Ingatlan értékesítés adózása - 2008.


cat981 # 2008.11.14. 19:55

nandy: igen, azért írtam hogy mindkét cég ingatlanértékesítéssel foglalkozik (továbbértékesítési céllal veszik az ingatlant) és áfakörös e tekintetben. Tehát a második cég, ami a fordított adózás következtében áfásnak, de nettóban veszi meg a lakást az első cégtől és fizeti be az áfát, a befizetett áfát úgy gondolom visszaigényelhetni nem?

nandy # 2008.11.14. 22:02

citro:

az az időpont, amikor a földhivatalban érkeztették a szerződést.

nandy # 2008.11.14. 22:04

cat:

Ha ő is ÁFÁ-san értékesíti tovább, akkor igen.

nandy # 2008.11.14. 22:05

(És a továbbadás szándékával megvett ingatlant készletként kell nyilvántartania a könyveiben, écs-t nem számolhat el)

citro # 2008.11.16. 13:27

Nandy:

Köszi a gyors választ.

Még egy dolog, amit nem tudok: ha eladom most a lakásomat, és helyette olcsóbbat veszek (akár újat, akár régebbit), annak milyen anyagi vonzata van? (annyit tudok, hogy új lakás vásárlása esetén nem kell illetéket fizetni, csak ha használtat veszek, de mi van az árkülönbözettel?)

Köszönöm előre is.

Ágika24 # 2008.11.25. 12:40

Sziasztok!

Remélem tudtok nekem segíteni a következő esetben. Sógornőm eladta a házát 2003-ban 10.000.000 Ft-ért.Ez a ház az apósom nevén volt. Az adóbevallásba még nem vallotta be. Azt tudom, hogy 5 évig ezt meg kell tennie. De hogy kell kiszámolni, hogy mennyi adót fog fizetni. Azt tudom, hogy 25%-os az adó. De a 0753-as bevallás 161-es soránál nem tudom kitölteni azt a részt, hogy mi a Bevétel, a Költség és a Jövedelem. Mivel ő épített ezért nincs bevétele csak a teleknek az ára amit vett. Költség se tudom, hogy mi. És a jövedelem a 10 millió? Kérlek segítsetek nekem.

Előre is köszönöm.

Ágika24 # 2008.11.25. 12:45

Egyéni vállalkozó egy cukrászdát akar értékesíteni, a számlán számolhat el áfát? Szóval van áfa fizetési kötelezettsége? Most bérlik az ingatlant és a bérleti díj se áfás akkor szerintem az értékesítés sem. De lehet rosszul tudom.

Köszi a választ előre is.

limma # 2008.11.25. 12:57

Hogy?
A bérelt (tehát nem saját )ingatlanát akarja eladni?

nandy # 2008.11.25. 14:04

Ágika!

Az eladást az apósnak kellett volna bevallania, mégpedig a 2003. évről szóló bevallásában.
Ha ez elmaradt, pótoljátok sürgősen, de nem a 2007. évi bevallásban, hanem visszamenőleg.

Bevétel = amennyit az ingatlanért kapott
Költség = szerzésre fordított összeg (pl. vételár, illeték, stb.)
Jövedelem = bevétel - költség

Ez még csökkenthető %-os arányban.

(Érdemes lenne könyvelő segítségét kérni, mivel egy önrevízió nem egyszerű)

nandy # 2008.11.25. 14:07

Az ingatlan értékesítése főszabály szerint ÁFA mentes.

Kivéve akkor, ha

  • ÁFA-kötelezettséget választott rá (be kell előre jelenteni), vagy
  • Új ingatlant értékesít

(Komolyan mondom, érdemes lenne egy könyvelő segítségét igénybevenni)

levyke85 # 2008.11.25. 14:32

Tisztelt Fórumozók!

Lehet, hogy nem a legmegfelelőbb fórumot választottam, de bízom segítőkészségükben.

2007 májusában az APEH ugyanazon ingatlanra két alkalommal szabott ki visszterhes vagyonszerzési illetéket. Ezen duplikált illetékek annak rendje és módja szerint ki is lettek fizetve. APEH is megerősítette 2008. októberében, hogy valóban kétszer lett kiszabva az illeték összege. Ebben a hónapban (november) kelt levelükben tájékoztatnak, hogy vissza is fizetik a tévesen befizetett illetéket.
Kérdésemre, hogy hivatalnak nem kell-e késedelmi kamatot fizetni, mosolyogva elutasítottak.
Kérdezem én, hogy hivatalnak miért nem kell kamatot fizetni, hiszen majd’ másfél évig használta más pénzét.
Önök tudnak olyan jogszabályhelyről, mely alapján a hivataloknak is kellene kamatot fizetniük ilyen és ehhez hasonló helyzetekben?

Válaszukat előre is köszönöm!

pzsu77 # 2008.11.30. 14:06

Ha az örökölt lakásra nem jön ki az illeték idén, ezért az új törvény szerint nem kell fizetni, akkor a lakás eladását követően 25% adót kell a teljes értékesítési ár után fizetni?

A választ előre köszönöm!

nandy # 2008.11.30. 14:41

Erre nem lehet egyértelmű választ adni.

Az Szja. tv. úgy szól, hogy levonható az az érték, amit az illeték megállapításához figyelembe vettek.

Márpedig jelenlegi értelmezésünk szerint az értéket figyelembe veszik (a hagyatékátadó végzésben is szerepel), de mentességet élvez, ha a10 MFt-ot nem haladja meg.

(Remélem, hamar lesz majd valami állásfoglalás, vagy átmeneti rendelkezés vagy hasonló)

nandy # 2008.11.30. 14:42

bocsánat, szóval... ha a 20 MFt-ot nem haladja meg.

pzsu77 # 2008.11.30. 17:50

Köszönöm!
Később még érdeklődöm :)