Ingatlan Adás - vétel


Andras2225 # 2023.11.21. 13:33

Azért szeretném ügyvédnél intézni a pénz ajándékozását, hogy legyen látható ellenértéke az általa ajándékozott ingatlanrésznek. Ettől függetlenül a bizalom adott.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.21. 19:46

ROFL. Szóval bizonyítékot gyártanál saját magad ellen. Most mondjam, hogy "okos"?

Majordomus # 2023.11.21. 21:10

Akkor adás-vétel lesz..

drbjozsef # 2023.11.22. 05:21

Andras2225,

Igen, az "ajándék" és az "ellenérték" szavak nem igazán passzolnak össze.
Mi lenne egyébként az oka egy ilyen papírnak? Mire tudnád szerinted használni?
Hogy ne követelhesse vissza az ajándékot? Akkor előjönnél vele, hogy adócsalást követettetek el közösen?

A bizalom pont azt jelenti, hogy megegyeztek, és azt tartjátok.

Majordomus # 2023.11.22. 20:10

De úgy tudom a Nav-nak be kell jelenteni a pénzajándékot.

plepi # 2023.12.25. 11:18

Üdvözlők mindenkit!! Tanácsot szeretnék kérni. Meg ismertem egy hölgyet akinek a férje meghalt. Kettő gyermeke volt, Meg történt a hagyatéki tárgyalás a két gyermek fele fele arányban örökölte a házat. Az özvegy megkapta a haszonélvezeti jogot.
De született közben egy harmadik gyermek is tőlem. Nem voltunk házasok sem élettársak. A kérdésem csupán annyi lenne hogy addig tisztán látom a helyzetet hogy a gyermekei fele fele arányban részesültek a házból az özvegy meg megkapta az özvegyi haszonélvezeti jogát. De most az a szituáció áll fent hogy az özvegy el akarja adni a házat,és ugye bár itt a harmadik gyermek aminek én vagyok az apja.Viszont engem az érdekelne hogy anyai ágon a tőlem született gyermeknek jár e valami az özvegyi haszonélvezeti jog-ból ha eladásra kerül a sor. Gondolok itt bizonyos százalékos anyagi részre.
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.25. 12:19

Ugye, viccelsz?

plepi # 2023.12.25. 13:04

Nem viccelek!!
Ez a fórum gondolom azért van hogy kérdezzek.
De ha lehet akkor olyan írjon aki ért hozzá.
Köszönöm szépen!!

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.25. 14:03

(„Nem viccelek!!” Pedig rád nézve az volt a jóhiszemű verzió. A másik lehetőség, hogy rendkívül tájékozatlan vagy, és gyakorlatilag nincs jogérzéked.)

Rávezető kérdés: ha eladod az autódat, telefonodat, kabátodat, bármidet, jár annak a vételárából a reménybeli örököseidnek?

plepi # 2023.12.25. 14:18

Tisztelt Sándor! Ha tudnám a választ akkor nem tettem volna fel a kérdést. Most hogy hülyének nézel elmegyek és lerakom a jogi diplomát jó??
Elég lett volna azt leírnod hogy semmi sem jár ennyi.
Nem kell ezt túl ragozni. Azon kívül ez a magyar jogrendszer nem valami jól van kitalálva. Ugyan is vannak itt más problémák is.
Ha a gyermekemnek semmi sem jár akkor hogy örökölhet vagy lehet részese egy olyan adósságban amihez semmi köze.
Továbbii szép napot.

gerbera317 # 2023.12.25. 15:38

@plepi
Ne piszkáld KBS jogértékét, van neki bőven. Ami meg nincs, azt hozzátanulta. Ő azért kérdezi, viccelsz-e, mert ha neked volna jogérzéked (ami egyébként nem más, mint józan paraszti ész), nem kérdeznél ilyeneket.
Ahhoz, hogy az új gyerek örökölhessen, most kell meghalnia valakinek (mondjuk neked). A korábbi hajó pedig már régen elment az asszony két korábbi gyerekével. Ezt diktálja a paraszti ész.
Amit pedig iskolában tanítanak, az az, hogy haszonélvezetet nem lehet örökölni.
A magyar jogrendszer pedig nagyon is rendben van. Ha ennek ellenére azt állítod, hogy az új gyerek adósságot örökölt, annak háromféle oka lehet: 1) tévedsz, 2) rosszabb esetben hazudsz, vagy 3) a történetednek csak az első és az utolsó fejezetét sikerült közölnöd, a közbülső fejezetek ismertetését, amikor a lényeges dolgok történtek, pedig nem tartod fontosnak.

