ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.10. 08:05

Ha ettől számítva 5 éven belül
Nem egészen úgy. Naptári éveket számolnak, tehát mindig több, mint öt év, esetenként lehet majdnem hat is.

nandy # 2014.03.09. 23:06

Alex:

Öröklés esetén a szerzés időpontja az örökhagyó halálának napja. Ha ettől számítva 5 éven belül adod el az örökölt ingatlant, akkor :

A bevételből levonható az illeték alapjául vett összeg. Ha nem volt illetékkiszabás, vagy a bevallás benyújtásának időpontjában az illetéket még nem fizettétek ki, akkor pedig a hagyatéki leltárban feltüntetett érték.

A szerzés évétől függően még alkalmazható a 90-60-30%-os szabály is.

http://www.nav.gov.hu/…vedelmek.pdf

10. oldal alján.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 15:45

Kell-e még ezek után adóznom valamit?
Nincs jövedelem, nincs adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 15:45

SZJA bevallásomban mit kell feltüntetnem?
Azt, amihez rovat van. Ha az a kérdés, hogy a vételár mennyi legyen, akkor a teljes vételár.

anyamaci22 # 2014.03.05. 15:42

Tisztelt Fórumozók!
2 évvel ezelőtt apai nagynéném után örököltem egy kis családi házat,4200000Ft értékben.Most sikerült eladnom,áron alul,3700000Ft-t.kifizettem utána az örökösödési illetéket,8%-t.Kell-e még ezek után adóznom valamit?
Köszönöm,előre is:
Ágnes

Alex5304 # 2014.03.05. 05:24

Tisztelt Szerkesztőség,
édesanyám halála után örököltem egy társasházi ingatlant, melynek már apám és öcsém korábbi elhalálozása miatt résztulajdonosa voltam. Tulajdonjog fenntartással eladtam a vételár teljes kiegyenlítéséig.2013-ban 2,5 M Ft-t utalt vevőm. SZJA bevallásomban mit kell feltüntetnem? Hagyatéki tárgyalás idén volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.04. 18:03

Kb. 12 ezret.

pilicke # 2014.03.04. 17:10

Érdeklödőm eladtam egy házat 8,2 m vettem egy lakást 8,5 millióért mennyi illetéket kell fizetnem.
Válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2014.03.03. 13:39

Akkor most ajándékozni fog nekem tesóm egy bizonyos összeget érő ingatlanrészt. Ennek értéke a hagyatéki eljárásban megállapított érték lesz?

HA az a valósnak tekinthető forgalmi érték.

Ez után az érték után fizetek ajándékozási illetéket, ha jól értem. Ez hány % jelenleg?

Lakásingatlan esetén 9%. (Ha van közös élő felmenő, akkor pedig illetékmentesen is meg lehet oldani, ha előbb neki ajándékozza, ő meg neked.)

A teljes eladási ár után számítandó a 16%? Vagy az eladási árból levonható a szerzési értéke a lakásrésznek?

Az eladási ár25%-a után kell számolni a 16%-ot.

A hagyatéki eljárásban megállapított érték és az eladási érték különbsége adja a jövedelmemet, ami után 16%-ot kell majd fizetnem?

Igen.

Kirkhé # 2014.03.03. 11:49

Köszönöm!
Akkor most ajándékozni fog nekem tesóm egy bizonyos összeget érő ingatlanrészt. Ennek értéke a hagyatéki eljárásban megállapított érték lesz? Ez után az érték után fizetek ajándékozási illetéket, ha jól értem. Ez hány % jelenleg? Eladom a lakásrészt, amit nekem ajándékoztak. Ott SZJA-t kell fizetnem, ha jól értem (16%-ot?). A teljes eladási ár után számítandó a 16%? Vagy az eladási árból levonható a szerzési értéke a lakásrésznek?
Amit én örökölök, ott majd csak az értékesítéskor kell SZJA-t fizetni. A hagyatéki eljárásban megállapított érték és az eladási érték különbsége adja a jövedelmemet, ami után 16%-ot kell majd fizetnem?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.21. 16:31

Nem összetett - erőltetett. Azt ugyanis, hogy milyen szerződést, szerződéseket, milyen tartalommal kössenek a felek a valós ügyleti akaratuktól függ, és nem attól, hogy milyenek a pénzügyi szabályok.

Szatti25 # 2014.02.20. 20:36

Összetett a kérdésem tudom, de esetleg valakinek van ötlete? Nagyon köszönöm! :)

tarjani # 2014.02.20. 08:27

Köszönöm.Nem nagyon keveredtem el, csak egy kicsit bezavartak a pontos számok .Annak idején a felét vettük meg 375 ezerért árverésen gytt.tartozásba,de az illetékhivatal szerint az egész ért 900 -at.így az átíráskor 450 ezer után fizettük meg az illetéket mivel a fele már amúgy is az asszony tulajdona volt.Rá kb fél évre eladtuk az egészet 800 ezerért.Ezek a pontos szám adatok.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.20. 06:18

Ha nem volt illeték (mert pl. rokonok között történt), akkor a bevétel 75%-a számít kiadásnak.
Ez csak az ajándékozásra igaz, az illetékmentes öröklésre nem.

