Ingatlan adás / vétel


diemd08 # 2008.07.31. 09:48

oké, köszönöm a válaszokat, és bocsánat, hogy 2szer küldtem el...

diemd08 # 2008.07.31. 09:49

a szerződésben az áll, hogy kifizetéstől számított 2 hét

apszi # 2008.07.31. 12:28

Az alábbi kérdésben kérnék segítséget. Két szomszédos lakóházas ingatlanban vagyok tulajdonos. Az egyikben -"A"- a testvérem és én egyenlő arányban (örököltük), a másikban -"B"- a feleségem és én szintén egyenlő arányban (vásároltuk). Az "A" ingatlanból 300m2 területet szeretnék a "B" ingatlanhoz csatolni, a vázrajz és jóváhagyás már megvan. Azt szeretném azonban ha ez a csatolt rész a "B" ingatlanban szintén a feleségem és az én egyenlő arányú tulajdonom lenne. Úgy tudom, hogy én a saját illetőségemből illetékmentesen csatolhatok egyik ingatlanból a másikba. Ez igaz? Ha így teszek, akkor utána annak ellenére, hogy ez a csatolt rész örökölt,így különvagyonom, elismerhetem-e azt a feleségemmel közösen szerzett házastársi közös vagyonnak? Ha igen ekkor kell-e illetéket fizetni? Van-e valamilyen egyéb megoldás arra, hogy a fenti 300m2 illeték fizetése nélkül átcsatoljuk, és közös vagyonná tegyük?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.31. 12:34

a szerződésben az áll, hogy kifizetéstől számított 2 hét

Minek a kifizetésétől?

Kenderice # 2008.07.31. 18:42

Lenne egy gyors kérdésem.
Ingatlan adásvételben a vevő egy ügyvéd. Ilyen esetben készítheti Ő a szerződést és eljárhat a hivatali ügyekben avagy független ügyvéd járhat el csak?

Üdv/Kenderice

ObudaFan # 2008.07.31. 18:52

Nem készítheti.

Kenderice # 2008.07.31. 20:26

Köszi a gyors választ.

Nettti # 2008.07.31. 20:37

Üdv! még egy kérdésem lehet?

hosszú ideje először adódott 1 vevő kislakásomra.

hitelből fizetnek. hogy lehet elérni, hogy csak akkor szálljon át a birtok/tulajdonjog, ha a teljes vételárat kifizette?

előre is köszönök bármiféle választ!
üdv
n.

Nettti # 2008.07.31. 20:38

Üdv! még egy kérdésem lehet?

hosszú ideje először adódott 1 vevő kislakásomra.

hitelből fizetnek. hogy lehet elérni, hogy csak akkor szálljon át a birtok/tulajdonjog, ha a teljes vételárat kifizette?

előre is köszönök bármiféle választ!
üdv
n.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.31. 20:41

Ez mindig így történik.

Nettti # 2008.07.31. 20:51

T. Dr. Mohos Gábor!

írtam az (itt látható) email-címére egy kérdést!

elnézést - megnézné?

köszönöm!

Goodwitch # 2008.08.01. 08:37

Ez mindig így történik” ha az eladó a tulajdonjogát fenntartja a vételár teljes megfizetéséig.

No így pontos.


Goodwitch

Egyjogász # 2008.08.01. 11:48

„Ez mindig így történik”

Egy másik topicban pont egy olyan ügyben írtam, amelyben az ügyvéd által ellenjegyzett ingatlan adás-vételi szerződés szerint a vevő a teljes vételár kifizetés előtt beköltözhetett az ingatlanba - most meg nem akar sem fizetni, sem kiköltözni.

Úgy hogy én meg annyiban pontosítanék, hogy ennnek mindíg így kellene történnie.

ObudaFan # 2008.08.01. 16:14

A birtokba adás és a tulajdonjog átszállása viszont megint két külön dolog.

zuzupet # 2008.08.01. 18:42

Üdvözlöm!
Hatalmas problémám van!van egy lakásom amelyet 5.5M ft-ért vettem.1.9M önerő és 3.6M Hitel!
A párom segített felújítani.Most szakítottunk és követeli a pénzét, a számlái megvannak a felújításról.
Mit lehet tenni?

