birtokvédelem


drbjozsef # 2019.07.23. 13:04

Biztosan nem írja elő törvény, hogy a biztosító milyen vagyonvédelmi eszközöket kell elfogadjon. Minden biztosító azt fogad el, amit akar - legfeljebb a fóliáért több biztosítási díjat kér.

2Zoli3 # 2019.07.23. 10:18

Állítólag a biztonsági fóliát rács helyett is elfogadják a biztosítók. Tudtok erről valami pontosabbat mondani? Mik a feltételei stb? Vagy ez biztosítóként más és más?

denever # 2019.05.23. 13:08

Tisztelt fórumozók! Vásároltam egy vízparti telket külterületen, a terület három oldalról kerítve volt a víz felől a (holtág oldalán) nem.a vízen egy stég helyezkedik el. Tulajdoni lap szerinti területből 400 m2 a vízben van.a számítások alapján. Az 1080 m2 ből csak mintegy 600 m2-t használhatok. A telken csak vezetékjog van bejegyezve a tulajdoni lapon.Kérdésem,hogy jelen esetben ki a birtokháborító?? A holtág magánkézben van. A földhivatal azt mondja,hogy a vízpart hajdanán Tsz tulajdonában volt,amit kárpótlásként a tagoknak kiosztottak.Akkor senki nem foglalkozott vele,később azt eladták.A víz tulajdonosával (nem önkormányzat) megromlott a kapcsolata,a több telek tulajdonossal is.Különben nem zavarna a maradt parti m2 csak a tulajdoni lapra nincs átvezetve, Kinek kellett volna azt kezdeményezni.A földek kiosztása után,került a víz magánkézbe.

Peva01 # 2019.03.10. 16:25

Tisztelt Fórum!
Segítség!
Hol van az leírva, hogy a szomszéd 1 méterre a házamtól nem csinálhat esővízszikkasztót? A telekhatártól, a kerítéstől 1 méterre áll a házam. A kerítés egyben a szomszéd kb. 40 nm-es 2 méter mély, fedett gépkocsi tárolójának / pincelejáratának támfala. A támfal aljába szikkasztót csináltatott, a támfal mellett kb 30 cm-es sódercsík van. A szikkasztó régebben egyenes, a támfaltól 10 cm-re lefolyó esőcsatornára, mert túlfolyt a víz, hajlított véget rakott és most nekivezeti egyenesen a támfalnak a házam alapja alá. Hol van az leírva, hogy ezt nem teheti? IGEN ezt megtaláltam.... A csapadékvizet a saját telken belül kell elvezetni és leszikkasztani, úgy, hogy az a szomszédos telkek használhatóságát ne akadályozza, illetve a szomszédos épületek állékonyságát ne veszélyeztesse..... DE itt nincs távolság írva! Ki állapítja meg, hogy veszélyezteti és minek alapján?
A fél 140 nm-es házának esővize a kettőnk között telekhatárig beépített kamrájának tetejére van ráirányítva és az is a kerítésre van rávezetve, de azt talán egy árokkal el tudom majd vezetni. Kb. 4 éve költöztek ide. Ők egy gazdag cégtulajdonos/ ügyvezető család és egy egyedül élő nyugdíjas vagyok.

Köszönettel Éva

Hajnal73 # 2019.03.10. 06:35

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni, hogy hová fordulhatnék, illetve milyen jogaim vannak.
Ikerházban lakunk, amit tavaly vettünk. Én lakom az utca fronton, a szomszédom a hátsó kert felöli oldalon. közös a beállónk. Szerencsére meg tudtuk úgy oldani a bejárását, hogy én a házam bejárata elé ha beállok az autóval, a szomszédom még éppen, hogy elfér,és ő is hátra tud jutni az ő autójával. A gondom az, hogy a szomszédunkban építkeznek. A tetőt a héten kezdték el, és meglepetten tapasztaltam, hogy a gerendák átlógnak a mi keskeny telkünkre. Megkérdeztem az ácsot, aki tájékoztatott, hogy a tervrajzon így van, ezt engedélyezték.Valószínüleg minden szabályszerű, a 2 m-t eléri, de azzal, hogy a keskeny udvarunkba átlóg a tető, így, ha a szomszédom egy magasabb autót szeretne venni, vagy éppen teherautóval szeretne beállni, akkor erre már nem lenne lehetősége, ha én nem vagyok itthon, és az autómmal nem az utcán parkolok. Az ács javasolta nekik, hogy gondolják át, hogy belemásznak-e a mi életterünkbe. Beszéltem a leendő szomszédommal, aki elmondta, hogy tudta, hogy ez nekünk nem fog tetszeni, de az építési hatóság a hátuk mögött áll. A ház fala(még tégla)a kerítéstől egyébként 15-20 cm-re van. Az is kérdésem, hogy mit vagyunk kötelesek eltűrni? Az ikerszomszédomék és én is dolgozunk, reggel megyünk, este jövünk haza. A mi házunk építtetőjétől megtudtam, hogy a két telek közötti kerítést ő csináltatta meg, de ezt a most építkező szomszédnak kellett volna, vagyis elvileg a kerítés az övé, bár nem ő kivitelezte, fizette. Ez azt jelenti, hogy minden gond nélkül a dróthálót leszedheti, átjöhetnek az udvarunkba miközben mi nem vagyunk itthon? Szabadságot ezért nem szeretnénk kivenni. Az ő telkük szélesebb, nem is értem, hogy miért olyan házat terveztettek, ami a mi keskeny telkünkre átlóg,bár ahogy megtudtam, amikor az engedélyt megkapták, akkor a mi házunk helyén még csak telek volt. Válaszukat előre is köszönöm! Hajnal

