Ingatlan Adás - vétel


szotyika77 # 2019.06.01. 10:10

Igen, én is úgy gondolom, hétfőn beszélek az ügyvéd ismerősömmel, és ő is segít majd :)

Köszönöm a segítséget! ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.01. 09:51

Gondolom, milliós értékről van szó. Az már talán csak megérné azt a néhány tízezer forintot, amibe egy ügyvédi konzultáció kerül.

szotyika77 # 2019.06.01. 08:39

Igen, a másik vásárló fél elmondása szerint a földhivatalba be lett nyújtva, és széljegyezték. Ilyenkor mit lehet tenni?
Gondolom megoldható, hogy a földhivatalban levegyék a széljegyről a másik fél nevét, és ha kifizetem a telket az én nevem kerüljön rá.

Én is úgy gondolom, hogy annak a nevére kellene kerülnie a telek jogának, aki fizet.

És igen, beszéltünk az építési osztállyal, és építhető olyan ház a telekre amilyet szeretnénk, és lehet is úgy osztani a telket, ahogy szeretnénk.

Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2019.06.01. 08:17

szotyika77,

Azt írtad, van már adásvételi. Ez be lett nyújtva bárhova is, legfőképpen a földhivatalba?

Ha nem, akkor lehet újat csinálni, el kell tépni a meglévőt és kész, ha egyetért benne az összes fél. Ha az ismerős fizette a foglalót, akkor írjatok róla valami papírt, mondjuk, kölcsön adta nektek az adásvételhez.

Minden lehetséges, csak egyetértés kell. Mindhárom féltől.

Én egészen biztos, hogy nem fizetném ki a másik nevére kerülő telekért. Kizárt.

Megnéztétek a helyi építési szabályzatot, megérdeklődtétek az önkormányzatnál, menni fog a megosztás gond nélkül? Lehet rá építeni úgy és olyat, amilyet szeretnétek?

Ne utólag derüljön ki, amikor már nem tudtok mit csinálni a telekkel....

szotyika77 # 2019.06.01. 07:18

Tisztelt Cím!

Telekvásárlás előtt állok, és kinéztem a feleségemmel egy telket, mely 1500m2, és úgy tervezzük, hogy megvesszük az egyik ismerősünkkel, majd megvétel után lefeleztetjük. Az ismerősünk idő közben lefoglalózta a telket, írtak egy adás vételi szerződést, nehogy elvigye más a szemünk elől. Viszont további pénze nincsen, hogy kifizesse a maradék összeget, és azt tanácsolta, hogy mi fizessük ki, az ő nevére írják a telket, majd ő lefelezteti, és az egyik felét megkapjuk, a másik az övé.
Na mármost, nekünk ez a felállás nem tetszik, mivel ha mi fizetjük ki a telket, akkor szeretnénk ha a mi nevünkre kerülne, nehogy úgy járjunk, hogy se pénzünk, se telkünk.
Ezért arra gondoltunk, fizetés után írják az adásvételit a mi nevünkre, mi lefeleztetjük, és ha a másik fél szeretné megvenni a másik telket, akkor már nekünk kell fizetnie.

A kérdésem az lenne, hogy ha ő fizette a foglalót, és mi vesszük meg a telket, akkor írhatják-e az adásvételit a mi nevünkre, vagy az, hogy a másik fél fizette a foglalót az bekavarhat-e a történetbe? Mit tudnátok tanácsolni, van-e más lehetőség?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

drbjozsef # 2019.06.01. 06:22

Azért a szolgáltatónak fel fog tűnni, hogy az adásvételiben az eladó nem ugyanaz, aki a szolgáltatónál az igénybevevő.
Én bejelenteném. Az a kisebb macera.
Sőt : ha a vevő lennék, így nem venném meg.

Bruminé # 2019.06.01. 05:26

Mert megbántam hogy ott vettem meg,annyira nem tetszik, jobban kellett volna átgondolni ez tény.

MajorDomus # 2019.05.30. 19:36

Majd az uj tulaj átiratja.
De miért ilyen sürgős eladni?

Bruminé # 2019.05.30. 15:49

Jónapot!
Én vettem egy házat 2 hónapja, még nem lakok benne,a címem sem így átírva. A víz,villany,gáz a nevemre lett írva.A kommunális adó még nem. De eladnám a házat már most. Ez probléma hogy nincs a nevemen a kommunális díj? Vagy eladás előtt még ha nem is lakok benne mindenképp írjam át?
Köszönöm válaszát!

brasil0 # 2019.05.30. 15:34

Köszönöm szépen a választ. A tulajdoni lapon az a két személy szerepel, akik időközben elhunytak. Vagyis nem az örökösök.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.30. 12:36

Nemigen maradhatott halott személy tulajdonosként bejegyezve. Régebben, a számítógépek előtt előfordult, de mostanában már nagyon nem valószínű.

Egyébként igen, valószínűleg a jogcímes elbirtoklás lehet a legcélszerűbb. (Feltéve, hogy az az egykori adásvételi nem alkalmas a bejegyzésre. Mert ha mégis, akkor egyszerűen azt kellene benyújtani. Egészen más eset, ha az a szerződés nem is érvényes.)

brasil0 # 2019.05.30. 09:18

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni egy ingatlan átírással kapcsolatban. A történet röviden: a szüleim 1991-ben kötöttek ügyvéd által ellenjegyzett adás-vételi szerződést a lakóházukra. Már előtte 15 évvel is ott laktak. Bizonyos okok miatt (ezt most nem részletezném) nem lett a földhivatal felé bejegyezve a tulajdonjog változás, így jelenleg is a két régi tulajdonos nevén van a ház. Ők, és sajnos édesapám is időközen elhaláloztak. A régi tulajdonosoknak több gyermeke is van. A kérdésem az lenne, hogy jogcímes elbirtoklásra hivatkozva megszerezhető-e az ingatlan, vagy más címen, illetve ilyen esetben mekkora mértékű bírságra számíthat édesanyám?

