Ingatlan Adás - vétel


Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.12. 13:26

Dede. A Ptk. fogalommeghatározása megfelel a történeti tényállásnak. (Ti. valaki olyan ingatlanon épít saját költségén, amelyen már áll épület. Az ilyesmi közös tulajdont keletkeztet, értelemszerűen, ha a hozzáépítő már tulajdonos, akkor megváltoztatja a tulajdoni arányokat.)

Majordomus # 2023.04.12. 19:47

Az ügy ott áll vagy bukik -szerintem- hogy a tulajtárs tudja e bizonyitani hogy az anyja adott erre pénzt.
Ennyi év után ez ki van zárva szerintem.

Addvel a lakást,ha igénye van veled szemben inditson pert,de nem fog.

MRM # 2023.04.13. 08:14

Köszönöm a gyors és hasznos válaszokat! Úgy tudom egyébként, hogy a teraszbeépítés (félszoba kialakítása) engedély nélkül történt, a tulajdoni lapon sincs nyoma az alapterület növekedésnek, valószínű fennmaradási engedélyt sem kértek rá, úgyhogy ez nem egyszerű történet. Nyilván emiatt sem fog perelni, mert papíron nincs is mire. Sőt még az is lehet, hogy engem fognak kötelezni az eredeti állapot helyreállítására (a teraszbeépítés visszabontására)? Vagy 25 év után már adnak rá fennmaradási engedélyt, esetleg bírságot kell fizetnem?

drbjozsef # 2023.04.13. 09:45

MRM,

Ha az átalakítás 10 évnél régebben történt, akkor nem bontathatják el.
De legális, tulajdoni lapra bejegyezni csak akkor lehet, ha a mostani építési szabályoknak megfelel, megtervezteted, engedélyezteted, és társasház esetén végigzongorázod az alapító okiraton is az alapterületbővítést. Ez finoman szólva se gyors és olcsó. Nagyon finoman...

Úgy hirdetheted, és adhatod el, ahogy a tulajdoni lap adatai vannak, szóban persze a fentieket elmondhatod a vevőnek, megnézheti mennyivel nagyobb, mit ér meg neki ez.
(szerintem rengeteg társasházban van ilyen)

drbjozsef # 2023.04.13. 09:46

MRM,
Bocs : közös tulajdon esetén nem kell alapító okirat, de az engedélyezéshez valszeg kell valamennyi tulajdonostárs beleegyezése.

drbjozsef # 2023.04.13. 09:50

KBS,

Szerintem pont erre van az 5:68.§(2).
Ha bizonyítja a szomszéd, hogy az anyja jóhiszeműen a saját anyagával épített hozzá, akkor ámde legyen tulajdonjogi igény. De ha ezt nem tudja, csak azt, hogy pénzzel hozzájárult a beépítéshez, akkor legfeljebb a (2) szerinti kötelmi igény. Ha pedig azt se, akkor csókolom.

Huszonöt év távlatában én nem nagyon izgulnék.

Szerintem a jóhiszeműség is kérdéses olyan értelemben, hogy valszeg tudatában volt, hogy az élettárs tulajdonához járul hozzá, saját okokból, ami minket most nem érdekel. De bizonyosan nem azért, hogy tulajdonjogot szerezzen, hiszen ezt megtehették volna sok éven keresztül bármikor, mármint, hogy azt rendezik. Ha nem tették, annak szintén bizonyosan oka van, ami szintén nem számít nekünk, elég annyi, hogy volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.13. 16:23

Nem, ezt rosszul gondolod. Aki fizet, az "saját anyagával" épít hozzá. Megvette, a sajátja.

Te mit értenél saját anyag alatt? Hogy ő vetette ki a vályogot, vagy maga vágta ki az erdőn a gerendát.

A másik fejtegetésed is téves. A tulajdonszerzés a hozzáépítésben nem cél, hanem eredmény.

Majordomus # 2023.04.13. 19:30

Mondjuk 25 év után nehéz bármit is bizonyitani.
.
Szerintem a megtekintett állapot szerint el kell adni.
.
Akinek valami igénye van az majd jelentkezik vagy perel, de nem fog mert semmiféle bizonyitéka nincs.

Márpedig ez a felperesnek a feladata.

drbjozsef # 2023.04.14. 05:04

Ha pénzt utalok a lányom bankszámlájára, amiből ő lakás vásárol, akkor én pénzt ajándékoztam neki, vagy lakást ajándékoztam neki? Végülis nem a célom számít, hanem az eredmény?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.14. 10:21

A gyakorlat ilyenkor a lakást is ajándéknak tekinti.

drbjozsef # 2023.04.14. 10:58

Is? Duplán számít? Jesszumpapi.

Majordomus # 2023.04.14. 20:06

Mindenképpen különvagyon lesz.

Ibolya # 2023.04.21. 15:40

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni. Tavalyi évben eladtam egy örökölt házat (28M Ft) ugyanannak az cégnek aki épített nekem egy újat(33M Ft). A mai napon a NAV megküldte nekem, hogy 1.320.000 illetéket kell megfizetnem. Rengeteg helyen olvastam utána, és azt találtam, hogy a különbözet után kell illetéket fizetnem, ez az összeg viszont a 33M forint 4%-a. Fellebbezhetek, vagy tényleg ezt az összeget kell kifitetnem? Válaszát előre is köszönöm.
Ibolya

Majordomus # 2023.04.21. 21:49

Adót a jövedelem után kell fizetni.
A te jövedelmed viszont mínusz 5 millió az ügyön.
Menj be a Navhoz és igazold az ingatlan eladást!
Az elafási és szrrzési vételár különbözete lesz az illeték alapja.
.
Az illetéked 200 000 ft lesz.

