Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Szomorú örökös # 2020.12.03. 06:54

drbjozsef

Egyébként mit is állítottál?

A használati megosztási szerződés köthető szóban, de akár ráutaló magatartással is. A te esetedben is VAN használati megosztási szerződés - legfeljebb nem írásban.

Nos én csak egy laikus vagyok, de akárhol olvasok utána ennek, mindegyik egybehangzóan azt írja, hogy minden tulajdonosnak alá kell írnia. Ergo ezt nagyon nehéz „szóban” vagy „ráutaló magatartással” megkötni. Sőt, kifejezetten írásban, ügyvéddel ellenjegyezve szükséges, ha bármelyik tulajdonos hitelt szeretne felvenni a saját ingatlanára.

https://drtorokevaugyved.hu/…i-szerzodes/

A használati szerződés (használati jog megosztás) osztatlan közös tulajdonú lakóingatlan esetén pontosan tartalmazza, hogy melyik tulajdonos, melyik ingatlanrészt (házrész, telekrész) használhatja közösen, illetve kizárólagosan. A megállapodást az összes tulajdonosnak alá kell írnia. A szerződés melléklete kell, legyen térképvázlat, melyen az egyes tulajdonostársak által használt részek egyértelműen fel vannak tüntetve. Megosztási Szerződés: Akkor van rá szükség, ha egy tulajdoni lapon több lakás található egy helyrajzi számon bejegyezve, vagyis ha az ingatlanon osztatlan közös tulajdon van és több különálló lakás.

Szomorú örökös # 2020.12.03. 07:43

Ha tudnád, hogy működik egy ilyen fórum, nem bíznál abban, hogy egy törölt hsz már nem létezik és a fenyegetésed köddé vált. Igen, akár visszakereshető itt is.

A te beteg fantáziád, hogy megfenyegettelek. Te viszont egyértelműen és félreérthetetlenül minősítetted halott édesanyámat úgy, hogy az viszont már simán büntetőjogi kategória lehet, örülj, hogy nem jelentettelek fel érte, mert megérdemelted volna. És még volt bőr - eléggé vastag - a pofádon azt állítani, hogy te valójában olyan személyt szidtál, aki már nem létezik, mert meghalt. Ha annyira keresgethetnéked van, esetleg ezt keresd vissza nyugodtan és gyönyörködj benne, hogy mekkora egy sötét tapló tudtál lenni.

No ez az emberi moralitástól fényévekre lévő hozzászólásod nyitotta ki végleg a bicskát a zsebemben és úgy gondolom, hogy egy ilyen megjegyzés után kb. annyi keresnivalód van itt, mint Demeter Szilárdnak főigazgatóként a Petőfi Irodalmi Múzeum élén.

drbjozsef # 2020.12.03. 11:51

Szomorú örökös,

Hagyjuk. Teljesen nem ide illő dolgot hozol ide. Teljesen kretén vagy, na.

(Amiből idéztél, az egy ügyvéd reklámja, hogy ha ilyet akarnak kötni írásban a tulajdonostársak, akkor menjenek hozzá, és ez kell hozzá.)

Magyarázhatnék még, de neked teljesen felesleges.

Szomorú örökös # 2020.12.03. 12:07

drbjozsef

Teljesen kretén vagy, na.

Te meg egy ............ (gondolj akármit a pontok helyére) ha nem vagy képes sértegetés nélkül nekem írni. Úgy gondolom, hogy csak sértegetve tudsz te is írni nekem, mert valamiért képtelen vagy felülkerekedni a valódi éneden, de ezt inkább otthon gyakorold az asszonnyal meg a családdal, ne itt. Köszi

De térjünk vissza a témára:

Amiből idéztél, az egy ügyvéd reklámja

Érdekes, hogy akárhol bármelyik portálon olvasok a használati megosztási szerződésről, ott egy szóval sem említik, hogy ez ráutaló magatartással vagy szóban is érvényes lehet. Te ezt állítod, de semmilyen bizonyítékot nem hoztál még ide törvényi idézet formájában, csakis egy hülyeséget szajkózol, ami már komoly agyrém.

oligaliga # 2020.12.03. 12:21

Szomorú örökös:

Bár a cikk a régi Ptk. szakaszaira hivatkozik, a szabályok az új Ptk.-ban is ugyanazok:

https://www.hidasi.hu/…lantulajdon/

Szomorú örökös # 2020.12.03. 12:27

oligaliga

Köszönöm a korrekt segítséget, így már elfogadom. Talán másoknak is így kellett volna válaszolni, lehet nem ment volna át sértegető csetepatéba. Még egyszer köszi!

drbjozsef # 2020.12.03. 17:23

Nekem még vannak ötleteim, mitől nem ment volna át abba, de spongyát rá.

Sokk # 2020.12.09. 17:17

Kedves fórumozók!

