ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2010.12.07. 21:12

Biztosan kell, de ebben nem tudok segíteni.

nandy # 2010.12.07. 21:13

A 10% micsoda?

Szja tv. szerint ha a szerzés évét követő negyedik évben adod el a lakóingatlant, akkor az adóalap 90%-kal csökkenthető, csak a fennmaradó 10% után kell adót fizetni.
De ezt ellenőrizheted az aláírásomban lévő kalkulátorral is.:)

Béluskám # 2010.12.10. 13:44

Szeretném megkérdezni, hogy ha függőben van az apehnál a lakásvásárlás illetékfizetésére részletfizetési és csökkentési kérelmem már évek óta és közben adminisztrációs probléma miatt is elakadt az ügyem hónapokra, akkor jogosan számol fel az apeh kamatot az illetéktartozásomra? Mert, felszámolnak a folyószámlámra, holott nekem azt mondták, hogy ha írok ilyen kérvényt, akkor az függőben van és nem kell rá kamatot fizetni addig, amíg nincs határozat a kérvényemről.
Köszönöm.

monalisa1 # 2010.12.10. 15:53

Ha tértivevénnyel tudod bizonyítani hogy részletfizetés és csökkentés iránt kérelmet adtál be, egyben kérted az elbírálás idejére a kamatmentességet is, akkor a kamatnak nem szabadna ketyegnie.

Szerintem fírtasd hogy mindmáig miért nem válaszoltak ezen külön kérelem elbírálására?!

Valaki ügyintéző fiókjában x idő óta elfekszik az ügyed, érdemi előrehaladás nélkül.

Rexor # 2010.12.11. 09:18

Egy kis korrekció: A negyedik évben a jövedelem 30%-ka után kell adót fizetni. Az illeték alapja az eladott és a vásrolt lakás közötti értékkülönbözet.

nandy # 2010.12.11. 17:11

Jövő évtől változás lesz, mert a levonható értéknövelő beruházások közül csak azt lehet elszámolni, ami az eladást megelőző 24 hónapon belül történt, és az értéke meghaladja az eladási ár 5%-át!

A 24 hónapnál korábbi bővítést, korszerűsítést már nem lehet majd elszámolni.

(Ezt inkább figyelemfelhívásnak szánom, nem a konkrét kérdéshez kapcsolódik)

nandy # 2010.12.11. 17:12

További változás lesz, hogy az illetékmentesen megszerzett ingatlan és ingóság értékesítése esetén nem az illeték alapjául figyelembe vett összeget lehet levonni, hanem egységesen 75%-ot.

knightandro # 2010.12.11. 19:29

Tisztelt Szakértők!

2009 juliusban volt hagyatéki tárgyalásom ahol lakást örököltem 7200000 ft ért, eladtam még 2009 decemberben 8500000ft ért. Illetéket és a különbözett nyereségének adóját befizettem. Kérdezném hogy eltörölték e azt hogy 1 éven belül szükségese más ingatlanba forgatni vagy bármire felhasználhatom a megmaradt összeget?

Üdv:

Eszti08 # 2010.12.12. 09:08

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, hogy ha átíratnám a gyermekeim nevére at a betétszámlán lévő pénzt,- amit egyébként is nekik gyüjtöttem, amikor még dolgoztam és az biztosítás is - akkor ez nem számít-e nekik a vagyonuknak. Jól tudom-e, hogy ha van "vagyona" (nem olyan sok kb 300.e. Ft) akkor nem jár nekik gyt.Egy nyomtatványon 600.e-tól számított "vagyonnak".
Még nincsenek 18 évesek, 16 és 12.

Köszönöm a választ!

Béluskám # 2010.12.13. 10:35

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy ha lakásvásárlás utáni illetékemre kedvezményt és kamatmentes részletfizetési lehetőséget kértem, de elhúzódik már jóideje és közben több évre visszamenőleg személyijövedelem adómból adójóváírásomból és adókedvezményből több, mint pénzt kérhetnék vissza, mint az illetéktartozás, akkor beszámíthaja-e az apeh az illetéktartozásomba az én adójóváírásból származó szja visszaigénylésemet vagy nem? van aki azt mondja, hogy igen, van, aki azt, hogy nem, ezért szeretnék pontos szakvéleményt kérni tőletek.
Köszönettel:
Bélu

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.12.13. 11:12

Az APEH kérelem nélkül gyakorlatilag a törvényi kötelességeit is gyakorta elfelejti teljesíteni, így kérelem nélkül semmire sem mész.