Sasfioka # 2008.08.01. 19:34

És a párod igazolható különvagyonából segített felújítani?

SF

zuzupet # 2008.08.01. 20:06

Hát csak kb 600ezret tud igazolni,mert az fundamenta lakásskassza tartalék volt neki.A többit nem tudja igazolni...

ObudaFan # 2008.08.02. 11:27

A párod az a volt férjed, vagy a volt élettársad? Ha a volt férjed, akkor ha különvagyonából ment a felújítás, az egészet, ha közös vagyonból, a felét követelheti. Haélettársad volt, akkor ha saját tulajdonból ment, az egészet, ha az élettársi közös tulajdonból ment, akkora részt követelhet, amennyi általában a szerzéshez való hozzájárulása.

zuzupet # 2008.08.02. 17:05

Se nem a férjem,se nem éllettársam,még erre a címre sincsen bejelentve!Semmi közünk nincs egymáshoz papíron,ő nem szerepel a lakás tulajdonjogában,sem az adás-vételi szerződésben.Csak mint a jelzálog rész adóstársa.

boltos # 2008.08.03. 05:34

Üdvözlöm!

1997 szeptemberében került tulajdonomba egy "áruház" megnevezésű ingatlan, melyet mai napig boltként üzemeltetek. Az ingatlant nem vontam be a vállalkozásba, magántulajdonban van.
Most szeretném eladni. Ha jól értelmezem a tv-t, akkor a vételár és eladási ár különbözetének 25% adóját 50%-ban kell megtérítenem 2008-ban. Ez így helytálló?
Milyen lehetőségeim vannak az adó csökkentésére? Másik ingatlanba fektetni, másik ingatlanon felújítást végezni esetleg?
Válaszát köszönöm!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.03. 07:14

Nem. A 2008. január 01.-től hatályos törvényszöveg minden ingatlanra vonatkozik. Azaz, az eladás évét megelőző 5 évnél régebben vásárolt ingatlan eladásából befolyt jövedelem ( eladási ár- vételár+költségek) után nem kell adót fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.03. 10:03

Ez tévedés. Csak a lakásingatlanra vonatkozik az 5 év, egyéb ingatlanok esetében a 16 évtől mentes az adó alól a jövedelem.
[Szja tv. 62. § (4)]

ObudaFan # 2008.08.03. 10:04

Hatalmas tévedés, Mohos Kolléga.

Szja. tv. 62. § (4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(2) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e § alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.

(6) A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint

  1. lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),
  2. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.

Zoltanuss # 2008.08.03. 16:28

zuzupet -nek !

És mia probléma ?
Sokat kér ? Olyanért is kér ami nem illeti meg ?
Vagy Te mennyit akarsz adni neki ?
Reálisat, azt megilleti , vagy semmit. ?
Segített - ez nem vitás, sőt számlái is vannak ! Csak meg tudtok egyezni. Nyilván ő valamit kér , esetleg Te sokalod. Nem ismerjük a helyzetet részletesen.
De azért azt mond meg neki, gondolom együtt laktatok - a lakhatásnak vannak költaségei - ezt neki kell tudni, viszont neked azt, valami megilleti.
Mérleget kell készíteni. ! Vita esetén birósághoz fordulni !

szk0271 # 2008.08.03. 16:40

Segítene valaki? Építési vállalkozó cég nem I. o. munkát és javíthatatlan hibákkal bíró házat akarna átadni a szerződésben lévő teljes vételárért. Műszaki szakértő-ellenőr-igazságügyi szakértő véleményét adtam át nekik, mennyi az értékcsökkentés, amit kérünk, egyezetést ajánlva. Válaszul lezárták az ingatlant, behegesztették a kertkapukat.A telek teljesen ki van fizetve, a tulajdon bejegyezve. A ház (építés) ára 80 %-ban kifizetve és minden pluszköltség kifizetve. A 80%-os készültségről nem küldtek számlát (banki hitel) és mégis várják az utalást.Joguk van kizárni? Joguk van megtagadni a birtokbaadást? Mi a teendő?Köszönöm!!