Illeték ügyben kérek magyarázatot. Lakástulajdon szerzésnél figyelembe veszik az eladott előző tulajdont. Ez ok. Ingatlanvásárlásra ez nem vonatkozik?
Eladtam ingatlant, annak értékéből levonták a garázsok értékét, majd a vásárolt lakás, és az eladott lakóház értékének különbözetéből állapították meg az illetéket.
Vettem egy különálló garázst is.
Az eladott, és a vásárolt garázs összegeinél nem veszik figyelembe a különbözetet, mint a lakásnál?

drbjozsef # 2020.12.09. 17:57

Sokk,

Nem. Az illetékkülönbözeti kedvezmény csak és kizàròlag lakóingatlanokra vonatkozik. Mindkettő az kell legyen. Telek, garàzs, egyéb nem jàtszik.

Sokk # 2020.12.09. 18:25

Köszönöm!

Julio2020 # 2020.12.23. 05:46

Kedves fórumozók!

Lakásvásárlással kapcsolatos kérdéseim lennének, leszögezem, hogy az első (valószínűleg az utolsó is egyben) lakásomat venném meg. Banki hitelre is szükségem lenne a vásárláshoz. Voltam pár bankban, ahol kalkuláltak és azt mondták minden rendben, kössem meg a szerződést a tulajdonossal, foglalózzam, az önerőmet utaljam el és utána vigyem a szerződést be hozzájuk a tulajdoni lappal meg miegymás papírokkal együtt. Kérdésem a következő lenne:

  • Mi van akkor, ha a bank nem ad kölcsönt, viszont a pénzem már elutaltam a tulajdonosnak? Ez esetben lehet sztornózni a vételt? Visszakapom a pénzem, vagy lenyeli és árulja tovább másnak?

Előre is köszönöm a választ!

wers # 2020.12.23. 06:21

Az eladó az egész önerőt kéri foglalónak? Többnyire nem.

Mikor én vettem akkor az önerő a számlámon volt, a bank utalta a folyósított hitellel együtt. Gondolom banktól is függ.

Elsősorban keress egy jó ügyvédet.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.23. 07:20

Egyébként pedig ez nem egy jogi kérdés. Hogy bizonyos esetben mit fog tenni egy eladó. Ez jóslás kérése.

drbjozsef # 2020.12.23. 09:38

Julio2020,

Az emberek jelentős része vesz hitellel ingatlant, nem egy ördöngösség ezt a lehetőség szerint mindkét fél érdekeit és biztonságát szem előtt tartva is lebonyolítani.

Fontos, hogy olyan adásvételi szerződés szülessen, amelyiket elfogad a bank. Ha kötözködnek vagy nem kapsz hitelt (és bukod a foglalódat), vagy módosítani kell a szerződést a bank kívánalma szerint.

Keress egy jó ingatlanos ügyvédet, ott megtudod a részleteket.

oligaliga # 2020.12.23. 09:46

Julio2020

Legközelebb csak egy topikba tedd fel a kérdést, akkor minden választ egy helyen látsz.

Adós társat nem tudok bevonni de azt előre nem tudja megmondani, hogy elég e a jövedelmem ahhoz, hogy kiutalja
Mi van akkor, ha a bank nem ad kölcsönt

A legtöbb banknál lehet kérni előminősítést, ami alapján meg tudják mondani, hogy alkalmas-e a hitelfelvevő. Ez általában meg is gyorsítja a tényleges hitelbírálatot, mert az alapadatok már rendelkezésre állnak. Ha az előminősítésen az adós megfelel, akkor általában már csak az ingatlan lehet a kölcsön akadálya.

életem22 # 2021.01.12. 13:09

Jó napot kívánok!Azt szeretném megkérdezni hogy ha egy ingatlanra jelzálogot rakatnak annak fejében hogy egy másik ingatlant megtudjanak vásárolni, majd az fedezetül szolgált ingatlan eladásra kerül és a vételárból kifizetésre kerül a jelzálog akkor az azt jelenti hogy a bank felé kifizetésre kerül a jelzálog. Magyarul megszünik a hitel?

drbjozsef # 2021.01.12. 13:24

életem22,

Ez így nem teljesen érthető.

Ha az a kérdés, akkor a "jelzálog kifizetésével" igen, végülis "megszűnik" a hitel.

(jelzálog kifizetése : a zálogjogosult részére a hátralévő teljes tartozás egy összegben végtörlesztésre kerül.)

Miért kérdés ez? Van konkrét probléma is?

életem22 # 2021.01.12. 15:04

Akkor talán így! A barátnőm szeretett volna venni egy ingatlant de visszautasították a banknál a kérelmét a keresete miatt mert kevés, ezért az édesanyja házának egy része rá a fedezet, de az édesanyja szeretné eladni a házát és ha ő a jelzogot kifizeti akkor az azt jelenti hogy a barátnőmnek így megszünik a hitele?

drbjozsef # 2021.01.12. 19:22

életem22,

Kicsit jobb.

Ha az édesanyja el akarja adni a házát, akkor visszafizettetheti a hitelt a barátnőddel. Ha az édesanya csak zálogkötelezett, akkor ő maga nem tudja csak úgy lezárni azt a hitelt, nincs jogviszonyban a bankkal. Odaadhatja a pénzt a lányának, hogy zárja le a hitelt, és töröltesse a jelzálog bejegyzést, hogy el tudja adni.