Jimmy73 # 2019.02.18. 14:51

Köszi, Akkor így jártam :)

Megvárom mi lesz, gondolom kormányhivatal jegyzőnek megküldi a beadványt majd a jegyző visszaküldi a kizáró ok miatt a kormányhivatalnak, ők meg kijelölnek egy eljáró jegyzőt.

A vége ugyan az, csak utazik egy kicsit oda vissza a papír (elektromos levél)....

Azért köszönöm,

Szép napot!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.18. 14:31

Te pazaroltad a pénzt és az időt azzal, hogy nem a hatáskörrel és illetékességgel rendelkezőhöz nyújtottad be a kérelmet.

Jimmy73 # 2019.02.18. 14:30

Tisztelt Mindenki,

Önkormányzattal szemben szerettem volna birtokvédelmi eljárást indítani, tekintettel a jegyzővel szemben fennálló abszolút kizáró okra, megküldtem a területileg illetékes kormányhivatalnak a birtokvédelmi beadványom. A beadványhoz mellékletem egy kérelmet, melyben a 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet 10 §. alapján kértem a jegyzői kizárást és az eljárás megindítását.

A kormányhivatal épp most fogja visszaküldeni a helyi jegyzőnek a beadványom, mivel véleményük szerint az eljárás csak a jegyzőnél megindítható. A jogszabály viszont kizárja a jegyző részvételét az eljárásból. Jogos ez az időhúzás, idő, pénz pazarlás egy közigazgatási szerv részéről? Ha nem, milyen jogorvoslati lehetőség van a kormányhivatal eljárásával szemben?

Köszönettel várom a szakértői válaszokat,

Szép napot!

nonolet # 2018.07.27. 17:50

Azt is teheti...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 15:53

Nem. Aztán levághatja saját maga.

nonolet # 2018.07.27. 15:05

Persze írásban és határidővel...

Aztán jöhet a jogi út.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 14:33

Nem fogod elhinni: a szomszédhoz.

b_tom09 # 2018.07.27. 14:27

Tisztelt fórumozók!
Szomszédom telekhatáron lévő fáinak ágai belógnak a telkemre, ránőttek a villanyvezetékekre, a szomszédot nem érdekli, szóltunk neki már.
Rendezni szeretném az áldatlan állapotot, hova forduljak először?
Polgármester, jegyző- birtok védelem?
Eon-hoz a fák miatt?
Mi ennek a menete?

nonolet # 2018.07.23. 07:47

Az már nem a jegyző hatásköre (1 évnél régebbi ügy), hanem a bíróságé.

Indíts pert.

alfateam # 2018.07.23. 07:32
Csabi_5 # 2018.07.23. 07:21

Tisztelt fórumtagok!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:

A feltöltött szomszédos telek lejtése rávezeti az esővizet a lakóházamra, és ezért birtokvédelmet kértem a Jegyzőtől.

A birtokvédelmi eljárás megindítását a jegyző elutasította az alábbi indokkal:

"A jegyző hatásköre az egy éven belül történt birtoksértés vagy egy évnél rövidebb ideje
tartó zavaró állapot esetén kizárólag a birtoklás tényén alapuló birtokvédelemre terjed ki."

A kérdésem az lenne, hogy:

1.: Jogos-e ez a elutasítás, hiszen az esővíz minden nagyobb esőzéskor átfolyik a telekhatáron és a lakóházam alapját veszélyezteti.
=> A birtoksértés egy éven belűl történt - ill. jelenleg is folyamatosan történik - amit fotókkal is tudtam bizonyítani.

