Társasházak jogásza!


Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 10:23

Csúnyán keveredik itt két dolog; ti. a közös költség a fűtésszolgáltatás díja.

nonolet # 2018.06.01. 10:14

Az árképzésre is van szabályzata a háznak, szolgáltatónak ...
Neked meg szerződésed ÁSZF-el együtt.

Ezek alapján lehet számolni.

P.Alexa # 2018.06.01. 10:04

Köszönöm a segítő szándékú válaszokat.

Nonolet

Igen, aránytalanul magas az összeg!

MajorDomus

Az említett hónapban a 14 Ft/ kWh helyett 75 Ft/ kWh díjon számolták el a fűtést. Közös képviselet szerint ez így rendben van. Tehát ötszörös áron számláznak ki és így matematikailag kijön.

Megteheti ezt a közös képviselet?

Sajnos nem tudom jogomban áll- e nem befizetni ezt a hatalmas összeget az ötszörös ár aránytalanságára hivatkozva.

Köszönöm előre is a segítséget

KBS Ügyvéd Úr
Ha esetleg tudna ajánlani másik fórumot ahova fordulhatnék, megköszönném.

P.Alexa

MajorDomus # 2018.05.30. 20:37

Nagy tudomány a matematika!

ha 26.000 ft 1.850 kwatt,akkor egy kilowatt 14 ft.

ebből következik,hogy 990 kwatt = 13.860 ft.

kérd meg (irásban )a közös kincset,hogy vezesse
le neked -irásban- higy lett ebből 76.000 ft. ennyi!

nonolet # 2018.05.30. 19:20

P.Alexa

VAN elszámolási rendje a háznak.
Azt kell megnézned és számolást ellenőrizni.

Egyébként az előző évek TELJES összegéhez képest is túl sok?
Vagy kb. annyi az ÖSSZESEN mint az előző években is...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 19:01

Szerinted ez egy jogi kérdés, és ha az, akkor birtokában vagyunk a válaszhoz szükséges adatoknak?

P.Alexa # 2018.05.30. 18:57

Tisztelt Fórum,

Egy soklakásos társasház lakója vagyok, melynek fűtése házközponti egyedi méréssel.
Januárban 1850 kwh fogyasztásra 26000 Ft-ot fizettem
Februárban 1450 kwh fogyasztásra 20000 Ft-ot.
Maárciusban 1250 kwh fogyasztásra 26000 Ft-ot.
Áprilisban 990 kwh fogyasztásra 76000 Ft-ot számlázott ki nekem a társasház.
A közös képviselet állitja, hogy ez igy jó én meg ledöbbentem ezen az összegen igy tavasszal, mivel,az elmúlt 5 évben, mióta itt lakom, 30000 Ft-nál többet még nem fizettem.

Szivesen fogadnám véleményüket, tanácsaikat,hogy lehet-e háromszorosa a fútésszámla fele annyi fogyasztással mint télen.
Köszönettel
p.Alexa

nonolet # 2018.05.30. 17:52

V.B.Judit

Logikusan....

Addig magántulajdon, amíg

  • a lakásból elinduló cső
  • eléri a közös csövet és abba belecsatlakozik

Tehát az szakasz
amibe a lakások trutyija folyik bele
és
aztán benne folyik tovább az már közös.

Akárhol van is éppen az épületben.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 15:45

Ez nem jogkérdés, hanem tény~. (Esetleg szakértői, de aligha olyan bonyolult.)

V.B.Judit # 2018.05.30. 15:33

Tisztelt Jogi Fórum!

A segítségét kérném, hogy a társasház alapitó okiratában szereplő: a közös tulajdonban maradó részek 12. pontja szerint a "Csatorna alap és ejtővezeték a külön tulajdon leágazó vezetékéig" értelmezése miatt.
Ez a vezetékszakasz csak ezt a lakást érinti, melyet az alattunk lakó lakásából lehetne megjavítani, mert a ház alatt a földszinti aljzat alatt van a hiba.
Kérem szíveskedjen segíteni, mert a lakók között azóta is vita van, hogy közös vagy magán tulajdon.
Köszönettel:
V.B.Judit

MajorDomus # 2018.05.17. 18:39

Nagyjából.
Az Alkotmánybiróság hatályon kivűl helyezte,a kötelező felújitási alap képzéséről szóló jogszabályt!
Vagyis ha a ház képez,akkor van,ha nem képez,akkor nincs!

Vigyázat!
Nem helyezte viszont hatályon kivűl (még Hetényi István pénzügyminiszter által javasolt)
azt a rendelkezést,miszerint a társasházak csak akkor kaphatnak felújitási hitelt,ha a jogszabály mellékletében előirt mértékű felújitási alapot képeznek. Ez függött az épület korától stb.
Pld. 15 évnél idősebb liftes ház 8ft/m2.
Ez a mai napig igy van.
Ezért van nálatok is ez az összeg beállitva.

