Közös tulajdon megszüntetése.


Kis Virág # 2013.03.16. 07:47

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem az lenne, hogy ingatlanon lévő haszonélvező a nevén levő közműveket nem fizeti. Kijelentkezett az ingatlanból, de a személyes tárgyai ott vannak.

  1. Ez szerintem azt jelenti, hogy használja. Nem?
  2. Kiköltözéssel együtt egy átadás-átvételi jegyzőkönyvet kéne írnia, e nélkül nincs jogilag rendezve a használat.
  3. Mit tehetünk, hogy ne halmozódjon a tartozás?

Hirtelen ez jutott eszembe, ha pontosítás kell a segítséghez nagyon szívesen leírom.
Köszönöm szépen.

-charmed # 2013.03.15. 20:29

Kedves Ügyvéd Úr!
Köszönöm a gyors válaszát.Az utolsó ügyvédnél én is ezt a választ kaptam.
Meg szeretném tudni,mit takar pontosan:a többiek jogainak, jogos érdekeinek sérelme nélkül - használni az ingatlant.Mindegyik kijelentette,hogy ők nem akarnak ide költözni.
Tehát ha jól értem, akkor a közös tulajdon bírósági úton is megszüntethető.Függetlenül attól,hogy kinek mekkora tulajdona van az ingatlanba?Ezt akár az ingatlan 1/12 részének a tulajdonosa is kérheti?Úgy olvastam ez akár 4-5 évig is eltarthat.Megéri Ön szerint elindítani egy ilyen pert,annak akinek a tulajdona kb.800.000.- ér ?Illetve a közös tulajdon megszüntetésének mi a menete?Mire számíthatok?Honnan tudom,hogy esetleg elindították?
Segítségét előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.14. 11:59

Ügyvédnél már jártam.Mindegyik mást mond
Csak akkor, ha mást kérdezel. Ha azt kérdezed, amit itt, akkor mindegyiknek azt kell mondania, hogy a tulajdonostársak bármelyike jogosult - a többiek jogainak, jogos érdekeinek sérelme nélkül - használni, birtokolni az ingatlant. Tovább azt, hogy a tulajdonostársak többségi határozattal dönthetnek a használat módjáról, ha a határozat valamelyikük számára sérelmes, bíróságtól kérheti a megváltoztatását. Ugyancsak bíróságtól lehet kérni a használat megosztását akkor, ha a tulajdonostársak nem tudnak többségi döntést hozni.
Végül azt, hogy a bíróság bármelyik tulajdonostárs kérésére megszünteti a közös tulajdont.

-charmed # 2013.03.13. 18:41

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Örökléssel kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni.Édesapám már 10 éve meghalt 3-an vagyunk testvérek.Az apai részt hárman örököltük.Én kisgyerek koromtól kezdve ebben a házban éltem édesanyámmal és családommal(gyerekemmel és férjemmel).Aztán a testvérem elvált és hazaköltözött.Évekig mi tartottuk el,jövedelme nem volt,amikor hirtelen nagyon beteg lett.Az volt a kívánsága,hogy a gyerekei ne örököljenek.Ezért eltartási szerződést kötött velem és a másik testvérünkkel.Sajnos rá nemsokára meghalt.Édesanyám nemrég hunyt el.Ő sajnos nem írt végrendeletet.Így hát a két élő testvér ill az elhunyt testvér gyerekei örököltek.Sohasem gondoltam volna,hogy a pénz hatására az emberek így kifordulnak magukból.Ki szerettem volna fizetni a testvéremet,de nem reális összeget kér érte.Annyiért el sem lehetne adni az ingatlant.És különben is ha eladnánk az én részemből nem tudok semmit sem venni.Vagyis az utcára kerülök a családommal.Hitelt nem tudok felvenni.Mit tehetek?Ki tudnak e tenni minket a házból?Mindegyiknek van saját háza.Ügyvédnél már jártam.Mindegyik mást mond.Bárminemű tanácsot szívesen fogadok.