plepi # 2023.12.25. 16:07

Tisztelt gerbera 317!Köszönöm a megjegyzést a halálommal kapcsolatba,nagyon rendes vagy. A magyar jogrendszer szerintem nem jó. Viszont ha netán elpatkolok a gyermekem akit én nevelek enyém a szülői felügyeleti jog 100%-ban édesanyának felélled a szülői felügyeleti joga.És mivel van egy házam a gyerekemre száll de mivel ö lesz a gyámja netán haszonélvezeti jogot is kaphat.
Ha ö hal meg előbb akkor a gyerekem örökli az adósságait persze ellent lehet mondani neki.Tehát a lényeg onnét semmit sem kap a gyermekem anyai ágon. Viszont ha velem történik valami ö részesül ez nagyon nem jól van így ugyebár

plepi # 2023.12.25. 16:12

Tisztelt gerbera317
Ha mindent le kellene írnom ami fontos nem lenne elég ez a rovat.

gerbera317 # 2023.12.25. 17:14

Adósságot csak örökölhető vagyonnal együtt lehet örökölni. És a helytállás nem lehet terhesebb az örökség értékénél.
Ha kérdezni akarsz, akkor kérdezz; de ne állíts olyan dolgokat, amire azzal szokás reagálni, hogy már az sem igaz, amit kérdezel!

plepi # 2023.12.25. 18:33

Gerbera 317 Köszönöm! Nem állítok hanem kérdezek. Gondolom azért írtam ide hogy tanácsot kapjak. Ha tudnák minden paragrafust akkor nem kértem volna tanácsot. De amint látom itt inkább kötekedő emberek vannak. Tudod már voltam pár helyen hivatalos helyen,ha hiszed ha nem mindenhol más információt kaptam,pedig elvileg tanult emberek ülnek az irodákban ráadásul nem ingyen beszélgettek velem. Mint mondtam ha az első kinomtól az utolsóig leírnák ide mindent hogy átláthatóbb legyen a szituáció nem férne ki ide.Nem kell engem itt gyanusítgatni hogy hazudok stb nem végeztem jogot. Nem kell minősíteni.

gerbera317 # 2023.12.25. 18:49

Persze. Például a 14.18-as posztodban két képtelenséget is állítasz, abból az egyiket kérdés formájában.
Nem minősítek, de akkor te se. A kérdés legyen kérdés, a kérdőszó pedig legyen mi, hol, miért, stb. De pl. A hogyhogy már feltételezésen alapul, és a tapasztalat az, hogy alaptalan vagy téves feltételezésen.

plepi # 2023.12.25. 18:49

Köszönöm szépen több tanácsot nem kérek ismét kifizetek több 10000 és elmegyek gyámhivatalba közjegyzöhöz ügyvédhez. És rendezem a gyermekem sorsát ha netán elpatkolok. Jelölök meg gyámot pótgyámot hogy a gyerekem öröksége ne csorbiljon ennyi. Mindenkinek szép estét.

Majordomus # 2023.12.25. 20:40

Neked is szép estét.

"elvileg tanult emberek ülnek az irodákban ráadásul nem ingyen beszélgettek velem"

És a sok pénzedért nem okultál semmit? Kérd vissza a 0tanult emberektől.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.26. 09:01

Tehát a lényeg onnét semmit sem kap a gyermekem anyai ágon.
Ezt senki nem mondta. Mert nem is ezt kérdezted.

Majordomus # 2023.12.27. 20:22

Világosan kérdezz!
A jogrendszer bírálatával erre nem kapsz választ.

SophieEny # 2024.01.16. 09:05

Szép napot!

