Társasházak jogásza!


ragyasdezso # 2019.12.02. 18:43

Karkera

Csak az elnök.

Karkera # 2019.12.02. 16:49

Köszönöm a gyors választ!

Akkor minél előbb megyünk a közjegyzőhöz. Fizetési meghagyást bárki indíthat, vagy a közös képviselő/intézőbizotsság elnöke csak?

Köszönöm előre is.

drbjozsef # 2019.12.02. 15:18

Karkera,

Ha el akarja adni, és a vevőnek van egy csepp esze, akkor kérni fog tőle ún. "nullás igazolást", mert a tulajdonjoghoz kapcsolódó tartozások (főleg a közös költség) az új tulajdonoson is behajtható, lévén adásvételnél jogutódja az eladónak.

Tht.46. § (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén - a tulajdonostárs kérésére - köteles írásbeli nyilatkozatot adni a közösköltség-tartozásról. Ha tartozás áll fenn, a nyilatkozatban a hátralék összegét is meg kell jelölni. Az írásbeli nyilatkozat tartalmáért fennálló felelősségre a Ptk. szabályai az irányadóak.
(2) A tulajdonostársnak az ingatlan per-, teher- és igénymentességéről tett szavatossági nyilatkozata a közösköltség-tartozás alól történő mentesség szavatolására kiterjed akkor is, ha a szerződés megkötése során a tartozás fennállásának kérdésében nem kéri a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) e törvényben meghatározott nyilatkozatának megadását.

Ha kér ilyen igazolást, akkor abban feltüntetitek a tartozást. Így nehezebb lesz eladni, lehet kénytelen lesz elismerni és befizetni.

Ha nem kér ilyet, de teher- és tartozásmentesen adja el a szerződés szerint, akkor követelhetitek az új tulajdonostól, ő pedig polgári perben az eladótól.

Fizetési meghagyást bármelyik közjegyzőnél lehet indítani. Érdemes minél előbb, mielőtt megváltozik a lakcíme, ha azt nem tudjátok, nehezebb lesz.

Karkera # 2019.12.02. 15:02

Tisztelt fórumozók!

A társasházban van egy régóta nem fizető tulajdonostárs (közös képviselet nincs, intéző bizottság van jogban járatlan laikus tulajdonosokból).
Jelzáloggal nem fogjuk tudni megterhelni az ingatlanát, mert ehhez el kéne ismernie a tartozást, amit biztos nem fog megtenni. Ezért a fizetési meghagyás inditása az egyetlen lehetőség, ha minden igaz.
Most véletlenül megtudtuk, hogy el akarja adni a lakását. A kérdés az, hogy ha elindítjuk az FMH-t (ami esélyes, hogy perré alakul, mert ellent fog mondani), de közben ő eladja a lakását, akkor azután be lehet -e hajtani rajta a tartozást?
A másik kérdés, hogy fizetési meghagyást simán tudunk bármelyik jegyzőnél indítani?

Köszönöm.

MajorDomus # 2019.11.29. 19:00

Hát,ezen lehet is!
.
Én például már 15-én nekilátok a jövő évi költségvetéseknek,január 6-án a beszámolók készitésének,most másodízben egyszerűsitett mérleggel és eredménylevezetéssel,hogy mire az ''oroszlánok elé '' kerülök.,minden készen legyen.
MsFaulty
A választ megkaptad!
Csak a jelenlegi közös képviselőtől kérhetitek a közgyűlés összehívását,mert ha hibát követtek el,a bank megtagadja a hozzáférést a számlához.
Éppen ezért nem mehet be "a ház összefogva a bankba". Nem is foglalkoznak velűk!
wers
Azért mondjuk egy 87 lakásos házban egy évi plusz jövedelem van vagy nincs,azért az nem mindegy(több mint 1,5 millió ft)
Ezért gondolom hogy nem forszírozta az új k.k megválasztását.
Kérdés hogy mi van a jegyzőkönyvben?
Ha ott elfogadták a lemondást határozattal(ez kevésbé valószinű) akkor nem köthet szerződéseket és nem rendelhet meg nagyobb összegű felújitást korszerűsitést sem,mint ügyvivő.
.
A ház langyos állóvizén hajózik a közönyben!
.
Szedjétek össze a 10 %-ot és kérjétek tőle a tisztújitó közgyűlés összehívását.

