zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2016.01.12. 11:06

Szerintem a földhivatal nem fogja teljesíteni a kérelmet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.12. 11:32

Az attól függ, hogy melyiket nyújtják be előbb. Ha az átminősítés iránti kérelem a korábbi, akkor miért ne bírálnák el, miért ne adnának neki helyt?

március22 # 2016.01.12. 14:02

És miért ne adnának a művelés alóli kivonásnak egyébként is helyt? A Földhivatal jelen pillanatban nem is tud arról, hogy adásvételi szerződést kötöttünk, ugyanis még csak a kifüggesztés szakaszban van az eljárás.
Arról van szó egyébként, hogy azt a dec. 3-án kelt szerződést több ok miatt is módosítani kellene, tehát újra kifüggesztés stb. indulna az egész az elejéről, ezért vetődött fel a művelés alóli kivonás kérdése.

lajcsó # 2016.01.12. 14:42

Én a kifüggesztést követően már nem kavarnám a dolgokat. Ezt tanácsolnám az ügyfelemnek is.

Kisfiatal # 2016.01.13. 09:09

Üdv !

Korábban sokat írtam már errefelé, talán emlékeztek még :)
Sajnos problémám akadt: decemberben megkötöttük az adásvételit, kifizettem az ár kb felét, és az eljárás függőbe lett téve 6 hónapra. Akkor lesz kifizetve és akkor kerül a nevemre, ha megtörtént a művelésből kivonás és az épületfeltüntetés. De megtörtént a birtokbaadás is az adásvétellel egyidejűleg. Átirattam a közműveket. tegnap voltak kint a villanyórát ellenőrizni, ahol is egy szakadt plombát találtak az a villanyóra kismegszakítóján, magán a megszakítón pedig sérülés nyomát. Elmagyarázta nekem, hogy így akár a villanyórát megkerülve lehet áramot vételezni. Kérdezte, hogy lakták e előtte az ingatlant, mondtam hogy csak nyáron, illetve, hogy rokon e az előző tulaj. Mondtam hogy nem. Azt mondta, hogy a korábbi tulajt fogják majd emiatt zaklatni, de persze én mégis aggódok, hogy esetleg engem büntetnek meg, a régi tulaj meg nyilván tagadni fog. Az áramszoláltató ki fog jönni megnézni(most csak vmi leolvasó cég volt kint). Kérdésem: ilyen esetben kit büntetnek meg ? Illetve ráterhelhetem e az eladóra ha nekem címezik ? Egyébként mi 1 hó alatt már elég sokat fogyasztottunk, de van még egy csavar a dologban: mi már jóval a hivatalos birtokbaadás előtt kaptunk kulcsot az ingatlanhoz, kb egy hónappal előtte, de akkor még persze nem költöztünk, csak kijárkáltunk ezt azt csinálni, és persze áramot is használtunk, ezért az akkori óraállást írtuk a mostani birtokbaadási papírra.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.13. 09:36

Nem túl jól választottad meg a rovatot. Egyébként meg ne aggódj!

március22 # 2016.01.14. 09:22

A művelés alóli kivonás esetén jól tudom, hogy az erre rendszeresített formanyomtatványt - a zártkerti művelés alól kivont területként történő feltüntetés iránti kérelem I. - kell a tulajdonostársaknak benyújtani az illetékes járási földhivatalhoz és 21 napon belül elintéződik? Avagy sürgősségi eljárás keretében 10.000 ft megfizetése mellett hamarabb? Ki tudja azt, hogy mi a földhivatali eljárás pontosan, mit vizsgálnak? Mi fog szerepelni a kivonást követően a tulajdoni lapon? Az, hogy művelés alól kivont zártkert, és az épület megnevezése, ha van a tulajdoni lapon? Várom a választ!

