Ingatlan adás / vétel


M_Erika # 2010.03.16. 18:10

Köszönöm szépen: Erika

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.16. 17:51

Nem, 5 év után már nem.

M_Erika # 2010.03.16. 17:45

Tisztelt Fórumozók !

Segítséget szeretnék kérni. Jelenleg családi házban
lakom l9 éve, ha eladom, kell-e adóznom utánna ?

Köszönettel : Erika

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.16. 17:36

Ha jogosult vagy valamilyen formán a jogügylethez, akkor a földhivatalban kérhetsz másolatot a szerződésből.

basket # 2010.03.14. 20:18

Üdv!
Kérdésem a következő:Honnan tudnám meg,hogy egy ingatlan mennyiért kelt el, ha sem a vevő sem az eladó nem árulja el .Köszönöm.

MajorDomus # 2010.03.14. 15:42

A mamáńál nincs szerződés ?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.14. 14:21

Reménysugár!

Az elővásárlási jog nem azt jelenti, hogy az elővásárlási jogosult diktálja a vételárat.

Amilyen összegért találsz vevőt, olyan összegért veheti meg az elővásárlási jogosult, vagy nem veszi meg.

A termőföldeknél a jegyző függeszti ki 15 napra az adásvételi szerződést.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.14. 14:17

Andrea!

2006-ban (2007. dec. 31-ig) még volt lakásszerzési kedvezmény, így érvényesítheted.

Reménysugár1963 # 2010.03.14. 13:53

Sziasztok!

Kérem, legyetek szívesek tájékoztatást adni az alábbi ingatlanüggyel kapcsolatban!

  • Édesanyámnak (78 éves) van 76 arnykoronát érő földje, szülőfalujában egy jó, könnyen megközelíthető helyen
  • jelenleg ki van adva bérba használatra, amiről a bérlő a mai napig ígérgeti a bérleti szerződést (magyarán mi nem láttuk még mi van abban belefoglalva).
  • ha el szeretné adni a földet, mit tehet?
  • Ismeretem szerint a bérlőnek elővásárlási joga van, de ha valaki többet adna érte, és a jelenlegi bérlő nem, akkor átadható-e az új vevőnek, függetlenül, hogy a bérleti szerződés mit/hány évet takar?

Köszönöm a segítséget!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.14. 11:07

Nincs már ilyen kedvezmény.

Andrea760 # 2010.03.14. 10:59

Tisztelt Szakértők!

2006 dec.végén eladtam egy ingatlant,ami után megfizettem a 20%nyereségadót.Akkor azt az információt kaptam,ha vásárolok ingatlant 5 éven belüül ezt az összeget amit befizettem beszámíthatom a következő ingatlannál.Kérdésem az lenne,hogy ez még így van-e?mert hallottam más verziót is.

Válaszukat köszönöm

Kriszta72 # 2010.03.14. 10:38

Köszönöm a válaszokat!
Üdv:
Kriszta

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.14. 10:23

:)) Igen, kedves MD, teljesben.

Egy 20 éve fennálló ház sorsáról nem kell dönteni. Ha kap fennmaradásit, kap, és be lehet jegyeztetni, ha meg nem, hát akkor is áll tovább, hacsak nem lesz életveszélyes.

Laskagomba!

Nem beszéltem megosztásról, korlátozott földhasználatról tettem említést.:) De hát ha nem lehet elé, mögé építeni, akkor vitassátok az értékét.
Egyébként a számokból kiindulva édesapád csak a saját részét kéri, édesanyádét nem.

MajorDomus # 2010.03.13. 20:49

Kriszta !
A-megoldás az ha társasházzá alakitjátok, s mindenki a saját albetétjét terheli meg hitellel.
Van itt ,,osztatlan közös tulajdon,, topic olvass bele hogy- milyen örömökre számithatsz !
Szerintem nézz másik házat !

monalisa1 # 2010.03.13. 15:29

Kriszta72

Keress magadnak olyan házat/házrészt amit nem nyom agyon a hiteltartozás, se részben se egészében.

De legelőbb a saját hitelképességed felöl kellene érdeklődni a banknál, nehogy egy ügylet közt kapj egy különösebb indoklás nélküli elutasítást - miközben már 150-200e Ft-ot befizettél...

"Lisa"
laikus hozzászóló

laskagomba83 # 2010.03.13. 12:57

Kedves Válaszolók!
Köszönöm a hozzászólásotokat, kicsit előrébb jutottam. Ügyvéd véleményét természetesen kikérem, nem olyan egyszerű ez az ügy, így szükségem lesz rá.

