Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2018.03.20. 08:59

Energy11
Kérdés, hogy mit nevezel tűzhatárnak. Ha valóban tűztávolságon belül van a határfal, akkor azt elvileg tűzfalassá alakítva megoldható a probléma. Keress tűzvédelmi szakértőt és építész tervezőt.

nanemaaa # 2018.03.20. 08:57

zoe10
Mindenképpen engedélyt kell kérnetek az építkezés befejezésére. Legyen az fennmaradási, vagy sima építési engedély attól függően, hogy a nagypapának volt-e építési engedélye. Gyaníthatóan nem volt.
Az engedélyezési eljárás keretében a hatóságnak vizsgálnia kell az építésügyi jogszabályok teljesülését, így vélhetőleg nem fogtok engedélyt kapni. (Egyetlen esélyt jelenthet, ha tényleg volt építési engedély, és a HÉSZ ez alapján enged némi eltérést.)
Megcsinálhatjátok engedély nélkül, de ha lebuktok, akkor lebontatják veletek.

nanemaaa # 2018.03.20. 08:49

Güzü
Ha lebontod az épületet és a helyére újat építesz, az egy új építés onnantól fogva. Tehát amennyiben a rendeltetése és a méretei úgy kívánják, építési engedélyt kell kérned. A bontás elvégezhető engedély nélkül, kivéve, ha az épület műemlék, vagy ha szomszédos telken álló épülethez csatlakozik, és a bontás a szomszédos épület alapozását érinti.
Ha az épületet szakaszos bontás-építéssel az eredeti méretnél nem nagyobbra újjáépíted, akkor nem kell rá építési engedély. (Attól még építési napló kellhet.) Ez a megoldás ugyanakkor pont a szakaszossága okán sok felesleges kiadást fog eredményezni, ami jelentősen megnöveli a kivitelezési költségeket és az időt is.

SaireyVMK # 2018.03.16. 09:34

Energy11
Ha nem felel meg a tűzoltói szabályoknak akkor vagy tűzcsapot kell beköttetnetek a helyi szolgáltatóval, vagy egy megfelelő méretű tűzivizi tározót létesítenetek az adott ingatlan közelében, úgy,hogy az megfeleljen a szabályoknak. Mindkét esetben a költségek titeket terhelnek. És ahogy nonolet is írta, az illletékes tűzoltó bácsi vagy néni erről pontos felvilágosítást tud majd adni.

zoé
Nonolet az előbb még veled foglalkozott, most meg épp mással. (Muhaha) :D

zoe10 # 2018.03.16. 08:46

Nonolet! Köszönöm a sok választ és az ötleteket! Megpróbálunk mindent, keresünk szakértőt, nem a hivatalban. :) Azt kíváncsiságból megkérdezhetem, hogy Te mivel foglalkozol?

nonolet # 2018.03.15. 21:25

Az illetékes "tűzoltó" megmondja... menj be és kérdezd meg.

Energy11 # 2018.03.15. 20:23

Sziasztok fórumozók!

Olyan kérdésem lenne,hogy adott egy ingatlan amiben ipari tevékenység folyik.Oldalhatáron lett megépítve kb. 12 éve. De mivel a telekhatáron van nincs meg a megfelelő tűzhatár.
Mi a teendő ebben az esetben? Fennmaradási engedély kapható rá vagy vissza kell bontani a 6m tűztáv miatt?

Előre is köszi.

nonolet # 2018.03.14. 23:41

Majdnem...

Azzal a szándékkal
szerintem nem foghatsz hozzá,
hogy: "lebontom és újjá építem"

Hisz az már nem igazán felújítás/helyreállítás.

Bár, ha az alap marad ...

De, azért az egyszerre eltűnő tető-födém-falak már elég nehezen kimagyarázhatók, szerintem.

De lehet a másként induló szándék GYAKORLATI eredménye az hogy: a hát a falat is le kellett bontani, sajnos :-)

Megesik az ilyesmi...na.

Güzü # 2018.03.14. 15:21

@nonolet

Értetlenkednék egy picit.
Tehát az alábbiak alapján én az alapig visszabonthatom az épületem és térfogat növelés nélkül vissza épìthetem. ??

nonolet # 2018.03.14. 13:17

Zoe10

"elkezdett a nagyapám még egy toldalékot (8,5 m2), aminek kb. 35-40 éve állnak a falai, "

Ez tehát: cirka 9m2x3m=27 m3 lesz készen plusz a tető.

