Társasházak jogásza!


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.16. 10:35

Ez így nem igaz. Miért kell Major jó válaszát hibásra "javítani"?

mbalazs # 2015.02.15. 23:48

Tisztelt Fórumozók!

A következőkben kérem állásfoglalásukat.

Néhány évvel ezelőtt egy, a hatvanas években épült budai társasházban vettünk lakást, melyhez egy kisméretű, elzárt tároló is tartozik a pincében. Nemrég ugyanott kibéreltünk egy nagyobb tároló helyiséget is.

Egy, még ideköltözésünk előtti társasházi közgyűlési határozatra hivatkozva ugyanakkor nem biztosítanak számunkra kulcsot és ezáltal közvetlen elérést a pincéhez és így a tulajdonunkban, illetve bérleményünkben álló tároló helyiségekhez, valamint a közös tulajdonú kerthez.
Ennek következtében mindegy egyes alkalommal a házfelügyelőnél kell jelentkeznünk és elkérni a kulcsokat, amivel le tudunk jutni a helységeinkbe. Ugyan ez a helyzet a lifttel is, mivel azt is csak a házfelügyelő közreműködésével használhatjuk a pince irányába.
Bár elvileg a házfelügyelő 24 órában rendelkezésre áll, minden alkalom egy külön tortúra. (itt most a konfliktusokba és személyeskedésekbe szándékosan nem megyek bele)

Fentiek alapján kérem szíves állásfoglalásukat, mely szerint a társasház határozata nem akadályozza-e a tulajdonhoz való korlátlan hozzáférést, kényszeríthet-e kötelező jelleggel küldő személy bevonására a tulajdonomhoz való hozzáférés sikere érdekében? Nyilvánvaló azt gondolom, hogy azzal, ha saját kulcsommal akadálytalanul tudnám megközelíteni és használni tulajdonomat, nem sérteném a többi tulajdonos érdekét.

Érdeklődöm továbbá, hogy társasház határozata nem enged-e túlzott betekintést a magánéletbe egy idegen fél számára? A jelenlegi gyakorlat alapján a házfelügyelő pontos képet kap arról, hogy családom melyik tagja, mikor és mennyi ideig tartózkodik az egyébként a saját tulajdonát képező helyiségekben, adott esetben (pl. lift) milyen személyes tárgyakat hol kíván elhelyezni stb.

Véleményüket előre is megköszönve, üdvözlettel!

MajorDomus # 2015.02.15. 16:18

Az előbb leirtam világosan.
Még nem késő hogy meggondold magad!

Nem tudod mibe vágsz bele!

osmi # 2015.02.15. 16:14

Lehetsz, gyakorlatilag is.:)

mosómedve84 # 2015.02.15. 14:47

Pontosítom a kérdést: a társasház egyik lakásának vagyok a tulajdonosa. Lehetek közös képviselő, vagy sem? (képzettség nélkül) (és elviekben!!!)

MajorDomus # 2015.02.15. 10:51

A saját házadban, ahol tulajdonos vagy, ott nem!

De tapasztalat annál több!

nanos # 2015.02.15. 08:46

MajorDomus!
Köszönöm a választ! Tudom, hogy nem mérő, csak rosszul fogalmaztam, már tisztáztam, hogy ez a műszer csak számol, talán még a parkban hallatszó rigófüttyöt is figyelembe veszi, csak az elfogyasztott hőmennyiséget nem! Tehát ha jól értem, akkor a Lakszöv nem felel azért, amire a nevemben szerződést kötött/ bár nálunk egy szalmaszálat sem tesznek keresztbe semmilyen ügyben/a Távhő azt mondja, hogy ő a "mérő" alapján számláz, amire mi kötöttünk szerződést, a "mérős cég pedig azt mondja, hogy ők azt csinálnak amit akarnak, nem ellenőrzik a műszert csak amikor jónak látják, az általuk megadott adatokat készpénznek kell venni, mert őket a fogyasztóvédelem sem ellenőrizheti, tehát mindenki mutat a másikra, mi pedig fizessünk egy 100 m2-es családi ház éves fűtési díját egy 36m2-re ahol 18 fok van? Tehát itt nem érvényes a PTK, hogy ha nincs szolgáltatás akkpor nincs ellentételezés, nem érvényesülnek fogyasztóvédelmi szabályok és nem érvényesülnek gyakorlatilag semmilyen hatósági, állami ellenőrzési funkciók és jogok?

mosómedve84 # 2015.02.14. 19:13

Kell ahhoz speciális végzettség, hogy valaki közös képviselő legyen?

