Közös tulajdon megszüntetése.


dr_a_balla # 2012.07.06. 11:03

köszönöm :)!

ObudaFan # 2012.07.06. 09:39

A kereseted teljesítését tűrje. :)

Valóban van felsőbírósági gyakorlat erre, csak az alsóbb bíróságokon hol követik, hol nem.

dr_a_balla # 2012.07.06. 06:46

Igen, én is erre gondoltam, de pontosan minek a tűrésére kérem kötelezni... tűrje, hogy ...(mit)?

(Mert az érintett ingatlant én magamnak nem kérem. Erre sehol nem találtam iránymutatást.Van egy Bh. amely szerint ezeket be sem kell vonni ilyen esetben,m. ing. nyilv.-on kívül eddig is tulajdonos volt a másik házastárs is.).

ObudaFan # 2012.07.05. 20:40

Szerintem is perbe kell vonni és tűrésre kötelezést kell kérni.

dr_a_balla # 2012.07.05. 12:08

Üdvözletem a fórumozóknak!

Az én kérdésem alapja a következő:

Házassági vagyonközösség megosztása esetén van olyan perbeli ingatlan, amelynek ingatlannyilvántartás szerinti tulajdonosa 1/2 - 1/2 tul. hányadban az alperes, és egy harmadik személy, valójában azonban az alperes nevén szereplő 1/2 tul. hányad házassági közös vagyon, és a felperes ezen ingatlan-részt továbbra is alperesi tulajdonban kívánja hagyni, azzal,h. ennek az értékét figyelembe veszi az alperes terhére. Ezért cserébe egyéb ingatlanokat felperes magának kér, ill. értékkiegyenlítés címén pénz fizetésre is tart igényt.

A kérdésem az lenne,h. a kívülálló tulajdonostársat perbe kell-e vonni, és ha igen, akkor vele szemben milyen kereseti kérelmet kell előterjeszteni?

Felhívott ugyanis a bíróság, hogy tekintettel arra,h. "felperes tulajdoni igényt érvényesít", valamennyi tul.társat perbe kell vonja. Az érintett ingatlan a kereseti kérelem szerint azonban továbbra is a 3. személy és alperes tulajdonában maradna.

(A kereseti kérelemtől függetlenül előfordulhat persze,h. a bíróság másként dönt, és mégis felperes kapja az érintett ingatlant, tehát a 3. személy tulajdonostársa ez esetben részben "cserélődhet". Tekintettel azonban arra,h. én nem ezt kérem, nem tudom,h. milyen kereseti kérelmet kellene előterjesztenem a 3. személlyel szemben.)

Köszönöm a választ előre is!

Bonyolult2 # 2012.07.05. 07:25

U.I:

Most indulok az 1%os tulajdonoshoz,és kíváncsian fogom végighallgatni az Ő storyját.....

Tisztelettel:

K.T!

Bonyolult2 # 2012.07.05. 07:16

Tisztelt K.B.S!

Sajnálom,hogy "kiszáll,de a több személyes beszélgetésből leszűrt tanulságok alapján az eladó 99%ot birtokló "csapatot a bank,és az ingatlanos is "maffiózókként emlegeti,valamint az előzményekhez még azt illik tudni,hogy a "társaság ingatlanárverésen lakottan 6,5millió forintért vásárolta meg a szóban forgó épületet....
Ma már nem lakott...

Gondolom a nevezett bank is érdekelt lett volna az ingatlan árverésen,és az sem elképzelhetetlen,hogy személyes ellentétek is húzódnak a háttérben....

Nincsmit túlbonyolítani.... ez ilyen!!!!

Tisztelettel:

Keresztes Tibor Győrből!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.05. 07:02

És a stílusod emlékeztet engem a mi drága Tomikánkra. Úgy hogy ki is szálltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.05. 07:01

Túlbonyolítod. És túlaggódod.

Bonyolult2 # 2012.07.05. 06:59

?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.05. 06:52

Zöldség.

Bonyolult2 # 2012.07.05. 06:47

Tisztelt Kenderice,és K.B.S!

Kezdjük az elejéről.....

