Társasházak jogásza!


Hapciusz # 2019.11.26. 18:55

Na nézzük csak, mit tartalmaz egy havi tházi bankszámlakivonat?
Tartalmaz egy bankszámla számít, ami ugyebár a csekken is megvan.
Tartalmazza lakók neve szerint a közös ktg befizetéseket.
Tartalmazhat az utalásokat, amik szintén nem titkok, mivel megállapodás vagy szerződés szerint törvényes utalások lehetnek a cégek felé.
Aki nem fizetett be, annak nincsen itt a neve.
Ezek közül mi az, ami védve-tiltva van előlem?? Vagy bármely tulaj elől?

drbjozsef # 2019.11.26. 18:05

Csakis a saját befizetéseidet követheted nyomon

Természetesen ez sem igaz.

Szomorú örökös # 2019.11.26. 16:42

Hapciusz

Azért álljon meg a nászmenet!
Arról volt szó, hogy be akarsz menni a bankba és ott teljesen önállóan betekintést akarsz a társasház számlájába. Ha el is olvastad a frozen által belinkelt szöveget, akkor ezt is elolvastad:

A célhoz kötöttség és a webes felülethez történő biztonságos hozzáférés és azonosítás szükséges a jogszerű adatkezeléshez. Megfelelő technikai megoldásokat kell alkalmazni arra, hogy kizárólag az arra jogosultak érhessék el a kérdéses adatokat.

És itt szó nincs arról, hogy te bármibe betekinthetsz egy társasházi számlán. Csakis a saját befizetéseidet követheted nyomon, de azt sem úgy, hogy besétálsz a bankba és ott kérsz a számláról egy kivonatot (megsúgom, nem fogsz kapni). A banki hozzáférésre jogosult személyek adatai rögzítve vannak a bank rendszerében, ha te ezen a listán nem szerepelsz, akkor hiába vagy tulajdonos, el fognak hajtani a búsba.

A frozen által idézett mondatban éppen ez van benne, amit leírtam, csak hát nagyon szelektíven értékeled a mondanivalóját.

frozen # 2019.11.26. 12:29

Hapciusz

A NAIH szerint megfelelő biztonsági intézkedések mellett jogszerűen lehet a társasház bankszámlakivonatát pdf formátumban továbbítani a tulajdonosok részére.

https://jogaszvilag.hu/…s-szabalyai/

Szomorú örökös # 2019.11.26. 07:23

Hapciusz

Még mindig nem világos, hogy egy társasházi bankszámlán milyen adatok nem tartoznak rám, mint egyik tulajdonosa?

Miért vagy te kíváncsi a többi lakó személyes adataira? Bocsi, de azok valóban nem tartoznak rád! Special ez az, amire alapból az adatvédelmi törvény nem biztosít számodra lehetőséget.

Neki törvényileg mennyivel van több köze mint nekünk, akik befizetők is vagyunk??

Pl. annyival, hogy egészen konkrétan ő képviseli a társasházat, akié ugyebár a számla. A számla nem egy vagy több tulajdonosé személy szerint, hanem a társasházé. A társasház pedig - főleg ha adószámmal is rendelkezik - többnyire jogi személy a bank felé. Te nem vagy az.

Hapciusz # 2019.11.26. 06:06

Még mindig nem világos, hogy egy társasházi bankszámlán milyen adatok nem tartoznak rám, mint egyik tulajdonosa?

Erről egy jogszabályt kérnék szépen, köszönöm!
Ugyanis szeretnék ezzel falazni a kozoskepviselok, hogy nem nezhetjuk meg.
Neki törvényileg mennyivel van több köze mint nekünk, akik befizetők is vagyunk??

MajorDomus # 2019.11.25. 21:04

Természetesen csak a sajátját.”
Nem annyira természetes az. (Ráadásul pont a sajátját megnézheti a bankjánál vagy a csekkjein is.)
.
Nem a befizetéseit nézheti meg a kóddal,hanem a befizetései könyvelését és az egyenlegét,ha eltérés van reklamálhat.
.
De bizony természetes!
.
Hogy én, a saját költségemen beszerzett,a saját tulajdonomat képező programban aminek ahasználatáért a társasház semmit nem fizet,kinek és milyen hozzáférést engedélyezek,azt már hadd döntsem el én!
Ha kiváncsi a bankszámlára,egyeztetett időpontban betekinthet.

Szomorú örökös # 2019.11.24. 16:45

Hapciusz

A kérdésem az volt, hogy a társasházi bankszamlán milyen adatok vannak törvényileg előlem lezarva?

Szerintem kaptál már rá választ:

MajorDomus 2019.11.24. 10:59
Például a szomszédod bankszámlaszáma,lakcime, ha nem ott lakik,sőt a befizető neve is,ha az ingatlanban haszonélvező lakik! Ez nem ugyanaz a tulajdonos neve esetében!