MajorDomus # 2015.02.14. 16:58

Nanos

Nem jól gondolod!

Először is, a lakásodban felszerelt
,, mérők,, nem mérők! Hanem költség megosztók vagyis nem hiteles mérőeszközök.
Rossz helyre címezted a felháborodást.
A lakásszövetkezetnek ehhez annyi köze van, hogy ő kötötte az elszámolási szerződést a,, mérős,, céggel, mert nem fognak 1500 lakásra egyenként számlát küldeni, hanem csak egyet, a lakszövnek.

Nem felel az elszámolás tartalmáért s nem főnöke a mérős cégnek, de bármikor szerződést bonthat vele.

Igyekeztek neked segíteni, de a kiszállással nem voltál otthon.

Nem a lakszövnél kell reklamálnod, hanem akitől a számlát kaptad!

Ott tételesen levezetik neked az elszámolás menetét, ott tudod ellenőrizni az általad aláírt
Leolvasási nyugta és az elszamolap adatainak egyezőségét. Bár elvileg mindkettő nálad van.

Arra felhivom a figyelmed, hogy az elszámolás visszamenőleges megváltoztatására nincs lehetőség, ha tévedés van a javadra, akkor azt a következő elszámolásban érvényesíti.

Csak dióhéjban:
Mivel a hőközpont főmérőjén mért hőmennyiséget osztják szét 1.500 lakás között, a te elszámolásod módosításához a többi 1.499 lakást is módosítani kell, amit a mérős cég el is tud végezni, de azt ki kell fizetni! Ezért van az utólagos jóváirás.

nanos # 2015.02.12. 08:16

Üdvözlök mindenkit!
Az alábbi kérdésben érdekelne a hozzáértők álláspontja:
Lakótelepi panel, 36m2, előző fűtési szezonról 2014 augusztusban kapott 240 000 ft-os számlát. Szeptember első napjaiban bementünk a Lakásszövetkezethez, jeleztük a problémát, kérve, hogy hívják ki a mérőket felszerelő társaságot és ellenőrizzék a mérőt. Telefonhívásukra az mondták, hogy majd jönnek és jelzik. Én azért írtam még aznap egy e-mailt a kft-nek amire az a válasz érkezett, hogy NOVEMBR-ben jönnek, így pontos időpont nélkül. Leírtam, hogy addigra kezdődik a fűtési szezon, talán hamarabb kellene! Válasz nem érkezett. Miután sem novemberben sem decemberben nem jelentkeztek, ismét bementünk a Lakszövhöz és megkérdeztük hogy mi a helyzet, tettek-e valamit . A pökhendi válasz az volt, hogy ő nem főnöke a mérős cégnek! Kérdésemre, hogy akkor ki kötött velük szerződést a lakók nevében nem tudott mit válaszolni. Lássam milyen jó ember felhívta a céget, ahol azt válaszolták, hogy ők kerestek, de nem értek-el így nem jöttek! Ez kizárt! Kérdésem a következő: A Lakszövnek mi a kötelessége ilyen esetben, köteles lett volna-e utánajárni,/ mint ahogy egy kft ügyvezetője is köteles legjobb tudása szerint eljárni a tulajdonos érdekében/ és intézkedni, illetve jól gondolom,-e hogy az én nevemben ő jogosult fogyasztóvédelmi eljárást indítani a mérős cég ellen, mivel-én egyénként nem állok velük kapcsolatban. Mert azt nem gondolom, hogy ha fűtési problémát jelzek a szezon előtt akkor a szezon közepén kell ellenőrizni! Mi a lehetséges követendő eljárás ilyen esetben?
Köszönöm.

