Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


Atosz01 # 2014.08.05. 09:09

Üdv. Mindenkinek!

Ha az engedélyezett tervtől oly módon térek el /meglévő ház átalakítása/, hogy nem építek meg egy hozzáépítést, akkor is kell bírságra számítanom?

Előre is kösz!

nanemaaa # 2014.08.05. 12:24

Igen. Miért nem kérsz módosított építési engedélyt? Csak 15 nap.

Atosz01 # 2014.08.05. 18:12

nanemaaa
Ezt akkor is kérhetem, ha már megépült az épület?

MajorDomus # 2014.08.05. 20:40

És megkapja?

nanemaaa # 2014.08.05. 21:09

Miért ne? Ha jól értem épületen belül marad.

Atosz01 # 2014.08.06. 09:05

nanemaaa

Igen eredeti /átalakított/ épület területhatáron /főfalak által határolt területen/ belül maradtam a hozzáépítés nélkül.
Volt hozzáépítés melyet megvalósítottam, de azt az engedélynem megfelelően tettem.
A házon eszközölt lényegi változások:
Aláépítetlen földszinti terasz lebontása és aláépítettel való helyettesítése. /engedély alapján/
Homlokzati síkon belüli /beugró/ erkély beépítése, felfalazása. /engedély alapján/
Homlokzati síkon belüli /beugró/ erkély beépítése, felfalazása. /na ezen a homlokzaton az engedély alapján még két szintes hozzáépítés is történt volna/

nanemaaa # 2014.08.06. 10:50

Fordulj a felelős műszaki vezetődhöz. Az engedélytől eltéréseket az építésük idején be kell naplózni, és igazolnia kell a műszaki vezetőnek, hogy az eltérés az épület állékonyságában nem okoz káros változást.
Módosított engedélyt nem lehet a végén kérni, azt még abban az állapotban érdemes, amikor már nem válik túlhaladottá az építés, ergo, ha nem kapnál engedélyt az eltérésre, akár meg is építhetnéd.
Amire nem kell építési engedély, mert a változás építési naplóval rendezett, akkor a naplóhoz csatolni kell legkésőbb a használatbavétel tudomásulvételére irányuló kérelem benyújtásáig egy megvalósulási tervdokumentációt.

nanemaaa # 2014.08.06. 10:51

Ha a műszaki vezető elmulasztotta az eltéréseket naplózni, akkor sajna a tartószerkezeti eltérések fennmaradási engedéllyel lesznek legalizálhatók. Ez esetben viszont bírságot is kell majd fizetned.

Atosz01 # 2014.08.06. 20:07

Tehát ha a naplóba szerepeltetve van a nemmegvalósulás ténye és azt a műszaki vezető ellenjegyezte /gondolom megjegyzéssel/, akkor ezt és a tényleges megvalósulási állapotot rögzítő tervdokumentációt kell benyújtani mellékletként a használatbavételi engedély igénylésekor.

MajorDomus # 2014.08.06. 22:26

Kérdés milyen igénye van még a helyi önkormányzat műszaki osztályának.?

Megyénként változhat.

nanemaaa # 2014.08.07. 09:42

A naplóval történő lerendezés nem érvényes arra, hogy egy engedélyezett bővítést nem építesz meg. Erre engedélyt kell kérned. Amit írtam, az kizárólag épületen belüli eltérés. Ne keverjük a szezont a fazonnal.
A kérelem mellékletei nem változnak megyénként. Kormányrendelet írja elő a kérelem formáját, mellékleteinek pontos tartalmát.

MajorDomus # 2014.08.07. 20:32

Nem a forma nyomtatványra gondoltam, az egyéb helyi szabályozásokra.

csacsa3 # 2014.08.10. 11:01

Tisztelt Fórumozók!
Balatonnál van egy 1270 m2-es belterületi, hétvégiházas üdülőterület minősítésű telkünk, melyre 14 évvel ezelőtt mindenféle engedély nélkül elhelyeztünk egy betonalapra épült 24 m2-es és 3m gerincmagasságú alumíniumbódét. Ezt a bódét szeretném most kívülről hőszigetelni, levakolni, nyílászárókat kicserélni és belül egy teljes értékű kis nyaralóvá átalakítani. Mivel a bódé már több mint tíz éve ott van és a tartószerkezetét nem változtatnám meg, értelmezésem szerint nem kell építési/átalakítási engedélyt kérnem. Jelenleg a csatorna és aszfaltozott út hiányára hivatkozva, új építési engedélyt nem adnak ki a területre.