A neten láttam egy ingatlant. Jeleztem az ingatlant hirdető kereskedőnek,hogy megtekinteném. Megtörtént!
Kulcsokkal beengedett egy megbízott. Tetszett!
Átgondoltam mit lakítanék,és milyen költségvonzata lehet egy modernizálásnak! Iparosoktól árajánlatokat kértem be!
Stimmeltek a számok,de tekintettel az elhelyezkedésre, tájolásra árra stb a szomszédok elmondása alapján szokatlanul,sőőt feltűnően sok volt az érdeklődő!

Tettem egy hivatalos vételi szándéknyilatkozatot a MEGHIRDETETT ÁRON!!!!

Nemigazán kapálózott az ingatlanos az eladás után,és húzodott a dolog....
Gyanakodni kezdtem,és kikértem az akkor aktuális tul.lapot!
Ezen még 4tulajdonos volt,és éppen aktuálisan be volt jegyezve egy folyamatban lévő "egytulajdonosítás a 99%ra vonatkozóan,az egy százalék pedig olyan volt,mint a korábban leírottak....

A bank (illetve annak egyik jelentős befolyással bíró alkalmazottja) 4-5millió forintért kiadta volna az 1%ot a kereskedő ki tudja milyen indíttatásból úgy gondolta olcsón (7-8mill) megegyezik a 99%os tulajjal.....
Mivel nem jött össze,én pedig hajtottam nála a dolgot,az ár jópár millióval feljebb kúszott!!!

Felkutattam hát a tulajt,és csodák csodája, nem tudott arról,hogy árulják a neten,és idegen emberek ki-be járkálnak..... csak azzal volt képben,hogy egy ingatlanos kőkeményen alkudik a tulajdonrészére...
Nem jött össze neki,bár kicsit azt hiszem ebben én is "ludas vagyok,mivel felajánlottam neki a hirdetésben szerplő ár majd 100%át.... gondoltam a bank kiadja az 1%ot.....

Elmentem hát a bankba... sokadik alkalommal....
És tegnap végülis "sikerrel jártam,legalábbis abból a szempontból,hogy ma már tisztán látom mi a helyzet,és eldönthetem,akarom-e?????

A bank a "büdös életben sem" adja ki árverésre az egy százalékot,de a "haver ingatlanosnak 4millióért kiadná! Másnak a mai nap szerint nem!
A bank alkalmazottja korábban már tett erre az ingatlanra ajánlatot... hozzávetőlegesen 7millió forin körüli nevetséges áron....
Az ingatlanos (talán az én keverésem is hatással lehetett a dologra) biztosan nem tudja olcsón megvenni a 99%ot,ezért átmenetileg ki is szállt a businessből... és a saját elmondása szerint kíváncsian megvárja a fejleményeket,és ha nem lesz köztünk megegyezés,ott folytatja,ahol abbahgyta.....

Két választásom marad:
Megveszem a 99%ot,és bírósági úton elhozom az 1%ot,
vagy ugyanezt megvehetem az ingatlanosnál símán +4-5millió forintért..........

Erre kellene "gombot varrani......

Tisztelt K.B.S. biztosan megtalálta a választ a leírottakban,és biztos vagyok abban,hogy a bank alkalmazottja akasztani akar az egy százalékért cserében! Vagy úgy hogy olcsón megszerzi az ingatlan 99%át,majd értékesíti,vagy csak indokolatlanul magas összegért "hozza ki a bankból.... legalábbis neki ez lehet a terve.... Minden esetre az első beszélgetés alkalmával is megállapítottam,hogy aki bement hozzájuk érdeklődni,annak elvették a kedvét az adás-vételtől.... miután erősen érveltem,és kijőtt a sodrából,hanzottak el a "büdös életben sem" szavak....
Gondolom a végrehajtás bejegyzése mellett ezért is van elidegenítési,és terhelési tilalom is bejegyezve....

Tisztelettel:

K.T!

lmre pál # 2012.07.04. 19:22

Adott egy ház 1/4 részét örököltem 3/4 rész pedig egy tulajdonba van de a házon haszonélvezeti jog van próbáltam megegyezni a másik rész tulajával de nem tudok .Milyen lehetőségem van arra,hogy kifizessék ezt a részt nekem.Természetesen rugalmas vagyok,35m-ot ér a ház én 6m-ot kértem szerintem ez korrekt volt.Előre is köszönöm válaszát!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.04. 16:06

A végrehajtási jogot értem. Ahhoz viszont nem szokott elidegenítési és terhelési tilalom tartozni. (A Vht. sajátos szabályait kell alkalmazni az árverésen kívüli értékesítésre. Most mond már, hogy árverésen veszed meg, a kikiáltási ár feléért.)

Kenderice # 2012.07.04. 15:40

Beszélj a bankkal, hogy hosszadalmasabb az ügy ha pereskedés lesz, inkább egyezzenek bele az 1% részedre történő értékesítésre, mert per útján te mindenféleképpen meg fogod szerezni azt.
Ha nem mennek bele, akkor csak a per marad, amelyben gyak. kötelezni fogják a másik tulajdonost, hogy eladja neked a részét. A bank ebben az esetben legfeljebb a vételár összegét követelheti.
Hogy mennyi követelés van bejegyezve, az tökmindegy.
A piaci vételár megy a banknak (mint írtad kb 120e), a többit meg majd intézi valahogy, ez már nem a te gondod.

Bonyolult2 # 2012.07.04. 15:15

U.I:

De soha nem fog a bank vezérének szavai szerint végrehajtásra kikerülni ez a bizonyos egy százalék!
Sajnos mennem kell!

Köszönöm az eddigi megtisztelő válaszokat!

Az esti órákban még on-line leszek....

Tisztelettel:

K.T!

Bonyolult2 # 2012.07.04. 15:13

Tisztelt K.B.S!

Egyrészről a tul.lap alapján "Elidegenítési,és terhelési tilalom" (ami már tudom,hogy a haszonélvezeti trükk gátja)
Másrészről "Végrehajtási jog több,mint 25millió forint főkövetelés,és járulékai erejéig" az ingatlan 1%-ára (vicc)

Ez a papírforma!!

Tisztelettel:

K.T!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.04. 15:09

Milyen joga van annak a banknak bejegyezve? Nem végrehajtási?

Bonyolult2 # 2012.07.04. 14:56

Tisztelt K.B.S!

Köszönöm a választ!
Függetlenül a banktól pert indítok az 1% magamhoz váltásáért...
A tulajdonos ajándékba is odaadná,de természetesen egy jelképes 1%os ártól (jelen esetben 120 000Ft) sem zárkózom el! Ez az üzlet nem erről az összegről szól!
Mi a per tárgya!?? Egy nyilvánvaló Adás-Vételt bíróságra kell vinni,mert a bank is alperessé válik!??

Rendben van!

Mennyibe kerülhet maximum a tények tükrében!
99%ot teszek rá,hogy lesz tárgyalás,és a létező legtöbb módon fellebbezésre is számítani lehet....

Valóban nem vagyok egyszerű eset,de mégsem egy zacskó szotyiról van szó,természetesen készpénzben!

Tisztelettel:

K.T!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.04. 14:40

OFF
Már értem a nicked.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.04. 14:39

Szakadj már el a banknak a jogától. Ha bíróság jogosít fel arra, hogy magadhoz válthasd a tulajdoni hányadot, arra nem vonatkozik az elidegenítési tilalom. (Annyi, hogy a bank is alperes lesz - már ha lesz per egyáltalán.)

A haszonélvezet megszerzésének viszont elháríthatatlan akadálya lenne a terhelési tilalom.

Bonyolult2 # 2012.07.04. 14:20

Tisztelt "Kenderice!

Köszönöm a megtisztelő választ!
Ezzel a résszel nagyjából tisztában vagyok....
legalábbis normális esetben.
Példaképp:
Ha lenne 99%om ebben ingatlanban,a tulajdonos boldogan eladná nekem a fennmaradó 1%-ot! (még vásárlás előtt vagyok,és az esélyeket, illetve a költségeket latolgatom!)