nagyjozsef1970@citromail. # 2013.03.02. 17:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesanyánk után örököltünk 1 családi házat én és 2 testvérem. Az öcsénk ebben a házban él. A másik testvéremmel szeretnénk eladni, de az öcsénk nem ír alá. Sajnos a mi részünket nem tudja kifizetni, de nekünk is szükségünk lenne a ház árára. Szeretném megtudni, hogy milyen lehetőségeink vannak arra, hogy megkapjuk az örökségünket. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Nagy József

MajorDomus # 2013.02.04. 20:57

lakonikus

inkább fogadjátok el az ajánlatot.

kevesebb de gyors pénz, és egy gonddal kevesebb.a peresdkedés többek kerül,

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.04. 16:05

Kérdésem az lenne először is beköltözhet-e hozzájárulásunk nélkül és kijelöl egy szobát a részünkre amit nem használ. Másodszor, kérhetem-e a közös tulajdon megszüntetését és addig is albérlőnek kiadhatom-e a nekünk kijelölt helységet
Igen, nem, igen, nem.

Ingó # 2013.02.04. 15:49

Tanácsot szeretnék kérni, hogy ha valaki elköltözik egy ingatlanból, de még a fél ház az ő nevén van, a Gáz és az Áramszolgáltatónál hogy lehet elérni, hogy ne az ő nyugdíjából vonják le az ottmaradottak által fogyasztott energiaszámlát. Már közel egy éve nem lakik a saját fél tulajdonában, a másik fél családja használja, és mégis tőle vonnak le minden fogyasztást a nyugdíjából, így már a megélhetése forog kockán, a házban maradottak pedig ingyen élvezik a szolgáltatást? És hogy működik az, hogy állítólag már egyszer kikapcsolták a gázt, és most ismét visszakapcsoltatták az ő tudta és aláírása nélkül, és ugyanúgy továbbra is ingyen élvezik az energiaszolgáltatást, mivel nem ők fizetik.
Erre jó megoldás lenne-e a közös tulajdon megszüntetése, mivel csak a bentmaradottak élvezik a ház előnyeit, és ráadásul albérletbe kényszerült a másik fél, és fizeti az ő fogyasztásukat is. És hogy a közös tulajdon megszünetését elég, ha az egyik fél beadja, nem kell a másiknak is jelen lenni? Mert ez még egy nehéz ügy lenne, mivel elég zűrös családról van szó.

evike49 # 2013.02.04. 10:02

T.Ügyvéd hölgyek/urak!
Férjem és huga 1997-ben apjuk után örököltek egy vidéki ingatlan felét vagyis negyed-negyed részt. A apjuk második felesége eltartási szerződést kötött az ingatlan másik felére. Tavaly meghalt, így az eltartóé lett a fél ingatlan rész. Először azt mondta az eltartó nem kell neki az ingatlan és mivel 250 km-re lakunk így mi sem szerettük volna megtartani, közösen megegyeztünk, hogy eladásra kerül az ingatlan. Most jelentkezett az eltartó, hogy mégis megvenné tőlünk a részünket, de az eladásra szánt összeg 2/3-dáért. Párom huga belement az összegbe, mi keveseltük mondtuk, hogy azért egy kicsivel többet szeretnék kapni érte. Az eltartó kijelentette, hogy ha nem adjuk ennyiért beköltözik a házba, nekünk kijelöl egy szobát és később még kevesebbet fog érte ajánlani.
Kérdésem az lenne először is beköltözhet-e hozzájárulásunk nélkül és kijelöl egy szobát a részünkre amit nem használ. Másodszor, kérhetem-e a közös tulajdon megszüntetését és addig is albérlőnek kiadhatom-e a nekünk kijelölt helységet, vagy mivel ez egy 2 szoba, konyha, fürdőszoba, verandás és 3493 m2-es telekkel rendelkező ingatlan kérhetek-e bérleti díjat a volt eltartótól? Köszönöm Válaszát. Éva

B.K.E. # 2013.01.05. 18:41

Üdvözlet! Szeretném magam elindítani a közös tulajdonjog megszüntetése iránti kérelmemet. Legyen szíves valaki segítsen, hogy a Tul.lap kikérése után hol kezdjem ezt az egészet? Köszönöm.

