Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.28. 09:26

Ez nem csak akkor igaz, ha nem volt engedély - de ha kérték volna, akkor ki lehetett volna adni?

nanemaaa # 2014.08.29. 06:36

Az engedélyt megadni csak abban az esetben lehet, ha az építmény kialakítását, rendeltetését, elhelyezését tekintve a hatályos jogszabályoknak megfelel. Ezen a tényen nem változtat az, hogy eltelt-e a hatósági intézkedés megtételére biztosított 10 év, vagy sem.

Morgan88 # 2014.09.04. 12:11

Sziasztok!

Van egy hatalmas problémám!
2 éve KÜLTERÜLETEN vettem egy házat amin 30m2 volt felépítve de mindenféle engedély nélkül, ehhez én építettem még 30m2 -t szintén engedély nélkül.
Se gázterv se tervrajz se semmi!
A szomszédom viszont feljelentett!
Mekkora bírságra számíthatok???
Kiszámolná valaki?
Vagy egyáltalán erre lehet e kérni fennmaradási engedélyt ,ha igen akkor is ki kell fizetnem a bírságot??

Köszönöm előre is!!

nanemaaa # 2014.09.05. 06:58

Csak akkor kell bírságot fizetni, ha kapsz fennmaradási engedélyt. Ha nem, akkor simán lebontatják veled, oszt jónapot.
Hogy kaphatsz-e fennmaradásit, az attól is függ, hogy a beépítés kérdésében hogyan rendelkezik a helyi építési szabályzat. Ha a szomszéd feljelentett, az sanszos, hogy nem lehetett volna ekkorát építeni. Jó lesz az a sok tégla még valamire. ;)

huborka # 2014.09.07. 08:57

Sziasztok!

Ha építek egy szélfogót, babakocsitárolót, kvázi fűtés nélküli előszobát kb 4nm lenne, akkor mekkora bírságra számíthatok, ha jól számolom 140000X4X0,2 ?
és kell igazolnom hogy megfelel a mai kor elvárásainak?
Elvileg kaphatnék rá engedélyt, csak lehet olcsóbb, ha kifizetem a bírságot, mintha megépíttetem valakivel hivatalosan. A lakásfelújítási árajánlatokból kiindulva...

köszönettel h

nanemaaa # 2014.09.08. 08:37

Ha teljesen megépíted, akkor: 140.000 x 4 (alapterület x 0,50
Fennmaradási engedélyt csak akkor kaphatsz, ha az építményre az építési engedély is megadható lett volna.
Árajánlatok ügyében alighanem igazad van. Van ismerősöm, aki kért és kapott engedélyt, de egyetlen kivitelező sem vállalja a megépítést, mert olyan kis volumenű a munka, hogy nem tudna belőle hasznot kigazdálkodni.

amurvadasz # 2014.09.15. 11:39

Sziasztok !

A helyi horgászegyesületnél a következő probléma merült fel. Mi 20-30 éve építettünk a stégek mellé horgászbódékat (építési engedély nélkül). Az önkormányzat kb 4millió forint adót vett ki évenként.Nálunk a vízkezelési jogot 15 évenként kell megpályázni. Lehet a pályázatnak olyan feltétele, hogy a mostani horgászbódékat le kell bontani amit mi nem nagyon szeretnénk. Úgy érzem ez nem egy pályázati feltétel, hanem zsarolás.

Köszönettel

logic # 2014.09.15. 11:48

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémára.
A feleségem 8 éve vásárolt egy parasztházat, amihez szeretnék most hozzáépíteni. A hét végén kint volt az építész, aki megkérdezte az építésügyi hatóságot, hogy mennyi tűztávolságot kell hagyni a szomszéd felé. - Ez 4,5 m.
Úgy alakult, hogy az évek alatt a jobb oldali szomszéddal elég rendesen megromlott a viszony. Már tettlegességig is fajultunk. Mámoros állapotában torka szakadtából ordít az udvarán.
Az ingatlan nyilvántartásból lekértem a helyszín rajzunkat, és azon konstatáltam, hogy a kedves szomszédnak nincs feltüntetve a garázsa, amit a házunktól 1,5 méterre épített.
Kérdéseim:

