk rá,olyan régen volt.
Egyébként meg nem szoktunk gyorsan hajtani.Ez az első ilyen jellegű levelünk.
Szeretnék tanácsot kérni mit tegyünk...töltsük ki a nyilatkozatot és küldjük vissza...vagy hagyjuk mert már elég rég történt a dolog?
Mennyi ideje van a rendőrségnek hogy a szabálysértési eljárást elinditsa?Ez a 3 hónap és 13 nap nem sok egy kicsit?

Köszönettel: baga

EdGaRHG # 2008.08.19. 17:01

Szia baga!

Ugyanezen a napon, ugyanitt bűnöztem és én is ma kaptam kézhez a levelet.
Mi valóban többen használjuk az autót és mi sem emlékszünk a valós vezető kilétére... de sajnos ez úgy érzem a tényen nem változtat. Talán csak idő nyerés miatt beírtam, hogy az elkövetés időpontja oly távoli, hogy nem tudom biztosan megmondani ki vezette az autót. Már csak abban bízom, hogy csak "egy-két" kilométerrel léptem át félelmetes 130 km/h-t.
Azért kicsit zavar, hogy a rendőrség nagyobb hangsúlyt helyez egy költséges trafipax rendszer kiépítésére, mint a bűnüldözés hatékonyságának növelésére! Már-már elgondolkoztató a "Cég" non-profit mivolta.

baga # 2008.08.19. 17:14

a képen vagy filmen látják hogy ki vezetett mármint az alakját nő ffi stb:-) csak azért kérdem mert nem mindegy hogy nekem vagy a feleségemnek vagy anyosnak vonják be a jogsuját!:-) perszre remélem csak 100 ezer lesz a birság:-(((((((((!!! miért nem irják meg hogy emnnyi most a birség és csatolnak képet stb! most para hetekig:-((((

Traffic # 2008.08.19. 17:18

T. baga!

Válaszlevélben lehet azt nyilatkozni, hogy hozzátartozó vezette a járművet, akit nem szeretnél megnevezni. A sebességtúllépés még az objektív felelősség alkamazása előtt történt, ezért lehet a nyilatkozaton a fenti válasz.

T. EdGaRHG!

A te esetedben sem az objektív felelősség alkalmazandó, mivel a sebességtúllépés olyan csekély mértékű volt. Válaszként a "hozzátartozóm vezette" mehet(ett volna).

baga # 2008.08.19. 17:45

2008 május 1 vel vezették be az Objektív felelősség-re vonást én gyakorlatilag 4 hó 30-án hajtottam gyorsabban:-) akkor ezek tények:-) remélem nem találnak ki semmit hogy hamarabb találtuk ki a jogszabályt stb! akkor beirom hogy nagyon régen volt és nem emlékszem melyik hozzátartozóm vezette ennyi!

válaszokat kőszőnőm

Traffic # 2008.08.19. 18:06

T. baga!

Nem jó válasz a "Nem emlékszem." Azt írd vissza, hogy a hozzátartozód vezette, akit nem szeretnél megnevezni.
Nem fognak kitalálni semmit, nyugi.