ÁTVERT a KIVITELEZŐ!


nanemaaa # 2011.02.21. 11:11

Gyakorlatilag senkitől. ;) Pont ez a lényege, ami miatt hosszú évek óta megy ez a népi játék a beruházók és az átvert vevők között. Egyelőre úgy néz ki, senkinek sem érdeke, hogy rend legyen ebben a kérdésben is. A "szakma" egyébként kb 20 éve tervezi egy "építésügyi kódex" kiadását, ami az építésügy egészét átölelné a tervezéstől az engedélyezésen át a kivitelezésig befejezőleg. Ebből lett azután a ma már csak mosolyt keltő és ennek megfelelően "hosszú életet" is megélt 37/2007-es ÖTM rendelet.
Ha engem kérdezel, szerintem túl sokaknak lenne komoly érvágás, ha rend lenne ezen a téren, így még jó ideig nem lesz érdemi változás. ;)

Próbálj meg azzal érvelni, hogy a befejező szakipari munkák semmiképpen nem nevezhetők szerkezetinek, hiszen az épület teherviselésében, illetve a helyiségek térkialakításában semmiképpen sem játszanak szerepet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.20. 21:32

Köszönöm szépen, pont ezt szerettem volna hallani. :)
Kitől kaphatnám ezt olyan formában írásba, hogy bíróság elé is terjeszthessem?

nanemaaa # 2011.02.20. 21:26

Szakma nem mond semmit, mindenki szétteszi kezét, lábát és a "drága" minisztériumra emelik szemeiket. Magyarán teljes teszetoszaság.
Gyakorlatban be szokták egyébként válaszfalazni, a külső-belső nyílászárók is beépítésre kerülnek, valamint legalább egy-egy pontra lakáson belülre vezetik a közműveket. Vizes csatlakozásoknál ezeknek egyébként is meglehetősen kötött helyei vannak, mert illeszkednie kell az alatta, felette levőkhöz az ejtővezeték miatt. A többi szokott a külön alku tárgya lenni.
A "biztosan nem tartozik bele" kategória egyértelműen a befejező szakipar, mint pl a szerelvényezés, vakolás, burkolások, festések....

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.19. 12:48

Azt én - magától értetődően - tudom, hogy jogszabály nem definiálja. De mit mond a szakmai szokás? Mely munkákat kell szerkezetépítésen érteni, és melyek nem tartoznak biztosan bele?
Most különböztessünk a "szerkezetkész állapottól", mert a a szerződés nem így fogalmaz.

nanemaaa # 2011.02.19. 12:09

kbs
Magyarul semmit. Nincs jogszabállyal meghatározott fogalma, vagy tartalma a szerkezetkészségnek. Ha a szerződés nem tér ki rá, hogy az adott esetben mit tekint szerkezetkésznek, akkor a végén hosszas perekre kell számítani.
Alap esetben a szerkezet lehet az épület tartószerkezete, válaszfalak és nyílászárók, valamint mindenféle szakipar nélkül is. Az egyszeri ember meg azt hiszi, hogy annyit tesz, a csempézés és a festés kivételével mindent megkap. Az ilyes fajta "félreértések" után jön a "könnyes szemek" című rockopera. :(

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 22:24

Nanemaaa, ez a te asztalod. Szakemberként mit mondanál, mit kell azon érteni egy építési szerződésben, hogy a vállalkozó az épületszerkezeti munkákat köteles elvégezni?

h.mano # 2011.02.18. 20:04

Sziasztok!

Szeretném elmesélni a mi történetünket.
Pár évvel ezelőtt kezdődött, amikor megismertünk egy ügyvédet. Ez a drága ügyvéd rávette a szüleimet, hogy alakítsanak egy Kft.-t és a telkünket vigyük be apportként. A Kft. társasházat épített volna rá. A Kft. meglakult, az ügyvezető az ügyvéd barátja lett.Az építkezés elkezdődött. Szépen épült a ház. Párszor kint jártunk az építkezésen,úgy tünt minden rendben.Az ügyvezetőtől is azt a felvilágosítást kaptuk, hogy nincs ok az aggodalomra minden sinen van, és bár örül annak, hogy kijárunk a munkálatokat figyelni, de erről szokjunk le. Majd egy szép napon nem építették tovább. Kiderült, hogy az építkezést pénz nélkül kezdték el. A kivitelező pedig pont annyiért számlázott, amennyire felértékelték a telket.
Azóta az ügyvéd elérhetetlen, az ügyvezető (aki közben le lett váltva) szintén ismeretlen helyen tartózkodik. A kivitelező meg nálunk kopogtat az összes többi vállalkozóval,hogy fizessük ki a közel
60 milliós tartozást.
Hogy mit lehet ilyenkor tenni? Ügyvéd, sok-sok pénz ismét, a csalók meg élik világukat. Pereskedésre már nem jut, mert a szüleim nyugdíjasok.

