Közös tulajdon megszüntetése.


ObudaFan # 2012.10.17. 10:05

A bíróság közös tulajdon megszüntetése esetén a magához váltáshoz részletfizetést nem ad, BH van erről.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.17. 09:57
  1. A Ptk. fog. fogalmaz úgy, hogy "elsősorban természetben kell megosztani" [148. § (1)] Tehát ebből a szempontból van sorrend.
  2. Ha a tulajdonostárs beleegyezik. (De akkor minek a per?) A bíróság többéves részletfizetési kedvezményt nem ad.
lajcsó # 2012.10.17. 06:42
  1. Nincs sorrend.
  2. Részletre is megvásárolható.
  3. Nem "valamelyik" henem valamennyi!
Balatonboglár # 2012.10.17. 05:48

Tisztelt Fórumozók!

Közös tulajdon megszüntetése - ismereteim szerint - 3 módon valósulhat meg bírósági határozat alapján. Természetbeni felosztás VAGY megváltás/magához váltás VAGY árverezés. Nem felcserélhető sorrendben... Jól értem, ha az első eset nem, akkor a második és csak akkor a harmadik - az árverés - ha egyik sem jöhet szóba?

Másik kérdésem az, hogy ha mi szeretnénk magunkhoz váltani a másik - bent nem lakó tulajdonos tulajdoni hányadát, de MÉG nincs rá pénzünk, viszont "gyűjtögetjük", akkor ezen tény kijelentése elhárítja az árverezés lehetőségét? Kb. 4-5év múlva tudnánk megvenni és AKARJUK IS!

Végül: Ptk.148§ (4)-et úgy kell értenem, hogy ha az egyik tulajdonos árverésre akarja vinni az ingatlant, hogy ezzel szüntesse meg a "közös tulajdonlást" és ez ellen valamelyik tulajdonos ellenkezik, akkor nem lehet kiírni az árverést?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.27. 13:54

Ha Te otthagyod a lakást, azért kérhetsz ellentételezést, használati díjat, hisz a Te lakásod is.
Ha önként, a visszatérés szándéka nélkül távozik, akkor nem.

mazsicc # 2012.08.27. 12:34

Azért köszönöm a hozzászólást.

mazsicc # 2012.08.27. 12:29

Mint mindenki más, én sem úgy házasodtam, h majd egyszer elválok. Eszembe sem jutott, azért soha, semmilyen ilyen, vagy ezzel foglalkozó cikket nem olvastam el. Ezért vagyok ilyen tök hülye ezekhez.
A gyerekek oldala sem egyszerű, tudom.

wers # 2012.08.27. 12:25

a válásba sajnos sokszor belerokkannak háztartások, és még rosszabb lesz utána, mint előtte volt. A gyerekekről nem is beszélve. Nehéz jól kijönni belőle.
Ha Te otthagyod a lakást, azért kérhetsz ellentételezést, használati díjat, hisz a Te lakásod is.

mazsicc # 2012.08.27. 12:22

"Együtt vettetek fel a hitelt, kettőtöknek adta a bank, és ehhez ragaszkodik. Hacsak nem megy bele, hogy csak a férjed legyen az adós. Ritkán történik ilyen."

Ezt megkérdezem.

wers # 2012.08.27. 12:21

Kivanabocskorom a magyar joggal :(
Miért gondolod, hogy máshol ez nem így van.
Együtt vettetek fel a hitelt, kettőtöknek adta a bank, és ehhez ragaszkodik. Hacsak nem megy bele, hogy csak a férjed legyen az adós. Ritkán történik ilyen.

mazsicc # 2012.08.27. 12:21

Igen vettünk fel, de félszocpolt, ott meg már letelt az elidegenítési tilalom.
Annyiért sem tudjuk eladni, mint a hitel összege, tehát nem marad semmi. Legalábbis én úgy látom ahogy körülnéztem az ingatlanpiacon.

wers # 2012.08.27. 12:18

Szocpolt vettetek fel? Mert ha a gyerekek nem maradnak a házban, akkor azt vissza kell fizetni.

Ez nehéz helyzet, mert egyikőtök sem tudja kifizetni a másikat, együtt lakni nem akartok, akkor valakinek költözni kell. Vagy eladjátok, kifizetitek a hitelt, szocpolt, és mindketten költöztök albérletbe. Ha marad valami a vételárból, az elosztjátok. Bár sok esetben nem lehet annyiért eladni, mint a hitel+szocpol.

mazsicc # 2012.08.27. 12:10

Értem. Ez nem túl bíztató :(
Valami megoldás csak van, hogy ebbe a csapdába ne essek?
Gondolom másoknál is fordul elő, hogy nem tudnak megegyezni, vagy ilyesmi, de hát az már mégiscsak szemétség, hogy ha elmegyek a 2 gyerekkel akiket én nevelek, gondozok, eltartok, utána meg majd még fizessem a lakást a férjemnek, mert ő nem fizeti?
Kivanabocskorom a magyar joggal :(

wers # 2012.08.27. 11:32

sajnos a hiteltől nem tudsz elválni, és lemondani sem mondhatsz róla.

