Ingatlan értékesítés adózása - 2008.


citro # 2008.11.06. 15:00

nandy: köszönöm szépen!
c.

nandy # 2008.11.06. 13:56

A hitel nem játszik!

Tehát 20 MFt-ért adjátok el a házat, ez a bevételetek. Nem az számít, hogy te ténylegesen csak 1,6 MFt-ot kapsz (Gondolom, a többit a banknak fizeti ki a vevő), hanem összességében mennyi a neked járó összeg - levonás nélkül.

Cheril # 2008.11.06. 12:39

Sziasztok!
Én is segítségért fordulnék Hozzátok. 2005-ben vásároltam 18,5 Mft-ért egy házat a következő megosztásban:

  1. édesanyám eladta a lakását 8 mft-ért
  2. én örököltem 1,6 Mf-ot, + egy gyermek után járó szocpol 900 EFt és felvettem 8 Mft hitelt.

Ennek megfelelően fele-fele arányban vásároltuk, de a hitelfelvétel miatt én vagyok az 1/1 tulajdonos, Édesanyám pedig 1/1 haszonélvező.
Amennyiben 20 MFt-ért el tudnánk adni a házat, és az adásvételi szerződés egyértelműen tartalmazza, hogy ki, mennyi "pénzt" kap, és eszerint részemre max. 1,6 MFt kerül kifizetésre, melyet automatikusan egy másik lakásba forgatok - ilyen esetben hogy kell igazoljam az APEH felé, hogy nem keletkezett jövedelmem?
Elegendő bemutatnom az örökségemről készült papírokat, valamint az új adásvételi szerződést vagy szükséges Édesanyám előző lakáseladásából származó papírokat is bemutatnom?
Segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm!

szépnap # 2008.11.06. 09:30

Köszönöm nandy a segítségedet!!

Szép napot :)

nandy # 2008.11.06. 07:35

akkor a 250 000 Ft e részre jutó arányosított díjával csökkentheti az szja adóalapot v. az egésszel?

Csak az arányosított díj vonható le.

nandy # 2008.11.06. 07:33

citro:

A lakás 1/2-ed részét 2004- ben szerezted.
Az ebből származó jövedelem és adó kiszámítása:

(6 MFt - vételár fele - fizetett illeték, egyéb költségek fele) x 30% x 25% (szja)

A 2005-ben megszerzett rész adózása:

(6 MFt - 5,5 Mft) x 60% x 25%

szépnap # 2008.11.06. 06:53

Sziasztok,

a kérdésem egyik felére máshol már kaptam választ, így az alábbi kérdésem maradt nyitott, amiben szeretnék segítséget kérni (előző hsz-em sztornó :) ):

Az eladott lakásból az 50% kb 30 éve tulajdonban van, édesapámé, viszont az örökléskor 6/20-ad részt -özv.haszonélv. jog miatt - Ő is egy éven belül szerzett és adott el, és ezzel kapcs. a kérdésem, ha Ő fizetett mondjuk 250 000 Ft-ot ingatlan közvetítői díjként és mivel az eladott lakásból az 50% nem adóköteles jövedelem rész, akkor nála viszont arányosítani kell ezt a díjat? Tehát ebből, az Ő adóköt. jövedelmére csak részben vehető igénybe csökkentő tételként? Hiszen a közv. díj az ő egész bevételére vonatkozott.. Pl. az Ő része az eladásból 8MFt, de ebből csak kb. kettő adózik, akkor a 250 000 Ft e részre jutó arányosított díjával csökkentheti az szja adóalapot v. az egésszel?

Válaszotokat előre is köszönöm!
Szép napot:
K.

citro # 2008.11.03. 22:08

Az enyémre tudna valaki válaszolni?
(nandy.....?)

Köszi:)

nandy # 2008.11.03. 21:29

Adóév, tehát dec. 31. a fordulónap.

A panelfelújítás csak akkor játszik, ha az eladást megelőző 2 éven belül történt, és a vételár 5%-át meghaladja a kifizetett (!!) költség.

Mbeus # 2008.11.03. 19:38

Sziasztok!
Az érdekelne, hogy az ingatlan adózásnál az ingatlan vételének a hónapja az évforduló, vagy január 01?

Pl. Mi 2005 júniusba vettünk egy lakást, amit jövőre szeretnénk eladni, ebben az estben már január 01-től él a 70%-os adókedvezmény?

A panelfelújítás állagmegóvásnak minősül e és levonató e a vételár különbözetéből?

Köszi!

citro # 2008.10.31. 14:04

Tisztelt Tanácsadók!

Információt szeretnék kérni a következővel kapcsolatban:

Válásunkkor (3 éve) az akkor 11 millióra értékelt lakásunk házastársam tulajdonát képező 1/2 részét megvettem tőle 5,5 millió forintért. Most el szeretném adni a lakást, előreláthatóan 12 milliót kapok érte. Hogyan alakul az adózás az eladás során? Milyen összeg után kell az adót megállapítani?

Köszönöm!

szépnap # 2008.10.29. 21:32

Szép estét!!

