Közigazgatási bírság


kentaro # 2011.01.21. 08:42

Tisztelt Szakértők!

2010.03.30-án lefényképeztek gyorshajtásért. A gyorshajtásról az értesítést és a határozatot 2011.01.20-án kaptam meg először. A levél alapján rossz címre küldözgtették az értesítést illetve a határozatot is. A határozat kelte 2010.06.03. Van-e értelme bármiféle fellebbezést benyújtani?

Köszönettel:D.Zsuzsanna

Phrascarica # 2011.01.21. 21:33

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne:
A gyorshajtásról készült fényképnek mit kell tartalmazni?
Gondolok itt pl GPS koordináta, a fényképezés távolsága az autótól, mérő berendezés típusa, esetleg azonosítója.
Csak azért kérdezem, mert ezek a fontos adatok a fénykép hitelességét illetően, de nem találom a gk-mról készült fényképeken. Azokon kizárólag az idő van (másodperc nincs) és egy szám mely gondolom a sebességet jelöli.
Ezek nélkül az adatok nélkül nem igazán érzem korrektnek a felvételt, főleg hogy abban az időpontban amit ír nem szoktunk arrafelé járni (kizárólag iskolába hordjuk arra a gyerekeket 12 óra után, ez meg 10:30-kor készült)

Dr.Attika # 2011.01.21. 22:50

Szia!
A jogszabály csak fényképet határoz meg bizonyítékként. Régen- cca.30 éve- volt olyan szabály még, hogy amennyiben a fényképen a vezetőn kívül más is látható, akkor nem lehetett bizonyítékként felhasználni- a szeretők miatt- most már ez sincs.

Phrascarica # 2011.01.21. 22:56

Szia!

Az rendben hogy fénykép, de milyen körülmények között készült. Ha nincs a fényképen a GPS koordináta, a távolság, az azonosító akkor mitől hiteles?
Megfordítva: miért van rajta az általam -eddig- látott ilyen fényképen az az összes adat?

Phrascarica # 2011.01.21. 22:59

Szia!

...még valami: erről a képről hogyan tudja bizonyítani a közeg hogy hitelesített mérő eszközzel és ott készült ahol mondják, valamint hogy akkor? (mivel ha nincs hitelesítve akkor az időpont is kérdéses, nemhogy az elhelyezés és maga a mozgó autó helyzete)

botosi # 2011.01.22. 07:11

Sziasztok!
Tiltott helyen várakoztam (utcasaroktól nem volt meg az öt méter), ezért feljelentettek a rendőrök. Mennyi bírságra számíthatok?

csegi # 2011.01.22. 11:03

Botosi: 30.000 Ft

freepok # 2011.01.24. 15:30

tisztelt szakertök.tudja e valaki hogy melyik paragrafus szabälyozza a rendöröknek hogy hogyan es mennyi ideig kell a trafipaxal(vagy lezerrel) merni a szabälytalankodo autost??mert ugy mondta eggy (okos)barätom hogy 10 mäsodperces folyamatos meressel kell rendelkezniük.de en csak eggy fenykepet kaptam,hol lehet ezutän erdeklödni eggy fenykep alapjän büntethetö vagyok e?elöre is köszönöm a välaszokat

pepe09 # 2011.01.25. 07:03

Sziasztok!

2009.novemberében volt egy piros lámpán történő áthaladásunk.Értesítést kaptunk róla 2010.januárban, majd a határozatot 2010. február 8.-án kaptuk meg.
87 napra a szabálysértéstől.Január 5 szerepel dátumként,amikor meghozták a határozatot, majd 1 hónapig nem tudom hol pihent (biztos a postázóban),mert február 5.-én adták postára.
Fellebbeztünk a határidő túllépése miatt.Ez tavaly február 10.-én volt.
2011 január 20.-án kaptuk meg a másodfokú határozatot,melyben helybenhagyták az elsőfokú döntést,miszerint fizessük meg a 100.000 Ft-ot.
A kérdésem az, hogy jogszerű ez, hogy majdnem 1 évet kell várnunk a másodfokú határozatra?
Ebben egyébként arra hivatkoznak, hogy 2010. áprilisától érvényes az, hogy a 60 napba az értesítés is bele tartozik nemcsak a kiszabás, úgyhogy elsőfokon ők teljesen jogszerűen jártak el mivel 55 npra kiszabták a büntetést, igaz, hogy 1 hónnap később postázták, de hát az kit érdekel?
Fellebbezésnek helye nincs, fordulhatunk a megyei Bírósághoz,ha nem tetszik.
Kérlek valaki hozzáértő írja meg, hogy mit tegyünk!

