Ingatlanügyek


Hajnalka1974 # 2014.10.25. 06:24

Természetesen azt is ki kell fizetni, aztán ha maradna pénz, azt kapná a tulaj. Ha jól tudom, az is ilyen szempontból úgy működik mint a jelzálog jog, hogy kifizeti, aztán adják a törlési engedélyt. Tehát mi úgy számoltunk, hogy 3 millióból lejönne még az 1,12 millió, azzal kifizetnénk a végrehajtót és a fennmaradó 1,88 milliót kapná a tulaj. Amúgy sem fizetnénk többet, mert a számoljuk azt, amit rá kell költeni, akkor nem lenne több pénzünk.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.25. 06:52

Ha jól tudom, az is ilyen szempontból úgy működik mint a jelzálog jog, hogy kifizeti, aztán adják a törlési engedélyt

Nem egészen. Ha már végrehajtás alatt van, akkor ki kell fizetni a végrehajtással járó költségeket, illeték, kamat, és a végrehajtó munkadíja.

ObudaFan # 2014.10.25. 08:32

Megegyezhet éppen az adós, a végrehajtást kérő és a vevő az árverés hatályával, de árverésen kívüli vételben, de szerintem sem lesz az problémamentes, ha a végrehajtást kérő nem tud arról, hogy az adósnak is fizetsz ezért valamit. Ha tud róla, de nem kifogésolja, az már biztosan rendben van.

Hajnalka1974 # 2014.10.25. 14:02

Köszönöm szépen mindenkinek!

Hajnalka1974 # 2014.10.27. 06:16

Végül nem vesszük meg az előzőekben kérdezett ingatlant. A másik, amit kinéztünk, szintén terhelt, bár nem akkora összegig. Az alábbi van írva a tulajdoni lapjára:
"keretbiztosítéki jelzálogjog xxxx euro erejéig, az okiratban írt jogviszony biztosítására." Osztrák bank megnevezés. Ez ugyanúgy működik, mint a magyar banki jelzálogjog vagy ez más? Még ilyen megnevezéssel nem láttam terhet tulajdoni lapon. Segítenétek, hogy lehet-e probléma ezzel? Köszönöm!

ObudaFan # 2014.10.27. 10:21

Annyit jelent, hogy legfeljebb a bejegyzett összegig biztosítja a meghatározott jogviszonyból származó követeléseket. Egy adásvételnél gyakorlatilag ugyanúgy fog működni.

Hajnalka1974 # 2014.10.27. 10:30

Köszönöm szépen! :)

somlai # 2014.10.27. 15:24

1998-ban vettünk lakást Pécsett lányunknak, felerészben haszonélvezeti jogom van, most kaptam az adóosztálytól levelet, hogy nem vallottam be 98-tól az építményadót: melyről halvány gőzöm sem volt, hogy fizetni kellene. Most keresnek, 16 év után!! Mit kell tennem? Nem a tulajdonos fizeti? Nem évült el a követelés ennyi idő után az előző évekre?
Várom tisztelettel segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.27. 16:01

Mire adtad be a hagyatéki hitelezői igényt? Mit és milyen jogcímen követelsz a hagyatékból?

(Hogy tudnál kiszállni? Adós vagy, tartozol. Méghozzá egyetemlegesen.)

Lenua # 2014.11.02. 20:45

Tisztelt Fórumozók!

2010-ben örököltem édesapámtól egy belterületi beépítetlen ingatlant a hugommal együtt 1/2-ed, 1/2-ed tulajdoni hányadban. A telken ott volt és jelenleg is ott van apám testvérének holtig tartó haszonélvezeti joga. Szeretnénk eladni a telket, vételár 3.500.000 HUF, amikor megörököltük, akkor a hagyatéki szerint az értéke 5.400.000 HUF volt. A vevő részletekben fizetne, most 400.000 HUF-ot, februárba 1 milliót és jóniusba a maradék 2 milliót. Ja és ingatlanközvetítőn keresztül adtuk el, neki is jár díj, elvielg 3 %, de min 150.000 HUF + ÁFA. Szeretném megkérdezni, hogy az adásvételi szerződésben mikre kell figyelni? Mivel részletekben fizet a vevő, ezért a részleteket foglalóként kell írni, vagy más címen? A haszonélvezeti joggal kapcsolatban mit kell tartalmaznia? A haszonélvező lemond erről a jogáról, nem kér érte elvileg semmit, mármint pénzt, erről kell külön nyilatkoznia, vagy elég beleírni az adásvételibe? Nekünk, mint eladóknak milyen költségek merülhetnek fel? Illeték vagy adó? Úgy tudom adót nem kell fizetni, mert kevesebbért adjuk el, mint ami a hagyatékiba van. A haszonélvezeti joggal kapcsolatos rész érdekelne leginkább, az nem tiszta teljesen. A választ előre is köszönöm!

bartaldora # 2014.11.04. 15:14

Tisztelt Fórumozók!

A következőben szeretnék segítséget kérni.
Édesanyám takarítást vállalt egy 90 éves bácsinál, aki felajánlotta neki, hogy kössenek eltartási szerződést. A kérdésem az lenne, hogy úgy meg lehet-e oldani az eltartási szerződést, hogy nem édesanyám nevére írnánk, hanem az én nevemen lenne, de édesanyám járna hozzá tovább takarítani, főzni, ilyesmik, és amikor meghal a bácsi, az enyém lenne a ház. Ha ez a dolog létrejön, kell fizetni nekem valamit a ház után? Meg lehet úgy oldani ezt a szerződéskötést, hogy a számlákat a bácsi fizesse haláláig, és csak utána az, akivel kötötte a szerződést?
Várom a mihamarabbi válaszukat!

