Ingatlan Adás - vétel


Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.12. 14:15

Nem.

Bobe1965 # 2019.06.12. 13:07

Tisztelt jogászok!
2019. tavaszán eladtam egy házrészt, amit a szüleimtől örököltem. 7M Ft-ot kapok érte. Még az idén a gyerekemmel közösen szeretnénk venni egy házat, melybe én ezzel a 7M Ft-tal lennék tulajdonostárs. (Az új házban így nekem 15 % tulajdonjogom lesz.) Ezen kívül van még a nevemen a saját lakásunk tulajdonjoga 50 %-ban.
Kérdésem, hogy kell-e nekem az új házban szerzett 7M Ft tulajdonrészem után vagyonszerzési illetéket fizetnem? (Ingatlan eladásból származó pénzt fektetek ingatlanba, erre gondolok.)
Válaszukat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2019.06.07. 19:42

Ez már csak rájuk tartozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.07. 13:33

Ő fizet illetéket, te meg nem. (Nem lenne jobb a valós arányokat bejegyeztetni?)

Linda34 # 2019.06.07. 12:48

Tisztelt MajorDomus!

Illetékfizetéssel kapcsolatos a kérdésem. Párom idén értékesített 5 MFt-ért lakóingalant, és 13 MFt-ért értékesítek jelenleg egy lakóingatlant. Közösen fogunk vásárolni 50-50% tulajdonjogban megosztva egy lakóingatlant 14,5 MFt-ért. Ebben az esetben hogy állapítják meg az illeték mértékét?
Előre is köszönöm válaszát!

MajorDomus # 2019.06.04. 20:05

Ez nem befolyásolja az eladást,és az adózását sem.

Alibaba881 # 2019.06.04. 18:27

T. Fórumozók!

Párom 1998-ban megvette a nagymamája önkormányzati lakását, a vételkor a nagymamának holtig tartó haszonélvezeti jogot jegyzetek be. Tehát a tulajdonos a párom a haszonélvező a nagymama volt.
2019-ben a nagymama lemondott a haszonélvezeti jogáról a párom (vagyis unokája) javára ajándékozás keretében.
Az ügyvéd a haszonélvezeti jog értékét az ingatlan forgalmi értéke (26 millió) alapján 5,2 millió értékben határozta meg.
A kérdésem az lenne, hogy ha egy éven belül értékesítésre kerülne az ingatlan, akkor mi alapján kellene a páromnak szja-t fizetnie?
1998-óta tulajdonos, de 2019-ben a haszonélvezet lemondása miatt borul az "5 éves terv"? (miszerint 5 év után szja mentesen el lehet adni a lakást)
Köszönöm előre is a válaszokat!

szotyika77 # 2019.06.04. 06:13

lajcsó!

És hogyha a szerződő felek módosítják az adás-vételit, és engem is bevonnak a vevők közé? Ez a felállás megoldható nem?

lajcsó # 2019.06.03. 12:15

"Ti mit gondoltok, melyik a kevésbé rizikósabb?"
Az utóbbi, de nem módosítás, hanem egy új szerződés, a előző felbontását követően. Csak a szerződő felek módosíthatják a szerződést és te nem vagy szerződő fél!

szotyika77 # 2019.06.03. 08:07

Tisztelt drbjozsef!

Így már értem. Akkor ha megveszem én 100%-ban, és szétosztás után eladom neki az 50%-ot, akkor én az 50% után adózok.

Viszont beszéltem az ügyvéd ismerősömmel, és ő azt mondta, hogy ha odaadom neki a pénzt, és megbízom az ügyintézéssel, akkor vételi jogról vagy jelzálogjogról írjunk szerződést, és ezzel be leszek biztosítva, és a nevünkön is lesz a telek 50%-a.
Vagy pedig intézzük úgy a telket, hogy módosítjuk az eladóval írt adásvételi szerződését, megveszem az egészet, és ha lesz pénze a másik félnek, akkor megveszi tőlem az 50%-ot.

Ti mit gondoltok, melyik a kevésbé rizikósabb?

drbjozsef # 2019.06.03. 06:13

szotyika77,

Bori-bori arra célzott, hogy ha kb. felezitek a telket, és nem 50-50%-ban veszitek meg, akkor az, aki többet vesz meg tulajdoni hányadban, az azt a "részt" nem építi be, hanem eladja. Ami után adót, és utólag illetéket is kell fizetnie.