Nagyon köszönöm a segítséget!

Köszönettel: Ágnes

MajorDomus # 2019.05.29. 18:46

Az eladó előbb váljon tényleges
tulajdonossá!

Senki sem adhat több jogot másnak,mint amennyivel maga is rendelkezik (nemo plus juris)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.29. 14:48

Milyen jogcímen válna nyilvántartáson kívüli tulajdonossá?

IAttila93 # 2019.05.29. 14:31

Tisztelt Cím!

Lakást szeretnénk venni. Az ingatlanos elmondta, és a hirdetésben is szerepel, hogy a lakás, egy 4 emeletes téglaházba utólag beépített tetőtér. Ezzel annyi a probléma, hogy: "A lakás nincs feltüntetve az ingatlannyilvántartásban, ezért a vevő csak ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonjogot tud szerezni. A tulajdonos tulajdonjogát hivatalos iratokkal igazolni tudja-"
Építési engedélye és használatba vételi engedélye is van az ingatlannak. Azt tudjuk, hogy az idézett rész problémája miatt hitelt nem lehet rá felvenni. Emellett milyen hátulütője van ennek?

Köszönettel
Attila

drbjozsef # 2019.05.28. 17:57

Jolana

Bejegyezhető a tulajdonosváltozás, ha a szerző azt kéri, és az eladó ehhez megadja a hozzájáruló nyilatkozatát.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.28. 15:48

A földhivatalt nem érdekli, mikor fizetik meg a vételárat (vagy hogy megfizetik-e egyáltalán), és az se, hogy mikor adják birtokba az ingatlant (vagy hogy birtokba adják-e egyáltalán.)

De mi a konkrét problémád, és miért nem a szerződést ellenjegyző ügyvédet kérdezed?

Jolana # 2019.05.28. 14:03

Üdv! Kérem, megírni, hogy érvényes-e és bejegyezhető-e a tulajdonosváltozás, ha a felek úgy egyeznek meg, hogy a teljes vételár aláíráskor megfizetésre-, és ez alapján a bejegyzési kérelem földhivatalhoz benyújtásra kerül, de a birtokbaadásra csak 3 hónap múlva kerül sor? benyújtásra?

Bobe1965 # 2019.05.22. 10:01

Dr Egyed Zoltán!
Köszönöm válaszát, sokat segített!

dr_Egyed_Zoltán # 2019.05.22. 08:41

A teljes ingatlan vételára nem haladhatja meg a 15mHuf-ot.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.05.22. 08:40

Az Szja tv. 60. §-a alapján az öröklés megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni (2017. október).

Ha a bevételt más ingatlanba forgatja, akkor első sorban illetékkedvezményre lesz jogosult (szűk körben van lehetőség "elszámolásra": Szja tv. 62. § (8) és 63. § (2) bek.)

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:33

Tisztelt jogászok!
Fiatal első lakásszerző illetékkedvezménye ügyében érdeklődöm.
Menyem nevén van egy lakás 70%-a, melyet még lánykorában a szüleitől kapott. A fennmaradó 30% ezért az édesapa tulajdonában van. Ehhez a lakáshoz a fiamnak semmi köze, még a házasságuk előtti.
A fiatalok 2019-ben egy családi házat kívánnak megvásárolni, mely cc. 40M Ft lesz. Kérdésem, hogy meg lehet-e osztani úgy a vásárolt ingatlan tulajdonjogát, hogy a fiam, mint 35 év alatti első lakásszerző az illetékkedvezményt igénybe tudja venni? (Pl. az ő tulajdonjoga nem érné el a 15M Ft-ot) A jogszabály számomra nem egyértelmű, hogy a teljes ingatlan értéke nem lehet ennél több 15M-nál, vagy csak az ő része?

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:27

A következő kérdésem lenne:
Ha Szja köteles eladott ingatlan árát még adóéven belül másik ingatlan vásárlásába fektetem, adómentes lesz-e az eladásom? (Az újonnan vásárolt ingatlanban több tulajdonos lenne.)
Köszönettel: Böbe

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:22

Tisztelt jogászok!

2017. októberében elhunyt az édesapám, megörököltem utána 1/4 lakóházat. Az ingatlanban - anyai örökségként - már több, mint 10 éve volt 1/4 részben tulajdonjogom. A hagyatéki eljárás 2019. februárjában lett jogerős, márciusban került a nevemre a részem. A teljes ingatlant 16M Ft-ra értékelték. 2019. áprilisában az ingatlan 3/4 része (1/2 rész tőlem, 1/4 része a testvéremtől, mivel 1/4 részben már tulajdonos volt) eladásra került a testvérem gyermeke részére 14M Ft értékben. Az adás-vételi szerződés tartalmazza, hogy én a saját 1/2 tulajdonrészemet 7M Ft értékben adom el nekik, és a testvérem a saját 1/4 részét szintén 7M Ft értékben adja el.
Kérdésem: mikortól számít tulajdonomnak az apai örökségem? 2017-től, mikor elhunyt, vagy amikor a nevemre került, 2019-től? Az ingatlan rám eső értéke az örökségben 8M Ft volt, de 7M Ft-ért adtam el. Ennek fele anyai örökség, több, mint 10 éve a tulajdonomban volt. Kell-e és mennyi Szja-t fizetnem 2020-ban. Lehet-e valamivel csökkenteni az Szja-t, pl. a közjegyzői díjjal?
Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.22. 06:49

robot,

Ha a lányodnak akarod adni, akkor ajándékozd neki. Nincs jövedelem, nincs adófizetés, és egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes.