Ingatlan értékesítés adózása - 2008.


pzsu77 # 2008.11.30. 17:50

Köszönöm!
Később még érdeklődöm :)

nandy # 2008.11.30. 14:42

bocsánat, szóval... ha a 20 MFt-ot nem haladja meg.

nandy # 2008.11.30. 14:41

Erre nem lehet egyértelmű választ adni.

Az Szja. tv. úgy szól, hogy levonható az az érték, amit az illeték megállapításához figyelembe vettek.

Márpedig jelenlegi értelmezésünk szerint az értéket figyelembe veszik (a hagyatékátadó végzésben is szerepel), de mentességet élvez, ha a10 MFt-ot nem haladja meg.

(Remélem, hamar lesz majd valami állásfoglalás, vagy átmeneti rendelkezés vagy hasonló)

pzsu77 # 2008.11.30. 14:06

Ha az örökölt lakásra nem jön ki az illeték idén, ezért az új törvény szerint nem kell fizetni, akkor a lakás eladását követően 25% adót kell a teljes értékesítési ár után fizetni?

A választ előre köszönöm!

levyke85 # 2008.11.25. 14:32

Tisztelt Fórumozók!

Lehet, hogy nem a legmegfelelőbb fórumot választottam, de bízom segítőkészségükben.

2007 májusában az APEH ugyanazon ingatlanra két alkalommal szabott ki visszterhes vagyonszerzési illetéket. Ezen duplikált illetékek annak rendje és módja szerint ki is lettek fizetve. APEH is megerősítette 2008. októberében, hogy valóban kétszer lett kiszabva az illeték összege. Ebben a hónapban (november) kelt levelükben tájékoztatnak, hogy vissza is fizetik a tévesen befizetett illetéket.
Kérdésemre, hogy hivatalnak nem kell-e késedelmi kamatot fizetni, mosolyogva elutasítottak.
Kérdezem én, hogy hivatalnak miért nem kell kamatot fizetni, hiszen majd’ másfél évig használta más pénzét.
Önök tudnak olyan jogszabályhelyről, mely alapján a hivataloknak is kellene kamatot fizetniük ilyen és ehhez hasonló helyzetekben?

Válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2008.11.25. 14:07

Az ingatlan értékesítése főszabály szerint ÁFA mentes.

Kivéve akkor, ha

  • ÁFA-kötelezettséget választott rá (be kell előre jelenteni), vagy
  • Új ingatlant értékesít

(Komolyan mondom, érdemes lenne egy könyvelő segítségét igénybevenni)

nandy # 2008.11.25. 14:04

Ágika!

Az eladást az apósnak kellett volna bevallania, mégpedig a 2003. évről szóló bevallásában.
Ha ez elmaradt, pótoljátok sürgősen, de nem a 2007. évi bevallásban, hanem visszamenőleg.

Bevétel = amennyit az ingatlanért kapott
Költség = szerzésre fordított összeg (pl. vételár, illeték, stb.)
Jövedelem = bevétel - költség

Ez még csökkenthető %-os arányban.

(Érdemes lenne könyvelő segítségét kérni, mivel egy önrevízió nem egyszerű)

limma # 2008.11.25. 12:57

Hogy?
A bérelt (tehát nem saját )ingatlanát akarja eladni?

Ágika24 # 2008.11.25. 12:45

Egyéni vállalkozó egy cukrászdát akar értékesíteni, a számlán számolhat el áfát? Szóval van áfa fizetési kötelezettsége? Most bérlik az ingatlant és a bérleti díj se áfás akkor szerintem az értékesítés sem. De lehet rosszul tudom.

Köszi a választ előre is.

Ágika24 # 2008.11.25. 12:40

Sziasztok!

Remélem tudtok nekem segíteni a következő esetben. Sógornőm eladta a házát 2003-ban 10.000.000 Ft-ért.Ez a ház az apósom nevén volt. Az adóbevallásba még nem vallotta be. Azt tudom, hogy 5 évig ezt meg kell tennie. De hogy kell kiszámolni, hogy mennyi adót fog fizetni. Azt tudom, hogy 25%-os az adó. De a 0753-as bevallás 161-es soránál nem tudom kitölteni azt a részt, hogy mi a Bevétel, a Költség és a Jövedelem. Mivel ő épített ezért nincs bevétele csak a teleknek az ára amit vett. Költség se tudom, hogy mi. És a jövedelem a 10 millió? Kérlek segítsetek nekem.

Előre is köszönöm.

citro # 2008.11.16. 13:27

Nandy:

Köszi a gyors választ.

Még egy dolog, amit nem tudok: ha eladom most a lakásomat, és helyette olcsóbbat veszek (akár újat, akár régebbit), annak milyen anyagi vonzata van? (annyit tudok, hogy új lakás vásárlása esetén nem kell illetéket fizetni, csak ha használtat veszek, de mi van az árkülönbözettel?)

Köszönöm előre is.

nandy # 2008.11.14. 22:05

(És a továbbadás szándékával megvett ingatlant készletként kell nyilvántartania a könyveiben, écs-t nem számolhat el)

nandy # 2008.11.14. 22:04

cat:

Ha ő is ÁFÁ-san értékesíti tovább, akkor igen.

nandy # 2008.11.14. 22:02

citro:

az az időpont, amikor a földhivatalban érkeztették a szerződést.

cat981 # 2008.11.14. 19:55

nandy: igen, azért írtam hogy mindkét cég ingatlanértékesítéssel foglalkozik (továbbértékesítési céllal veszik az ingatlant) és áfakörös e tekintetben. Tehát a második cég, ami a fordított adózás következtében áfásnak, de nettóban veszi meg a lakást az első cégtől és fizeti be az áfát, a befizetett áfát úgy gondolom visszaigényelhetni nem?

citro # 2008.11.14. 16:41

Szia Nandy!