Igen, ez esetben megszűnik a barátnőd tartozása - mármint, legalábbis a bank felé. A kifizetett összeggel, amit az édesanyjától kap, egyéb megegyezés (=mondjuk ajándék) hiányában, innentől az édesanyjának fog tartozni.

SchKrisz # 2021.02.10. 14:30

Jo napot! Nemreg vettem egy ingatlant, amire illetekmentesseget kertem egy masik ingatlan egy even beluli tervezett eladasa miatt. Kozben viszont ugy dontottem, hogy megse adnam el a masik ingatlant. Miutan a NAV illetekosztalyaval beszeltem, azt javasoltak, irjak nekik egy levelet, hogy szeretnem, ha megis kiszabnak az illeteket. A kerdesem az lenne, hogy igy az eredeti illetekhez kepest mennyivel tobb osszegre szamithatok? A vetel kb 2 honappal ezelott tortent.

lajcsó # 2021.02.10. 18:05

Ha nem vagy jogosult kedvezményre, akkor az illeték a forgalmi érték 4%-a.

drbjozsef # 2021.02.10. 18:29

SchKrisz,

Nem lesz több az. Kiszabták azt az illetéket, csak a kérelmedre felfüggesztették - most életbe fog lépni. Ennyi.

Lawnicki # 2021.02.27. 12:32

Kedves Szakértők!

Németországi ingatlan (290.000 euró az egész ház) tulajdonrészt örököltem. 1/6 tulajdoni hányaddal, 9 társtulajdonossal. Eljutottunk odáig, hogy a Földhivatal megküldte az öröklési igazolást, valamint egy Németországban élő, magyar ügyvédnő meghatalmazásával örökös közösségben eladjuk a házat. Megkaptam a közjegyzői okirat másolatát egy meghatalmazással, melyben az áll, hogy az ügyvédnőt meghatalmazom, hogy az eladás során képviseljen, valamint hogy az okirat üzleti értéke 16.111.11 euró. Mit akar ez jelenteni? Közjegyzői díjnak egy kicsit magas lenne. Egyébként is azt a vevő fizeti.
Eljáró közjegyző tájékoztató levélben megírta, hogy küldi a szerződés tervezetet tudomásul vételre, valamint a jóváhagyó nyilatkozat tervezetét, amit a konzulátus előtt aláír, és hitelesít. Az eredetit küldjem vissza.
Ki ír alá és hitelesít a konzulátus előtt? Tudtok segíteni német jogi területen is?
Köszönettel, Lawnicky

drbjozsef # 2021.02.27. 18:16

Lawnicki,

Ha van ügyvéded, magyar, miért nem kérdezed meg tőle?

Ez a közjegyzői szerződés ez maga az adásvételi szerződés?

Tippre ez a sok euró vagy az örökösödési illetéked lehetne (de akkor azt nem a közjegyzőtől kapnád szerintem), vagy az eladással kapcsolatos költség plusz a fizetendő adó.

Bár ez annak is rengeteg, nem tudom mekkor a kulccsal adózik ez N.o.ban, de ez költségek nélkül is 20-30%...

Kicsi eséllyel fogsz itt erre választ kapni szerintem.

Lawnicki # 2021.03.01. 07:45

Kedves drbjozsef!

Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Az ügyvédnőt én még nem hatalmaztam meg. Az örökös közösség több tagja már igen, 6 a 10-ből. A közjegyzői okirat tartalmazza az adás - vételi szerződést is. Mellékletként kaptam egy jóváhagyási nyilatkozatot, melynek aláírásával meghatalmazom az ügyvédet, aki Németországban élő magyar ügyvéd ugyan, de erősen töri a magyart. Telefonon beszéltem már vele, de nem igazán értette meg, hogy mit mondok magyarul. Írott szöveghez ragaszkodik, azonban az emailt elutasította, levélváltásra nincs idő, mert március 31-ig van határidő szabva a vevőnek a kifizetésre, és addig a feltételeknek teljesülniük kell - többek közt az aláírt meghatalmazás beérkezésének. A vevő az ügyvéd számlájára utal.
A közjegyzői okirat tartalmaz eladói költséget, mely szerint 242,00 euró az eladó költsége. A közjegyzői díjat a vevő fizeti, a telekkönyvi bejegyzést szintén a vevő. Az ingatlanközvetítőt új jogszabály szerint felel-fele arányban állja vevő és eladó. A közjegyző, adótanácsot nem adhat, hogy megőrizze semlegességét, ez szerepel is az okiratban. Adóznom biztos kell Németországban, ami tartományonként eltérő (3,5 - 6,5 %, valamint az eljáró ügyvédet, de 10 örökösről beszélünk. Az ügyvéd telefonon beszámolt egy bankszámláról is. Azt állította, hogy fedezi a költségeket a rajta levő összeg, de említett ilyen magas költséget. Ennyit tudok. Ezért nem értem mit jelent, hogy az okirat üzleti értéke 16.111.11 euró.
Köszönöm még egyszer gyors válaszod. Megpróbálom felhívni. 6 ember nem tévedhet, aláírom, elküldöm.