Létezik olyan, hogy átvezetési kérelem, amivel az egyik adónemen fennálló többletet egy másik adónemen fennálló tartozás teljesítésére átvezettetheted, ezt az APEH honlapon a nyomtatványok között megtalálod.

Ott egyébként megtalálható az APEH ügyfélszolgálat vagy Call Center - tudomásom szerint - zöld száma is, ahol remek tájékoztatást adnak a leghitelesebb formában :)

Béluskám # 2010.12.13. 11:26

De én nem szeretném átvezetni.
Azt szeretném, hogy megkapjam az adójóváírásból származó adóvisszaigénylésemet, amin ülnek azért, mert évek óta nem bírálják el az illetékkedvezmény-kérelmemet és amíg van illeték függőben, addig nem utalhatnak szjavisszatérítést.
Addig húzták a bírálatot, amíg annyi pénz nem gyűlt össze a szja visszaigénylésemen, mint az illetéktartozás.
Es még fizessek kamatot évekre visszamenőleg a be nem fizetett illetéktartozásomra, amire beadtam a kérvényt,mert azt mondták nekem, hogy amíg a kérvényre nem válaszolnak ne fizessek semmit, ne csináljak semmit, mert akkor minek adtam be a kérelmet. De, a kérelmet többszöri kérésre se bírálták el, csak halasztódott....amíg most már annyi a szja visszaigénylés, mint maga az illeték.

gabica79 # 2010.12.15. 11:55

T. Szakértők!

2003-ban vásárolt ingatlanomat amennyiben eladom és annak teljes értékét egy másik ingatlanom lakáshitelébe befizetem, kell e illetéket fizetnem az eladott után, illetve adóznom belőle.

kicsiviky # 2010.12.15. 15:06

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne az alábbiakkal kapcsolatban.

Az Szja. tv. 63. § (1) bekezdése alapján az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie.
A (7) bekezdés alapján ugyanakkor lehetőség van elengedést/mérséklést kérni.

Az elengedés/mérséklés iránti kérelmet mikor kell benyújtani? A bevallással egyidejűleg? Az (1) bekezdés szerint eddig az időpontig meg is kell fizetni az adót, viszont ha elengedést/mérséklést kérek, akkor nyilván nincs értelme megfizetni, amíg erről az APEH nem dönt. Vagy akkor ebben az esetben csak a kérelmet kell csatolni a benyújtással egyidejűleg, és az adót nem kell fizetni?
Szóval nem igazán értem, hogy ennek a gyakorlatban pontosan mi is a menete. Ebben kérném a segítségeteket.

Köszönöm!
Viki

Gabicsek # 2010.12.19. 20:55

Csatlakozom Viki kérdéséhez, pont ezt szerettem volna feltenni egy olyan szakembernek, aki ért az adózáshoz.
És ha már válaszolna rá, megkérdezném még azt is, hogy lakásingatlan esetén a vételárból gondolom le lehet vonni a lakáscélú hitelt, amit eladáskor egy összegben vissza kell fizetni (tehermentesíteni), tehát a levonás utáni összeget kell alapul venni?
(konkrétan: 11 millió a vételár, 3 millió rajta a hitel, tehát 8 millió marad, de mivel építkezés volt, ezért 25 %-a számít jövedelemnek, mivel nem állapítható meg a szerzéskori érték)
Tehát kérdésem, hogy ebben az esetben a 8 millió 25 %-át kell alapul venni jövedelemként?