Sőőt! Az 1% birtokosa akár a mai napon nekem is ajándékozná,ha a banki tilalom ezt megengedné! Abban is szívesen részt venne,hogy a haszonélvezeti jogot ajándékként rámruházza!!!!
És igazából itt veszítettem el azt a bizonyos fonalat...
A bank csökönyösen ragaszkodik ahhoz,hogy az 1% annál a jóembernél maradjon akinél jelenleg is van,az ingatlant ilyen formában senki se vegye meg,és majd a bank alkalmazottja erőlteti a 99%-ra tett 6milliós ajánlatát.... Ha ez bejön neki,sokat kereshet az üzleten!

Engem ez a része hidegen hagy,de ha a 99%ért 12millió forintot kifizetek,tudni szeretném anyagilag mi a plafon,amibe nekem ez bíróságostól kerülhet,illetve ha bejegyezhető rá akár ajándékozás útján az életen át tartó haszonélvezetem,akkor már az 1% feletti tulajdonjog számomra érdekvesztetté válik!

A pontos,és részletes tájékoztatás érdekében tudni kell,hogy az 1%os tulajdonos nem erre az ingatlanra vett fel hitelt! Vállalkozásban úszott el,és az egy százalékot vásárolta korábban készpénzre.... mert akkor még számára ez jó ötletnek tűnt.......

Egyszerűen a törvényeket nem tudom összerakni,hogy ez a haszonélvezet dolog tető alá hozható-e???
Ha igen,már holnap megveszem a 99%ot,ha nem, mérlegelni kell a bíróskodás költségeit,és alkudnom kell a 99% árából.... nagyjából így lesz számomra reális piaci értéke a dolognak....

Tisztelettel:

K.T!

Kenderice # 2012.07.04. 14:04

Bonyolult2:
A közös tulajdon egyik megszüntetési módja az, ha az egyik tulajdonos magához váltja a többi tulajdonos részét.
Ha a bank nem engedi eladni, akkor pert kell indítanod a közös tulajdon megszüntetése végett. A perben kérd, hogy magadhoz válthasd a többi (1%) tulajdoni hányadot.

kdavide # 2012.07.04. 13:54

Üdv
Köszönöm az eddigi válaszokat.

Igazából a "deal" már beütött. Itt áll az ajtóban a vevő a pénzzel a kezében, amely megitélésünk és a piac állapota szerint reális. De mivel minden annyit ér, amennyiért el lehet adni, ez mindegy.
Természetesen az ingatlant felbecsültetjük.
Ha a becsült érték és a vevő által kinált érték nagyjából megegyező, de a testvér továbbra sem hajlandó az értékesitésre csak a biróság a járható út?
Ennek költségei melyik felet terhelik és kb milyen nagyságúak?
Mivel a lakás eladásából származó pénz önerő lenne a sajátban minden fillérre szükség lenne...

Köszönet

Bonyolult2 # 2012.07.04. 13:35

Tisztelt K.B.S!

Megpróbálom kiolvasni a sorok közül az ide vonatkozó részt- részeket,de attól még nem látom át világosan,hogy mi lehet egy bíróságon (biztosan) elhúzódó per összköltsége,ez megéri-e a befektetett összeget a 99% megvásárlása mellett....

Valamint nem értem,miért lehet badarság a haszonélvezet bejegyzése!??
Igaz,nem vagyok jogot végzett,de földi ésszel gondoltam.... nem jöhet rosszul ki egy mégis létrejövő árverás során a nevemre bejegyzett életen át tartó haszonélvezet,mert így gyakorlatilag Én lennék az egyedüli,és kizárólagos érdeklődő az 1% értékesítése során! Ráadásul,ha ez kivitelezhető lenne,abszolút hidegen hagyna a bank elidegenítési tilalma is.... valamint 100%ban használhatnám rendeltetésszerűen az ingatlant...

Valamit elnéztem!??? Miért "badarság??

Elvben szerződéses alapon szerezhetnék haszonélvezetet a szóban forgó 1% felett,ha jól értelmeztem a jogszabályokat.... de éppen ezért tettem fel a kérdést,hogy tisztán lássam mi is a helyzet!

Tisztelettel:

K.T!