Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


lcapri # 2017.10.05. 23:11

Kedves Nonolet!

Az alabbiakban kerem segitseget.

Ingatlant vasarolnek, kulonallo garazzsal (kb 40-50 nm), ami nincs a terkepszelvenyen feltuntetve. A jelenlegi kulfoldi tulajdonos epitette, kivalo minosegben 2013-2014 kornyeken.

Az ingatlanos ugy tajekoztatott, hogy 10 ev eltelte utan lehet kerni fennmaradasi engedelyt a garazsra. Utanaolvastam itt a forumon, miszerint így a hatóság már semmit nem tudna tenni, csak tudomásul venni a tenyt, hogy ott all a garazs, azaz nem büntethet, nem kötelezhet semmire (pl. fennmaradásira sem,illetve nem bontathat/alakíttathat (kivéve, ha életveszélyes, de nem az).

A buntetes valoszinu egy tetemesebb osszeg, amit az epitteto (es jelenleg tulajdonos) el szeretne kerulni.

Tudomasom szerint a buntetest amugy sem rank ronak ki, hanme az epittetore.

Kerdesem az lenne, hogy ha megvesszuk igy az ingatlant, es beleirjuk az adasvetelibe, hogy a fennmaradi eljaras soran valo terhek, dijak, koltsegek az eladot terhelik, de o megsem fog fizetni, megkapjuk-e majd a fennmaradasi engedelyt, vagy azt csak azutan adjak meg, miutan a buntetes is ki lett fizetve?

Valoban jelentos (tobb szazezer forintos) osszeggel jar a fennmaradi engedely megkerese is?

Valaszat elore is koszonom!

blueprint # 2017.09.18. 13:44

Uhhh hát ezt nem úszom meg 400-500ból :(
de sajnos igen, kivágattuk a fáit mert rálógott a tetőnkre és megmondta, hogy ezt még visszakapjuk :)
már az ablakaimat át kellett rakatnom mert csak 175 centi volt a belmagasság, pedig azt mondta maradhat...na mindegy ez már 1 másik történet.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

nonolet # 2017.09.18. 13:32

A fennmaradási a bővítés miatt kell.

Attól, hogy fennmaradhat (nem bontatják el)
a bünti sajnos jár az engedély hiánya miatt.

  • *-

Várható költségek

  • mérnöki munkadíj a fennmaradásihoz
  • illeték
  • bírság
  • földmérő a térkép módosításhoz

-

HA nem bővítettél volna
önkényesen!!! akkor
nem lenne semmilyen gondod.

Szóval, nem a szomszéd hibás, ne okold őt.

blueprint # 2017.09.18. 11:32

Bocsánat, hogy újat írok az előzőt nem tudtam szerkeszteni.
De akkor miért mondták nekem első alkalommal, hogy nyújtsam be a fennmaradásit meg a rajzot, és akkor mivel életveszélyes meg nem változott nagyon, nem fognak megbüntetni? Vagy csak a bolondját járatták velem? :)

blueprint # 2017.09.18. 11:24

Még akkor is ha a hölgyek életveszélyesnek nyilvánították?
Tudok én ebből mérséklést kicsikarni vagy jobb ha csendben befizetem és elátkozom a szomszédomat?

nonolet # 2017.09.18. 11:11

A bővítés a gond.... ha csak 0,6 méter is az.

Mert a bővítés engedély köteles.
Így aztán biztos a bünti is, ha engedély nélkül történt.

Örülj, hogy nem bontatják vissza!