Párommal pár hónapja házasodtunk össze és most ingatlanvásárlás előtt állunk. Az inagtlan elosztás kapcsán szeretnék érdeklődni, hogy a jelenlegi ingatlan amiben élünk a férjemé, ennek értékét szeretné beleforgatni a közös házba. A leendő ingatlant ebből és közös hitel felvételből vennénk meg. Az ingatlan elosztás ilyenkor hogyan történik? Százalékos arányban kell elosztani vagy fele-fele arányban és, ha eladásra kerülne a leendő ingatlan évek múlva az Ő belerakott lakás árán felüli összeg kerül közös elosztásra?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2024.01.16. 10:24

SophieEny,

Nincs semmi, ami kötelező lenne. Úgy csináljátok, ahogy akarjátok, közösen.
Hogy mi célszerű, az más kérdés.

Ha feltételezzük, hogy a házastársi közös vagyonból (jövedelmetekből) fogjátok fizetni a hitelt, ami főszabály szerint fele-fele (akkor is, ha az egyikük sokkal nagyobb fizetést visz haza), akkor úgy célszerű, hogy a teljes vételárhoz képest az eladott ingatlan árának arányában kap tulajdonrészt, a maradékot pedig megfelezitek.
(például 30M vételár esetén, ha 20M-et rak bele a régi lakásából, akkor ő kap 2/3 részt a lakása miatt, és még 1/6-1/6-ot fejenként ketten. Tehát neki lesz 5/6 része, és neked 1/6). De persze tetszés szerint eltérhettek ettől, ha akartok, akár azért mert ezt túlzásnak érzitek, hogy olyan sokat kap (pedig számszakilag így helyes), vagy mert te többet keresel pl. Vagy bármi okból. Magánügy.

Ez azért célszerű, mert az ügyvédi ellenjegyzéssel kötött adásvételi szerződés (ami ingatlannál kötelező) lényegében az ingatlan tekintetében egy házassági vagyonjogi megállapodásnak minősül. Lehet vitatni majd 10-20-50 év múlva, hogy ki mennyire járult hozzá (felújításhoz, korszerűsítéshez, berendezéshez), de a szerzéskori viszonyokat ilyen esetben nemigen lehet vitatni.

Jobb most ezt ilyenkor tisztázni, mint később vitatkozni, pereskedni.

SophieEny # 2024.01.16. 11:34

Köszönöm válaszát!

Az még nem világos számomra, hogy Ha a ház eladására kerülne a sor közben, az elosztás úgy nézne ki, ahogy százalékos arányban meg lett írva a szerződés? Ami az ő magán vagyonát képezi ilyenkor a lakása akkori eladási ára vagy az ára az új ingatlanban is nőhet?

Tegyük fel a lakás 50m, az új ház 100m. Ha elválnánk 20 év múlva és a ház ára 200m-ra emelkedett, Őt, mint magán tulajdon csak az 50m illeti meg, amit belerakott a házba és a maradék fele-fele arány?

SophieEny # 2024.01.16. 11:50

*Egészen pontosan az értéknövekményre lennék kíváncsi a beleforgatott ingatlan után.

drbjozsef # 2024.01.16. 12:07

SophieEny,

Egyéb megállapodás híján természetesen a tulajdonrészével arányos összeg.
Tehát nem az, ami leírtál : ha övé az ingatlan 2/3 része, vagy 5/6 része, akkor természetesen a kétharmad vagy öthatod része illeti meg az eladási árból. Mi más értelme lenne a tulajdoni arányoknak? Ne felejtsd el, ha 100ról 200ra nő az értéke a háznak, akkor mindegy mekkora részed van, a tied is kétszeresére nő.

Természetesen egyrészt ettől el lehet térni közös megegyezéssel. Ha együtt adjátok el az ingatlant, akkor a pénzt amit kaptok úgy osztjátok el tulajdonképpen, ahogy közösen akarjátok.

Mi az igazi problémád? Mit akarsz? Hogy levédd magad egy válás esetére?
Ha úgy alakul, úgyis vita lesz. Ezt nem tudod megelőzni.