Jordánia # 2012.12.29. 20:13

Sajnos ez nem csak teljesítőképesség kérdése. Nem áll szándékában fizetni, évek óta húzza az időt. Én elköltöztem, hitelből lakást vettem . A házban a gyerekkel tartózkodik a kapcsolattartás időpontjában, és rendszeresen kijár, a kertet rendezi, stb.

lajcsó # 2012.12.29. 06:42

"Kérdésem, hogy a kereset benyújtása előtt célszerű-e felhívni ismételten a figyelmét arra, hogy váltsa meg a tulajdonrészemet, és erre rövid határidőt kitűzni." Amennyiben teljesítőképes, akkor mindenképpen célszerű.

MajorDomus # 2012.12.28. 23:01

Olcsóbb és rövidebb az ügy ha megegyeztek,egy utolsó próbát megér,ha beszélsz vele.

Jordánia # 2012.12.28. 14:19

Két éve elváltam, a családi házunk még közös tulajdon. Sajnos nem sikerült eladni, a volt férjem többször meghiúsította az értékesítést, kevesellte az árajánlatot. Jövő év elején szeretném megindítani a közös tulajdon megszüntetése iránti pert. Kérdésem, hogy a kereset benyújtása előtt célszerű-e felhívni ismételten a figyelmét arra, hogy váltsa meg a tulajdonrészemet, és erre rövid határidőt kitűzni. Véleményük szerint mi a módja annak, hogy mielőbb lezáruljon a per, ha szükséges, árverés útján is sikerüljön értékesíteni az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.23. 18:04

Az elbirtokolt tulajdoni hányadok forgalmi értéke a pertárgy értéke, annak 6%-a az illeték.

Krozsu # 2012.11.23. 08:23

Segítségre lenne szükségem közös tulajdon kapcsán.
Közös tulajdon megszüntetése iránt per van folyamatban. Testvérek között, mivel öröklés jogcímén az anyai részen osztoznak. Egyik testvér bentlakó, a másik 3 már legalább 30 éve, a visszatérés szándéka nélkül elköltözött, nem is nagyon járt arra, vagy tartotta a kapcsolatot a bentlakóval. Most persze követelnek használati díjat, illetve a rájuk eső rész megváltását, végső esetben árverést.
Felmerült bennem, hogy ennyi idő után szóba jöhet az elbirtoklás kérdése is. Ezt ebben a perben, viszontkeresetként lehet érvényesíteni. Ha igen, akkor ugyebár illetékköteles, amit a tulajdoni hányadok értéke alapján kell kiszámolni, vagy van rá valami általános illeték?

Előre is köszönöm a segítséget.

lajcsó # 2012.10.23. 17:31

Livi1!

Nem azért kellett volna fizetnie a törlesztőrészleteket, hogy a férje tudjon hol lakni, hanem azért mert ön a kölcsönszerződésben arra vállalt kötelezettséget, hogy a kapott kölcsön összegét visszafizeti a bank számára. A megállapodásuktól függetlenül, ön továbbra is a kölcsönszerződés (egyik) adósa.

Balatonboglár # 2012.10.23. 15:57

Valóban: "Valamennyi". Elnézést. Az úgy már egészen más....és logikus, hogy akkor az a mód nem jön szóba.
Nem akarunk részletfizetést, erről nem esett még szó, nyilván ha közben a másik fél árverezést indítana, ez a tény - hogy mi meg akarjuk venni, még nem akaszt meg semmit.
Abban az esetben el lehet kezdeni "okoskodni".
Tudom: megegyezni. Ez a szó a másik fél ellenséges viselkedése miatt soha nem merül fel.

Livi1 # 2012.10.20. 07:18

Köszönöm a választ. Tehát akkor Ön most azt mondja, hogy hiába költöztem el már két éve, tovább kellet volna fizetnem a törlesztőrészletet, hogy neki legyen hol laknia? A tárgyaláson többször kijelentette amikor az én ügyvédem a szerződés érvényességét felvetette, hogy a bankkal napi szinten tárgyal és hogy kienged engem a hitelből. Viszont birói kérésre sem mutatta be erről a bizonyitékait. (nem müködik a hosszú i és ü betüm azért irom röviddel.) Ez nem félre vezetés?

