ingatlanszerzési illeték


mara55 # 2009.12.18. 18:52

Az lenne a kérdésem,hogy ha a nyugdíjas szüleim eladnák a termőföldjüket kell e utánna illetéket fizetniük?Ha kell akkor mennyi az illeték?Lehet,hogy jobban járnának ha várnának vele,talán jövőre kevesebb lesz az illeték? 1,5-2 millió Ft körül szeretnének kapni a földekért.

gyurgyo # 2009.12.18. 18:16

Kedves Fórumozók!
Érdeklődnék, hoyg mi a teendő az ügyemben? 2005-ben lakásvásárlási illetéket fizettem és bár megfeleltem a feltételeknek a 40.000 ft kedvezményt nem kaptam meg. Badtam kb 2 hónapja egy kérelmet, hogy utólag kérném ennek visszautalását és ma hívtak, hogy ez már régen jogerőre emelkedett és bár valóban járt volna így utólag nincs mit tenni. Valóban nem tehetek semmit? Fellebezés? Újraszámolás vagy bármi? Soha semmilyen kedvezményt nem kaptam még mert nem tudok ezekről és senki nem mondta pedig mindig volt ügyvédem...

Köszi a segítséget!

monalisa1 # 2009.12.13. 17:48

Lakástulajdon megszerzésénél vagyonátruházási illetéket kell fizetni, 4 MFt-ig 2%, azon felül 6% az illeték.

billegballag # 2009.12.13. 17:38

Monalisa1!

Ez már megtörtént, két évvel ezelőtt, és úgy, ahogy leírtam. A bíró jóváhagyta, a lakást átírták. Az APEH viszont úgy rótta ki az illetéket, mintha vásárlás történt volna. Miközben nem az.
Ezért érdekel, hogy az illetéket valóban meg kell-e fizetni.

monalisa1 # 2009.12.13. 16:42

A t.díjról az anya csak abban az esetben mondhat le ha a jogosult gyermek részére az apa megfelelő anyagi ellentételezést biztosít, ez lehet lakástulajdon ajándékozása - és esetleg azon felül még kp. is.

Tehát a lakás nem az anya tulajdonába megy át! (Legfeljebb haszonélvezet keletkezhet rá időhatáros korlátozással.)

Az ügylethez a gyámhatóság előzetes jóváhagyása szükséges.

A bökkenő az, hogy az anya a gyermek nagykorúságáig nem rendelkezik szabadon a lakással, a pénz meg gyámügyi letétbe kerül ugyanaddig.

A gyámhatóság vizsgálni fogja, hogy az anyának van-e annyi jövedelme melyből a t.díj helyetti mindenkori havi összeget tudja-e biztosítani, valamint a lakásrezsi és az esetleges lakáshitel... - mindez a saját megélhetésen felül.

Ügyvédre szükség lesz.

A kérdésre: ha szülő a gyermeknek lakástulajdont ajándékoz akkor 18M Ft értékhatárig 5% az illeték. (Az hogy ezt melyik szülő fizeti meg a kiskorú helyett az már kettőjük megállapodása szerint...)

"Mona"
laikus hozzászóló

billegballag # 2009.12.13. 16:04

Kedves Hozzáértők!

A következő kérdésre szeretnék mielőbb választ kapni: ha a válóper olyan egyezséggel zárul, mely szerint a a feleség a nála elhelyezett gyermek után nem kér tartásdíjat, cserébe a férj a 100%-os tulajdonában levő ingatlant átadja (plusz kap X Ft-ot), és így az ingatlan a feleség 100%-os tulajdonába kerül, akkor erre az ingatlanszerzésre milyen illetékszámítási szabály vonatkozik? Egyáltalán: kell-e illetéket fizetni? Hiszen az ingatlan tulajdonképpen gyermektartás, egy összegben.

Előre is köszönöm a válaszokat.
B.

polgarkitty # 2009.12.12. 16:23

Kedves Mindenki!

A következő ügyben szeretném tanácsotokat kérni:

Férjemmel most veszünk közös lakást egy budapesti lakóparkban (újépítésű ingatlan). 1/2-1/2 arányban leszünk tulajdonosok. Az ingatlan ára kb. 30 M Ft lesz.

  1. 2010-ben is marad-e az illetékkedvezmény az új építésű lakásokra 30 M Ft-ig?
  2. Ha a 30 M Ft-ot egy forinttal is meghaladja az ingatlan ára, akkor semmilyen kedvezmény nem jár rá, és az illeték úgy kalkulálandó, mint a régi lakásoknál?
  3. Ha előszerződést írunk rá alá még 2009-ben, akkor még a 2009-es illetékszabályok vonatkoznak-e rá?
  4. Most adjuk el a 100%-ban a férjem nevén lévő régi lakásunkat 14 M Ft-ért. Ezzel csökkenthető a 30 M Ft-os illetékalap, akkor is, ha az új lakásban csak 50%-os tulajdonos lesz? Vagy hogyan kell ilyen esetben számolni?
  5. Ha az új építésű ingatlan után járó illetékkedvezményt is igénybe vesszük, meg a férjem eladott lakását is beszámítjuk az illeték csökkentése céljából, akkor ezeknek mi a sorrendje?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Üdvözlettel:
Polgár Kitty

gyurgyo # 2009.12.02. 15:59

Sikerült beszélnem az illetékessel. A helyzet a következő: mivel 15 napon belül kértük a csökkentést/részletfizetést így kamat nem megy rá. Elkezdeni fizetni nem szabad mert azzal elismernénk az összeget és követelnék jogszerüen a többit.Várnunk kell mert nagyon el vannak havazva. Ezt mondták de hogy a valóság mi lesz...? Köszönöm a segítséget!