Ezek után ez az állításod is csak részben igaz:

a társasház bankszamlaja közös tulajdon, álláspontom szerint.

A rajta lévő pénz lehet, hogy közös tulajdon, kb. az az, amiről tudnod kell, másról nem, de a többi tulajdonos privát adatai már nem igazán tartoznak rád. Semmi közöd hozzá! Ennyi!

Hapciusz # 2019.11.24. 15:30

Majordomus,

A kérdésem az volt, hogy a társasházi bankszamlán milyen adatok vannak törvényileg előlem lezarva?

Mivelhogy a társasház bankszamla ja közös tulajdon, álláspontom szerint.
Komolyan érdekel, milyen szabályozás van erre.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.24. 10:55

Természetesen csak a sajátját.
Nem annyira természetes az. (Ráadásul pont a sajátját megnézheti a bankjánál vagy a csekkjein is.)

MajorDomus # 2019.11.24. 10:07

Még a tegnapi beirásomhoz. Mindenvtulajnak van egy kódja amivel be tud lépni a rendszerbe és bármikor megnézheti a saját közös költség folyószámláját,befizrtéseit. Természetesen csak a sajátját.
.
Dobjatok össze a képviselőtöknek egy kis pénzt egy Multiház vagy e-ház programra.
Sokkal okosabb leszel a ház ügyeiben.

MajorDomus # 2019.11.24. 09:59

Például a szomszédod bankszámlaszáma,lakcime, ha nem ott lakik,sőt a befizető neve is,ha az ingatlanban haszonélvező lakik! Ez nem ugyanaz a tulajdonos neve esetében!

Szomorú örökös # 2019.11.23. 22:53

Hapciusz

A bankszamlán milyen adatok védettek előlem, mint tulajdonos elől?

Mondjuk a társasházban vagy csak tulajdonos, nem a bankszámlán.
De hát már tudom előre, hogy képtelen leszel ezt felfogni! :-D

Hapciusz # 2019.11.23. 20:29

Majordomus,

A bankszamlán milyen adatok védettek előlem, mint tulajdonos elől? Hm?

MajorDomus # 2019.11.23. 20:08

Sz.örökös
Hogyne létezne.
A társasház weboldaláról bárki letöltheti az Alaoitó Okiratot,az Szmsz-t,mindig felrakjuk a biztositási kötvény-t,valamint a közgyűlések jegyzőkönyveit és a tájékoztatókat.
Január 1-től nyikvánosak lesznek a társasházak beszámolói,tehát június 1-től ezeket is feltöltöm.
.
A bankszámlát természetesen nem,mert az olyan adatokat is tartalmaz,amelyhez a tulajdonosnak sincs köze.
.
Amennyiben Hapciusz bejön az irodámba,mindent megmutatok neki amit kér,de - 2 irat kivételével - semmiről nem kérhet másolatot,és nem készithet fotókat. Ennyi.
..egyébként a saját befizetéséről bármikor kérhet másolatot a banktól.

Szomorú örökös # 2019.11.23. 17:33

frozen

A jogsértés bizonyítottan a társasház 18 lakásának tulajdonosai tekintetében valósult meg

És te ebből vajon hogy számoltad ki, hogy 18-szoros jogsértést követett el a közös képviselő? Gond van nálad a szövegértelmezéssel. Egy jogsértés történt a társasház 18 lakójával szemben. A lakók száma nem alkalmazható szorzóként, max. nálad van így, hogy minél súlyosabbnak tűnjön az ügy. De ettől még ez az állításod óriási kamu marad. ;-)

Egyébként köszi, hogy bemásoltad a mondatot, mostmár mindent meg lehet érteni, amiket itt összehordtál! :-D

frozen # 2019.11.23. 15:08

MajorDomus

Kötelezést alkalmazó határozatot kapott a közös képviselő, én pedig a másolatát.

A jogsértés bizonyítottan a társasház 18 lakásának tulajdonosai tekintetében valósult meg.

Köszönöm

Szomorú örökös # 2019.11.23. 07:40

MajorDomus

Érdekes lenne,ha egy 360 lakásos társasházban minden tulaj bemenne megnézegetni a ház bankszámláját.

Én valami olyan szisztémáról is hallottam már, hogy elektronikusan fel van töltve minden, a lakók számára nyilvános adat egy központi felhőbe és ha a lakó jogosultsága megvan hozzá - nyilván ezt a közös képviselőtől kaphatja meg - akkor bármikor letöltheti, beletekinthet. Létezik valóban ilyen?

Szomorú örökös # 2019.11.23. 07:26

Hapciusz

Tehát, miért is nem mehetek be a bankba az aktuális számlárol kérni egy kivonatot? Ha már én vagyok a befizető?

