Közös tulajdon megszüntetése.


Dr.Attika # 2018.10.14. 07:38

Ha az elbirtoklást megejtik az eladás előtt akkor a vételár is lehetett volna több 25%-nál. A vevő így nagyon jól járt. De gondolom ezt elmondta a szerződést készítő ügyvéd is.

Dr.Attika # 2018.10.14. 06:52

Nem is bonyolult. Mivel Önök eladták a tulajdoni hányadukat így már az ügyben semmilyen eljárási jogosultságuk nincs. Az új tulajdonos indíthat pert a közös tulajdon megszüntetésére. Ha az alperes ismeretlen helyen tartózkodik akkor a bíróság ügygondnokot fog kirendelni. Legegyszerűbb az elbirtoklási kereset.

beiglee # 2018.10.14. 00:07

Szeretnek egy kis segitseget kerni ha lehetseges .
Apam halala utan ketten a testveremmel megorokoltuk a haznak az 50% at azaz 25-25%ot. Azota eladtam a hazat ugy,hoogy anyukam is alairta a szerzodest ( o 50% ban volt tulajdonos ) es az en 25% at azaz a haz 75%ban el van adva . A testverem valkahol Uj Zelandon el de nem tartja senkivel sem a kapcsolatot. Probaltunk uzenni neki de nem valaszolt semmire sem . Teljesen megszakitotta a kapcdolatot. Mi ilyenkor a teendo ? A tulajdon megszuntetesen gondolkozunk a vevovel de nem tudjuk mit tegyunk . HAllottam olyat is , hogy a tulajdonjog megszuntetesekor esetleg en vissza igenyelhetek valamennyi osszeget ha bizonyitottan koltottem a hazra ( felujitas stb ) . Ez igaz ? Mennyi ideig tarthat ez a herce hurca ? Koszonom ha tudna valaki8 valami tanacsot adni. Sajnis nem egyszeru ez a dolog:(

ObudaFan # 2018.10.13. 07:16

Visszamenőleg van jogi alapom arra hivatkozni, hogy nem fizettek nekem bérleti díjat?

Édesapádnak nincs haszonélvezeti joga a te részeden? Ilyen helyzetekben általában van, és akkor nem lehet ilyen követelésed.

A vállalkozás hasznából járt volna nekem bármi?

Abból biztosan nem. Ha nincs a részeden haszonélvezet, akkor járhatott viszont bérleti (használati) díj.

Illetve, ha nem sikerül megegyezni és nem adom el neki mit tehetek?

Amíg haszonélvezet van a részeden nem sokat. HA nem lesz haszonélvezet, akkor közös tulajdon megszüntetése iránt pert lehet indítani.

Meg lehet akadályozni, hogy az én részemen a vállalkozást tovább folytassák?

Aligha.

KissB33 # 2018.09.17. 16:34

Kedves Fórumozók!

Édesanyám halálával örököltünk az apám a testvérem és én egy üzlethelyiséget. Itt apám és a testvérem azóta is egy boltot üzemeltet. Apu nevén van a vállalkozás.
Engem mivel kiskorú voltam mindenből kihagytak.
Azóta sem dolgozom a vállalkozásban és nem is kaptam belőle pénzt. Jól menő vállalkozás, folyamatosan fejlődik.
Ennek már tíz éve.

Most el szeretném adni a részem a testvéremnek, de nem tudunk megegyezni az összegben.

Visszamenőleg van jogi alapom arra hivatkozni, hogy nem fizettek nekem bérleti díjat?
A vállalkozás hasznából járt volna nekem bármi?
Illetve, ha nem sikerül megegyezni és nem adom el neki mit tehetek?
Meg lehet akadályozni, hogy az én részemen a vállalkozást tovább folytassák?
Vagy hogyan lehetne egy kicsit rájuk ijeszteni?
Van bármilyen ütőkártyám?

Köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2018.09.07. 19:46

Kár a gőzért!

drbjozsef # 2018.09.06. 19:04

haszonélvező nem engedi eladni

Se az engedélye, sőt, még tudnia sem kell róla, hogy eladja valaki a tulajdonrészét. Persze, haszonélvezettel terhelten, az meg ritkán megy, de az elv az ez.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.06. 18:14

Szerintem meg nem.

fuji3 # 2018.09.06. 17:59

Gyámhivatal szerint megszüntetik a haszonélvezetet a kiskorú miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.06. 17:08

Haszonélvezettel terhelten nem lesz vevő, kár a költségért.

fuji3 # 2018.09.06. 12:19

Tisztelt fórumozók!

Kérdésem az lenne, hogy kiskorú gyermek örökölt 1/2 részt egy ingatlanból. Az ingatlanon van egy harmadik személynek a haszonélvezete. Mivel a másik tulajdonos és a haszonélvező nem engedi eladni a házat, lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését a kiskorú gyermekre való tekintettel és ha bíróságra adom az ügyet, akkor végrehajtó útján az egész házat el fogják árverezni? Majd a befolyt összeget elosztják a tulajdonosok és a haszonélvező között?
Továbbá a kiskorú gyerek gyámjának meg kell előlegezni valami díjat ha ő elindítja a pert?

Revenger # 2015.03.01. 10:10

Tisztelt Jogi Fórum!

A párommal megszűnt az élettársi viszonyunk az ő hűtlensége miatt.
Kb. 5 hónapja vásároltunk egy ingatlant, amelyben 1/2-1/2 arányban tulajdonosok vagyunk.
Az ingatlan vásárlásához a jelzálog fedezetét édesanyám biztosította a szülői házunk jelzálogosításával.
Az eddig felmerült ingatlannal kapcsolatos költségeket én fizettem (törlesztő, biztosítás). Néhány nagyobb értékű háztartási gépet én vásároltam, amelyről számlám van.
A volt élettársam a háztartási gépek és a felújítás során felmerült költségek felét követeli, amelynek hiányában azzal fenyeget, hogy nem adja át a tulajdonjogot és elárverezteti az ingatlant és akkor elúszik a jelzálogfedezet.
Megteheti ezt? Visszamenőleg igényt tarthatok az eddigi költségeim felére? (ha jól tudom,tulajdonosi kötelessége a felmerült költségeket a tulajdoni hányadával arányos módon biztosítani).

Segítségüket köszönöm!

MajorDomus # 2015.02.09. 20:36

Csak még a földhivatal nem tud róla!

ObudaFan # 2015.02.09. 11:49

tyúk

Hacsak nem volt valamilyen külön megállapodás arról, hogy 50-50% marad a tulajdoni hányad, akkor a ráépítéssel a tulajdoni hányadok eleve megváltoztak.

ObudaFan # 2015.02.09. 11:45

MFeri68

A hagyatéki eljárásban kellett volna ezt megtenni, akkor az automatikus lett volna. Most így utólag esetleg lehetne írni egy levelet az NFA-nak, hátha kell nekik.

tyúk # 2015.02.08. 14:55

Tisztelt Jogi Fórum!

Adott egy osztatlan közös tulajdonú telek és rajta egy ház. A tulajdoni hányad 50-50%-ban oszlik meg. Az egyik tulajdonos a házrészét engedély nélkül bővítette, amire később meg is kapta a fennmaradási engedélyt. Ezt a tulajdonostárs tudomásul vette, annak tudatában, hogy a tulajdoni hányad marad 50-50%. Ez alapján az épületfeltüntetés is megtörtént.
A „túlépítő” tulajdonostárs kitalálta, hogy társasházasítani akarja az épületet.
A kisebb épületrész tulajdonosa hallani sem akar róla, mert attól tart, hogy megváltoznak a tulajdoni hányadok, ami esetleges visszaélésekre adhat alapot. Emiatt a tulajdoni hányad megvétele sem lenne jó megoldás, arról nem beszélve, hogy az ingatlan piaci értéke olyan alacsony, hogy semmiképpen nem éri meg a különbözetet kifizettetni a „túlépítő” tulajdonostárssal.
Elképzelhető, hogy valaki így szerezzen többségi tulajdonrészt egy ingatlanból?