nandy # 2009.12.02. 15:08

kindakvali:

Szerintem egy levélben kérjétek a mérséklést/törlést és a részletfizetést, mert így is lesz kb. fél év, mire elbírálják, a kamat pedig ketyeg.

anetta:

de addig sem kell fizetni.

Inkább úgy mondanám, hogy amíg el nem bírálják a kérelmet, addig nem indulhat be a végrehajtási gépezet.

nandy # 2009.12.02. 15:04

Amíg nincs döntés arról, hogy lesz-e csökkentés, nem ketyeg a kamat sem.

De sajnos, addig is ketyeg a kamat... Nem ártana elkezdeni önként fizetni a kért részleteket.

anetta # 2009.12.02. 13:47

Kindakvali!

Egy ügyemben azt tanácsolta az adott ottani kolléga, hogy először teljes elengedést kérjünk méltányosságból vagy legalább részletfizetést, és majd csak ezen döntés után kérvényezzük egy újabb levélben a részletfizetést a végleles illeték összegére. Ez a levelezés több hónapig is elhúzódhat, de addig sem kell fizetni.

anetta # 2009.12.02. 13:44

Gyurgyo!

Nem kell izgulni, csak várni kell. Meg kell őrizni az ajánlott szelvényt amivel feladták a levelet. Amíg nincs döntés arról, hogy lesz-e csökkentés, nem ketyeg a kamat sem. Talán személyesen lehetne érdeklődni felőle, de szerintem nem érdemes. Elég lassan dolgoznak mióta az illetékhivatalokat beolvasztották hozzájuk. Egyszer majd csak jön válasz, de addig sem kell fizetni.

kindakvali # 2009.12.02. 13:00

Sziasztok!
Az ügyben kérném segítségetek, hogy egyik ismerősöm válása után a feleségét kifizetve (hitelt vett fel) a családi házát átíratta a nevére, és most kijött neki 800.000ft illeték, amit kifizetni nem tud, még ha részletfizetést megadják sem, mivel magas a törlesztőrészlete, megélni éppenhogy tud. Az ingatlan viszont nem új vásárlásból az övé, hanem a házasság felbomlása után került a nevére. Amennyiben ezt megírjuk az Apeh-nak egy méltányossági kérelem formájában, eltörölhetik, vagy csökkenthetik?
köszönettel.
Vali

gyurgyo # 2009.12.01. 08:33

Tisztelt Mindenki!
Az élettársamnak kértünk az vagyonszerzési illetékre méltányossági csökkentést és részletfizetést. Ennek majdnem két hónapja, hogy ajánlva föladtuk. Azóta semmi válasz. Telefonon nem adtnak infókat és ugyan kértünk írásban PIN kódot a telefonos ügyintézéshez nem jött az sem meg. Írtunk az APEH oldalára is a email rendszerükben, de semmi válasz. Ilyenkor mi van? Ketyeg az óra és kamatozik az összeg? Mit lehet tenni hogy válaszoljanak? Mit tehetek ha nem válaszolnak és emiatt vagyok késésben? Mit tehetnék még?

Köszönöm!

Taita79 # 2009.11.28. 13:57

Jó napot kívánok!

Tulajdonjog és haszonélvezeti jog számításához kérnék segítséget.

Édesanyámék eladtak egy ingatlant 20.000.000.-.Ft-ért.
Ebből édesanyámé 7.291.700.-.Ft, a nagymamámé 9.062.500-Ft és + 3.645.800Ft a fél ház haszonélvezetéért.
Ebből a pénzből vásároltak egy 18.000.000.Ft-os ingatlant.
Édesanyám 10.000.000.Ft.-ért 1/1 tulajdonos.
Nagymamám (83 éves) 4.000.000.Ft-ért ½ haszonélvező.
Édesanyám férje ( 54 éves) szintén 4.000.000.Ft.-ért ½ haszonélvező.
Egy hozzáértő válaszát várnám, hogy ebben az esetben kinek mennyi lesz az illetéke amit meg kell fizetniük.