Köszönöm

csegi # 2011.01.25. 08:30

Pepe09! Igen, csak a 2010. március 31-e után indított eljárásokra vonatkozik a 60 napos ügyintézési határidő. Lehet kérni bírósági tárgyalást, de nem érdemes. Valószínűleg (a fentiek miatt) helybenhagyja a döntést a bíróság is, és akkor a perköltség is Önt terheli.

pepe09 # 2011.01.25. 09:06

Kedves Csegi!

Köszönöm a választ.Küldtem egy mailt is, de megkérdezem itt is,hátha más is tudja a választ.

http://www.obh.hu/…lekedesi.pdf

Ezen azt találtuk, hogy elég sok panasz érkezett az ügyintézési határidő kapcsán.
Akkor 2010.március 31ig elkövetett szabálysértés kapcsán nincs jelentősége a 60 napos határidőnek?

Köszönöm

botosi # 2011.01.25. 09:38

Kedves Csegi!
Köszönöm a választ. Ha valóban ennyi lesz, akkor azt aránytalannak tartom, lévén egy családi házas övezetben követtem el a "bűnt".

csegi # 2011.01.25. 15:41

botosi: Sajnos a bírság összege fix, ezen nem tud a hatóság változtatni, jogszabály írja elő.

pepe09: sajnos valóban nincs jelentősége a 60 napos határidőnek ebben az esetben.

csegi # 2011.01.25. 15:48

Kedves pepe09! Az ombudsmani megállapítások csupán iránymutatások, és nem kötelező jellegűek az eljáró szervre nézve. Az eljárási idő hossza - még ha kisebb fokú eljárási hibának is minősíti - a bíró szemében nem változtat a szabályszegés tényén. Próbálkozni természetesen lehet, de (szerintem) nagyon kicsi az esély.

kpiri007 # 2011.02.01. 14:49

Kedves Szakértő!

2011. január 15-dikén este lefényképezték az automat, mert egy kereszteződéstől nem volt meg az 5 m távolság. Az autót az apósom vezette. Ő mozgáskorlátozott, így a kártyát kitette a szélvédő fölé. A fényképek sötétben készültek, így az autónak erről a részéről semmi sem látszik. A levelet 28-dikán vettem át, mert a régi címemre jött, és az új tulaj csak akkor szólt.
Az a kérdésem, hogy ilyen esetben mi a teendő? Én a bírságot nem szeretném kifizetni, mert jogtalannak érzem. Azt tudom, hogy írni kell egy levelet, hogy nem én vezettem az autót. Az érdekelne, hogy mennyi esély van rá, hogy ne büntessenek meg, és mit írjak a levélbe? Csak azt, hogy nem én vezettem, vagy azt is, hogy kint volt a mozgáskorlátozott kártya, amit nem vettek figyelembe?
A levelet pénteken fel kellene adni.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: kpiri

norge # 2011.02.01. 20:15

Sziasztok!
Azzal keressel fordulnek hozzatok,hogy 2010jan23-an lefotoztak "gyorshajtas" miatt(30helyett 53).2010.03.02-an megkaptam a ertesitot,hogy eljarast inditanak ellenem(a ertesito 02.03keltezessel).Varom egesz evben a csekket de semmi,majd 2011.01.31-en kapok egy levelet,hogy megszuletett a hatarozat es 30000-re megbuntetnek.Kiemelnem a levelben
2010.02.26-an szuletett meg a hatarozat es elotte tuti nem kuldtek errol levelet ertesitot,ez az egy level van.Kerdesem az lenne,hogy jogos meg a kovetelesuk,es ilyen esetben melyik jogszabaly vonatkozik ide?

