Közös tulajdon megszüntetése.


Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.05. 22:01

annak időnként nehezen előre látható káros következménye is lehet.
Éppen hogy nagyon is előreláthatóak azok a lehetséges káros következmények. :)

MajorDomus # 2014.05.05. 21:33

Mindkettő igaz,ráadásul az sem biztos,hogy
a bank, ,kiengedi, ,a kötelemből az adóstársat!
Ha a legoptimistább verzió valósul meg,így a legolcsobb.

ObudaFan # 2014.05.05. 21:16

Az első kérdés, hogy egyáltalán meg lehet-e csinálni, hiszen ha jelzálogjoggal terhelt az ingatlan, akkor jó eséllyel elidegenítési és terhelési tilalom is van rajta, márpedig akkor a jogosult hozzájárulása szükséges.
A másik, hogy ha adómegtakarítási célból nem a valós ügyletet kötik meg a felek, annak időnként nehezen előre látható káros következménye is lehet.

MajorDomus # 2014.05.05. 20:50

Csak adásvételi szerződésben a legolcsobb,takarékoskodni úgy tudsz hogy a forgalmi érték feléért, ,adja el,, neked,ez lesz az illeték alapja.

Stockton12 # 2014.05.04. 19:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Adott az ingatlan amit volt párommal 1/2-1/2 részben tulajdonolunk. Jelzáloghitellel is terhelve van. A volt párom (akivel se bejegyzett élettársi kapcsolatunk nem volt, házasok sem voltunk) elment és felajánlotta, hogy teljesen ingyen lemond a részéről, mert az ingatlant én vásároltam, a hitel az én nevemen van, ő adóstárs, és tőlem vonják a havi törlesztőt.
Szeretnénk nyilván az 1/2-ed tulajdonrészét rám íratni, de fogalmam sincs milyen költségekkel fog járni, leginkább illeték oldalról.
Gondolom szükséges ügyvédi díj, banki hitelszerződés módosítás, földhivatali díj, és illeték.

Milyen módon lehet az ügyet a lehető legolcsóbban megoldani?

Illetve jól tudom-e a fent leírtakat, vagy van-e még egyéb fizetendő költség, és az ügyvédi díjat nem számolva milyen anyagi vonzata lesz ennek az egész dolognak számomra?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
K. István

MajorDomus # 2014.05.02. 19:37

Eselyes ez a kifejlet

ObudaFan # 2014.05.01. 21:29

Természetesen ha a különélés alatt is te fizetted a hitelt, akkor a ráeső részt a megváltási árból le lehet vonni.
Ha megállapodni nem tudtok, közös vagyon megszüntetése iránt pert kell indítani.

MajorDomus # 2014.05.01. 19:51

Úgy hogy kifizeted a tulajdonrészét!

Anett88 # 2014.04.30. 19:39

Tisztelt Szakértő!
Volt egy párom 7 évig voltunk együtt! Közösen vettünk fel hitelt a házra de a hitelt az én számlámról vonták le. A házat amelyet vettem közös névre írattuk! Szét mentünk ezért a segítségét kérem, hogy hogy lehetne levenni a nevét a házról!?

MajorDomus # 2014.04.18. 20:36

Jogos,igazad van( ez lemaradt)

MajorDomus # 2014.04.18. 20:34

Ha a tulajdoni hányadrészt más jogcímen, tehát nem adás-vétel, bérlet vagy haszonbérlet jogcímén hanem pl. ajándékozási, tartási,- életjáradéki vagy öröklési szerződés útján kívánja átruházni (használatba adni) harmadik személyre a többieket ezekben az esetekben elővásárlási (előbérleti, előhaszonbérleti) jog nem illeti meg.

Ugyancsak nem áll fenn a többi tulajdonostárs elővásárlási joga, ha a szerződést eleve két tulajdonostárs köti meg egymással. (Pl. egy ingatlannak négy tulajdonosa van, ezekből kettő egymással kíván szerződni. Ebben az esetben az ügyletből kimaradó további két tulajdonostársnak nincsen elővásárlási lehetősége.)ogos. Igazad van.

MajorDomus # 2014.04.18. 20:30

Osztatlan közös tulajdon!

ObudaFan # 2014.04.18. 20:26

Tévedés. A tulajdonostársak közötti adásvétel esetén nincs elővásárlási joga a harmadik tulajdonostársnak.

MajorDomus # 2014.04.18. 19:47

1.igen elővásárlási joga van.
2.nem

damballa # 2014.04.17. 15:06

Tisztelt szakértő!

Nagyszüleim házának negyede az én nevemen van. Egy másik negyed a testvéremén, a többi fél rész pedig a nagybátyámé, a nagyszüleim a haszonélvezők. Nagybátyám szeretné megvásárolni az én negyed részemet is. A nagyszüleim, mint haszonélvezők beleegyeznek.