MFeri68 (törölt felhasználó) # 2015.02.08. 11:43

T. Fórumozók!
Feleségem pár éve örökölt a már elhunyt apja rokonától egy termőföld részt. Ettől a távoli /km-ben is/ néhai rokontól több mint 80-an örököltek tulajdon hányadot ugyanabból a földből. A feleségemnek ill. a testvéreinek, unokatestvéreinek kiszámoltuk kb. 8 nm2 /nyolc
négyzetméter / nagyságú földterület jutott külön-külön. A fent említett földterület tulajdon jogáról a feleségem és azok a rokonai is akikkel tarja a kapcsolatot lemondanának akár az állam javára is. Az iránt érdeklődnék, hogy hogyan lehet kivitelezni ezt a lemondást.
Köszönettel várom válaszuk.
Feri

ObudaFan # 2015.01.23. 14:23

Akkor a legegyszerűbb az lenne ha összevonatná a fia nevén lévő szomszédos telekkel.

Nektek biztos, csak erre meg nem lehet kényszeríteni.

Kell keresek egy ügyvédet jól látom ?

Mindenképpen.

recece0609 # 2015.01.23. 12:56

Köszönöm a választ. Akkor a legegyszerűbb az lenne ha összevonatná a fia nevén lévő szomszédos telekkel.Kell keresek egy ügyvédet jól látom ?

ObudaFan # 2015.01.22. 21:05

recece0609

Hát pedig ha nem egyeztek meg, akkor csak bíróság dönthet. Plusz itt a "kiméretés" bírói eljárásban is csak akkor jöhet szóba, ha a leválsaztott 1/6 is megfelel a helyi rendelet szerinti helyben szoksos legkisebb telekméretnek. Ha nem felel meg, akkor bírói úton rákényszerítheted arra, hogy adja el neked megfelelő ellenértéken az 1/6-át.

recece0609 # 2015.01.21. 17:24

Tanácsot szeretnék. Örököltünk egy ingatlant, 4/6 részben Én 2/6 részben az unokatestvérem .Majd 10 éve az Ő részének 1/6 részét megvettem én a másikat a velünk szomszédos telek tulajának az apja .Igy lett nekem 5/6 neki 1/6 tulajdona .Közben az úriember maghalt igy a fia örökölte az 1/6 részt Ő viszont nem íratta át a saját szomszédos telkéhez az 1/6 részt ami miatt eredetileg megvették hanem az ő telkét átíratta a fiára az 1/6 részen meg még mindig ő a tulajdonos.A csavar a dologban ,hogy anno leválasztották az ő részüket saját telkük mellett és használják csakhogy a saját szomszédos telküket csak úgy tudják megközelíteni ha átjárnak a mi közös telkünkön amire lett egy út kialakítva . Szeretném végre rendezni a dolgot ,hogy csak Én szerepeljek a tulajdoni lapon megkönyítve az eladást és bármi ügyintézést Ő viszont nem hajlandó rá.Mi lehet a megoldás kimértehetem a saját telkemet úgy ,hogy azt a részt kapja amivel saját bejárását megoldva nem kell használnia a telkemet és kap egy helyrajzi számot? Vagy milyen lehetséges megoldás van még bíróságot szeretném elkerülni.Köszönöm a tanácsokat és elnézést a terjedelemért.

Bonyolult2 # 2014.12.09. 19:31

Vajon, ilyen esetben, van-e még reális esély az adott ingatlan hányadra újabb végrehajtási jog bejegyzésére, közjegyző előtt hitelesített, az ingatlanhányaddal arányos értékű, lejárt határidejű tartozást elismerő dokumentum birtokában, majd ezt követően megindítatni egy végrehajtást?

Ha igen, futunk vele egy "kört....

Bonyolult2 # 2014.09.17. 13:50

Ilyen esetben, van-e még lehetőség az adott ingatlan hányadra végrehajtási jog bejegyzésére, közjegyző előtt hitelesített, az ingatlanhányaddal arányos értékű, lejárt határidejű tartozást elismerő dokumentum birtokában és megindítatni a végrehajtást?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.12. 15:10

Az a bank hozzájárulása nélkül nem megy. És ha hozzájárulnak, a végrehajtási jog akkor is megmarad. Csak esetleg már az egész ingatlanon.

Bonyolult2 # 2014.09.12. 14:58

Tisztelt K.B.S!

A vázolt osztatlan közös tulajdon megszüntetésére...