blueprint # 2017.09.18. 10:40

Sziasztok,

olyan kérdésem lenne, hogy mivel a drága szomszédomnak csípi a csőrét, hogy 2 év alatt sikerül(hetett) volna beköltöznöm feljelentett az előterem építése miatt.
Ez egy régi parasztház amit a 70es években toldoztak foltoztak előterekkel, és sajnos 2015ben előzetes bejelentés nélkül az egyik előrész tetőszerkezete beszakadt. A fala pedig félig kidőlt. Kint voltak az építésügyi osztálytól megvizsgálták és képeket kértek az eredeti állapotról. Szerencsére tudtam nekik képeket csatolni még a beszakadt és kidőlt falról is. Akkro azt mondták, mivel nem nyúltam hozzá számottevően, és az épület életveszélyes állapota indokolttá tette a bontást nem számíthatók bírságra. A mai napon megint jelen voltak (mert az ablakom miatt megint rám hívta őket) már az előzőleg is említett fennmaradási engedélyről beszéltek, illetve a háztervrajzáról. Ez eddig is tiszta volt, viszont ma megemlítettek egy minimum 200.000 forintos bírságot is. A ház alapján hozzávetőlegesen 0.6 nm-mel bővítettem ki, mivel a régi alapja a másik előszobának megsüllyedt, és én egy zsalutéglával előrébb hoztam, hogy egy szinten legyen a másik előszobával, aminek az alapjához nem nyúlta hozzá. Ezt a jegyzőkönyvben rögzítették, hogy a másik alapja nem változott, életveszélyes állapotban volt illetve, hogy nem változott nagymértékben a négyzetméter. Mik az esélyem arra, hogy elkerüljem a bírságot? Illetve ha életveszélyesnek nyilvánították, és indokoltnak a bontást számíthatok egyáltalán bírságra?

nanemaaa # 2017.08.22. 13:28

miskanaruska

  1. jegyző, birtokvédelem
  2. járási építésügyi hivatal, mint építésfelügyeleti hatóság, szabálytalan építés ügyében hatósági intézkedés kérése
nonolet # 2017.08.22. 11:22

Lehet... ez birtokháborítás.

1.lépés

Személyes megbeszélés, felszólítás.

2.
Írásban felszólítás (tértivevényes levél).

3.
A Jegyzőnél birtokvédelem kérése.

miskanaruska # 2017.08.22. 10:38

Tisztelt Fórumozók!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a kedves szomszédom megemelte a telekszintjét kb 80cm-rrel, úgy hogy a törmelékes földet nekinyomta a drótkerítésnek, ezáltal a lom jön át nálam a kerítés lyukain keresztül. Lehet e ez ügyben bármiféle hivatalos utasítást elérni, értem én ezalatt a támfalas kerítés építtetését.

nanemaaa # 2017.08.10. 05:35

makkosman
Kormányhivatal.

nonolet # 2017.08.09. 19:14

A járási hivatal vélhetőn...

makkosman # 2017.08.09. 16:32

ki az építésügyi hatóságnak (Polghiv) a felügyeleti szerve, ha van ilyen egyáltalán?

MajorDomus # 2017.07.31. 21:05

A 350 ezer meg sok,a kettő között reális!

eszmilan # 2017.07.30. 20:50

Amit az építész számol "építményérték" azt neki kötelező a hatóságnak leadnia, mert törvény írja elő. A mértékét is törvény írja elő, ebből számítják a bírságot, ha szükséges. De ennek köze nincs a valósághoz, hogy mennyiért lehet felépíteni. Ezt mondjuk mondhatta volna... 200ezer Ft/m2 alatt már rég nem építesz semmit...

nonolet # 2017.07.30. 19:02

A 350000 az azért már erősen

  • luxus(közeli) ház
  • és/vagy fővállalkozásban építik fel
  • és/vagy kicsi, ezért fajlagosan drágább
  • és/vagy felkapott környezetben épül

A számaid egy cirka 200 m2-es házra utalnak...

Ekkorát
saját szervezésben azért ki lehet hozni
egy jó átlagos színvonalon még most is
180-200 ezerből is.

Sőt, aki jól mozog és tárgyal a piacon
még akár 160 ezerből is meg tudja oldani.
HA nem esik az extrém sok gépészet
és az extra minőségű anyagok csapdájába.
Mondjuk ez már azért kihívás, de nem lehetetlen.

-

Szóval, járj után mitől is 350 ezer ?!

Javasolt pl. az index fórumokon körülnézni.

Sajnos, a szakik elég nagy %-ban gagyik az építőiparban is :-(

A mérnökök különösen szeretik
"így szoktuk" alapon jól elvinni az építtetőt
az anyagi csőd felé egy pazarló tervvel.

Náluk is nagyobb lehúzok a kivitelezők.
Hisz újabban keresleti piacuk lett!

-

Saját szervezésben és jó alku képességgel
azonban alighanem tartható a ~250 ezer ...