vica13 # 2010.12.28. 20:32

Segitséget szeretnék kérni az alábbiakban:
2002-ben édesanyám nekem ajándékozta a szülői házat nagy kerttel.AZ ajándékozási szerződésben egy érték szerepel.
Az idén a kert egy részét épitési telekké minősitve eladtam.
Jövőre mi lesz a jövedelemadó alapja,azaz az eladási ár mivel csökkenthető és hány %-os adót kell fizetnem?
Mikor kérhetek részletfizetést az APEH-tól ,a bevallásbenyújtásával egyidőben,de ha nem ad részletfizetést és nem is fizettem be az adót,akkor kaphatok büntetést?
Életemben nem csináltam önadózást,ezért kérnék segitséget.
Előre is köszönet a válaszért.

vica13 # 2010.12.28. 20:39

Szomszédom nevében szeretnék segitséget kérni az alábbiakban:

szomszédomnak ajándékozott a fia tavaly egy kis házat(valamilyen ok miatt meg kellett "szabadulnia "a háztól,azaz ne legyen a nevén).
Most megveszik a házat,azaz a szomszédom lesz az eladó.
Jövőre milyen módon kell jöv.adó bevallást készitenie,azaz szerzési értékbe beszámitható-e az ajándékozási szerződésben irt összeg?
Illetve hogy történik ilyen esetben a számolás?
Hálás köszönet szomszédom nevében is.

nandy # 2010.12.30. 11:14

A szomszédod fia nagy bajba kerülhet az ajándékozás fedezetelvonó jellege miatt... én ezért jobban aggódnék, mint az adóért.

Gabicsek # 2010.12.31. 21:49

no meg a színlelt szerződés miatt is:)

Gabicsek # 2010.12.31. 21:53

Kedves nandy!

Kérdésem lenne hozzád, ha tudnál válaszolni. Jan. 1-jétől ugye egységesen 16 % lesz a személyi jövedelemadó.
Ingatlaneladás esetére is fog vajon ez vonatkozni?

Mert ugye most ez van a hatályos törvényben:

63. § (1) Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék.

Tudsz esetleg erről valamit előzetesen?
Köszi:
Gabi

nandy # 2011.01.02. 11:55

Kedves Gabi, igen, az ingatlaneladásból származó jövedelem is 16%-os kulccsal adózik :)

Gabicsek # 2011.01.02. 13:50

Jaj, kedves nandy, ez igazán jó hír:) Mert a lányom házát most adjuk el, idén lép a 4. évbe, és kell majd adóznia, de ugye nem mindegy, mennyit:)
Akkor ezek szerint ha jó gondolom, majd ehhez képest kell a 4. év után a 30 %-ot számolni ugye? Mert azért akkor az csak kevesebb lesz. Nekem még ez is gondot fog jelenteni, hogy kiszámoljam, mert nem vagyok matekzseni:)

Gabicsek # 2011.01.02. 13:53

No, az általad adott linken majd kiszámolom, csak azt írják, még fejlesztik a programot a 2011-es évre vonatkozóan. De köszi.

Gabicsek # 2011.01.02. 14:01

Kedves nandy!
Még egy kérdés, ha megengeded, mert úgy gondolom, igen értesz hozzá. Adott lesz egy eladási ár az ingatlanon, de van rajta 3 milla hitel, amit ki kell fizetni két héten belül, az adózás szempontjából az eladási árat kell figyelembe venni, vagy le lehet belőle vonni a 3 milla hitelt? Konkrétan: 11 milla az eladási ár, de 8 marad, mivel 3 millió rajta a jelzálog. Mivel épített ingatlan, így nem tudni ugye a szerzéskori értéket. Ebben az esetben az eladási ár 25 % lesz rajta a jövedelem, ezután kell majd elkezdeni számolgatni a 16 %-os adót a 4. év tulajdonjog után.
Tehát az lenne a konkrét kérdésem, hogy a 25 %-os jövedelmet a 11 milliós eladási ár, vagy az abból hitelvisszafizetés miatt levonva megmaradt 8 millió?
Nem igazán érezném igazságosnak, ha az eladási árat kéne figyelembe venni és abból nem lehetne levonni a visszafizetett hitelt. (ami ugye sosem volt az ő pénze)
Aztán többet nem kérdezek:)
Köszi:
Gabi

Gabicsek # 2011.01.02. 14:03

Ja, ez a 3 millió forintos jelzáloghitel lakáscélú építési hitel.