.
de első körben a régi KK-nak lenne a dolga összehívni a közgyűlést.
.
Miért?
Ő lemondott!
Várja hogy jelöljetek új képviselő jelölteket, legalább 3 -at,akkor összehivja a "konklávét".
Az hogy a ház bénasága miatt ő még keres 1 milliót,az ax ő sxerencséje.

wers # 2019.11.29. 11:06

egyszer sem volt rendes közgyűlés

Ezalatt többször kértem emailben, ajánlott levélben hogy küldjön kimuatást a ház anyagi helyzetéreől, de hiába

Remélem az új KK mindent rendben talál majd és nem egy nagy katyvaszt.

Éves beszámoló sem volt? (egyre jobban csodálkozom)

MsFaulty # 2019.11.29. 10:05

Valóban abszurd a lakók hozzáállása, de első körben a régi KK-nak lenne a dolga összehívni a közgyűlést. Hozzátenném, hogy amióta tulajdonosok vagyunk, 6 éve, egyszer sem volt rendes közgyűlés (!) csak az az egy renkívüli, amikor le is mondott. Ezalatt többször kértem emailben, ajánlott levélben hogy küldjön kimuatást a ház anyagi helyzetéreől, de hiába. Természetesen az is minket, lakókat minősít, hogy ez így mehetett, illetve megy, ennyi ideig.

Tehét ha jól értem nincs egzakt válasz a kérdésre; akkor inkább felkérem őt első körben, hogy hívja össze; azon a plusz 22 napon már nem fog múlni sokminden...

Szomorú örökös # 2019.11.29. 05:51

MajorDomus

a bank,a szolgáltatók és a hatóságok is csak őt fogadják el mig nincs másik bejelentve.

Azért ez eléggé érdekes akkor is, ha a lemondás jegyzőkönyvben lett rögzítve és gyakorlatilag akár a ház összefogva bemehetne a bankba, hogy „bocsi, lemondott a képviselőnk, nem szeretnénk, ha a továbbiakban a számlánkat ő kezelné...”. Elvégre azon a számlán nem az ő pénze van, hanem a társasházé. Más kérdés, ha a lakók a „belesz@rok” elv alapján nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Valószínűleg ennek oka van, de félő, hogy nem fog a kisebbség elérni semmit ebben a jelen helyzetben. :-O

wers # 2019.11.29. 05:38

Ne kötekedj.
Nem kötekedtem, csodálkoztam

A kérdező által vázolt helyzetre vonatkozik. Ott a képviselő már megbánta hogy lemondott,és úgy tesz mintha nem történt volna semmi.

Ez neked honnan jön le, hogy megbánta? Azt, hogy teszi tovább a dolgát gondolom a lelkiismerete diktálja. De nem lenne kötelessége.

A ház meg passzív.

Gondolj csak bele,hogy a bank,a szolgáltatók és a hatóságok is csak őt fogadják el mig nincs másik bejelentve.

Ebbe a háznak kellene belegondolnia, és nem csak lesni a sült galambot, hova pottyan. Ráadásul 1 éve. Tényleg oda kellet volna tenni az iratokat bejárathoz, az felébresztette volna őket.

MajorDomus # 2019.11.28. 19:55

A 90 nap leteltével tényleg nem kötelezhető munkavégzésre....