Azért nincs a köztudatban,mivel ezt ,,ki lehet váltani ,, a lakástakarékpénztári alap képzésével,amit,a bank felújitási alapként elfogad. Minden háznak (szinte) van ltp-je.

Aki valaha vett fel társasházban hitelt,nagyon jól tudja,a gazdálkodásról szóló adatlapon ez hangsúlyozottan szerepel.

Értelmesen gondolkodó tulaj ezt nem kérdőjelezi meg!
Azt elismerem,a 80 ft/m2 elég durva.
Valószinűleg nagy felújitásra készültök.

Flaron76 # 2018.05.17. 17:39

Köszönöm szépen a válaszokat!

oligaliga # 2018.05.17. 17:25

Flaron 76

Létezik-e olyan törvény, ami ezt szabályozza?

A társasházi törvény. A felújítási alap a közös költség része.

Arra lennék kíváncsi, hogy ezt kötelező-e fizetni?

Igen.

Van-e ennek maximalizált összege”?

Nincs.

Mi történik akkor, ha megszavaznak pl. 150 Ft/m2 árat
”?

Ha a bíróság nem állapítja meg a közgyűlési határozat érvénytelenségét, akkor fizetni kell.

Azaz ha a lakó-többség megszavaz valamit, az szent és sérthetetlen, még akkor is, ha sokan nem értünk vele egyet?

Nem a lakók szavazzák meg, hanem a tulajdonosok. Akinek nem tetszik, sérti a jogos érdekeit, megtámadhatja a bíróságon.

drbjozsef # 2018.05.17. 17:22

Ja, és az utolsó kérdésdre : természetesen nem, ha egy többségi határozat sérti a kisebbség érdekeit, akkor a határozattól 60 napja van hogy bíróságon megtámadja a döntést. Aztán a bíró eldönti, hogy ez tényleg túlzott-e vagy sem.
Ha túl vagytok a határidőn, az pech.

drbjozsef # 2018.05.17. 17:20

Flaron,

csak minimuma van, maximuma nincs. A társasház kötgyűlése határozza meg az SZMSZ-ben. Tehát Te is. Ha szerinted sok, győzd meg a többieket.

Szerintem 8000 forint egy 1000nm lakásra vetítve nem sok. Természetesen akkor, ha azt szabályosan és értelmesen használják fel.

2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról
...
24.§(1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.

(2) A szervezeti-működési szabályzatban kell meghatározni:
...

  1. felújítási alap képzésének elhatározása esetén - a külön jogszabályban meghatározott legkisebb mérték figyelembevételével - a hozzájárulás mértékét, valamint az alap felhasználásának szabályait.
Szomorú örökös # 2018.05.17. 17:06

Flaron76

Arra lennék kíváncsi, hogy ezt kötelező-e fizetni?

Én bár laikus vagyok, de sok történetet hallottam már róla, hogy nem volt felújítási alap és mélyen a zsebbe kellett nyúlni a lakóknak, amikor a házon komolyabb javítást kellett elvégezni. Én úgy gondolom, a felelősségteljes házkezeléshez ez is hozzá tartozik, hogy előre gondolkodnak az ilyen kiadások fedezétéről. A mértékét majd a nálam hozzáértőbb MajorDomus elmondja, hogy megfelelő-e, de hogy van, annak örülni kellene inkább. Sőt én úgy tudom, hogy ezt a pénzt időnként - ha már túl sok és nem volt mire elkölteni - esetleg más területre később átcsoportosíthatja a ház közgyűlési döntéssel, de ebben majd kijavít megint a hozzáértőbb szaki, hogy jól tudom-e. Szóval próbáld megérteni, hogy ez elsősorban a házatok érdeke és nem felesleges pénzlehúzás a lakók irányában.

Flaron76 # 2018.05.17. 16:47

Kedves Fórumozók!

Információt szeretnék kérni Tőletek:

A közös ktg-ben van egy "Felújítási alap" rész, ami nálunk 80 Ft/m2. A lakógyűlés ezt 4 éve megszavazta. Egy 100m2 lakásnál viszont ez már elég megterhelő.

A kérdéseim: Létezik-e olyan törvény, ami ezt szabályozza? Arra lennék kíváncsi, hogy ezt kötelező-e fizetni? Van-e ennek maximalizált összege? Mi történik akkor, ha megszavaznak pl. 150 Ft/m2 árat? Azaz ha a lakó-többség megszavaz valamit, az szent és sérthetetlen, még akkor is, ha sokan nem értünk vele egyet?

Köszönöm a válaszaitokat!

tímea78 # 2018.05.15. 05:45

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Immaculata # 2018.05.15. 04:45

Amennyiben értékesítésre kerülne valamely közös tulajdonrész, akkor van elővásárlási joga a tulajdonostársaknak. Az értékesítésre egyhangú szavazat szükséges.

pl a szomszédnak elővásárlási joga van a lakásomon lévő kéményre és a közös kocsibejáróra de a lakásomra nincs?