Előre is köszönöm: Taita79

nandy # 2009.11.22. 08:25

lilli:

írattak vele egy nyilatkozatot,hogy nem befektetésként vette az ingatlant,hanem benne szeretne élni,

A te szempontodból ez teljesen lényegtelen.

illetve van ,mikor a ház értékének megnövése arányában kéri az őt megillető részt,de ehhez nem tudom,van e joga,hiszen nem lakott benne,és ez már befektetésnek minősülne)

Ha bizonyítani tudja, hogy az elvégzett értéknövelő felújításhoz/beruházáshoz anyagilag is hozzájárult, akkor természetesen követelheti a részét.

Ha befeketetésként vette volna, az azt jelenti, hogy eladás céljára. Nem ez történt, tehát erre kár hivatkoznod.

monalisa1 # 2009.11.21. 18:15

Javítva: http://www.apeh.hu

monalisa1 # 2009.11.21. 18:15

bluehold

A lentebb feltett kérdéseddel kapcsolatban, javaslom konkrétan kérdezz rá az adóhivatal ügyfélszolgálatánál a 35 éven aluliak első lakásvásárlási kedvezményére - akár e-mailban is. http://www.apeh.u

monalisa1 # 2009.11.21. 17:22

Vedd meg tőle a tulajdoni hányadát - a vételáron majd csak megalkusztok... Az ügylethez ügyvédre szükség lesz, valamint januártól adásvétel esetén az illeték mindenösszes 4% lesz.

"Mona"
laikus hozzászóló

lilli77 # 2009.11.21. 11:38

Kedves szakértők!
Ha van egy ingatlan,melynek tulajdonosai 50-50%:én+volt társam(nem férjem),aki a kislányom apja.
4 éve lett vásárolva az ingatlan,ő kb.5 hónapot lakott benne,ő külföldi,a vételnél alá is írattak vele egy nyilatkozatot,hogy nem befektetésként vette az ingatlant,hanem benne szeretne élni,ami ugye végül nem így lett.
Az 50-50% csak papíron igaz,a 20M Ft ból 3 millió csak a pénz,amit ő beletett.Ő ezt el is fogadja,így nekem csak ezt a 3 millió forintot kell neki kifizetnem,ő nem is kér többet,(illetve van ,mikor a ház értékének megnövése arányában kéri az őt megillető részt,de ehhez nem tudom,van e joga,hiszen nem lakott benne,és ez már befektetésnek minősülne)és így lekerül a ház az ő nevéről,de a kérdésem az volna:ahhoz,hogy az ingatlan 100%-ban a nevemre kerüljön,milyen eljárást kell véghezvinni,mennyi költséggel,adóval,stb jár ez együtt.A választ előre is nagyon köszönöm,mert ez a helyzet már teljesen felőről.

monalisa1 # 2009.11.20. 18:42

A kérdés első részére nandy majd bizonyára válaszol, ő itt a fórumon az adóval kapcsolatos problémák egyik fő szakértője. Ami a kérdés második részét illeti, a kérelem elbírálásáig kérjétek a kamatfizetés halasztó hatályát - feleslegesen ne ketyegjen...

"Mona"
laikus hozzászóló

bluehold # 2009.11.20. 12:51

Kedves Fórumozók!

Szeptemberben vásároltunk ingatlant, a héten meg is kaptuk a befizetendő illetékről szóló levelet és csekket.
Most tudtuk meg, hogy létezik a 35 éven aluliaknak első lakásvásárlás esetén 50%-os illetékfizetési kedvezvény. A kérdésem az, hogy ezt most még tudjuk-e igényelni vagy már lekéstünk róla. Ha még lehet, akkor mi a módja? Létezik-e erre külön nyomtatvány, és fellebbezésnek minősül-e, kell-e ezért fizetni.
Másik kérdésem, hogy a most kiszabott illetéket be kell-e fizetni a megadott 15 napos határidőn belül, vagy várjunk míg a kérelmünkre válasz érkezik.
Köszönöm szépen.

Gingerke # 2009.11.18. 15:02

T. Fórum! A nyár folyamán értékesítettem egy családi házat. Az összeg egy részéből újépítésű lakást vásároltam egy lakóparkban az építtetőtől. A lakáshoz vásároltam autóbeállóhelyet, és tárolót. Kell-e a lakás, a tároló, és autóbeálló után külön-külön illetéket fizetnem? Köszönöm a segítséget


Ki tudja a választ? Válóper el?tti els? lépés: Gyorsan megosztani az ingóságot, mert lakhelyet, munkát változtatok.Ügyvédi hitelesítéssel! Másod

gyurgyo # 2009.11.08. 19:55

Laikus vagyok, de biztos vagyok benne hogy igen. Hiszen a tulajdonosnak nevén van a ház és eladja.Ha valaki megveszi akkor vagyont szerzett ebből a szempontból szerintem mindegy kitől vette meg stb. De meg kell várni egy profi válaszát is!

gerandi # 2009.11.05. 08:20

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem a következő lenne:

Új építésű lakóház vásárlása esetén-használatbavételit most intézi a tulajdonos, aki magánszemély- ha az eladó nyilatkozik, hogy eladásra építette az ingatlant, akkor a vevőnek kell -e illetéket fizetnie a vásárlás után.
tisztelettel:
gerandi