2.: Mivel a építési hatóságnál már hét éve húzodik az a ügy, hogy egyáltalán volt-e joga a szomszédnak feltölteni a telket, ezért a vízátfolyások több mint egy éve is történtek.
A különbség annyi, hogy ahogy tömörödik a szomszédban a feltöltött talaj, úgy egyre több vizet vezet rá a lakóházamra.

  • Önök szerint jogos volt-e a jegyző ezen érv alapján történő elutasítása?
  • Ha esetleg nem, akkor új fotókkal - mint új bizonyítékokkal - indíthatok-e új birtokvédelmi eljárást a jegyzőnjél?

Ez esetben melyik törvény melyik paragrafusára hivatkozzak?

Tisztelettel: Csaba

nanemaaa # 2017.08.21. 08:03

John
Fordulj az útügyi hatósághoz.

nonolet # 2017.08.16. 11:05

Akkor majd megoldják egyszer a szint különbséget is...

Ha szépen kéred a munkavezetőt, akkor talán előbb/azonnal is, mint az ütemezés.

John # 2017.08.16. 09:44

Sajnos meg kellett emelni, mivel az út előtte készült el és a víz akkor a járdára folyt volna az útról is....

alfateam # 2017.08.16. 08:29

Az önkormányzat műszaki osztályán érdeklődj, a terv szerint tényleg meg kell emelni a járdaszintet a házad előtt vagy csak a kivitelező döntött így.

John # 2017.08.16. 06:24

T.Szakértő(k)!

Ezelőtt kb. 14 évvel leaszfaltoztattam önerőből az ingatlanom előtti járdát, és az útcsatlakozást is gondolván hátha egyszer lesz szilárd útburkolat az utcánkban. Most eljött az idő és az önkormányzat pályázaton nyert pénzből ezt most megvalósítja, de az örömbe egy kis üröm is vegyült! Ugyanis a járdát is elkezdték megcsinálni ami kb 25 cm-rel magasabb lett az eredetinél, és már 7. napja akadályoztatva vagyok a saját ingatlanomra való autóval történő ki-, és behajtásra! Igaz ebből 4 napig egy palló segítségével sikerült, de a járdaszegély lerakása után már nem!Az általam készíttetett útcsatlakozás egy részét fel is szedték , és azt nem hajlandók megcsinálni, kijavítani, illetve a járda megemelkedése miatt azt is megemelni!Rokkantnyugdíjas vagyok és elég sok betegségem van amik miatt sokat kell orvosokhoz járnom, most is mennem kellene kórházi leletekért, de sajnos nem tudok kiállni az autóval! Kérdésem az lenne hogy meddig kell elviselni ezt az állapotot, van-e rá valami törvényi szabályozás hogy meddig lehetek akadályoztatva? Illetve kötelezhető-e az önkormányzat az útcsatlakozás biztonságos közlekedéssé tételére, hogy az ingatlanomról az új járdán keresztül(bár a régi jobb volt) kijussak az utcára ?
Köszönöm a mihamarabbi segítséget

nonolet # 2017.08.07. 12:25

Az új tetőnél, akkor nyilván gondoltál a problémára... és megoldottad a várható gondot.

Bea1 # 2017.08.07. 12:09

"Voltam bent a jegyzőnél ez miatt és szóban kértem a segítségét ez fél éva volt de semmi nem történt."

Birtokvédelmet írásban kell kérni. Viharok után dokumentálja, milyen és mekkora ágdarabok estek a kertjébe, egy egy kilós faág 20 méterről igencsak életveszélyes.

Sanya80 # 2017.08.07. 08:58

Mivel beépítettem a tetőteret és kapott egy új tetőt kompletten ez így nem olyan egyszerű.
Persze amikor megvettem akkor is láttam mondhatnánk de szerintem ez akkor sem megoldás.
Emelőkosárral le lehetne vágatni hívtam is szakembert de több mint 100.000ft lenne.
Ezzel meg az a bajom hogy ha már van egy nyaralója tartsa már rendben főleg úgy hogy le sem jönnek csak kertészt látom havonta.
Én sem szeretnék kötelező biztosítást fizetni az autómra mert sosem volt még balesetem de ettől még lehet.

nonolet # 2017.08.07. 08:36

Az a fa és a ház évtizedek óta elvan valahogy...
El is lesz még sokáig.

Ne aggódd túl a dolgot.

Évente 1-2x rendet raksz és kész.