Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


drbjozsef # 2018.08.31. 04:46

lajcsó,

tényleg az a szokás, hogy ha perfeljegyzést kérsz, akkor 13.200.- Ft-ot kell kifizess előre, mert bejegyzik a pert (egyszer 6.600.-Ft), és majd, egyszer, valamikor, törölni is kell a bejegyzést (még egyszer 6.600.-Ft). Mi van akkor, ha a felperes nyer? Miért neki kellene a törlést fizetnie?

Vagy : úgy érted, a bejegyzéskori 6.600.-Ft-ban, amit értelemszerűen a felperes fizet, benne van a törlés díja is, és nem kell másodszor már fizetni semmit?

Nem kerek ez nekem. Inkább KBS válaszára hajlanék, hogy fizesse ki, és ne fellebbezzen, hanem küldje a fizetési felszólítást, majd nemfizetés esetén az FMH-t a felperesnek, mint a szél.

alfateam # 2018.08.31. 07:55

Inkább KBS válaszára hajlanék, hogy fizesse ki, és ne fellebbezzen, hanem küldje a fizetési felszólítást, majd nemfizetés esetén az FMH-t a felperesnek, mint a szél.

Ez volna a legnagyobb hiba, hiszen nem alperes mivel nem is volt perbe hívva.

drbjozsef # 2018.08.31. 08:04

Már hogyne volna. Keresetlevelet adtak be ellene, abban mégis mi a fene volt, ha nem alperes? Ahogy a kérelmező a felperes.
Az, hogy tárgylás nélkül utasították el a keresetet, attól abban még szerintem így nevezték.

De ha mégis én tévedek, akkor értelemszerűen javítani : felszólítás annak, akinek a keresetlevele alapján a perfeljegyzést bejegyezték az ingatlanra.

Te nagyon kedveled a szemantikai vitákat.

alfateam # 2018.08.31. 08:21

Az, hogy tárgylás nélkül utasították el a keresetet, attól abban még szerintem így nevezték.
Na-ne-má, Pp.!

TTJNS # 2018.08.31. 08:38

Kedves Fórumozók!

Egy elbirtoklási ügyben kérnék tanácsot illetve véleményt. Röviden leírnám az esetet:
Még 1995 decemberében vettem egy házat Érden. Ez a ház a város szélén "volt" még akkor. 1996 tavaszától a szomszéd telket is használom illetve körbe is kerítettem. vagyis a megvásárolt és a szomszédos telket is egy telekként használom. Mindent félretéve a szomszédos telket 1996 óta használom, gondozom, birtoklom és a magaménak tekintem. Eddig, az elbirtoklási eljárás megindítása, egyéb okok miatt elmaradt. Június 19-én beadtam egy kérelmet az elbirtoklás megítélése iránt. Ekkor egy Kft. volt a tulajdonos már 1997-től. Augusztus 18-án lekértem megint a tulajdoni lapot, hogy megnézzem, bejegyezték e széljegyzékre azt, hogy elbirtoklási eljárást indítottam. Akkor láttam, hogy június 22-én bejegyezték az Érdi önkormányzatot mint tulajdonost adásvétel jogcímmel. A kérdésem az lenne felétek, hogy a 22 éve sajátomként birtokolt telket(amelyre a tulajdonos soha semmilyen formában igényt nem mutatott), azzal, hogy három nappal az elbirtoklási eljárás iránti kérelmem beadása után bejegyezték az önkormányzatot, elveszíthetem?

Minden vélemény, tanács érdekel melyet előre is nagyon köszönök.

Üdvözlettel:
János

Ildy68 # 2018.08.31. 09:37

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Igen, alperes voltam az ellenem indított perben, most a szóban forgó földhivatali határozatban is szerepel.

Még szeretnék kérdezni Tőletek.

Mivel most a tulajdoni lapomon nincs semmiféle perindítás bejegyezve az ingatlanomra, ezért úgy döntöttem eladom.

Ha az "elbirtokolni" kívánók (felperesek) újból elindítanának egy pert az ingatlan elbirtoklása céljából a bíróságon (szerintem ezt újra megteszik, mert nem adják fel!),akkor az én eladásommal megszakadna az elbirtoklásuk lehetősége?

Nem tudom érthető-e számotokra, hogy mit akarok kérdezni? :)

alfateam # 2018.08.31. 09:52

Mivel most a tulajdoni lapomon nincs semmiféle perindítás bejegyezve az ingatlanomra, ezért úgy döntöttem eladom.
Hogy-hogy, tegnap még volt!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.31. 10:09

Nem figyelsz. Törölték, csak követelik tőle a díjat. Hogy ennek mi köze az eladáshoz, azt én se tudom.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.31. 10:10

az én eladásommal megszakadna az elbirtoklásuk lehetősége?
Ha jóhiszemű a vevő, akkor vele szemben nem lehet az elbirtoklásra hivatkozni.

Ildy68 # 2018.08.31. 10:21

Kizárólag annyi a köze, hogy egy "perindítás"-os bejegyzéssel ellátott tulajdoni lappal rendelkező ingatlant nem akartak megvenni.
De mivel ez most lekerült róla, eladnám az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.31. 10:23

Szerintem olvass vissza a vonatkozó rovatokban.

