Lakásszövetkezet


senkiobuda (törölt felhasználó) # 2014.02.07. 13:11

Tisztelt liquidx!

A nem tag tulajdonost a fizetési kötelezettség tekintetében szavazati jog illeti meg. Mivel a közös költségről a közgyűlés dönt, a nem tag tulajdonos is szavazhat. Szavazás előtt álláspontom szerint joga van megismerni, hogy a közös költséget milyen kiadások fedezésére állapítja meg a mindenható (de legalábbis magát annak gondoló) tisztségviselő.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.07. 07:28

Azt sehonnan - de hogy te az vagy-e, a vezetőségtől.

liquidx # 2014.02.06. 21:38

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Azt szeretném még megkérdezni, hogy hogyan tudhatom meg, hogy kik tagok a lakásszövetkezetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 15:09

De nem ám!

liquidx # 2014.02.06. 13:04

Ha van a tulajdonomban egy lakás akkor nem válok automatikusan taggá a lakásszövetségben?
Mi a különbség a tag és a nem tag tulajdonos között?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 10:51

Akkor te valószínűleg nem vagy tag. Ahogy a törvény fogalmaz: nem tag tulajdonos vagy. Az ilyen jogainál keresgélj.

MajorDomus # 2014.02.05. 22:25

lakszöv

liquidx # 2014.02.05. 18:00

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Lakásszövetkezet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.05. 13:31

Liquidx, tisztázni kellene, hogy akkor társasház vagy lakásszövetkezet. Nem mindegy.

senkiobuda (törölt felhasználó) # 2014.02.05. 13:05

Tisztelt liquidx!

Nálunk a lsztv. egyetlen §-át sem tartja be az elnök, és semmit nem tudunk ellene tenni. Semmivel nem számol el.

liquidx # 2014.02.04. 20:43

Tisztelt Jogászok!

Nemrég költöztünk be egy társasházba, ahol lakásszövetkezet látja el a teendőket, már ha lehet ennek nevezni. Mivel minden bemondásra megy és még szinte semmilyen papírt nem láttunk mi miért kerül mennyibe, azt szeretném kérdezni hogy milyen papírokat kérhetünk ki tőlük, hogy utánajárjunk a költségeknek, vagy például hány alkalmazott van fizetve és mennyit keresnek, illetve a közös költség miből épül fel? Illetve hogyan hivatkozzunk ezekre a dolgokra, hogy valami célt is elérjünk vele?

A jogszabály szerint:
"41. § A tag alapvető joga, hogy: e) a lakásszövetkezetre vonatkozó bármely kérdésben a tisztségviselőktől tájékoztatást kérjen, és az alapszabályba, valamint a közgyűlési jegyzőkönyvbe, illetőleg a jogaival, kötelezettségeivel kapcsolatban keletkezett iratokba betekintsen, továbbá ezekről - a másolási költség megfizetése mellett - másolatot kérjen."

Sajnos elég kötekedő a mi "Igazgatóságunk" és vonakodva illetve bizonyos papírokat amit írásban kértünk nem hajlandók kiszolgáltatni, például az éves beszámoló részletese lebontása. Alapszabályt még mindig nem látunk, igaz mi működési szabályzatot kértünk, persze erre azt a választ kaptuk, hogy mi közünk hozzá.

Illetve még ezen felül semmilyen házirend sincs kifüggesztve.

bviktória # 2013.12.21. 09:39

Köszönöm a hozzászólásokat!

  1. Alapszabály átolvasása a tagok dolgiról
  2. Gyakori "betekintés" a közösktg fizetésébe

:)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.20. 14:45

1. Van. [10. §]

pazs # 2013.12.20. 14:14
  1. nincs olyan, hogy lakástulajdonos, de nem tag.
  2. bármikor kérhetsz betekintést és tájékoztatást.
senkiobuda (törölt felhasználó) # 2013.12.20. 13:13

Kedves Viktória! Aki paranoiáról írt, vajon Neked szánta? Ha igen, mire alapozta? Nálunk a lakásszövetkezet Alapszabályában van szabályozva a tagok és nem tag tulajdonosok jogai (gyakorlatilag nincsenek), kötelezettségei (nos, az már van). Véleményem szerint érdemes lenne Alapszabályt kérni tőlük. A

bviktória # 2013.12.20. 12:57

Köszönöm a hozzászólást, így legalább látom, hogy valaki olvasta a bejegyzést.

Nos megpróbálom konkrétabban, és kevésbé paranoiásan:

  1. Mi a különbség aközött, ha valaki tag a lakásfenntartó szövetkezetben és ott lakástulaj is egyben, mintha nem lesz tag, de lakástulaj az adott helyen? Előnyök, hátrányok, vagy totál semleges?
  2. Hogyan tudok jogszerűen elszámolásokat kérni? pl. Írásban kérhetem, hogy negyedévente/félévente küldjenek nekem is kimutatást a közös ktg elszámolásáról, hogy az esetlegesen felhalmozódó tartozást időben kezelhessem?

Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.20. 10:24

Paranoia rulez!

bviktória # 2013.12.19. 21:11

Tisztelt Hozzáértő Jogászok!
Kicsit megrémít a helyzet, hogy a Lakásszövetkezetek hatalma jogilag milyen nagy. Csak a napokban szembesültem azzal, hogy az Újpalotai tízemeletes lakásunk, amit édesapánk 2007. évi halála után 1/3 tulajdonnal örököltünk a testvéreimmel, és az özvegy haszonélvező lakik benne, nos az is ilyen szövetekezeti lakás. Mi nem tartjuk a kapcsolatot ilyen mélyen, hogy azt is tudjuk, ki kezeli a házat. Holtig tartó haszonélvezettel él benne, és állítása szerint fizet is mindent. Most azt mondom, hogy el is hiszem, ő még olyan ember.
De mi az, hogy Tagnyilvántartás? A napokban hívott, hogy nekünk (3 tulaj) is ki kell ezt töltenünk. Abban a személyes adatokon túl olvasható egy olyan rész is, hogy "Kijelentem, hogy az Újpalota .... sz. Lakásfenntartó Szöv. alapszabályában, házirendjében foglalt rendelkezéseket megismertem, az abban foglaltakat magamra nézve kötelezőnek ismerem el."
Ez nem tetszett, hiszen ezeket a dokumentumokat nem ismerem. Hívtam az özvegyet, hát az alapszabály neki sincsen meg, és ő már ki is töltötte, le is adta az ő papírját, mert a haszonélvezőknek is kell ilyet leadni. Hívtam a lakásszövetkezet irodáját, ahol egy hölgy azt a tájékoztatást adta, hogy a házirend ki van függesztve a házban, az alapszabályból meg talán tud küldeni nekem postán vagy elektronikusan. KÖzben felvetettem azt is, hogy semmi elszámolást nem kapok, kaphatok-e? Erre ő, hogy csak egyet nyomtatnak, és azt mindig a lakásokba dobják be.Nos ennyi, konkrét gondom még nincsen. De mi van, ha nem leszünk tagok a lakásszövetkezetben a testvéreimmel?
A tagnyilvántartó lap alján ott van, hogy "Záradék A tagfelvételt kimondó Igazgatósági Határozat szám: (üres ...pontok) "
És hogyan kaphatunk elszámolásokat, hogy tudjuk, hogy tényleg folyamatosan fizetve lesz minden a jövőben is?
Várom jogi véleményüket, tapasztalatikat.
Miért lett ez hirtelen ilyen sürgős, hogy minden lakásban aláírattatják a lakásszövetkezetben? Eddig nem is törődtek vele, hogy mi is létezünk, mi sem foglalkoztunk azzal a lakással, olyan, mintha nem is lenne, még kulcsunk sincs a lépcsőházhoz sem!
Lesz valami törvényi változás jövő évtől?
Tisztelettel.

MajorDomus # 2013.11.20. 22:44

helyesen, ,,garanciavállaló nyilatkozatához,, kötik

MajorDomus # 2013.11.20. 22:42

az a különbség,hogy a távhő szerződéses jogviszony Alapján számláz,ha a bérlővel kötik a szerződést,akkor tőle követeli.

csak jelzem,hogy a távhők is ujabban a tulajdonos gartörés is van.vállaló nyilatkozatához kötik a bérlőkkel kötendő közüzemi szerződést.

például ha a társasház kiadja a tárolót ahol fütés is van.

na most,a Te eseted,azért más,mert nem szerződés,hanem s társasházról szóló CXXXIII/2003 törvény Alapján kérik tőled a pénzt, nem fárasztalak a részletekkel,az a lényeg,hogy közös költséget csak tulajdonos köteles fizetni,pontosabban csak tőle lehet követelni,függetlenül attól hogy tiz éve a lakása bérbe van adva!
ha a bérlője fizeti a költségét,jó,ha nem máris zaklatom a tulajt,hogy indul ellene az fmh !

ja,bocs lakszöv!

minden ugyanúgy igaz,azzal a különbséggel,hogy a lakásszövetkezetekről szóló törvény a hatályos.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.20. 20:58

Gondolhatod úgy - de nem úgy van.

Nocsak107 # 2013.11.20. 20:57

Azt kéne mondanom, hogy értem. De nincs így...

Mi a különbség a TÁVHŐ és a Lakásszövetkezet eljárási protokollja között?

Laikusként úgy gondolom, hogy ha az egyik tudja a bérlőn követelni a tartozást, akkor ez a másikra is vonatkozik.

További válaszaitokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.20. 06:50

Mi szabályozza azt, hogy nekünk kell felelni a bérlő által felhalmozott tartozásért?
Rossz a kérdés. Ez ugyanis a tulajdonos "felhalmozott tartozása". Az, hogy neki meg a bérlő az adósa, egy másik dolog.

Nocsak107 # 2013.11.20. 06:20

Kedves MajorDomus!

Nem tettek semmit abban az egy évben.

Mi szabályozza azt, hogy nekünk kell felelni a bérlő által felhalmozott tartozásért?
Távhő-tartozás: ott is volt tartozás, rendben történt az átírás, azt mondták 0-ás egyenleggel és tartozás nélkül indulunk, a volt bérlővel számolnak el, neki küldenek elszámoló számlát. Így is történt!
Mi a különbség?
Köszönöm!

MajorDomus # 2013.11.19. 21:52

a lakásszövetkezetnek igaza van.

teljesen mindegy,milyen megállapodás volt a tulaj és a bérlő közöttba közös költség kizárólag a tulajdonost terhel!

az örökös,a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz!

én azért megkérdezném tőlük,mit tettek egy évig a tartozás behajtása érdekében,mig édesanyátok élt?