Immaculata: A telek tulajdonképpen nyaralóként funkcionált, oda csak nyáron mentünk ki. Konkrétan, hogy ott lakjon bárki is életvitel szerűen arra tökéletesen alkalmatlan. Jelenleg a ház is lepusztuló félben van. A telek 700 m2, ebből a ház 35 m2. Persze a ház a telek közepén van, szóval a megosztás sem lenne egyszerű.

MajorDomus: "Azt nem értem hogy 20 éve ott áll a ház engedély nélkül ?" Igen így van, az illetékes önkormányzatnál osztatlan közös tulajdonként (10 telektulajdonos)van nyilvántartva. Az önkormányzatban megnéztem az általuk hivatalosnak tartott térképet, és azon csak pár ház van feltüntetve, azokon tudomásom szerint is van építési engedély. A mi részünkön viszont semmilyen épület nem szerepel, sőt még adót sem róttak ki ránk az elmúlt 10 évben, amióta nagykorúak vagyunk. Egyszóval az önkormányzat sem tartja számon, hogy mi, hol és milyen módon épült...(persze tudom "mi" részünkről sem volt bejelentés az építkezésről)

Mégegyszer köszönöm az információkat!
Üdvözlettel laskagomba83

Kriszta72 # 2010.03.13. 12:37

Üdv mindenkinek!

Ingatlan vásárlással kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Találtam egy olyan házrészt, amely osztatlan közös tulajdonú, egy helyrajzi számon három házrész szerepel. Ügyvédi használati megosztás készült, a telek ennek megfelelően le van kerítve minden házrészhez.
Ami a problémám, hogy a 3 házrészen összesen 52 mFt hitel van, ebből az általam kiválasztott részen 12 mFt. Az ingatlant 17 mFt-ért adnák, de úgy, hogy a banki tartozást nekem kéne kifizetni, hogy tiszta legyen a tulajdoni lap és hitelt vehessek fel rá. A 12 mFt-ot oda is tudnám adni, de nekem 7 mFt hitelre lenne még szükségem, amit nem tudom technikailag hogy lehet kivitelezni; ha jól tudom a bank a hitelt az eladónak utalja. A másik gondom, hogy megosztható-e telekkönyvileg a ház, mert félek, hogy a fennmaradó 40 mFt-os hitel miatt egyszer csak árverezik az én részemet is. Mindhárom házrészhez kb. 600 nm-es telekrész tartozik. Segítségüket előre is köszönöm!

MajorDomus # 2010.03.13. 10:05

Korán keltél Imma

Szerintem most már teljes szépségedben ragyogsz.

Vitatkozni mindenről lehet de kevés az informácio. Azt nem értem hogy 20 éve ott áll a ház engedély nélkül ? Amig a ház sorsa -nem tiszta nincs miről beszélni

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.13. 06:08

Laskagomba!

Nem egyértelműen fogalmazol.
Ha azt a házat édesapád a házassága alatt építette, akkor a szüleidnek jár tulajdonrész, most már csak az a kérdés, hogy mekkora.

Fogadj ügyvédet. Tudni kellene, hogy az a ház mi célból épült. Nektek építették, vagy saját lakhatásukra. Azt is el tudnám képzelni, ha nektek ez megfelelő, hogy a ház maradna a szüleidnek, a telekre meg használati jogot engedélyeztek. Ebbe egyedül ne vágj bele.
A legtöbbet édesanyátok tudna nektek segíteni, ez egy összetett dolog és a fórum nem alkalmas a megvitatására.

MajorDomus # 2010.03.12. 23:05

Laska..
A-kérdésben Nane... Az illetékes,de mert érdekes néhány gondolat tőlem is.

Ha a házon lenne használatbavételi engedély vagyis engedéllyel épült volna,akkor akkor a házon édesapátok telekkönyvön kivűli tulajdonjogot szerez. A magyar jog szerint azé a ház akié a telek,tehát hozzájáulásotokkal épülhetett volna meg,de mint törvényes képviselőtök ő járt el a nevetekben.

Szerintem először fennmaradási engedélyt kell kérni az ingatlanra,
Azt követően bejegyeztetni a tulajdonjogokat.
A szerződés azért nem hivatkozási alap mert ott csak a költségek
Vállalásáról és- vissza nem követeléséről-van szó.