március22 # 2016.01.14. 09:22

A művelés alóli kivonás esetén jól tudom, hogy az erre rendszeresített formanyomtatványt - a zártkerti művelés alól kivont területként történő feltüntetés iránti kérelem I. - kell a tulajdonostársaknak benyújtani az illetékes járási földhivatalhoz és 21 napon belül elintéződik? Avagy sürgősségi eljárás keretében 10.000 ft megfizetése mellett hamarabb? Ki tudja azt, hogy mi a földhivatali eljárás pontosan, mit vizsgálnak? Mi fog szerepelni a kivonást követően a tulajdoni lapon? Az, hogy művelés alól kivont zártkert, és az épület megnevezése, ha van a tulajdoni lapon? Várom a választ!

Cocus nucifera # 2016.01.21. 14:04

Tisztelt Szakértők!
Szőlőmet eladva a szerződés aláírása 2015.szeptemberben, a kihirdetés novemberben megtörtént.A vevő ügyvédje kéréssel fordult hozzánk, hogy a több hónapig húzódó földhivatali eljárás gyorsítására adjak be zártkert kivonása iránti kérelmet. Beleegyezzek-e?
Az ügyvéd költség és illetékmentességről írt, de több helyen is utánaolvastam, mindenhol csak azt írják, hogy költségmentes az eljárás, de a földvédelmi illetékről szó sincs sehol.Erre is vonatkozna a mentesség?
Kérem, csak biztos választ írjanak,mert számomra nagy összeg lenne.Köszönöm előre a választ.

Cocus nucifera # 2016.01.21. 14:08

Bocsánat! Földvédelmi járulékról kérdeztem természetesen.

lajcsó # 2016.01.21. 14:57

Az adásvétel óta 4 hónap eltelt, a kifüggesztés is megtörtént. Már a finisben vagytok. Erre a kis időre kár lenne kavarni!
Egyébként teljesen ingyenes az eljárás. A földhivatali portálon találsz erre vonatkozó tájékoztatót is.

Cocus nucifera # 2016.01.21. 15:44

Számomra milyen hátrány származhat abból, ha eleget teszek a kérésnek?

lajcsó # 2016.01.21. 21:06

Nem értem minek kellene belemászni egy bizonytalan kimenetelű eljárásba? Az adásvétel óta négy hónap eltelt. Ha egyáltalán elbírálják a kivonási kérelmet az még kb. plussz egy hónap. Akkorra meg már a hatósági jóváhagyás is meglesz.
Ha kicsit belegondolunk az egészbe, akkor menet közben megváltoztatnátok az adásvétel tárgyát. Ami fölvet további jogi problémákat.

Bea1 # 2016.01.22. 09:09

Nekem jövő héten lesz pont egy éve, hogy megvettem egy zártkertet, de még mindíg nincs a nevemen. Az ügyvéd szerint még egy két hónap kb.

lajcsó # 2016.01.22. 09:20

14 hónap míg a nevedre kerül? Ott valami nem stimmel!
Nálam is előfordult, hogy elhúzódott az ügy, de annak meg volt az oka: az eladó elfelejtette kifüggesztetni a szerződést.

Cocus nucifera # 2016.01.23. 09:11

köszönöm a választ. Az ügyvéd azt írta, azért kéri, mert a Megyei Kormányhivatal még a 2015. júliusában hozzájuk érkezett ügyeket intézi. Ők pedig szeretnének mielőbb a bővítéshez, átépítéshez engedélyeket beszerezni.

bokros # 2016.01.23. 12:26

Ha az eladó elfelejti (8 napon belül) kifüggesztetni a szerződést, akkor az ügy nem elhúzódik, hanem kapásból elutasítják.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2016.01.23. 16:53

"Ha az eladó elfelejti (8 napon belül) kifüggesztetni a szerződést, akkor az ügy nem elhúzódik, hanem kapásból elutasítják."
Akkor nagyon rosszul teszi a jegyző, mert a 8 napos határidő nem jogvesztő.
A 474/2013. (XII. 12.) Korm. rendelet 3.§ (2) bekezdése taxatíve meghatározza, hogy a jegyző mikor köteles megtagadni a közzétételi kérelem teljesítését!