Lenne még egy sürgős és nagyon fontos kérdésem (nagyon szorít már az idő, döntést kell hoznom).

Ma derült ki a földhivatalban, hogy a 2004-ben szerzett 1/2 részemről nem törölték a volt házastársam tulajdonjogát, mivel az ügyvéd nem juttatta el oda a szükséges dokumentumokat (jól tudom, hogy ez minden esetben a felkért, fizetett ügyvéd dolga lenne?). Széljegyzetként az áll a tulajdoni lapon, hogy "Eladás tulajdonjog fenntartásával....., tulajdonközösség megszüntetése". Az adózás miatt lenne fontos a válaszod: a teljes ingatlan megszerzésének melyik dátum számít? Az adásvételi szerződés megkötése ill. a vételár kifizetése (2004), vagy majd a földhivatalba való bejegyzés? Nem mindegy, hogy ha most eladom, 30 vagy 100% után kell adóznom majd....

Köszönöm.

nandy # 2008.11.14. 15:48

De az igaz, hogy ha ÁFÁ-san értékesíti, akkor fordítottan adózik.

142. § (1) Az adót a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője fizeti:

  1. a 86. § (1) bekezdésének j) és k) pontja alá tartozó termékértékesítés esetében, ha az értékesítő adóalany élt a 88. §-ban említett választási jogával;
nandy # 2008.11.14. 15:46

86. §(1) Mentes az adó alól:

  1. a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése, kivéve annak a beépített ingatlannak (ingatlanrésznek) és az ehhez tartozó földrészletnek az értékesítését, amelynek

ja)első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg; vagy
jb)első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése és az értékesítés között még nem telt el 2 év.

88. § (1) A 86. § (1) bekezdésétől eltérően a belföldön nyilvántartásba vett adóalany az állami adóhatóságnak tett előzetes bejelentése alapján dönthet úgy is, hogy

  1. a 86. § (1) bekezdésének j) és k) pontjában említett termékértékesítését, illetőleg
  2. a 86. § (1) bekezdésének l) pontjában említett szolgáltatásnyújtását

adókötelessé teszi.

nandy # 2008.11.14. 15:44

ÁFA tv.

124. § (1) A 120. és 121. §-tól függetlenül nem vonható le:

  1. a lakóingatlant terhelő előzetesen felszámított adó;
  2. a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó;

125. § (1) A 124. §-tól eltérően az előzetesen felszámított adó levonható, ha

  1. a 124. § (1) bekezdésének a)-g) és i)-k) pontjaiban említett esetekben a termék igazoltan továbbértékesítési célt szolgál;
  2. a 124. § (1) bekezdésének h) pontjában említett esetben a lakóingatlan igazoltan továbbértékesítési célt szolgál, azzal, hogy ha a lakóingatlan a 86. § (1) bekezdésének j) pontja alá tartozik, az értékesítő adóalanynak előzetesen élnie kell a 88. § szerinti választási jogával;
nandy # 2008.11.14. 15:39

Cat: az ingatlanértékesítés alapesetben ÁFA-mentes (kivéve az új ingatlanokat). Akkor is, ha egyébként a cég ÁFA-körbe bejelentkezett. Tehát ha ÁFÁ-san akarja eladni az ingatlant, akkor azt be kell jelenteni még előtte az APEH-nak.

A lakóingatlan ÁFÁ-ja nem vonható le, csak abban az esetben, ha továbbértékesítik.

Mbeus # 2008.11.14. 01:35

Nagyon szépen köszi! A türelmet is!

cat981 # 2008.11.13. 16:04

Ha cég cégtől vesz (mindkét cég ingatlankereskedelemmel foglalkozik és áfakörös) lakóingatlant (használt lakást) akkor itt ugye fordított adózás lép életbe. Az eladó cég nettósan adja el a lakást a vevő cégnek, a vevő cégnek kell a lakás után az áfát megfizetnie. Kérdésem, hogy a vevő cég, miután befizette az áfát, vissza tudja azt igényelni?

nandy # 2008.11.11. 21:26

És az aeladás (így a jövedelemszerzés) dátuma az az időpont (év) lesz, amikor a szerződést a Földhivatalban érkeztetik.
Ugyanígy kell a szerzést is számolni.

nandy # 2008.11.11. 21:24

2005-ben szereztétek a lakást.

A szerzés évét követő 1 év: 2006, a második év: 2008, a harmadik év: 2008, a negyedik év: 2009, az ötödik év: 2010
(Kedvezmény: 0%-30%-60%-90%-100%)

Tehát ha 2009-ben adjátok el az ingatlant, akkor a jövedelem 10%-a lesz az adóalap. Ha 2010-ben, akkor nem kell utána adózni.

Mbeus # 2008.11.11. 19:17

Kedves Nandy!

Köszönöm a választ! De a férjem is és én is másképp értelmezzük a dolgot!
"Adóév, tehát dec. 31. a fordulónap"
2008. vagy 2009. dec. 31???
Előre is bocsi az értetlenkedésért!! Fontos, hogy mennyit várjunk az eladással 2 hónapot vagy 14-et?

Köszi! Üdv Beus