Miközben...

Engedély nélkül végezhető :-)

8.
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény

  • építése,
  • átalakítása,
  • felújítása, valamint
  • bővítése!!! (itt a lényeg a tető miatt)

melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg

  • a nettó 100 m3 !!! térfogatot (nem fogja)

ÉS

  • a 4,5 m gerincmagasságot (nem fogja, úgy csinálod)

Azaz: az elkezdett épület engedély nélkül BEFEJEZHETŐ így, szerintem.
Vagyis födém és tető kerülhet rá...

Mivel ez NEM ÚJ építés lesz, így az alap és falak MÁR ADOTTSÁGOK!!!

Az épület helye+mérete ezért nem lehet vita tárgya,
mivel az már 10 évnél régebben úgy van ...

Csak ugye az van, hogy "NEM EMBERI TARTÓZKODÁS" céljára
tudod befejezni, hanem pl. "tároló"-nak.

Tehát: befejezed és bejelented, hogy kész van a "tároló".

Kérsz róla hatósági bizonyítványt és hívod a földmérőt is, aki felméri és felrajzolja az ingatlan térképre, "tároló" néven (cirka 50 eFt-ba fog fájni az ügy)

- -*

Amikor eddig megvagy, azaz

  • tető alatt van az épület

és

  • rajta van a térképen is

Akkor egy szép napon gondolsz egyet
és rádöbbensz, hogy te azt a tárolót
inkább a lakáshoz csatolnád....

...és eszedbe jut, hogy

  • az átalakításhoz NEM KELL engedély

és

  • a rendeltetés módosításhoz SEM KELL

Hát jól átalakítod a tárolót lakrésszé :-)
Használod örömmel...

- -

Aztán idővel megint kérsz hatósági bizonyítványt, hogy:
"hát immár lakásrész lett ám a tárolóból"

Ami alapján az ingatlan nyilvántartásban is átvezeted.
"tároló"-ból "lakás"-sá...

- -

Azaz szerintem 2 lépésben megtudod oldani.
Engedélyek nélkül is...

(de azért járj utána, csak ne a hivatalban! kérdezgess)

nonolet # 2018.03.14. 12:52

Güzü

A lényeg, hogy a TÉRFOGATA NE NŐJÖN MEG!!!!!

Elkezded a felújítást, átalakítást....
Ezekhez NEM KELL engedély.

Aztán megesik, hogy az alapig kell visszabontani a falat.
Mert úgy látod jónak, a megbontás alapján :-)

- -

Engedély nélkül végezhető

építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása,
korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása

1.
építmény

  • átalakítása
  • felújítása
  • helyreállítása
  • korszerűsítése
  • homlokzatának megváltoztatása

(tehát: a bővítése az tilos!!!)

Kivéve: zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén,
ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.

Kivitelezési dokumentáció készítési
és építési napló vezetési kötelezettség
bizonyos esetekben szükséges lehet!
(statika miatt pl. 6 méter áthidalás fölött)

2.
Meglévő építmény

  • utólagos hőszigetelése
  • homlokzati nyílászáró cseréje
  • a homlokzatfelület színezése
  • a homlokzat felületképzésének megváltoztatása

3.
Meglévő építményben új égéstermék-elvezető kémény
létesítése.

- -

Illegálisan nem jó ötlet építeni, bővíteni...
Elbontás és bünti jár érte, sok.

nonolet # 2018.03.14. 12:25

Mondtam már: NEEEE a hivatalban kérdezősködj...
Ott csak a "miért nem lehet" alapállás van csak.

Rafkós építész meg megoldj, hogy: hogyan lehet mégis.

Már kulcsszót is leírtam: illeszkedés a kialakult állapothoz.

Ne feledd: ez esetben NEM egy ÚJ építésről van szó.