MajorDomus # 2019.11.28. 19:53

Ez igy van,ezt most is fenntartom. Én igy járnék el hasonló esetben,de jelzem,esetemben erre nem kerülhet sor,ha kirúgok egy házat,mindig viszek jelöltet. Van annyi tekintélyem és befolyásom a ház(ak)ban,hogy simán meg is választják.
Csak itt a kolléga nem akar lemondani !
Olvasd el az utolsó mondatot is!

wers
Ne kötekedj.
A kérdező által vázolt helyzetre vonatkozik. Ott a képviselő már megbánta hogy lemondott,és úgy tesz mintha nem történt volna semmi. Pedig ha a közgyűlés elfogadta a lemondást (erről határozatot kell hozni!) akkor már 90 napig csak ügyvivő! Ha nem,akkor amig nem választanak újat,addig ő a képviselő!
Akár haláláig!
Gondolj csak bele,hogy a bank,a szolgáltatók és a hatóságok is csak őt fogadják el mig nincs másik bejelentve.
Természetesen joga van meghalni,de nem egy kollégát ismertem aki élete utolsó napján is képviselő volt.

gerbera
Bizony hogy naaaa!
Ez igy van éppen a fentiek miatt.
Ha nem hajlandó összehivni,akkor jön a 10 % mrg az szb.

Szomorú örökös # 2019.11.28. 06:27

MajorDomus

A 90 nap azt jelenti,hogy max.eddig köteles ellátni a teendőit,hogy legyen idő új képviselőt keresni.
De azt nem jelenti,hogy a 90.napon a megbizatása automatikusan megszűnik.

Én emlékszem rá, hogy egyszer nem olyan régen azt írtad, a megbízás lejártát követő 90. nap lejártakor odateszed a társasház iratait a bejárathoz, hogy csináljanak vele, amit csak akarnak. Azaz hogy ha letelt ez az ügyvivői időtartam, akkor már nem kötelezhető semmilyen módon a társasház képviseletére a lemondott közös képviselő. :-O

wers # 2019.11.28. 05:20

Közös képviselő addig van,mig az újat meg nem választják!

Azt akarod mondani, hogy a közös képviselő poszt akár holtig tart? Vagy meg sem halhat, ameddig nincs másik?

gerbera317 # 2019.11.27. 23:13

Ergo,csak ő hivhatja össze a közgyűlést!
Naaa...

MajorDomus # 2019.11.27. 21:36

Közös képviselő addig van,mig az újat meg nem választják!
.
Az,hogy a lakóközösség nem volt hajlandó jelöltet keresni,az a saját tehetetlenségük bizonyitéka.
.
A régi közös képviselő még hivatalban van,de csak ügyvivőként.
.
Ergo,csak ő hivhatja össze a közgyűlést!
.
Tértis ajánlott levél a 10 % aláírásával,az átvételtől sxámitott 30.napig meg kell kapnotok a mrghívót!
.
A 90 nap azt jelenti,hogy max.eddig köteles ellátni a teendőit,hogy legyen idő új képviselőt keresni. De azt nem jelenti,hogy a 90.napon a megbizatása automatikusan megszűnik. Az nem,csak a felelőssége,egyetlen kivétellel.

drbjozsef # 2019.11.27. 10:31

MsFaulty,

Természetesen, legfeljebb értelemszerűen kell alkalmazni. Ha már nincs közös képviselő, akkor az szvb-hez kell fordulni első körben is, ha szvb sincs, akkor bármelyik tulajdonostárs - az általános szabályok betartásával - összehívhatja a közgyűlést.

MsFaulty # 2019.11.27. 10:03

Kedves gerbera317!
Köszönöm a választ. Ez a szabály akkor is él, ha a közös képviselő már lemondott és a maximum 90 napos ügyviteli kötelezettsége is lejárt már?

gerbera317 # 2019.11.27. 08:42

A számvizsgáló bizottság hívja össze a közgyűlést, ha a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke az erre vonatkozó kötelességének nem tesz eleget.
Kötelező a közgyűlés összehívása, ha azt a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend, az ok és a közgyűlési határozatra tett javaslat megjelölésével írásban kérték. Ha a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a kérés kézhezvételétől számított 30 napon belüli időpontra a közgyűlést nem hívja össze, azt a harmincadik napot követő 15 napon belüli időpontra a számvizsgáló bizottság, ennek elmulasztása esetén az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk írásban megbízott bármely tulajdonostárs jogosult összehívni.