nanemaaa # 2011.02.07. 15:10

Nem biztos, hogy sokra mennek. A vállalkozók általában szerkezetkész állapotig kötnek szerződést a későbbi lakástulajdonosokkal. A tulajdonosok az építkezés során építtetőkké válnak és papíron ők fejezik be az építést. A szerkezetkész állapot elérésekor a kivitelező bejelenti a csődöt, majd "szívességi alapon" befejezi az építést. (ha befejezi egyáltalán) Ezek után ki is adna garanciát? A tulajdonos építtetők perelhetnék magukat a garancia miatt. A kivitelezőnek addigra már hűlt helye sem marad.

kismukk # 2011.02.06. 16:25

Az építő, garanciát ígérő cég jogutód nélkül megszűnt?
Mindenesetre, lakástulajoknak összefogva érdemes lenne ügyvédet fogadniuk.

nanemaaa # 2011.02.06. 15:39

Ez sajnos így van. Jól modellezted le a társasházépítés mai rendszerét.

nanemaaa # 2011.01.26. 16:41

Gyors, hatékony: Ukrán karate válogatott, vagy siófoki felvonulók ;)
"Kicsit" lassabb, de sokkal kevésbé hatékony: bíróság
Már csak az a kérdés, hogy te kit vonhatsz felelősségre, ha nem te voltál az építtető?

stabi (törölt felhasználó) # 2011.01.25. 18:24

H a kivitelező az új építésünem nem csinálja meg a garanciális javításokat az éves bejárás alkalmával, hová lehet fordulni? (képvíselettel és építtetővel is összejátszik)

Gyors,hatékony módszert keresek.

monalisa1 # 2011.01.25. 15:12

Ha jól számolom már több mint egy millió forintnyi kötbérrel tartozik a kivitelező, és naponta egyre csak többel...

Én a helyedben ezt lenyelném (...), annak ellenében, hogy haladéktalanul küldi az embereit és MINŐSÉGI munkával befejezik a házat.

Mindenki örül.

Különben...

monalisa1 # 2011.01.25. 15:03

Így télviz idején a belső munkálatokra különösen jó az alkalom., kültéren hóban/fagyban dolgozni nemigen kellemes.

Azt hogy nem veszi fel a telefont ez itt már kevés - szóból ért az ember.

Egyáltalán azt, hogy a vállalkozás funcionál-e még, személyes tapasztalással tudható csak meg.

Külön: egy millió forintot meghaladó követeléssel csak a bírósággal lehet fordulni, ahhoz a közjegyzőnek már nincs jogosítása.

terhes kismama # 2011.01.25. 14:13

Napi 50.000 Ft a szerződés szerint a kötbér.


Az építkezés utolsó fázisában átvert a kivitelez?. El?re kifizettük a kulcsrakész házat. 5,5 millióról van szó. A megígért munkát nem végzi e

kismukk # 2011.01.25. 13:35

Szerződésben kötbér ki lett kötve? Arra máris lehet fizetési meghagyást.

nanemaaa # 2011.01.25. 11:31

A fizetési meghagyás egyébként is a másik oldalról jöhetne, ha valamit megcsinált, de nem fizették ki. Itt a fizetés megtörtént, csak a teljesítés nem.

ragyasdezso # 2011.01.25. 11:05

kismukk

Ha a szokás szerinti csődöt bejelentette, akkor kedvező ítélet lehet, de pénz az nem.

kismukk # 2011.01.25. 10:46

Pereskedés helyett én egyszerűen egy szakértővel állapotfelmérést készíttetnék, hogy a szerződéshez képest milyen munkák és mennyi értékben hiányoznak még. Aztán erre az összegre fizetési meghagyást bocsáttatnék ki közjegyzővel, mellékelve a szakértői felmérést. Fizetési meghagyás tavaly óta egyszerűbb lett, bíróság helyett bármelyik közjegyzőnél indítható, kb. másfél hónap alatt megkaphatod a pénzed.

nanemaaa # 2011.01.25. 09:58

Így szokták. Beperelheted hibás teljesítésért. Sanszos, hogy mire beperelnéd, egyszerűen megszünteti a céget.

Szolgáltatást az ember nem fizet előre, csak ha megkapta és elégedett is a minőséggel. Fodrásznál is utólag fizetsz. Amit te csináltál, az olyan volt, mint a kóla automata. Bedobod a pénzt és vagy kapsz kólát, vagy nem. Nálad az utóbbi jött be, csak kicsit drágább volt a kóla.

terhes kismama # 2011.01.25. 09:21

Úgy tűnik lelépett 5,5 millió forinttal az építési vállalkozó. Szerződés szerint 2010.dec.31-re kulcsrakészen kellett volna állnia a háznak. Előre fizettünk, pont azért , hogy a pénz miatt ne álljon az építkezés. Jelenleg nem veszi fel a telefont, hazudozik, 1 hete nem jönnek dolgozni. Szerződés szerint vissza van a gépészet, festés , járólapozás. Ez anyaggal, munkadíjjal együtt ki van neki fizetve. Mit tegyek hogy befejezze, vagy hogy adja visssza a pénzemet a kötbérrel eü.??
(6 hónapos terhes vagyok.) Jelentsem fel? Fogyasztóvédelem? Kamara? Apeh?

Egy elkeseredett kismama.


Az építkezés utolsó fázisában átvert a kivitelez?. El?re kifizettük a kulcsrakész házat. 5,5 millióról van szó. A megígért munkát nem végzi e