Nem lehet lemondani az örökségről az örökhagyó halála után, pláne nem lehet valaki javára. Nem véletlenül hoztam szóba az ajándékozást. Amit csinálni terveznek, az ugyanis az. Elég izmos illetéke is van.

nandy # 2014.02.19. 22:30

Kikhé:

Ha a testvéred lemondott az örökségéről a te javadra, akkor az értékesítés után is te fogsz adózni.

Erre az esetre is vonatkozik az, amit az előbbiekben írtam (ajándékozásnál,ill. könyvelő)

nandy # 2014.02.19. 22:28

tarjani, jó lenne látni az okiratokat, mert te magad is többször belekeveredtél.

Szerintem keress meg egy könyvelőt, 3-5.000 forintot megér az, hogy utána tényleg nyugodtan alhass.

nandy # 2014.02.19. 22:26

No ez most nem sikerült...

Szóval lényeg az, hogy főszabály szerint levonható az az érték, amit az illeték kiszabásakor figyelembe vettek.

Ha nem volt illeték (mert pl. rokonok között történt), akkor a bevétel 75%-a számít kiadásnak.

Érdemes azért olvasni a belinkelt tájékoztatót, mert vannak benne további részletszabályok.

nandy # 2014.02.19. 22:24

Ajándékozás esetén:

Megszerzésre fordított összeg:

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

-------------
  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

Itt lehet olvasni:
http://www.nav.gov.hu/…vedelmek.pdf

8-9. oldal

tarjani # 2014.02.19. 16:59
Nem tudom , ez nekem szólt
  • e? Van jövedelem belőle ugy mert 375.000 ft volt a fele és az egész 800 ft ért ment el.Igaz a másik fele eleve az asszonyé volt. Akkor 25.000ft a jövedelem?
Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 15:55

Az ajándékként megszerzett ingatlan eladása után speciális szabályok szerint kell adózni. (De az adó alapja semmiképpen nem a szerzéskori érték.)

Kirkhé # 2014.02.19. 15:13

Én nem kapok választ? :-( Tényleg csak annyit szeretnék tudni, mi a 16% alapja (mi a beszerzési érték), és más szabály vonatkozik-e a testvérem ingatlanrészére, amiről a hagyatéki tágryaláson lemond majd a javamra.

Szatti25 # 2014.02.19. 13:48

Kedves segítőkész Emberek!
Tanácsot szeretnék kérni Önöktől.
A párom, 2008.-ban eladta 5,5 millióért a házát, amely után le is adózott tisztességesen akkor. A pénz azóta kamatozik lekötve, nem vett eddig belőle semmit.
Tavaly összeházasodtunk és most szeretnénk saját fészket rakni, mert jelen pillanatban az én édesanyámmal és testvéremmel egy házban lakunk, mely édesanyám tulajdona. Az az elképzelésünk a családban, hogy a ház értékének 1/3 át 5 millió forintot kifizetnénk a testvéremnek, abból Ő házat szeretne venni, édesanyám pedig velünk maradna és az alsó szinten kialakítjuk az Ő kis külön bejáratú birodalmát.
Szóval, a kérdésem az lenne, hogy ezt hogyan lehetne a legkevesebb lépésből lefocizni, ráadásul úgy, hogy a legkevesebb illetéket illetve adót kelljen kifizetni.
Mi úgy gondoltuk, hogy anyutól rendes adásvétellel megvennénk a házat, melyből Ő megvenné az az amúgy üdülőként nyilvántartott ingatlant, melyet a tesóm meg akar venni, majd később a húgomnak ajándékozná.
A tesóm és az én nevemen amúgy még soha nem volt ingatlan és 35ön aluliak vagyunk, ha ez számít esetleg bármiben. Természetesen a férjemnek és nekem közösen kerülne nevünkre anyu háza a vétel után. A férjemnek amúgy kell adóznia, így hogy akkoriban leadózott és most abból venné a házat?
Nagyon hálás vagyok a hasznos segítségükért és hogy időt, energiát szánnak Rám!! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 13:15

Ha nincs jövedelem, nincs adó.

tarjani # 2014.02.19. 10:59

Légyszi az előzőleg leírt számok tekintetében valaki adjon tanácsot.Köszönöm.

Őszikék57 # 2014.02.19. 10:30

Üdvözlök mindenkit!

Lakás eladással kapcsolatban szeretnék én is kérdezni. 2009. júliusában vásároltunk egy lakást.Tehát júliusban lesz 5 éve. Ezt szeretnénk most eladni. Mostani viszonyok között jó ha annyiért el tudjuk adni amenniért vettük, de nagy valószínűséggel csak kevesebbért tudjuk eladni. Tehát jövedelmem nem kelettkezik az eladásból. Ebben az esetben szerepeltetni kell majd a 2014-es adóbevallásban, és így is kell fizetni valamilyen adót?