A szomszéd szintén tulajdonostárs, nincs szüksége a kéményedre, és a kocsibejáródra, mert az ő közös tulajdonában is benne van.

A postás, vagy a szemben lévő pék igényt tarthatna a kocsibejárótokra, de a szomszédoddal összefoghatsz az értékesítés ellen.

Mintahogy a nap is mindenkié, mégsem akarja senki sem befogni.

MajorDomus # 2018.05.14. 20:57

A közös tulajdonra???
Érdekes!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.14. 19:13

Azt a rendelkezést nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni, mert értelmetlen.

tímea78 # 2018.05.14. 19:08

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Ma voltam ügyvédnél és a társasházi alapítói okiratban több finoman szólva is szabálytalanságot talált,de egyre különösen nem tudott igazán mit mondani,ha lenne szíves ezt nekem értelmezni:
"A közös tulajdonba kerülő épületrészek

  1. Alap-határ -és közfalak
  2. Szigetelések
  3. Udvari bejárat
  4. Pince
  5. Járda és telken belüli,gépkocsi közlekedésére használatos út

VI: Udvar
VII. Födém
VIII. Tetőszerkezet
IX. Kémények
X. Közművezetékek a becsatlakozástól az elágazásig

A közös tulajdonjog, itt felsorolt közös tulajdonban maradó épületrészek tekintetében a mindenkori tulajdonos társakat a külön tulajdonba kerülő épületrészeknél feltüntetett hányadrész arányában illeti meg.
A közös tulajdoni részekre a tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg."

Akkor most pl a szomszédnak elővásárlási joga van a lakásomon lévő kéményre és a közös kocsibejáróra de a lakásomra nincs?
Vagy eladhatom a lakásomat de neki elővásárlási joga van az alap-köz és határfalakra?
Nagyon kérem írjon valami értelmes dolgot mert ez számomra teljesen felfoghatatlan!

MajorDomus # 2018.05.13. 14:51

Amennyiben 60 napon belül nem támadod meg bíróságon,akkor köteles vagy fizetni.

Azért nem biztos,hogy a házad szmsz-e nem tartalmazza ezt a lehetőséget! Mármint az eltérő mértékű közös költség meghatározását.

Elemér77 # 2018.05.13. 14:03

Köszönöm a válaszokat. Még egy kérdésem lenne. Ha a közgyűlés egy vagy több lakásra megszavazza, hogy magasabb közös költséget kell fizetnie, mint azt alapterület alapján kellene, és ezt az adott tulajdonos 60 napig nem támadja meg, akkor ez szabályossá válik, és neki azt kell fizetnie?

Mert a törvény ugye nem így szól, hanem a tulajdoni hányadhoz vagy az SZMSZ-ben megállapított mértékhez köti a közös költséget, így ez a megállapítás a törvénnyel ellentétes lenne szerintem.

Szomorú örökös # 2018.05.13. 06:22

F.Laca

Ismeretlen tettes ellen ismeretlen vádakkal élni ismeretlen sértetteknek - egyenesen olyan dolog, mint például a gyíkfing - a Hortobágy kellős közepén!

Ne becsüld le a rendőrséget, seperc alatt meg fognak találni (az interneten nem tudsz nyomok nélkül cselekedni) onnan kezdve pedig már csak a tárgyalás végeredményének a szintje a kérdéses, nem pedig az, hogy melyik oldalra ítéljenek. És ne feledd, még ha nyilvánosan bocsánatot is kérsz a sértettől, az nem köteles elfogadni a békéltetőn - magánvádas eljárásnál ez az első lépcső - onnan pedig egyenes út vezet az elsőfokhoz.

Az pedig, hogy maga a társasház kiléte általában ismeretlen, a lefikázott tulajdonosok neve és lakcíme szintén - nem lehet hát oka senkinek se - így egyből nekiszaladni fejjel a falnak!

Elég sok dolgot megosztottál már, erre többször figyelmeztettelek, ebből simán magára ismerhet bárki is és onnan kezdve neked meszeltek. De lelked rajta, én szóltam.

Akinek pedig énelőttem valójában nem sok becsülete van - az mitől tudna megsértődni? A valóságtól?

Ami egyáltalán nem biztos, hogy valóság, mert mindent alá kell támasztani, bizonyítani kell. Márpedig az még mindig édes kevés, hogy „te azt mondod”.

A tények valójában tények!

Így van, már nagyon sokszor elkövetted az általam említett bűncselekményt. Ezt egyféleképpen tudod megúszni, ha nagyon gyorsan törlöd magad innen minden nyomoddal együtt. ;-)

inkább nyugodj meg, mert nem ma kezdtem az ipart

De hamarosan végezni fogod, ha így folytatod. ;-)