vborbala # 2016.01.25. 16:03

Üdvözletem,
Hasonló a gondom, mint Cocus nucifera-nak, cask vevői oldalról.
Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy szeptemberben Pest megyében egy zártkert adásvételét elindítottam. A kifüggesztés során nem volt elővásárló és némi késéssel január elején érkezett meg a jegyzőtől a hivatalos értesítés erről az ügyvédnek és feltehetőleg ezzel egyidejűleg a Pest Megyei Földhivatalnak is.
E-mailben érdeklődtem náluk, hogy mikorra várható az elbírálás, illetve lehet-e gyorsítani a folyamatot. Azt a választ kaptam, hogy valószínűleg nyár közepén.
Érdeklődnék, hogy Önök szerint lehet-e bármit tenni, vagy bele kell törődni, hogy ügyirat torlódás maitt egy 15 napos határidő akár fél évet is igénybe vehet?
Köszönettel,
Borbála

lajcsó # 2016.01.25. 18:44

"Érdeklődnék, hogy Önök szerint lehet-e bármit tenni, vagy bele kell törődni, hogy ügyirat torlódás maitt egy 15 napos határidő akár fél évet is igénybe vehet?"
Sajnos, be kell látni, hogy hatóság lehetőségei is végesek! Nyilván a hivatal is igyekszik minél előbb elbírálni az ügyeket, de ha hiányoznak hozzá a személyi és tárgyi feltételek, akkor bizony hiába van akármilyen határidő, nem tudják azt tartani.

bokros # 2016.01.25. 20:34

"Akkor nagyon rosszul teszi a jegyző, mert a 8 napos határidő nem jogvesztő"

Nem a jegyző fogja elutasítani, hanem a Kormányhivatal.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2016.01.25. 21:21

"Nem a jegyző fogja elutasítani, hanem a Kormányhivatal."
Ez elég érdekes lenne. A Kormányhivatal sem tudja betartani a számára előírt eljárási határidőket (lásd előző hozzászólást).

március22 # 2016.01.26. 09:41

Az elég érdekes, ha ilyen nagy csúszással kezdik el a földhivatalnál az eljárást Pest megyében. Nem tudja esetleg valaki, hogy Hajdú-Bihar megyében mikori ügyeket tárgyalásánál tartanak?

zounoki49 # 2016.01.27. 13:46

A tulajdonomban van Szolnok külterületén egy olyan Holt-Tisza menti ingatlan, melyet 2008 augusztusában vásároltam. A városi földhivataltól kapott tulajdoni lapra zártkerti ingatlanként került bejegyzésre, ezen belül az Alrészlet adatok megnevezéssel kettő részletben. A zártkerti ingatlan nagyobbik hányada kert, a kisebbik részét erdőként nevezik meg. A kertet egy műút választja el az „erdőtől”. A kert, rajta egy építménnyel, 1407 négyzetméter, melynek művelési ág változás ingatlan-nyilvántartási átvezetését kérelmeztem és megkaptam 2015 szeptemberében. A művelési ág korábbi >Kert< megnevezése változás után a >Kivett gazdasági épület és udvarErdőerdő

zounoki49 # 2016.01.27. 13:50

>Kivett gazdasági épület és udvar< minősítést kapta meg. Ezzel együtt –kérésemre- megtörtént a minőségi osztályba sorolás, azaz az aranykorona minősítés megszüntetése. Ezt az átminősítést sikeresnek tekintem, mivel ennek eladása esetén ugyanúgy járhatok el, mint egy belterületi ingatlan értékesítésekor. Viszont az ingatlanomhoz kapcsolódóan felmerült egy probléma, melynek értelmezéséhez, megoldásához kérek szakirányú véleményt, segítséget.