A legnagyobb jóindulattal írok most egy példát, de tudom, úgysem fogod elfogadni. Gondolkozz egy kicsit! Bemégy a bankba, Téged mondjuk Tóth Józsefnek hívnak, befizetsz Kovács István számlájára 1000 Ft-ot, ezek után úgy gondolod, hogy mivel te vagy a befizető, ezért jogod van tudni, hogy mi van azon a számlán? Nyilván, hogy nem, mert nem Tóth József a számlatulajdonos, hanem Kovács István.

Pontosan ugyanígy működik a társasház számlája. Te ott nem számlatulajdonos vagy, mert az a társasház. Te csak egy befizető vagy a sok közül, így nincs jogod belenézni a bankban a társasház számlájára. Viszont egyeztetett időpontban ezt megteheted a közös képviselőnél.

Hapciusz # 2019.11.23. 05:50

Majordomus,

Az is érdekes lenne, ha mind a 360 tulaj rendszeresen betekintést kérne a th irataiba a közösképviselőnél, nemdebár?
Mi a különbség?

Nyilvánvaló, hogy ezek a nehezitések a th szamlajahoz, biztositásához szándékosan, ezekkel nagyobb teret is engednek a visszaéléseknek.
Mert ugye a közösképviselő ha akar, nem válaszol, nem veszi fel a telefont, nem egyeztet időpontot, nincs is rá törvényi kötelezettsége, ezekkel mind a visszaéléseknek kedveznek és sajnos sokan ki is használják.
Tehát, miért is nem mehetek be a bankba az aktuális számlárol kérni egy kivonatot? Ha már én vagyok a befizető?

Szomorú örökös # 2019.11.23. 03:44

MajorDomus

Egyeztetett időpontban betekinthetsz a társasház irataiba,természetesen a bankszámla forgalmába is a képviselőnél.

Na ja, de ezt a kedves fórumtárs annál a közös képviselőnél kell, hogy kezdeményezze, akit folyamatosan ott ekéz, ahol csak tud. Ezért is lehet, hogy bár megteszi azt, amit kérnek tőle, de azért ott gördít akadályt törvényesen, ahol csak tud. Valahol meg is értem a hozzáállását, igaz csak emberileg.

MajorDomus # 2019.11.22. 20:57

Nem válaszoltál arra,honnan tudsz a Jegyző határozatának tartalmáról.
.
Ja,és az előbbihez. Egyeztetett időpontban betekinthetsz a társasház irataiba,természetesen a bankszámla forgalmába is a képviselőnél.

MajorDomus # 2019.11.22. 20:54

Az épitéshatóságnál minden tulajdonos ügyfél. Itt nem.
Az ügyfél a társasház,kizárólag a képviselő járhat el.
Ha nem egy házban éltek,a saját fiad küldeményét sem veheted át meghatalmazás nélkül.
.
Érdekes lenne,ha egy 360 lakásos társasházban minden tulaj bemenne megnézegetni a ház bankszámláját.
Ezért van a képviseleti jog.
És ezért van a képviselő el és beszámolási kötelezettsége.

Hapciusz # 2019.11.22. 20:26

ha a jegyhőhöz fordul egy tulaj,akkor miért ne kapna tájékoztatást a végzésről?

Én is kaptam az épitéshatóságtól, nem csak a közösképviselő.
Amúgy meg érthetetlen, hogy se biztosítással, se bankszámlával kapcsolatban nem adnak infót a tulajdonosoknak, ehhez miért a közösképviselő jóindulatán át vezet az út??

Sok a szélhámos, én meg fizessem a közköltséget, de nem nézhetek utána semminek, csak a közösképviselőn keresztül??

MajorDomus # 2019.11.22. 19:34

Érdekelne,te honnan tudsz arról mi van a Jegyzői határozatban?
.
Arról senki nem kap értesítést,kizárólag a képviselő egy ''Végzés-t''.
.
Honnan veszed a 18-szoros jogsértést?
.
Más!
A képviselő megbízatása nem akkor szűnik meg amikor lemond,hanem akkor,mikor a közgyűlés megválasztja az új képviselőt!
Erre a törvény max. 90 napot ad a közgyűlésnek,a 90.napon a képviselő megbizatása ís felelőssége megszűnik,kivétel az átadás-átvétellel kapcsolatos előírások.
Na most.
A 90 napon belül a közgyűlés kereshet új képviselőt,eddig köteles is újat választani,aki természetesen lehet a régi is,amennyiben bizalmat szavaznak neki a folytatásra. Ezétt szerepel a napirenden a megerősités vagy visszahívás pont.
Ha megerősitik tisztségében,és a munkát a közgyűlés jóváhagyta,akár másnap elkezdheti az előkíszítést,a munkát viszont nem,csak akkor,ha rendelkezésére áll a felhatalmazást bizonyitó aláírt jegyzőkönyv. Miután milliós munkáról beszélsz,ekkor jogosult aláirni a vállalkozási szerződést,és másnap lehet dolgozni.
.
Ha több háza van,akkor nem amatőr,és ha ez az első vizsgálat ahol elmarasztalták,akkor nem lehet kezdő.