Egy éve "örököltem" édesanyám révén lakóingatlanuk 50%-át, melyből édesapámnak haszonélvezeti joga is keletkezett. Eladáskor szépen meghatározták a szerződésben, hogy a lakás teljes eladási értékének 35%-a engem, 65%-a édesapámat érinti (50%+15%). Az eladott lakás teljes értékére mondjuk 500 000 Ft volt a közvetítői jutalék az ingatlanosoknak. Erről ők úgy állítottak ki számlát, hogy feléről nekem,feléről apukámnak. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy alapból nem úgy kellett volna számlálzniuk, ahogy a vételárból részesülünk? Tehát 35 - 65 %-át az 500 000 Ft-nak? Vagy ez mindegy? Hamár ők így számláztak, akkor ezt vegyem figyelembe majd az szja számításakor? Illetve, mivel csak a lakás 50%-a minősül 5 éven belül eladottnak (mivel apukám része 30 éve tulajdonában volt - kivétel persze a haszonélvezeti jog rész), így a teljes közvetítői díjnak csak az 50%-a vehető figyelembe csökkentő tényezőként? Vagy az egész :) ? (azzal tisztában vagyok, hogy majd külön-külön adózunk, csak az érdekelne, hogy ez esetben a közv. díj milyen mértékbeen vehető figyelembe).

Bocsánat, a túl bonyolult leírásért, de ezt még tetőzni tudnám egy másik variációval, amit helyszíni tanácsadásként kaptunk, természetesen hibásan :(

Köszönöm a segítségeteket!!

nandy # 2008.10.21. 20:51

Kerdesem, hogy lakoingatlan (amit 2 eve vettunk) eladasabol szarmazo jovedelmet csokkenti-e a hitelfolyosita­sidij?

nem, mint ahogyan a hitelkamat sem.

Illetve tudnanak-e példát mondani arra hogy melyek lehetnek egyéb kategoriába tartozó bevételt csökkentő dijak?

Pl. ügyvéd, ingatlanközvetítő díja, illeték, hirdetés költsége (mind az adózó által fizetett).

Tovabbi kerdesem, hogy a bevetel csökkentő tételeket
milyen módon (pl: szamlak?) és kinek (pl.apeh?), mikor(adobevallas?, eladas?) kell/erdemes/szuk­seges bizonyitani/be­nyujtani?

Csak akkor, ha adóhatósági ellenőrzés van. És akkor kellenek a számlák, szerződések, egyéb bizonylatok, melyek hitelt érdemmlő módon bizonyítják a kiadásokat.

Leginkabb az erteknovelo beruhazasokkal kapcsolatban erdekelne ez, mivel vegeztettunk eddig is a jelenlegi lakasunkban renovalast.

Értéknövelő beruházásról (mely az adóalapot csökkenti) pl. akkor beszélhetünk, ha az állagmegóvási, felújítási munkák az eladást megelőző két éven belül történtek, és összértékük meghaladja az eladási ár 5%-át.

balintfiu # 2008.10.21. 05:49

Tiszteletem a Jog Doktorainak,

Olvastam a forum kezdolapjat.
Mi 1-2 even belul szerenenk eladni a lakasunkat.

Kerdesem, hogy lakoingatlan (amit 2 eve vettunk) eladasabol szarmazo jovedelmet csokkenti-e a hitelfolyositasidij?

Illetve tudnanak-e példát mondani arra hogy melyek lehetnek egyéb kategoriába tartozó bevételt csökkentő dijak?

Tovabbi kerdesem, hogy a bevetel csökkentő tételeket
milyen módon (pl: szamlak?) és kinek (pl.apeh?), mikor(adobevallas?, eladas?) kell/erdemes/szukseges bizonyitani/benyujtani?

Leginkabb az erteknovelo beruhazasokkal kapcsolatban erdekelne ez, mivel vegeztettunk eddig is a jelenlegi lakasunkban renovalast.

Elore is koszonom valaszukat

Goodwitch # 2008.07.21. 14:42

Kedves Biborli!

Vagyonszerzési illetéket? Nem szereztetek, hanem eladtatok.

Ha veszel a vételár rád eső részéből egy újépítésű lakást, az illeték a vételártól függ. 15M-ig illetékmentes, 15 és 30M közötti részre kell megfizetni a 6% illetéket. Az eladott telket nem lehet beszámítani, csak másik lakást lehetne.


Goodwitch

biborli # 2008.07.21. 13:05

Tisztelt Tanácsadók!