Ildy68 # 2018.08.31. 10:24

Rendben, köszönöm!
Szép napot!

nonolet # 2018.08.31. 11:27

TTJNS

Ildy68

Szerintem,

Ha a tulajdonos rendelkezik az ingatlannal pl. eladja...
Akkor az addigi elbirtoklás véget ér.

Kivéve, ha már

  • per (beleegyezés híján)

vagy

  • széljegyzés (belegyezés alapján)

van folyamatban.

- - -

TTJNS

"Június 19-én beadtam egy kérelmet az elbirtoklás megítélése iránt"

Vagyis elbirtoklási pert indítottál a bíróságon?

- -

Ildy68

Add el amíg nincs újabb per indítva.
Vagy terheld meg jelzáloggal vagy add ajándékba.
Mindegy csak rendelkezz vele...

Akkor az elbirtoklási ügy véget ér.

DE!!! megelőzésként mindenképpen írj nekik
a jó címükre egy tértivevényes levelet, hogy:
A sajátodnak tekinted, felejtsék el.

TTJNS # 2018.08.31. 11:53

nonolet
>>Vagyis elbirtoklási pert indítottál a bíróságon?
Igen, három nappal azelőtt(június 19), hogy az ingatlannyilvántartásba bejegyezték volna az új tulajdonost(június 22).

nonolet # 2018.08.31. 11:59

Nahát, nahát...

Szerintem elkéstél.

TTJNS # 2018.08.31. 12:01

nonolet
>>Nahát, nahát...
>>Szerintem elkéstél.
A szakadatlan elbirtoklás nem akkor szakad meg amikor bejegyzik az új tulajdonost az ingatlannyilvántartásba?

Galagonya67 # 2018.08.31. 12:39

Ildy68-nak üzenem, hogy onnantól kezdve, hogy bizonyítani tudod, hogy használatba vetted a területet és valóban valamit teszel ott, gazolsz, ásol, ültetsz, eladás alatt van stb.onnantól kezdve nincs elbirtoklásra lehetősége a felperesnek.Ennyi röviden.

Ildy68 # 2018.08.31. 15:17

Galagonya67, köszi az üzenetet.

Sajnos nem tudok az ingatlan területére bejutni, mert az "elbirtokló" saját kerítéssel és kapuval látta el a területet. Természetesen zárral, lakattal lezárta.

Ezt korábban már itt tárgyaltuk, hogy jelenleg ő van birtokon belül.

Szóval nem mehetek be egyenlőre a saját tulajdonomba még gazolni sem, csak az utcáról "nézelődhetek".

Zöldövezeti11 # 2018.09.02. 07:18

Ha szabad kérdeznem mennyi az elbirtokláshoz szükséges idő ?

10 év vagy 15 év ?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.02. 07:34

Ingatlan 15, ingó 10. (Jogcímes elbirtoklás 5.)

Zöldövezeti11 # 2018.09.02. 14:14

Köszönöm KBS.
A tényállás - a helyzet a következő.
12 éve vett a lányom egy lakást, amihez tartozott egy közös pince rész, emeletenkénti felosztásban.

Plusz hátul voltak emeletenként un. kinti WC, amit mindenki csak kamrának használt 4 nm.
Valamikor úgy 20 éve privatizálták a házat, maradtak a lakások és egy hatalmas üzlet a földszinten ill. az első emeleten irodák. A privatizör a házat is szét vágta - elválasztotta, de úgy jött ki a lépés, hogy az első emeleti hátsó lépcsők maradtak a lakásos részem, így a mellékhelyiségek is. Sokáig macskatanya volt majd 11 éve elfoglaltuk.
Az óta volt kétszer közös kép.. váltás - ezek egyáltalán nincsenek képben… magyarul nem is tudnak róla. Persze hiszen a levált üzlet és irodákhoz tartozna csakhogy tőlük meg fal választja el. Tipikus senki földje.
Ja panaszolta egy öregnyanya hogy 20 éve őket a prvatizőr simán kitette az egyéni pincéikből.
Tehát a vétel 12 éve történt, a privatizáció pedig 20, közben az akitől lakást akitől vettük az is elhunyt.
Van ugyan a szerződésben egy olyan sor, hogy „ " a hozzátartozó mellékhelyiségekkel ”" .. tovább nevesítve nincs. Maga a helyiség 20 éve elkülönült akkor most honnan számít a birtokba tartás , mert vélhető úgy is, hogy az eladó vette birtokba már 20 éve
és ő eladta. Nekünk .

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.02. 14:57

Ja, hogy társasház közös tulajdonú része? Kemény dió.

Zöldövezeti11 # 2018.09.03. 03:10

Igen, de nem azé ahol lakunk, hanem a másiké / az üzletes-irodás házé /, amely fallal választotta el magát.
A háznak kettő bejárata van az utcáról.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.03. 04:59

Pláne. :)

Csuri7 # 2018.10.03. 01:53

Kedves Hozzáértők!

Tényállás:
Külterületi telek, rét-legelő
25% saját rész (több, mint 15 éve)
25% még régebbi magyar tulajdonostárs
50% a földhivati nyílvántartás szerint egy USA-ban élő vagy már talán meghalt úré (1922-ben született...)

Elbirtoklás lehetséges ilyen esetben?
Milyen lehetőségeink vannak még a magyar tulajdonostárssal közösen, hogy megszerezzük a tulajdonjogot az ingatlan egészére?

Köszönöm