Szomorú örökös # 2023.04.22. 03:33

Ibolya

A mai napon a NAV megküldte nekem, hogy 1.320.000 illetéket kell megfizetnem. Rengeteg helyen olvastam utána, és azt találtam, hogy a különbözet után kell illetéket fizetnem, ez az összeg viszont a 33M forint 4%-a. Fellebbezhetek, vagy tényleg ezt az összeget kell kifitetnem?

Ha nem jelezted ezt az ügyvédnek, aki az új ház vásárlását intézte, akkor gáz. Automatikusan a NAV nem számolja csak a különbözet alapján, hanem csak ha ezt belefoglaljátok az adásvételi szerződésbe. Ha nem így történt - szerintem ez lehet a gond - akkor utólag nem lesz egyszerű ezt megcsinálni, de meg lehet próbálni. Be kell menni a NAV ügyfélszolgálatra és kérj tanácsot az ottani ügyintézőtől.

Szomorú örökös # 2023.04.22. 03:36

Ibolya

Tavalyi évben eladtam egy örökölt házat (28M Ft)

És ha nem telt még el 5 év a szerzéstől (örökléstől), amennyiben ebből jövedelmed származik, akkor jövedelemadót kell fizetni utána. Már nincs az a jogszabály érvényben, hogy ha lakást vettél helyette a teljes összegért, akkor ez nem játszik. Ki kell számolni az eladási érték és a szerzési érték közötti különbséget - perszer csak ha nem telt el 5 év és van ilyen különbség -, de ezt már csak jövőre kell bevallani szerintem.

Majordomus # 2023.04.22. 19:14

Ez igaz,de fizetnie idén kellene a Nav szerint.

Az ügyvédet nem tájékoztatta az eladásról.

Marad az ügyfélszolgálat.

Kenderice # 2023.04.30. 18:54

Üdv mindenkinek.
Kis segítséget szeretnék.
Adva van egy belterületi ingatlan amin van egy 50m2-es ház és egy melléképület.
Szeretném megvenni.
Legkértem online a tulajdoni lapot.
A III. részben van egy olyan bejegyzés, hogy "építési tilalom"
A keltezése szerint 30 évvel ezelőtti és a helyi önkormányzat a jogosult.

Lehetséges, hogy az ingatlan építése után született ez a tilalom és nem lehet bővíteni, garázst építeni, stb emiatt, vagy eleve nem lehet rajta épület?
Szoktak olyat csinálni, hogy a bővítést/melléképület építését megakadályozandó hoznak ilyen tilalmat?
Az utcában szinte minden telken van ház.
Van értelme egy telekre kiadni egy ilyen tilalmat?

Köszönöm.

Majordomus # 2023.04.30. 19:07

Értelme mindig van,legfeljebb nem mindenki érti.

Valószinűleg zártkertről van szó.
.
Ha nem akarsz épitkezni és az épület 10 évnél régebbi,nyugodtan megveheted mér nem köteleznek a lebontására.
.
De nem lenne egyszerübb az eladótól megkérdezni mit tud a tilalomról? .
Esetleg vetesse le a tul.lapról ha már nem aktuális de ezt nem hiszem.

Kenderice # 2023.04.30. 19:41

Nem zártkert, a tulajdoni lapon kivett lakóház, udvar, gazdasági épület megnevezés szerepel.
Egy utcában van, belterületen.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.05.01. 08:27

Alighanem törölhető az már. (A legvalószínűbb, hogy utcanyitást vagy -szélesítést terveztek.)

Majordomus # 2023.05.01. 19:39

Akkor irány a helyi önkormányzar. Egy kérdést megér,de a törlést intézze az eladó.

laikususer # 2023.05.05. 17:54

Mennyire szabályos az, ha egy ingatlan adásvételi szerződés aznap kerül széljegyre amikor a társtulajdonosok átveszik az elővásárlási jogról szóló értesítést?

Majordomus # 2023.05.05. 20:57

Semennyire

Bihari # 2023.05.08. 12:24

Tanácsot kérnék. A férjem nemrég elhunyt, a gyerekek már nem élnek velem, a családi házunk számomra túl nagy. El akarjuk adni. A ház fele az én nevemen van, a másik fele a férjemén, amit most a gyerekek örökölnek 1/2-1/2 arányban. kb 18-18 M Ft értékben. Szeretnénk ezt a házat eladni és hozzájuk közel költözni. Azt tudom, hogy nekem hogyan kell vagy nem kell adóznom, az is nyilván valóvá vált hogy e háznak az árából max egy 2 szobás lakást tudnánk venni , ami az én és a két gyerek nevén lenne . Kérdésem , hogy ilyen esetben őket mekkora adó terheli , mivel 5 éven belül történik az eladás és a vétel is.

KÖSZÖNÖM A VÁLASZOKAT.