Szeretnék segítséget kérni a következő ügyben:
2000-ben nevemre vásárolt telket adtunk el most a szüleimmel (ők voltak a telek haszonélvezői). Erre a telekre nem épült ingatlan, így anno illetéket fizettünk utána.
Az adásvételi szerződésben fel lett tüntetve, hogy fele-fele arányban részesülünk (szüleim és én) az eladási ár összegében. Az lenne a kérdésem, hogy szüleimnek és nekem vagyonszerzési illetéket kell-e és milyen mértékben fizetnünk? Ha én még ez évben új lakást vásárolok ebből az összegből, akkor mentesülők-e az illeték megfizetése alól?
Előre is köszönöm a segítséget!
Biborli

pingu # 2008.07.18. 17:04

Köszönöm a válaszokat!

nandy # 2008.07.18. 15:34

Egyjogász:

Csak részben van igazad, a papájukra ugyanis ez vonatkozik:

Szja tv. 62. §
(6) A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint

  1. lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),
  2. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg

  1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
  2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
  3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
  4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
  5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.
Goodwitch # 2008.07.18. 14:09

B.Ildi!

Édesanyád adója attól függ, hogy a lakását mikor szerezte, eltelt-e már azóta 5 év. Ha igen, akkor adót nem kell fizetni.

A pénzt ajándékozza neked, banki átutalással, és akkor illetéket sem kell fizetni.

Anyagilag nem tudtok ennél jobban járni, hacsak anyukád hozzád nem költözik, az ő lakását kiadjátok, és abból fizetitek a törlesztőrészleted egy részét.

Így, ha új párra találsz, és már nem lesz olyan jó édesanyáddal élni, neki újra ott lesz a saját lakása, ti meg fizetitek tovább a hitelt ketten.

No, de ez már nem jogi tanács....


Goodwitch

B.Ildi # 2008.07.18. 09:17

Tisztelt Jogi Fórum!

2006 szeptemberében egy új építésű lakás tulajdonosa lettem 50%-ban. 15 millióért vettük, fészekrakó hitellel (felvett hitel:13.5 millió). Ebben az évben válás kimondásával 100%-ban tulajdonos lettem, az egész hitel az én nevemre került, én fizetem. Jelenleg anyukám, hogy csökkenjen a banki hitelem, eladja a saját lakását és 7,5 milliót adna nekem a hitel előtörlesztésére, ő nem venne magának új lakást, hozzám költözne. Kérdésem, hogy ebben az esetben nekem és anyukámnak milyen adókat és illetékeket kell fizetnünk, illetve nem járnánk-e jobban, ha tulajdonjogot, vagy haszonélvezeti jogot szerezne a lakásomból.

Nagyon köszönöm!

Timee # 2008.07.18. 06:42

Köszönöm a gyors választ!

Egyjogász # 2008.07.18. 06:07

Na megtaláltam a törvényt is, szerintem ez alaklmazandó:

Szja tv. 62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

(2) A megszerzésre fordított összeg az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték, a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték, ezek hiányában az az érték, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek.

Öröklés esetén a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek.
!!!!!

A papátokra meg ez vonatkozik:

(4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(2) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e § alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.

(5) A vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem az (1)-(3) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg, azzal, hogy nem számít bevételnek az 1982. január 1-je előtt szerzett vagyoni értékű jog átruházásából származó vagyoni ellenérték.

Egyjogász # 2008.07.18. 06:01

Ha az eladott ingatlanrészt örököltétek, azt az összeget, ami a közjegyzői hagyatékátadó végzésben szerepel az örökölt ingatlan értékeként levonhatjátok a 15 mFT-ból, és csak a különbözet után kell adót fizetni.

Az öröklési érték után ugyanis öröklési illetéket kell fizetnetek, és ez után már nem kell adót is.

Ha az ingatlan öröklési értéke 15 mFT vagy több (és ez után fizettek illetéket), akkor az eladáskor már semmi adót nem kell fizetni.

Timee # 2008.07.18. 04:09

Tisztelt Jogi Fórum!

Olvasgattam a korábbi hozzászólásokat, és szeretnék megerősítést kapni, hogy jól értelmezem az aktuális szabályokat a saját esetemben.
2003. májusában a szüleim fele-fele arányban vettek egy házat. Tavaly májusban édesanyám sajnos elhunyt, így a nővéremmel (októberben) megörököltük az ő részét szintén fele-fele arányban, így jelenleg a ház 50%-a édesapámé, 25-25%-a a testvéremé és az enyém, amin édesapám haszonélvezeti joggal rendelkezik. Szeretnénk eladni a házat és most lenne egy vevőnk 30M-ért.
Ha jól értelmezem az aktuális szabályokat a fenti eladási árat figyelembe véve,15M után nem kell adót illetéket fizetni, hiszen a tulajdon szerzés édesapám esetében több mint 5 éve történt, és a maradék 15M után 25%-os adófizetési kötelezettségünk lenne a testvéremmel, mely összeg semmilyen esetben sem csökkenthető a jelenlegi szabályozás szerint.

A segítséget előre is köszönöm!

monalisa1 # 2008.07.17. 19:53

Bocs, elkerülte figyelmemet a szoc.pol dolga. Azt mint laikus hozzászóló nem tudom megmondani, hogy a szülei által a házra 9 éve felvett állami támogatást (+ kamatok) vissza kell-e fizetni - vagyis mennyi az időkorlátozás az esetleges "időelötti" eladás esetére -, vélem a pénzt folyósító bank/takarékpénztár érdemi választ tud adni.