Koszonettel,
Norge

csegi # 2011.02.02. 11:22

Tisztelt kpiri07!

Ebben az esetben a felelősség a gépjármű üzemben tartóját terheli. A bírság alól csak abban az esetben mentesül, ha nyilatkozatot ír, hogy a gépjárművet nem Ön vezette, hanem az apósa (személyi adatokkal, dátummal, és helyszínnel). Fontos, hogy ezt az apósának is el kell ismernie aláírásával, illetve két tanúnak az aláírásával és lakcímével.

Ebben az esetben a mozgáskorlátozotti kártya nem jelent mentességet. (Sajnos sokan nem tudják, hogy mire jogosít a kártyahasználat, úgy gondolják, hogy bárhol le lehet parkolni a járművel.) Emiatt nem vették figyelembe a rendőrök a kártyát.

kpiri007 # 2011.02.03. 13:21

Tisztelt Csegi!

Köszönöm szépen a hozzászólást.

Üdv: Kpiri

apamajom # 2011.02.04. 13:06

Tisztelt Szakértő!

2011.01.21.-én lefotóztak gyorshajtás miatt. Megnéztem a fotót a kozigbirság.police.hu-n. A fényképen lévő adatok azonban ellentmondásosak. Feltüntetik rajta a sebességet, a címet és a cím GPS koordinátáit. Az én fotómon azonban a cím nem stimmel a GPS koordinátákhoz, a GPS adatok teljesen máshova mutatnak, másik megye, másik út. Hogyan azonosítják így a helyszínt, ha a fotón az adatok ellentmondásosak? Kérdésem az, hogy ha a bizonyító erejű fotón rossz adatok vannak, erre hivatkozva megszüntethető-e az eljárás?

Üdv.: Albert

csegi # 2011.02.05. 07:55

Tisztelt Apamajom!

Véleményem szerint az eljárást nem szüntetik meg, mivel az a szabályszegés elkövetésének tényén nem változtat. Azonban észrevételeit írásban jelezheti az eljáró szervnek.

apamajom # 2011.02.05. 08:47

Tisztelt Csegi!

Köszönöm a gyors választ. Így van, a hibás adat a fényképen nem változtat a szabálysértés tényén. Azonban, ha nem számít az, hogy a helyszín azonosításához alkalmas adatok ellentmondásosak, van-e értelme azt jelezni írásban a hatóság felé? Mit érnék el vele? Nem elbújni akarok a felelősségre vonás elől, mindösszesen elvárom, hogy egyértelmű adatokat tárjanak elém. Ha nem jó a GPS koordináta, akkor a többi adat vajon megfelel e a valóságnak? Felhívtam az ügyintézőt, elmondtam neki a gondomat, azt mondta, hogy a GPS adatok nem mindig pontosak, lehet, hogy másik műholdra csatlakozott fel a készülék. Ez egyértelmű mellébeszélés. Nincs az a műhold, amelyik 100 km-t tévedne.
Üdv.:apamajom

ilsike # 2011.02.06. 14:25

Februárban bemértek 50km/h helyett 70km/h-val. Kijött a büntetés, megfelebbeztük 2010.márciusban és 2011.februárban jött ki hogy nem fogadták egy a fellebezést és ki kell fizetni a 30ezer forintot. Szerintem már a 60 nap letelt és nem kellene kifizetni.

nem vicc # 2011.02.06. 15:48

APEH által kiszabott pénzbüntetés ugye nem váltható át szabadságvesztésre?

végrehajtó1 # 2011.02.06. 15:58

Kitől hallottad ezt?
nem

csegi # 2011.02.06. 16:34

Tisztelt Ilsike!

2010. februárjában indult ügyekben a 60 napos ügyintézési határidőt nem lehet figyelembe venni, mert az azt szabályozó jogszabály tudomásom szerint 2010. áprilisától lépett hatályba. Egyébként a 60 napos ügyintézési határidő nem a fellebbezés elbírálására vonatkozik, hanem az elkövetés napjától a határozat kézbesítéséig kellett eddig a 60 napba beleférnie az eljáró szervnek.