Értsd : ha végül TE veszed meg a telket 100%-ban, és a felét megosztás után eladod az ismerősnek, akkor a telek eladott felét nem építetted be, illetéket fizetsz utána (és elvileg adót is, ha drágábban adod el, de ez valszeg nem lesz gond).

MajorDomus # 2019.06.02. 22:18

Minél hamarabb fogadj ügyvédet.

szotyika77 # 2019.06.02. 20:56

Tisztelt lajcsó!

Holnap beszélek egy ügyvéd ismerősömmel és kiagyalunk valamit ;)

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

És milyen határidőt szoktak szabni? 4 évet? Mert ha elkezdjük idén, decemberre tető alá szeretnénk hozni és májusban szeretnénk beköltözni, és a használatbavételit is intéznénk :)

lajcsó # 2019.06.02. 20:42

Én azt javaslom, hogy keressél föl egy kollégát és vele agyaljatok ki valami értelmes megoldást!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.02. 20:05

Szotyika, nem elkezdeni kell az építkezést, hanem befejezni. Olyannyira, hogy a határidőn belül a használatba vételi engedélyt is be kell mutatni.

szotyika77 # 2019.06.02. 19:59

Tisztelt lajcsó!

Akkor ha az én általam javasolt út nem járható, milyen megoldást ajánlana nekem a problémámra? :)

szotyika77 # 2019.06.02. 19:55

Tisztelt Bori Bori!

A neten úgy olvastam, hogy telek vásárlásnál nincs ingatlanszerzési illeték, abban az esetben, ha az építkezés 4 éven belül elkezdődik. Ez így van, vagy rosszul írták?

szotyika77 # 2019.06.02. 19:53

Tisztelt drbjozsef!

Még nincs benne a pénzem, és nem is lesz. Vagy úgy fog menni a dolog, ahogy szeretnénk, hogy mi kifizetjük a telket, és a mi nevünkön lesz, és ha megtudja venni a másik felét akkor kifizeti, vagy sehogy.

Holnap este találkozok vele, és minden kiderül.

drbjozsef # 2019.06.02. 12:40

szotyika77,

Pénzed? Nem az van, hogy még nincs benne a pénzed?
Ne is nagyon legyen...

Bori Bori # 2019.06.02. 11:42

Jó sok ingatlanszerzési illeték is pocsékba megy, ha nem 50-50%-ra szerződtök.

lajcsó # 2019.06.02. 10:45

"Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?"
Nem! Egyébként mire hivatkozva akarnád semmissé nyilvánítani úgy, hogy semmi közöd a szerződéshez?

szotyika77 # 2019.06.02. 05:42

Tisztelt drbjozsef!

Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?
Inkább kifizetném a széljegy levételért a díjat, meg az eljárási díjat, minthogy bukjam a pénzem, plusz nekünk sürgős lenne a telek és az építkezés, idén tető alá szeretnénk hozni a házat, és a kivitelező is most ér rá, és a hitel intézéséhez a telekre is szükségünk van.

Amúgy a szerződést nem láttam, nem ismerem, és csak a pénzem kellene :)

szotyika77 # 2019.06.02. 05:38

Tisztelt lajcsó!

Sajnos azért nem lehet ismerőssel közösen megvásárolni a telket, mert neki elmondása szerint annyi készpénze volt, hogy lefoglalózza a telket. Van egy társasházi lakása, azt árulja, és ha azt eladta, akkor tudná kifizetni a telek árát, és akkor tudna építkezni.

lajcsó # 2019.06.01. 21:58

Miért nem lehet a telket az ismerőssel közösen megvásárolni, utána szétméretni?

drbjozsef # 2019.06.01. 10:45

szotyika77,

Ha be is van nyújtva, akkor abban te nem tehetsz semmit. Két fél kötött egy szerződést, elindították a bejegyzést. Mondjuk, ha a vevő nem tudja szerződés szerint megfizetni (mellesleg : ismered Te azt a szerződést? Láttad? Vagy csak a pénzed kellene?) a vételárat, akkor úgyis elállás lesz belőle, és akkor utána újra megnyílik a lehetőség szerződni.

Persze, belefizetheted a pénzedet ebbe is, csak akkor az ügyvéddel gondoskodj valami védelemről. Mondjuk kölcsönt adsz a vevőnek. Biztosítékkal.