MajorDomus # 2017.07.30. 18:50

Hááát, nonolet baráti áron számolt.

mircim (törölt felhasználó) # 2017.07.30. 18:10

nonolet
Az, hogy ket epiteszmernokkel targyaltunk, azt gondoltuk elegendo tajekozodas.
Ez a szakmajuk, pontosan tudniuk kellett volna, hogy mennyivel lehet kalkulalni. Nem az internet nepet hivtuk segitsegul, hanem szakembereket.
Az meg felhaboritobb, hogy az Epitesz Kamaranal ez a 140.000 a hivatalos szorzo.
Es nem, nem 250.000, hanem 350.000. 5 kivitelezo ajanlata alapjan.

De koszi a konstruktiv hozzaszolast.

nonolet # 2017.07.30. 16:57

mircim

Neki indultál terveztetni előzetes tájékozódás nélkül?!
Mit lehet erre mondani?!
Azonkívül, hogy: ritka nagy balfaszság...

A google 5 perc alatt megmutatta volna, hogy a valós ár mennyi kb. hisz az új építés ára és a drágulás napi sajtó téma.

Nomeg a használt ingatlanok árai is közismertek!
Azt gondolni, hogy az új attól olcsóbb lesz... hááát.

-

Az átlagos színvonalú új építést most cirka 250 eFt/m2 körülre veheted, alsóhangon.

Vagyis 120 m2 lakótér úgy 30 millió (+ telek, közmű).
Inkább több egy kicsivel ...

alfateam # 2017.07.30. 16:10
mircim (törölt felhasználó) # 2017.07.30. 15:59

Tisztelt Forumozok,

Epitmenyertek szamitassal kapcsolatban szeretnek segitseget kerni.
Terveztettunk egy lakoepuletet, melyet 25-28 millio Forintbol szerettunk volna megoldani, meglevo telekre.
A terveken 140.000 Ft-os nm arral szamolt a tervezo, majd amikor bekertuk a kivitelezoi ajanlatokat, kiderult, hogy kozel a duplajaval kellett volna kalkulalnia.
Elmondasa szerint az Epitesz Kamara altal megadott kalkulaciot hasznalta, ez az eloiras. Kozben mas forumokon olvastam, hogy mar 2012-ben is 140.000.- volt a nm ar.
Ez hogyan lehetseges, hogy eloirnak egy kotelezoen alkalmazando szamot, amit nem lehet tartani?
Kifizettuk a tervezest, az osszes engedelyt, megjott az epitesi engedely es nem tudjuk mitevok legyunk, mert nincs 50 millionk es nem tudunk kolcsont folvenni.
Koszonom valaszukat!

MajorDomus # 2017.07.27. 20:21

Ez igy szokott lenni!

faco # 2017.07.27. 19:23

Beszéltünk, kiderült egy adott házasparon belül nincs egyetértés...

nonolet # 2017.07.27. 18:16

Elkerülni a vitát és szakítást... a befejezhetőség érdekében.

Mert ugyebár NINCS jogid az ő telkére rakni
a te hőszigetelésed, tehát szívességet tesznek.

-

Tudod bizonyítani az engedélyt ?!
Legalább egy kézzel írt feljegyzéssel, amit aláírtak.

Jó lenne... megállapodni és írásba foglalni!

-

Nekik joguk van

  • megtiltani a hőszigetelést
  • pénzt kérni érte (telekhányad megváltás)
  • ingyen hozzájárulni

Neked pedig kártérítési igényed keletkezik,
ha
utólag tiltják meg és szedetik le.

Ehhez azonban bizonyítanod kell,
hogy engedéllyel kezdtél bele...

(mindenki engedélyével több tulaj esetén)

Szóval, tárgyalásra fel és az írásba foglalt engedélyt elérni.

faco # 2017.07.27. 17:43

Tisztelt Mindenki,

a következő a problémám:
telekhatáron álló házamat szigeteljük - folyamatban van.
Mellettünk közös udvarban 2 házaspár lakik.
Előzetes szóbeli beleegyezésük alapján kezdtük meg a munkálatokat. A telekre ők engedik be naponta a kivitelezőt.
A negyedik napi munkavégzés után - amikor már fent a szigetelés kezdett tiltakozni az egyik házaspár egyik fele a szigetelés ellen.
Mit lehet ilyenkor tenni?

köszönöm