  • Neki nem kell betartani a minimum, 4,5 méteres tűztávolságot?
  • Mivel az épület min. 8 éve áll, nagy valószínűséggel nem kell lebontania. Vagy mégis?
  • Amennyiben 10 éven túli az építmény, akkor a tűztávolságra hivatkozva sem kérhető rá kényszer bontás?
  • Mi van akkor, ha ebben az épületben tűz keletkezik? A 1,5 méterre lévő házunkra villám gyorsan át tud terjedni...(Tavaly októberben a szembe oldalon éget porig egy ház)
  • A ház bővítés miatt az új részt rendesen alapoznunk kell. Mi van, ha ránk omlik a szomszéd garázsa? Vagy csak megrogy.

Várom szíves észrevételeteket a témában!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.15. 13:06

amurvadasz

Lehet. Nem biztos, hogy az egyesület fogja megnyerni azt a pályázatot. A Kiírónak úgy kell a pályázatot közzétenni, hogy a nyertes tiszta területet kaphasson, vagyis egészen más célra is lehessen azt hasznosítani, mint horgászatra.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.15. 13:09

logic

Bontsad le a garázst, mert akadályoz a lakóépület építésében.

Ha 10 éven túli, akkor már nem.

Ha életveszélyessé válik, szintén bontást lehet rá kérni. Ha te okoztad, akkor neked kell kijavítani.

nanemaaa # 2014.09.15. 19:47

logic
Lakóépület és garázs azonos tűzállósági fokozatba (D) tartozik, így nem kell közöttük tűztávolságot tartani. Ha kellene, azt az építésügyi hatóság nem tudná megmondani, mert a megállapítás joga a tűzvédelmi hatóságé.
1,5 m-re álló épület szakszerű alapozás esetén nem károsodik.
Egyébként, ha tudod bizonyítani, hogy 10 éven belül épült a garázs, akkor kezdeményezhetsz eljárást az építésfelügyeleti hatóságnál. Bár nem ártana biztosnak lenni benne, hogy az építés egyébként szabálytalan, mert különben könnyen ugrik a 15.000 illeték, amit megfizetsz.

logic # 2014.09.16. 08:14

Sziasztok!
Köszönöm a hozzászólásokat!
nanemaaa
Nekem az nem tiszta, hogy van egy önkényes törvényen kívüli, aki gyakorlatilag bármit megcsinálhat. Az ő telke két részből tevődik össze. Van egy nagy, amin a háza áll, illetve egy nadrágszíj telek, ami a két ház közt van - a mi házunk és az övé közti rész, külön helyrajzi számmal rendelkezik.
Erre építette a garázst.
Tudjátok, azt az egyet nem hiszem el, hogy Magyarországon mindent meg lehet csinálni...
Hiába, hogy tűztávolságon belül van, engedély nélkül épült, szabálytalanul. Nincs olyan hatóság ami ezt le tudja bontatni???
Ha én csinálnék ilyet (törvény tisztelő és adófizető állampolgár) engem biztos, hogy porig büntetnének és még le is kellene bontani!
Nincs az építési hatóság fölötti szerv? Mert ők max annyit fognak tenni, hogy megadják a fennmaradási engedélyt. Persze bennünket nem kérdeznek meg, hogy ugyan már maradhat-e???

nanemaaa # 2014.09.17. 10:51

logic
A szomszéd építési ügye téged nem hátráltat semmiféle építésben.
Az építési hatóságnak nincs hatásköre az ügyben, az építésfelügyelethez (járási építési hatóság) kell fordulni. Még nem is tettél semmit, de máris vádaskodsz, és felettes hatóságot keresel!
Nem kérdeznek meg sem téged, sem mást. Nem az a dolguk, hogy tulajdonosok, egyéb rokonok, szomszédok kénye kedve szerint valakit felszenteljenek, netán felkoncoljanak. Számukra egy dolog a fontos, szabályos, vagy nem szabályos.
Egyébként ha meg is kérdeznének, mit is mondhatnál? 8 évig (?) lényegében igent mondtál, nem zavart, hogy ott van. Ilyenkor általában nem az építés az alap probléma, hanem az, hogy a szomszédok nézeteltérésbe keverednek, és a hatóság lángpallosával akarnak bosszút állni. Ha annyira törvénytisztelő állampolgár vagy, mint amilyennek most érzed magad, akkor még az alapozáskor fel kellett volna ébredni benned az álompolgári öntudatnak. Igaz, akkor a szomszédnak is kevesebb lett volna a kára.