Véleményem szerint a telek sima ügy az a tiétek, a háznak a telek nélkül nincs értéke. A ház gyakorlatilag 0 ft- értékü mert nem szerepel az ing,nyilvántartásban.

MajorDomus # 2010.03.12. 22:48

A-támogatás tőkeösszegét.

ingatlanok # 2010.03.12. 15:22

Tisztelt Szakértők!

2005-ben vásárolt új lakásra 400.000 Ft adó-visszatérítési támogatást kaptam / 35 év alatti fiatal, első, új lakásához járó kedvezmény/. Most, ha értékesítem az ingatlant, a 400.000 Ft-ot kell visszafizetnem vagy erre rakódnak még kamatok, járulékok is? Köszönöm előre is

laskagomba83 # 2010.03.12. 10:47

Tisztelt Fórumozók!
Számomra igen bonyolult kérdésben kérném a segítségüket. A kérdésem feltétele előtt leírnám röviden a történetet, remélem megfelelő topikban teszem. A történet 1986-ban kezdődik, mikor is szüleim révén bátyám és én részemre vásároltak egy telket. A vásárlási szerződésben vevőként mi kiskorú személyek szerepeltünk(5 ill. 3 évesek), a szerződést apánk írta alá, mint törvényes képviselő. A szülők nem szerepelnek más formában, vagyis haszonélvező vagy hasonlóként sem. A vásárlástól számított 1-1,5 év alatt a telekre egy ház épült, mindenféle engedély beszerzés, megszerzése nélkül. Telt múlt az idő mikor is mi gyerekek nagykorúvá váltunk. A lényeg, hogy 2007-ben szüleink elváltak, a vagyonmegosztásban természetesen nem szerepelt a telek, ugyanis az bátyám és én voltunk még mindig a tulajdonosa. 2010-ben apánk egy ügyvéden keresztül keresettel fordult a bíróság felé, hogy a telekre épített házból neki szüksége lenne (követeli)a részére. A megállapítása szerint 3/8 rész tulajdoni jogot akar bejegyeztetni, valamint a telket 8 millió Ft-ra, magát a házat 6 millióra becsli. Az 1986-ban kelt vásárlási szerződésben van egy olyan pont, miszerint "Jelen szerződéssel kapcsolatos költségek a vevőket terheli. A vevők törvényes képviselői, ill. szülei kötelezettséget vállalnak jelen pontban megjelölt költségek és még a jövőben felmerülő, az ingatlan fenntartásával kapcsolatos egyéb költségek megfizetésére, melyet a vevők nagykorúságának elérése után sem követelnek vissza.".
Ez alapján létezik-e valamilyen törvény, vagy paragrafus amivel a bíróság előtt tudnám érvényesíteni az igazamat, valamit a szerződésben foglaltakat megerősítené?
Üdvözlettel
laskagomba83

MajorDomus # 2010.03.11. 21:07

Okosabb-megoldás-mint-a hitelátvállalás,csak hol van -ilyen vevő-?

monalisa1 # 2010.03.11. 17:55

Hitelátvállalás csakis a bank előzetes hitelképesség vizsgálatával, aztán ha a vevőjelölt bizalmat kapott akkor létrejön az adásvételi szerződés: a vevő a banknak teljesít - egyben átvállal a hitelből kisebb-nagyobb részt még.

A hiteletek ekkénti lerendezése és a kialkudott vételár közti különbözetet kapjátok meg ti. (A bank hitelszerződés lezárása stb. címén általában 100-150e Ft-ot felszámol külön még...)

Vagyis ekként lesztek kiengedve a hitelből, egyben a jelzálogot a vevő nevére és x Ft összegre a házra bejegyzik ismét.

Külön írom: nem tudom mennyiben reális a 8 M Ft-os eladási ár, de ahhoz hogy az ismert pangó ingatlanpiaci időkben egy ingatlant egyáltalán el lehessen adni ahhoz az eredményes/mielőbbi eladás érdekében nem ritkán a reális ár alá muszáj menni 80-85%-ig is.

Ha a vevőnek van 6 M Ft készpénzeben az előszerződést köt veletek., ti a pénzt beviszitek a bankba és törlik a hiteltartozást, a tényleges adásvételi szerződésben meg kifizeti a vevő nektek a kölcsönösen kialkudott vételár-különbözetet még.

Ebben az esetben senki nem vizsgálja a vevő hitelképességét.

És végezetül: mindig a vevő mondja meg hogy egy ingatlan aktuálisan mennyit is ér...

Ügyvéd fog majd kelleni.

"Lisa"
laikus hozzászóló