ragyasdezso # 2015.02.11. 22:55

mosómedve84

Az elég.
A jegyző kiröhögi a k.k.t.

mosómedve84 # 2015.02.11. 20:11

Kell ahhoz valamilyen végzettség/képzés, hogy közös képviselő legyen valaki?
Valamit említett a most lemondott kk., hogy 90. nap után átadja az iratokat a közjegyzőnek, ez tényleg így van?
Ahhoz, hogy képben legyek, melyik tv.-eket érdemes áttanulmányozni? A társasházi tv. gondolom elsősorban. És még?

chriswb # 2015.02.11. 19:22

T.Fórumozók!
Álljanak a sarkukra, mert vannak helyek, ahol lenyúlják a társasháak pénzét!
Abból élnek!
Szigorú ellenőrzést kérjenek!
Jelentsék a helyi ügyészségen!
hello

Zézé63 # 2015.02.11. 18:34

Tisztelt Cím! Kedves Fórumozók!
A köv. helyzetben szeretnék tanácsot kérni: 18 lakás + 6 garázs alkotja társasházi közösségünket. A legutóbbi közgyűlésen -bár időben jelezték mindenkinek -mégis csak 3 fő jelent, 4 fő meghatalmazást adott. A közgyűlés határozatképtelen lett elsőre, de 15 perc múlva megismételték. Ott a közös ktg emeléssel és az előző évi beszámoló elfogadásával kapcsolatban is a köv.szavazati arány született: 3 igen, 1 nem, 3 tartózkodás. A közös képviselet szt.ez így rendben, a döntés megszületett. Ők azt mondják, hogy tartózkodás csak a parlamnetben van, társasházi közgyűlésen nincs. Tényleg hatályos a döntés? Válaszukat várva, Zézé

ragyasdezso # 2015.02.11. 14:53

mosómedve84

Ha nem találtok, akkor a 90. napon intéző bizottságot tudtok alakítani a tulajdonosok bevonásával.

ragyasdezso # 2015.02.11. 14:50

Shorlex

Ha eltelt volna a 90 nap, akkor bárki összehívhatná a közgyűlést, de addig csak a leváltott közös képviselő, illetve ha 10% össztulajdoni hányad kéri és 30 napon belül nem hívja össze, akkor a 10% által megbízott személy jogosult összehívni. A 90 nap lejártáig a jegyző sem tud mit kezdeni!

mosómedve84 # 2015.02.11. 09:37

A következő helyzetbe kerültünk: feltettük a kérdést a közös képviselőnek az évi gyűlésen, hogy mi lesz az immáron negyedmillió Ft tartozást felhalmozó lakókkal erre ő lemondott.
Kérdésem: ha nem keresünk, vagy nem találunk másik közös képviselőt mi lesz?
(Fogunk,csak elméletileg mi van akkor?)
megjegyezném: eléggé laikus vagyok

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.11. 08:54

Jelentsd be a jegyzőnek.

Shorlex # 2015.02.11. 08:45

Szerinted van számvizsgáló bizottság? :)

Egy minden tekintetben rendbe teendő társasházról van szó, teljesen kusza állapotok mellett.

Egyébként nincs relevanciája a megválasztás konkrét időpontjának, mert január 1-jei hatállyal választották az új kk-t, így a 90 napba még beleférünk bőséggel.

És egyébként igen, ez egyelőre elméleti kérdés lenne, de jó kérdés, hogy ha eltelt volna már a 90 nap, és nincs SZB és nincs semmi, akkor mi van? Más választ nem nagyon tudok erre mondani, mint kerületi jegyző...

MajorDomus # 2015.02.10. 21:12

Az a kérdés, mit jelent a 2014.ev végén?
Ha november 9-én váltották le a régit, akkor már nincs miröl beszélni!