logic # 2014.09.18. 05:58

nanemaaa
Szia!
Teljesen igazad van! Persze nem vádasodom, csak elkeseredtem...

nanemaaa # 2014.09.18. 09:27

logic
OK. Ezek után a labda a te térfeleden pattog. Vagy kezdeményezel eljárást, vagy hallgatsz. Neked kell eldöntened.

kisqp # 2014.09.19. 13:42

Kedves Fórumozók!

Alábbi témában kérném segítségeteket.

Az általunk és két szomszédunk által megvásárolt 3 lakásos társasházra vonatkozóan érkezett egy határozat az önkormányzattól, miszerint nem elegendő a zöldterület az utólagos változtatások következtében - kb. 43% maradt, az előírt 50 helyett - így a használatbavételi engedély és a korábban - az építtető - által benyújtott tervek alapján bontásra köteleznek minket. Arról van szó, hogy térkővel leraktunk egy részt a kertből, hogy be tudjunk hova állni kocsival. Az önkormányzat megállapította, hogy mi hárman vagyunk az építtető jogutódjai, tehát egyértelmű, hogy ránk vonatkozna bármilyen előírás.
Nem szívesen bontatná vissza egyikünk sem a térkövezett részt.
Kérdésem, hogy lehet-e bármit tenni, hogy megmaradhasson a térkövezett rész?
(Ha meg tudja mondani valaki a jogszabályhely(ek)et esetleg pontosan, nekem az is megfelel.)

Köszönök bármilyen segítséget!!!

Zoltán89 # 2014.09.19. 18:13

Kedves Fórumozok!
problémám a következő volna :
idén elbontottunk a egy melléképületnek minősített épületett.
ahol cukrászüzem és garázs lett volna kialakítva. ennek az épületnek a szomszéd 30-40 éve neki épült teljesen. (egyesek szerint lopott a telkünkből.) szerkezet cserére kaptunk engedélyt , úgy hogy a szomszéd felől 4,5 métert csak javíthatunk. De bontás közben annyira megromlott annak a résznek az állapota hogy el kellett bontanom. de mind ezt statikai vélemény mellett tettem. ( ez tartalmazta hogy a szomszédnak sokáig nem volt csatorna sem fenn és áztatta a falazatott, és bontás után kiderült hogy aláástak az épületünk tűzfalának, néhol 25-30 cm is belenyúlt az alapja a mi falunknak.) mind ezek mellett a szomszéd jött egyezkedni hogy szigetelje le a házát mielőtt vissza falaznánk. minden oké is lett volna , addig még másnap jött levél hogy feljelentett a kedves szomszéd. (ekkor már alap és első sor tégla megvolt.) megállapították hogy eltértem a tervtől, majd kérnem kellett fennmaradási engedélyt úgy hogy 4,5 m el kell hagynunk. Mind ebbe bele törődtem, de most minden hatósághoz újra be kell fizetnem mindent + meg akarnak büntetni az eltérés végett…
Kérdésem :

  • mennyire büntethetnek meg?
  • jogos ha a szomszéd végett kell elbontanom, akkor engem büntetnek meg? ( statikai véleménnyel bizonyítható)
  • feljelenthetem a szomszédot rongálás végett? (már alá akarta íratni a kőművessel a papírt, hogy ő a felelős az aláásás és az átépülés ügyben, de nem írta alá neki.)
  • bármi kártérítést kérhetek az üzem építésének hátráltatása végett? ( az engedély kiadása ellen is 5 helyen fellebbezet és minden honnan elutasították.)
  • telekhatár kimérésre kötelezhetem valamilyen módon? ( önkormányzatunk többször is figyelmeztette a viták elkerülése érdekében méresse ki, de nem tett eleget. de építészeti osztályon is mondták neki amikor bent voltunk és ő azt semmi kép nem akarja….)
  • és ha kiderül hogy 30 éve a mi telkünkre épült át kártérítésre kötelezhető?