Dorkateo1 # 2012.10.19. 21:00

Elváltunk a férjemmel. Közös tulajdonunk (50-50%) az épített házunk, amire szocpolt és hitelt is vettünk fel. Volt férjem lemond a tulajdonjogról, ha én fizetem a hitelt (mivel kb annyi a hitel és a szocpol, mint a ház értéke).
Bank viszont nem engedi csak az én nevemre tenni a hitelt. Nincs közöttünk vita erről, volt férjem bízik bennem.
Hogyan kerülhetne át az én nevemre a teljes tulajdonjog? Mi a jó megoldás? Hogyan lehet volt férjemnek lemondania a saját részéről? Szeretném eladni a házat és másikat venni, de a szocpol 10 éves tilalma még nem járt le. Új párom szívesen beletenné a lakása árát, amivel kifizethetnénk a hitelt. Hogyan kéne ennek nekifutni? Mit kell előbb intézni?
Üdvözlettel:

lajcsó # 2012.10.19. 13:30

A banknak nem kellet volna ott lenni a szerződéskötéskor. Viszont a tulajdonjog átruházáshoz szükséges a bank hozzájárulása.
A törlesztés szempontjából:
A kölcsönt érintően a megállapodásuk nem köti a bankot, tehát ön - a tulajdonjog átruházástól függetlenül - továbbra is kölcsön adósa marad. Ezért - amennyiben a férje nem fizet - a kölcsönszerződésben vállalt fizetési kötelezettséget önnek mint adóstársnak kell teljesítenie!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.19. 12:49

Elég egyedi... Haha. Te tényleg új vagy itt akkor.

(Ha kéthetente két hetet vannak nálad a gyerekek, akkor mindig nálad vannak.)

Livi1 # 2012.10.19. 10:49

Sziasztok!
Még új vagyok az oldalon. Az én problémám elég egyedi aki tud tanácsot adni kérem írja meg.
2011. januárjában aláírtam a férjemmel két ügyvéd előtt egy házassági vagyonközösség megszüntetése című szerződést melyben bele egyeztem, hogy nála vannak elhelyezve a gyerekek úgy, hogy kéthetente két hétig nálam vannak.Tehát az elhelyezés csak formaság. Elköltözöm a közös házból melyet 100% hitelre vásároltunk és már együttélésünk alatt is gond volt a havi törlesztő részlet fizetése mivel 2 évig nem dolgozott.
Ő a szerződésben vállalta a hitel tovább fizetését cserébe én a szerződésben lemondtam az 1/2 tulajdon részemről. Mire elérkezett az első tárgyalás ideje bebizonyosodott, hogy a két gyerek kétheti váltása nem jó a gyerekeknek ezért én a tárgyaláson kértem, hogy a gyerekeket nálam helyezzék el. Most még mindig a bíróságon a gyermek elhelyezésnél tartunk a ház ügyében nem csinált semmit és nem is fizeti a törlesztőrészletet.
Mostmár a felvett hitel több mint amennyit a házért kaphatnánk. Az én ügyvédem azt mondja (nem az aki előtt aláírtuk a szerződést), hogy ez a szerződés nem érvényes mert a bank részéről nem volt ott senki. A férjem ügyvédje, viszont úgy nyilatkozott( jegyzőkönyvben benne van), hogy a szerződés érvényes és ügyfele annak értelemében jár el. Viszont már azt is megkaptam, hogy én miért nem fizetem a törlesztőrészletet?! Aki tud kérem segítsen most kell fizetnem vagy nem kell? Érvényes a szerződés vagy nem érvényes? Köszönöm a választ

ObudaFan # 2012.10.18. 08:49

Konzul előtt az a fél, aki nem jön haza meghatalmazást ír valaki részére, hogy képviselje az adásvételi szerződés aláírása során.

zsula85 # 2012.10.18. 02:52

Kulfoldi tartozkodas eseten mi a legegyszerubb ut a lakas tulajdoni resz atiratasara hazastars reszere?
Intezheto-e konzul kozremukodesevel, vagy haza utazas szukseges?
En a jovo honapban utazok haza egyedul es szeretnenk elintezni az atiratas. Ha igy lehetseges, akkor milyen meghatalmazasra es/vagy nyilatkozatra van szukseg?
Segitsegeteket elore is koszonom