Köszönettel: Bartal Dóra

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.04. 16:14

A tartás a kötelezett költségére teljesített tartást jelent. Az eltartási szerződés jogosultja nem a jogosult halálával szerzi meg a tartás ellenszolgáltatását, hanem már élők közötti átruházással.

bartaldora # 2014.11.04. 16:25

Igen, az világos, hogy az eltartási szerződés azt jelenti, hogy gondoskodni arról, akivel a szerződést megkötöm. De ha én kötök egy ilyen szerződést, és él a bácsi, akkor ő fogja kapni a házra a költségeket, rezsit, stb., vagy az, akivel megköti az eltartási szerződést?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.04. 16:42

Az utóbbi lenne a célszerű, ha már őt terhelik ezek a költségek.

bartaldora # 2014.11.04. 16:51

És úgy meg lehet kötni egy ilyen eltartási szerződést, hogy csak a halála után fizesse az, akivel megköti a szerződést?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.04. 17:17

Talán nem voltam egyértelmű: A tartás a kötelezett költségére teljesített tartást jelent. (Bár a hatályos Ptk. mintha lehetővé tenné azt is, hogy gondozás ellenében ruházza át a jogosult az ingatlanját. De szerintem itt a szolgáltatás viszonylag kisebb értéke miatt azért felmerülhet, hogy a szolgáltatás-ellenszolgáltatás már a szerződés megkötésekor kirívóan aránytalan volt. Különösen, ha a jogosult 90 éves.)

bartaldora # 2014.11.04. 17:21

Gondolom, ez azzal jár, hogy a bácsi arra íratja a házat, aki eltartja majd. Az átíratás mekkora összeggel jár? Az már megbeszélés kérdése lehet, hogy a rezsit ki fizesse.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.04. 17:44

Feladtam.

MajorDomus # 2014.11.04. 21:23

Nagy tudomány az értő olvasás!
Dóra!

Magyar forditasban ez azt jelenti, hogy a bácsi életében megszerzése a lakás tulajdonjogát az eltartó, és természetesen az eltartó fizeti a költségeket.

Ha te akarsz tulajdonos lenni, kösd meg te a szerződést a bácsival, ettől még takaríthat anyukád ott.

Bár nem értem hogy jössz te a képbe, mivel semmi szerepel nincs az ügyben.

Hacsak nem mint lakás szükséglet miatt érdeklődsz.

Földi9 # 2014.11.05. 08:12

Tisztelt Fórunozók!

Az alábbi ügyben kérem segítségüket.
2004-ben vásároltam egy zártkertet. Néhánynapja levelet írtam a Földhivatalnak, amiben érdeklődtem bizonyoss ügyben. A földhivatal válaszolt a kérdésemre, egyúttal azt is tudatta velem, hogy az általam birtokolt kert mérete és aranykorona értéke megváltozott, a kert területe majd 150nm-el kisebb lett. Az okára kérdeztem és a következő választ kaptam:

"Ön 2004 évben vásárolta az ingatlant, akkor valóban 1404 m2 és 0,37 Ak szerepelt a tulajdoni lapon.
xxx város zártkertjeit, bel- és külterületét érintően 1999-2000 években geodéziai felmérés zajlott, amely a helyszínen kialakult határvonalak, a tényleges használat rögzítésére volt hivatott. A felmérés eredménye az ingatlan-nyilvántartáson történő átvezetés előtt 1 hónap időtartamra kifüggesztésre került a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján. A kifüggesztés idejealatt érkezett reklamációkat, észrevételeket a földhivatal kivizsgálta, szükséges esetben módosította a felmérés adatait.
A kifüggesztés lejárta és az észrevételek kivizsgálása után a felmérés adatai 2007. december 30. napján kerültek rögzítésre az ingatlanok tulajdoni lapjain.

Ez így teljesen jogszerű, hogy semmiről semmiféle értesítést nem kaptam?

Zoltanuss # 2014.11.05. 17:45

bartaldora !

azért lehetnek ott törvényes örökösök is, akik nem tudnak erről a bomba üzletről. Útóbb feltűnő aránytalanság cimén megtámadhatják az ügyletet és még nyerhetnek is.
De ha nincs örökös akkor mindent bele.

nanemaaa # 2014.11.06. 09:55

Földi9
Nem biztos, hogy jogszerű volt, de 1 év után akkor sincs jogorvoslatra lehetőség, ha bizonyítottan jogszabálysértés történt.

Mellesleg, ha a felmérés és a módosítás még 2000 körül volt, akkor ez hogy nem derült ki a 2004-es adásvételkor?

gumba # 2014.11.06. 18:10

Tiszteletem!

3 éve örököltem több földterületet és az egyikből egy jelentős darabot kb.350nm-ert még régebben/7-8 év/ elkerített az akkori szomszéd. Hogy tudom ezt az állapotot megszüntetni? Az új tulaj Ausztriában él, a tértivevényes levelet átvette, de nem reagált rá.

Földi9 # 2014.11.06. 18:45

Honnan fog kiderülni, hogy tulajdonképpen mekkora a telkünk? Hogy honnan hiányzik az a 150nm? Jó pénzért felmérethetem egy földmérővel?
Tényleg semmiféle értesítést nem kellett volna kapni erről a felmérésről, annak hatályba lépéséről (a felmérés után 7 évvel???) az ott kertet tulajdonló akár 100 tulajdonosnak sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.06. 19:53

Azt szólítsd fel a visszaadásra, aki birtokolja a területedet. Ha az nem hat, akkor lehet perelni.