köszönöm a válaszokat!

nanemaaa # 2014.09.22. 07:24

Ha semmiképp sem biztosítható az előírt zöldfelületi fedettség, akkor nem tehettek mást, mint az engedélyezett módon alakítjátok ki a kertet. Gondolom azért ott is meg volt oldva a garázsok megközelíthetősége.
Ha jogszabályokat akarsz olvasgatni:

  1. Helyi építési szabályzat
  2. ÉTV (1997. évi LXXVIII. tv)
  3. OTÉK
  4. 312/2012. Korm rendelet.

Csak annyit tennék hozzá, hogy elolvasni és tudna alkalmazni az jellemzően kettő.

Zsolti_75 # 2014.10.30. 19:38

Sziasztok! Nagymamám házának melléképületén nincsen eresz 40 éve. Most a szomszéd bejelentése alapján ereszépítésre kötelezik 30 napon belül. A víz lecsöpögése nem veszélyeztet semmit sem. Régebben egy bádogos mikor megnézte az épületet azt mondta, hogy nem tudja az ereszt megcsinálni, hogy a kifolyó ne a szomszéd telkére folyjon ki (ha jól tudom saját telekre kellene kifolynia) Kötelezhetik-e az eresz megépítésre, 40 év után is? Vagy itt nincs elévülés? Köszönöm a segítséget!

nanemaaa # 2014.10.31. 09:05

Zsolti75
Szerintem nem kötelezhetik. A kérdés viszont ellentmondásos. Először azt írtad, hogy kötelezik, utána megkérded,. hogy kötelezhetik-e? Most akkor mi van?
Ha tényleg születik olyan döntés, ahol kötelezik, én megfellebbezném. Ha jogerőre emelkedik ilyen döntés, akkor tök mindegy, hogy jogszerű volt, vagy sem, akkor is teljesíteni kell.

coppper # 2014.10.31. 18:25

Udvozlet mindenkinek!
Megkernem aki tud segitsen ki egy kis informacioval!!
Epitettunk egy 90m2-es betonalapu,2m belmagassagu,teglabol epult(ami mar vakolva van)konnyu tetoszerkezetu(csereplemez) gazdasagi epuletet!Nincs epitesi engedelyunk,megtudna valaki mondani,hogy hozzavetolegesen Milyen buntetesre szamithatok.
Elore is koszonom ha valaki tud valamit

nanemaaa # 2014.11.04. 09:14

Ha az építmény elhelyezését, kialakítását, a telek beépítettségét tekintve megfelel az építésügyi előírásoknak, akkor elvileg kaphatsz rá fennmaradási engedélyt.
A bírság összege: 200.000 + 90 x 100.000 x 50 % = 4.700.000 Ft-ocska.

huntah # 2014.11.04. 13:00

Coppper, én visszabontanám 50m3 (azaz esetedben 25 m2) alatti egységekre, és a lebontott részt építési engedéllyel újra felépíteném úgy, ahogy szükség van rá.
De lehet ügyeskedni máshogy is, a körülményektől függ.

A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenység pl:
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot.

coppper # 2014.11.05. 01:08

huntah
Kedves huntah köszönöm válaszodat!
Ezt a 25m2 egységeket hogyan érted.?

coppper # 2014.11.05. 07:26

nanemaaa
Köszönöm a számitast!Rettentö nagy az összeg .anyit kérdeznék még tölled,hogy ez a számitas nem lakoépületre (vagyis gazdasági épületnek) vonatkozik?
valahol olvastam hogy a birsag nem haladhatja meg az épület érttékének az 50% ez igaz?