mazsicc # 2012.08.27. 10:50

Tisztelt Ügyvéd úr!
Nekem majdnem ugyanaz a kérdésem, mint Mutlié, csak fordítva.
Férjemmel 2006-ban közösen vásároltunk egy ingatlant, 50-50% tulajdoni hányadban. A lakás hitelre vettük.
Most viszont az életközösségünk megromlott és mivel ő nem akar elmenni, nincs más lehetőségem, én költözök el a két gyerekkel.
Én hajlandó vagyok lemondani mindenről a nevére, de ettől még a bankkal szemben én maradok az adós?
Ő a főadós én pedig az adóstárs.
Valami megoldást kell találnom, mert egymást kifizetni nem tudjuk, azt meg már én sem bírnám anyagilag, hogy fizetem az én lakhatásom+fizessem majd a férjemét is, ha esetleg valamiért nem fizetné.
Van erre valami okos megoldás?
Köszönöm

ObudaFan # 2012.08.22. 08:19

Marta61

Próbálj meg költségmentességet kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.22. 07:54

Mutti: lehet. (De ne szólj neki, hogy ő ettől még adós marad a bankkal szemben.)

Marta61 # 2012.08.22. 07:46

65 nm-es, 3 szobás panellakásom 1/7 része a lányom nevén van, aki több éve nem egyezik bele a lakás eladásába.
Én a 86ezer Ft-os nyugdijam tetemes %-át a rezsire költöm,mivel egyedül élek.
Kénytelen leszek kérni a megszüntetést? El szeretném adni az ingatlant, lányomat kifizetni és magamnak kisebb lakást venni.
Viszont a 6%-os illeték és plusz költségekkel szinte alig marad pénzem egy garzonlakásra.
Helyesek az információim?
Válaszát megköszönöm:Márta

Mutli # 2012.08.19. 10:35

A volt párommal közösen vásároltunk egy ingatlant, melynek tulajdonrésze, fele-fele!Ezt a lakást hitelre sikerült megvenni, amiből még van 23 év.
Engem menet közben a párom elhagyott elköltözött.
Az ő beleegyezésével én szeretném megkapni az ő fél részét hogy 100%-ban én legyek a tulajdonos.
Lehet-e ajándékozni ingatlan részt.
Érdekelne hogy tudom legegyszerűbben megoldani.
választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.10. 16:50

Vagy még ő se. Az apóssal kötött kölcsönszerződésről ugyanis nem feltétlenül tud, pláne részleteket.

ObudaFan # 2012.08.09. 09:37

Ez egészen pontosan attól függ, hogy milyen megállapodások jöttek létre a felek között. Ezt pedig leginkább az ügyvéded tudja megmondani.

NobleEve # 2012.08.08. 15:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Közös tulajdon megszüntetése céljából letétbe helyeztem 7.500.000.- millio forintot. A másik tulajdonos el is fogadta az összeget az adásvételi szerződés megkötésére készültünk, mikor felmerült a probléma .A probléma az az, hogy a pénz nem az én számlámról ment a letéti számlára hanem az apósom számlájáról aki az utolsó pillanatban meggondoltam magát hogy nem adja kölcsön azt a pénz. Majd felhívta az én tudtom nélkül az ügyvédet hogy visszakövetelje a pénzt. A letéti szerződés és minden egyéb az én nevemre szól. A kérdés az az, hogy most megköthetjük az adásvételi szerződést vagy az ügyvédemnek vissza kell utalnia a pénz?? Az apósom teljes tudatában nem kényszerítve utalta át a pénzt.

Előre is köszönöm,

Üdv

nanemaaa # 2012.08.08. 05:34
  1. Megpróbálja így eladni.
  2. Közös tulajdon megszüntetésére pert indít.
cegiello # 2012.08.07. 15:22

Tisztelt Ügyvér Úr!

Édesanyám barátnője egy 84 éves néni, akinek van egy fél háza, a másik fele 40éve Kanadában élő barátnőjéé.Az ingatlantban csak a néni élt, a másik fél 8-10 évekig haza se jött.Szeretné pézzé tenni fél házát,de a másik fél(az idén itthon volt)nem akarja megvenni, ő pedig szeretne idősotthonba menni, mert senkije nincs.Az ingatlan nem megosztható.Az állami otthonokban nincs hely, a magánokhoz meg kevés a nyugdíja,és némi beugró is kellene.Megtakarított pénze nincs,csak ez a fél háza.
Hogyan tudná pénzzé tenni a fél ingatlant, hogy otthonba kerülhessen?
Segítő válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2012.07.06. 20:11

Nincs mit.