A Számvizsgáló Bizottság hívja össze, azzal nem lehet hibázni!

ragyasdezso # 2015.02.10. 15:42

Ha nem fogadta el, akkor a közgyűlési határozat azon része amelyben megválasztották nem érvényes. A leváltott k.k. 90 napig köteles ellátni a ügyvitelt, így ezen időszak alatt Ő jogosult a közgyűlést összehívni.

Shorlex # 2015.02.10. 13:32

Kolléga úr ez valóban így van, a kérdés nem is inkább arra vonatkozott, hogy az el nem fogadott új kk. az-e vagy sem, ez valóban erőltetett vizsgálódás tárgya lenne. Inkább az a kérdés, hogy ki a jelenlegi kk?

Még a régi? De hiszen az új megválasztása egy aktussal egyenlő a régi felmentésével, így tulajdonképpen ő 2014. december 31-ig láthatta el a tisztségét. Vagy...? Most ügyvezető kk?

Nyilván a kérdés mögött az húzódik meg, hogy a közgyűlés összehívásának szabályszerűségét senki ne kérdőjelezhesse meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.10. 13:24

Mondva csinált probléma ez. Aki nem fogadja el a megválasztását, annak nem hatályos a megválasztása.

Shorlex # 2015.02.10. 11:54

Szép napot mindenkinek!

Ügyvédtől érkezik a (remélem érdekes) kérdés, így nem kell a nulláról kezdeni a választ. Kíváncsi vagyok a véleményekre, esetleg gyakorlati tapasztalatokra; sem jogtárban, sem határozatkeresőben nem találtam releváns esetet.

Társasház, közgyűlési határozat 2014. év végén - új közös képviselőnek megválasztják XY céget január 1-től.
XY-nak ugyanakkor senki nem szól erről, a tisztséget nem fogadja el, értelemszerűen nem ténykedik. Kérdés: március elején ki hívhatja össze a közgyűlést?

Elvi megfontolások:

  1. A hatályos (és szerintem keményen joghézagos) Thtv. nem rendelkezik egyértelműen a kk. tisztség elfogadásáról úgy an bloc sem, illetve az elfogadás szabályairól (mi van ha nem, meddig lehet, ameddig nem teszi meg, mi van, stb.)

Nyilván el kell fogadni a tisztséget (nyilván...? ez a gyakorlat, de mondja ezt bármely jogszabály expressis verbis?), ugyanakkor hogyan viszonyul ez a Thtv. számtalan előírásához, amely "megválasztáshoz" kötődik? Így pl.

  1. Thtv. 48. § (3) bekezdés

OK, a korábbi közös képviselő elmulasztotta azon kötelezettségét, hogy átadja az iratokat, de tény (annak okától függetlenül), hogy a megválasztott kk. nem fogadta el a tisztségét. A jogszabály mégis megválasztástól számítja a határidőt. Meddig van határideje a megválasztott kk-nek nyilatkozni? Ha nem nyilatkozik 30 napon belül, akkor egy megválasztott, de nem elfogadott kk-nek kellene iratokat átadni?

  1. Thtv. 28. § (3) bekezdés

Megint arról szól, hogy az új képviselő "megválasztásáig" látja el az ügyvivői szerepet a régi; ehhez képest csak kiegészítő szabály, hogy ha nincs választva, akkor 90 napig. Na de esetünkben szó szerinti értelmezésben választva van, csak éppen se nem fogadta el, se nem működik - még egyszer mondom: függetlenül attól, hogy miért nem fogadta el, tény, hogy nem történt meg.
Most akkor lehetne még ügyvezető a régi?

  1. Esetleg az a "megoldás", hogy nincs a társasháznak jelenleg közös képviselője? Uzsgyi jegyzőhöz "törvényességi felügyeletért"...?

Tapasztalat?

ragyasdezso # 2015.02.10. 08:14

Az Eszközkezelő fogja kifizetni, de csak 6 hónap után.