Kérdésem: Van-e értelme a bódéra fennmaradási engedélyt kérnem (ha igen az átalakítás előtt vagy után?). Ha gazdasági épületté nyilváníttatom, van e jogom nyaranta huzamosabb ideig is legálisan tartózkodni benne ?

válaszokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2014.08.11. 20:16

1./nincs
2./van

nanemaaa # 2014.08.13. 06:30

csacsa3
Engedélyhez nem kötött építési munkát is csak az országos érvényű építési szabályoknak és a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően szabad végezni. Ezek megsértése esetén az engedélyhez kötött, de engedély nélkül végzett építési munkák jogkövetkezményeit kell alkalmazni. Ez vonatkozik az építmény rendeltetésének megváltoztatására is.
A kérdés már maga is ellentmondásos. E szerint üdülő övezetben vagy, mégsem üdülőt, hanem gazdasági épületet akarsz kialakítani. A kettő együtt nem megy. Üdülő területen üdülőt, mezőgazdasági rendeltetésű területen gazdasági épületet lehet építeni. Ha lehet.

trebla1975 # 2014.08.17. 09:50

Tisztelt Szakértő!

Egy Duna parti településen lakom. Szeretném megtudni, hogy hullámtérbe lehet-e hétvégi házat építeni. Ezen a helyen már vannak ilyen jellegű épületek, de azok már nagyon régen épültek.

nanemaaa # 2014.08.18. 06:48

trebla1975
Megmondja a helyi építési szabályzat. Általában nem.

Spityu82 # 2014.08.19. 16:51

Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy családi ház bontásához ugyebár kell engedély?
Amennyiben nem rendelkeztek vele, mekkora bírságra lehet számítani?
Előre is köszönöm.

Üdvözlettel: István

nanemaaa # 2014.08.21. 06:20

Spityu82
Az épület alapterülete szorozva 140.000 Ft-al és annak 20 százaléka + 200.000 Ft.

Spityu82 # 2014.08.25. 10:46

Tisztelt Fórumozók!

Még egy kérdés a témában?
Van elévülési ideje az engedély nélküli bontásnak?
Mármint, hogy menyi idő után nem szabnak ki rá bírságot, ha kiderül?
Családi házról van szó.
Előre is köszönöm.

Üdv: István

nanemaaa # 2014.08.25. 12:25

10 év.

Qsniper # 2014.08.27. 11:35

Segítséget szeretnék kérni. Megvettem egy ingatlant. A földhivatali térkép szerint a melléképület nem ott van, mint valójában. Nem tudom mikor építették az előző tulajdonosok. Bírságolható vagyok én ezért? ha igen mennyire? Kérjek fennmaradási engedélyt? ha igen mennyibe kerülhet?

nanemaaa # 2014.08.27. 12:56

Ha bizonyítási eljárás szerint 10 éven belül történt az építés és az építtető személyét nem lehet bizonyítani, akkor igen.
Amíg nem szólít fel senki, addig nem éri meg "feljelentened" saját magad egy kérelem benyújtásával.
(szerintem)
Mennyibe kerülhet? Sokba.

Qsniper # 2014.08.27. 13:19

Kedves Nanemaaa!

Köszönöm a választ!
Az elmondások alapján legalább 15 éve ott van, az építtető pedig elhunyt, az előző tulajdonos előtt tulajdonolta az ingatlant.

Ez esetben, ha jól értem, nem keletkezhet fizetési kötelezettségem.
Ha szeretnék még építkezni a telekre és kijönnek szemlére, észreveszik, akkor bontásra kötelezhetnek a 10 éves időszak után is? (nem életveszélyes az épület)

nanemaaa # 2014.08.28. 07:19

10 év elteltével átalakítást, bontást elrendelni nem lehet, fennmaradás engedélyezése esetén pénzbírság nem szabható ki.