MsFaulty # 2019.11.27. 08:23

Kedves Fórum!

29 albetétes társasházunkban a közös képviselő 1 éve, 2018. november 25-én lemondott a közgyűlésen. A lakók azóta nem választottak új KK-t - a régi vitte a sürgős ügyeket, de nem hívott össze új közgyűlést az utódja megválasztására (és más okból sem), SZVB a házban nem létezik, a lakóközösség passzív.

Most a tulajdonsi hányad 10 % -át képviselő tulajdonostársakkal szeretnénk végre összehívni a közgyűlést és megbízni egy új közös képviselőt. Összehívhatjuk egyből mi a közgyűlést? Vagy előbb a régi KK-t kell felkérnünk írásban, hogy hívja össze, és ha ő 30 napon belül nem tesz ennek eleget akkor írhatjuk mi ki a közgyűlést?

Előre is köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.11.27. 08:20

Nina62,

Mire gondolsz pontosan? Sok minden lehet, ami problémát jelenthet az együttélés folyamán, az szmsz legtöbb rendelkezésének megsértése esetén a birtokvédelem szokott a jogi út lenni (zaj, füst, etc). A helyi jegyzőnél kell elindítani az eljárást. Esetleg valamilyen szabálytalan építkezés tartozhat az építés hatóságra is.

De "rákényszeríteni" ez sem fogja feltétlenül, legfeljebb büntetni. Rákényszeríteni úgy lehet, ha odamész néhány nagyobb darab szakemberrel, és belevereted velük az igényedet.

Nina62 # 2019.11.27. 07:20

T. Fórum!

Tudja valaki, hogy mi a módja annak, hogy a tulajdonos, lakáshasználó betartsa a házirendet, SzMsz-t?

Mivel kényszeríthetőek rá?

Nina62

Szomorú örökös # 2019.11.27. 06:32

Hapciusz

Végre más is leállitja a kéretlen szófosást.

Kérdés, hogy téged ki fog leállítani? Nagyon remélem, hogy egyszer majd a bíróság fogja megtenni, de az sokba fog kerülni neked, az tuti.

azért még mindig nincs hivatkozás arra, hogy bármely tulaj miért nem juthat hozzá a bankszámlakivonathoz.

Mondjuk azért, mert nem a te számlád egyedül és neked nincs hozzá jogosultságod. Ha ezerszer kérdezed meg, akkor sem fogsz rá más választ kapni. Feltéve persze hogy rajtam kívül még egyáltalán válaszolni fog rá bárki is. Bár lehet én is befejezem, mert „Pattogi” úrból már nekem is elegem lett. :D

Szomorú örökös # 2019.11.27. 04:09

MajorDomus

Szerintem ne pocsékold rá az idődet. Felesleges !

Egyetértek! Csak azt fogadja el válasznak, ami a szája ízének megfelelő. :-D

MajorDomus # 2019.11.26. 22:22

Szerintem ne pocsékold rá az idődet. Felesleges !

Szomorú örökös # 2019.11.26. 20:15

Hapciusz

Akkor tegyük helyére:

Még mindig nem világos, hogy egy társasházi bankszámlán milyen adatok nem tartoznak rám, mint egyik tulajdonosa?

v.s.

Na nézzük csak, mit tartalmaz egy havi tházi bankszámlakivonat?

Mostmár akkor döntsd el, hogy te a bankszámlába akarsz rendszeres betekintést, vagy megelégszel a számlakivonattal? Előbbire esélyed nincs egy sima, engedélyekkel nem rendelkező tulajdonosként. Utóbbit pedig megkapod úgyis évente szerintem.

A bankszámlába való betekintéssel láthatsz olyan adatokat is, amelyekhez semmi közöd. Egyébként is a frozen által linkelt posztban arról is szó van, hogy szigorú adatvédelmi szabályok, nyilatkozat aláírása mellett tekinthetsz bele még a közös képviselőnél is. A számlakivonaton már nincs ilyen, ezt te is leírtad. Szóval nem mindegy.