Kell-e hozzájárulást kérni ehhez a testvéremtől?
Résztulajdon eladása esetén is kötelező-e energetikai tanúsítványt csatolni?

a.sz # 2014.02.04. 07:48

Köszönöm! Szerintem lemondunk róla, nem ér annyit, hogy a pereskedjünk és idegeskedjünk, ha esetleg mégsem úgy alakulnak a dolgok.

MajorDomus # 2014.02.03. 21:05

Jobban jársz,ha másik ingatlant keresel,
B változat.adj vételi előleget.nem foglalót!!!

Azzal a feltétellel, hogy 90 napon belül szétválasztják a közműveket,s albetétesitik a közös tulajdont,legegyszerübb ha társasházzá alakitják.
Ha erre nem hajlandoak ne vedd meg.

a.sz # 2014.02.03. 09:56

Tisztelt Szakértő!

Ház vásárlás előtt állunk, azonban a kiválasztott ingatlan osztatlan közös telken van még (ennek megszüntetése érdekében az illetékes önkormányzatnál érdeklődünk, körüljárjuk a megszüntetés lehetőségeit), a víz-, gáz-, villanyóra nem a megvásárolni kívánt ingatlanon van, hanem az eladó szülei házán (a telken egymás mögött van a két ingatlan és válás miatt adnák el a fiatalok). A tulajdonrészt 51-49% arányba osztanák meg (a mi kárunkra), amit természetesen nem szeretnénk, ezért is érdeklődünk a külön helyrajzi szám miatt.
Van olyan jogtiszta megoldás, ami biztosítja, hogy a ház egésze teljesen elkülöníthető legyen, saját tulajdonunkat képezze? A közművek leválasztásához milyen engedélyek szükségesek? Van esetleg olyan "kiskapu", ami a későbbiekben nézeteltérést okozhat a mi kárunkra?
A tulajok azt állítják, hogy külön van minden fogyasztás ezt azonban mi megkérdőjelezzük, hiszen 1 gázóra, vízóra van.
Ilyenkor érdemes szakembert is kihívni, vagy elég az ingatlan vásárlásának feltételeként megszabni a közművek teljes leválasztását (ellenőrzés mellett) és a saját helyrajzi számhoz való hozzájárulásukat?

Tisztelettel:
G. Szilvi

Kenderice # 2014.02.03. 06:30

Amíg a haszonélvező él, addig ő a ház ura.
Azt enged be akit akar. Bármelyik vagy akár az összes tulajdonost is korlátozhatja az ingatlanba való bejutásban.

paqwe # 2014.02.02. 19:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Elnézést, ha pontatlanul fogalmaztam.
A vásárlást testvérem erőltette, amíg mindkét szülő élt. Apám elhalálozott,
jelenleg anyámmal élünk egy 89nm-es családi házban. Anyámnak van haszonélvezeti joga a teljes ingatlanra bejegyezve.
Köszönöm válaszát előre is.


Tisztelet!

Kérdésem: Vagyonvédelmi cég (ingatlan ?rzés-védés, távfelügyelet)
követelhet-e 2015 évi számlatartozást, 2017-ben?
Köszönettel

MajorDomus # 2014.01.30. 22:02

paqwe

vedd meg a részét!

nem a tulajdonostárstól,a haszonélvezőtől kell tartanod,amíg él, ő rendelkezik az ingatlannal.

MajorDomus # 2014.01.30. 21:24

1./ igen
2./ a kizárólag tulajdonhoz köthető kötelezettségek,például a közös költség,
a használattal kapcsolatosak nem

Padka # 2014.01.30. 10:20

Kedves Fórumozók!

Kérdésem a következő lenne:
Ingatlan tulajdonjoga 50-50%-os, egyik tulajdonos kizárólagos használati jogával. Mire jogosítja fel a kizárólagos használati jog és milyen kötelezettségei vannak? (Pl: bárkit beköltöztethet a másik tulajdonos egyetértése nélkül, teljesen kizárhatja-e a másik tulajdonost az ingatlanból, közüzemek felé kizárólagos felelőssége van-e, stb)
És a használatból kizárt tulajdonos milyen jogokkal élhet a tulajdonát illetően,és milyen kötelezettségek terhelik?
A Ptk-ban erre vonatkozóan kevés információt találtam, ha valaki tájékozott a kérdésben, kérem írja meg!

MajorDomus # 2014.01.29. 23:35

kérd a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését.

kbs kérdése fontos!
mert nem mindegy élnek e még a szülők!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 10:00

Testvérem, még szüleim életében
Már nem élnek?