Güzü # 2018.03.14. 12:25

Sziasztok! Egy olyan kérdésben szeretnék tanácsot kérni, hogy 1 éve vagyok ennek az ingatlannak tulaja. A telken van egy romos épúlet ami a tértépen fel van tüntetve, és egy ugyan ekkora 9x13m épületet szeretnék a helyére felhúzni viszont az építésügyiek azt mondták hogy ha a fal bontódik akkor terv, e napló, engedély blablabla...
Valaki tudna erre esetleg megoldást? Gazdasági épület, méretein nem változtatnék. Abban az esetben mire számìthatok ha a hatóságot kikerülöm, feljelentenek? Esetleg a bírság mértéke? Előre is köszönöm üdv. Güzü

zoe10 # 2018.03.14. 12:11

Igen, de azt mondták, hogy tető nem helyezhető rá, mert a jelenlegi szabályoknak nem felel meg. Az tényleg jó ötletnek tűnik, de 65 éves szomszédaim vannak, 30+ éve a szemük előtt a tető nélküli toldalék, nem fognak a kedvemért hazudni semmilyen hatóságnak. Víz, villany házon belül, kerten belül, és fatüzelés.

SaireyVMK # 2018.03.14. 10:00

Nonolet által említett "kialakított állapot" ,ha nem csal az emlékezetem lényegében arról szól,hogy az épület már több mint 10éve úgy áll és ezt ez idő alatt senki nem fellebbezte meg,akkor azt el kell fogadniuk. 30-40éves épületnél pedig ez már feltételezhető. Tehát innentől automatice úgy kellene elfogadniuk és felvázolni a térképen ,ahogy áll. Már csak azt kell megcsinálni,hogy a tető és alap legyen meg rendesen,ami egyben a bonyodalom.

Az se mindegy,hogy hogy álltok arrafelé a közművekkel. Éladás és használat szempontjából.

De igazából a lényeget Nonolet írta le a legjobban.

zoe10 # 2018.03.14. 04:59

A felujitas jo otlet lenne, csak hat amellett, hogy mar boritottuk a bilit, ha pl eszukbe jut megkerdezni a 2 kozvetlen szomszedot, nem fognak hazudni. Mindketto itt lakik mar 40 eve.
Sajnos valoban nadragszijrol van szo, de az utcankban is van meg ilyen, illetve a kornyeken tobb is.

nonolet # 2018.03.13. 20:38

Zoe10

"A kérdés, hogy akkor volt-e építési engedély, mert ha volt, azok fennmaradtak, tehát befejezhető."

Ezt én kétlem...

- -

Jómagam más utat választanék.

Azt HINNÉM és ÁLLÍTANÁM hogy: az a bővítés anno ELKÉSZÜLT!!!!

Csakhát időközben kicsit lepukkant az épület ....
Aztán ebben a hitemben jól FELÚJÍTANÁM.
Mivel a felújításhoz NEM KELL engedély :-)
(a bővítéshez viszont már kell)

A kockázat kicsi.
Hisz az önkorinak kéne bizonyítania, hogy sose volt teteje ...

Persze most, hogy hebehurgya módon
felhívtad már magadra a figyelmet,
változott kicsit a leányzó fekvése is.

-

Megj: azért diplomás ésszel a kicsit szélesebb látóterű téma felderítés és gondolkodás és nem ártott volna...

pl. azt 6 méter elhagyandó kérdést is érdemes jobban körül járni!

Mert a szabályozás ismer ám olyanokat is pl., hogy

  • kialakult állapot
  • illeszkedés

Csakhát nem farkastól (építéshatóság) kell kérdezni a kecskeőrzés (befejezés) mikéntjét!

Hanem inkább rafkósabb agyú építészektől kéne...

zoe10 # 2018.03.13. 18:18

Köszönöm a kioktató válaszod. Nagypapám mentális beteg, gyűjtögető volt, több tonna papírt dobtunk ki, amiket nehéz lett volna átnyálazni, mert nagy részét megrágta az egér, vagy pl. kutya ürülék borította.
Egészségtudományi diplomám képzeld már van, csak sajna az nem mérnöki fizetést ad.
Van a környéken több ilyen "széles" telek.
"Mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal ítéltettek; és amilyen mértékkel mértek, nektek is olyannal mérnek." Máté 7:2

Immaculata # 2018.03.13. 12:12

ellehetetlenítenek.

Így kell eladni, ahogy van, a főiskolát pedig végig kell csinálni, mert a jelenlegi életszemlélet gyerekesen önző.

Immaculata # 2018.03.13. 12:08

ondtunk egy számot, de épülhetett előtte meg utána is 5 évvel, révén fogalmunk sincs, mikor csinálta a nagyszülőm. Most emiatt bukhatjuk az építkezést, mert ők lusták átnyálazni 10-15 évet?

Fogj hozzá Te és nyálazd át nagyapád dokumentumait. Neked kevesebb melód lesz, mint cirka 200.000 ügyet másnak átolvasni.

Immaculata # 2018.03.13. 12:06

A környéken, a szomszédos telkek is ilyen szélesek?

zoe10 # 2018.03.13. 06:00

Sziasztok!

Elég bonyolult az én ügyem, de reménykedek hozzáértő segítségben. Adott egy telek a 17. kerületben, amit 7 éve örököltem. 7.95 m széles és 50 m hosszú, vagyis iszonyú keskeny. Van rajta egy főépület, ami kb 18 m2. Ahhoz elkezdett a nagyapám még egy toldalékot (8,5 m2), aminek kb. 35-40 éve állnak a falai, van alapja, de a tető és az aljzatbeton azóta hiányzik. Ezt szeretnénk befejezni, hogy lehessen fürdőnk és konyhánk.
A kérdés, hogy akkor volt-e építési engedély, mert ha volt, azok fennmaradtak, tehát befejezhető. Ha viszont nem volt, azt mondták engedélyt kell kérnünk a befejezésre és meg kell rajzolni, ami már itt el bukik, mert a helyi építési szabály szerint 6 m távolságnak kell lennie az oldal kerítéstől. Ez nyilván nem lesz meg egy 7,95 m széles telken. A kérdés, hogy mi ilyenkor a teendő? Van bármilyen kiskapu, amivel mégis befejezhető, ha az derül ki, hogy nem volt engedély? Egyébként az is érdekes, hogy arra kértek, hogy határozzunk meg max. 5 évet, amikor épülhetett, mert úgy nézik át az engedélyeket a levéltárban. Mondtunk egy számot, de épülhetett előtte meg utána is 5 évvel, révén fogalmunk sincs, mikor csinálta a nagyszülőm. Most emiatt bukhatjuk az építkezést, mert ők lusták átnyálazni 10-15 évet?
Lehet valahol kérelmezni, hogy tekintve a telek szélességét befejezhessük, annak ellenére, hogy a jelenlegi szabályzatnak nem felel meg?
Ha engedély nélkül fejezzük be, mik lehetnek a következmények?
Huszonéves házaspár vagyunk, ez az egyetlen "vagyonunk". Mindketten dolgozunk, mellette főiskolára járunk, de sose lesz annyink, hogy albérlet mellett sajátra gyűjtsünk. Szerettük volna ezt megcsinálni, majd később eladni, de ellehetetlenítenek. Ha így marad, gyereket ide nem tudunk vállalni, és eladni is lehetetlen lesz. Ki lehet lépni ebből a sakk-mattból? Kétségbe vagyunk esve és dühítő az egész.

nonolet # 2018.03.12. 16:50

Létezik a karbantartási kötelezettség is...

blueprint # 2018.03.12. 13:28

Sziasztok,

egy korábbi ügyben folyt a vita köztünk és a szomszédközt lassan 3-4 hónap leteltével minden kért dokumentum benyújtása után 500.000 forintra bírságoltak meg.
Mivel tudom, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít alóla, de mivel nem önszántamból bontottam le a kis előteremet hanem mert magától omlott össze, érdemes-e megfellebbeznem ezt a határozatot?

nanemaaa # 2018.03.07. 10:03

Ha az építőipari kivitelezési tevékenységet a bejelentéstől eltérően kívánják folytatni, akkor ezt a szándékot az eltérő megvalósítás kezdő napját megelőző napon, a változást bemutató tartalmú kivitelezési dokumentáció elektronikus építési naplóba történő feltöltésével, eseti bejegyzéssel egyidejűleg kell megtenni, ha a változás

  1. az épület alaprajzi méretét,
  2. az épület beépítési magasságát,
  3. a lakások, önálló rendeltetési egységek számát vagy
  4. az épület telken belüli elhelyezkedését

érinti.