ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 06:17

:P
Te most leheteróztál? Nem sértődök meg.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.01. 06:15

kollegák ekézését általában mellőzöm, ha látom, hogy olyan kollegáról van szó, aki vágja a témát, az ilyen kollegákkal nem csak vitatkozni jó, de tanulni tőlük.

Ez a felfelé nyalunk, lefelé taposunk típus nem lehet túl népszerű.

Még 20 év gyakorlat sem pótolhatja az elméleti tudást. A jogszabályok, azok magyarázatai, az értelmező rendelkezések és a tankönyvek a józan paraszti észtől eltérő szabályozásokra hivatottak.

KBS, hölgy az illető, a profilodba vág.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 19:18

Kezdhetted volna ezzel. A szerzést követő hatodik évtől az adó alapja nulla. Még ha lenne is jövedelem.

fourbaby # 2014.03.31. 17:09

A ház 7 éve 1/1-ben a tulajdonom, de azelőtt ez is feles volt.

fourbaby # 2014.03.31. 17:06

Kissé összezavarodtam. Most akkor kell majd adóznom vagy sem?

synister (törölt felhasználó) # 2014.03.31. 16:58

Kedves KBS!

OFF

Köszönöm szavaidat. A kollegák ekézését általában mellőzöm, ha látom, hogy olyan kollegáról van szó, aki vágja a témát, az ilyen kollegákkal nem csak vitatkozni jó, de tanulni tőlük.

A másik topicban írtak alapvetően nem adójogi, hanem társasági jogi és fizetésképtelenségi jogi témakörben voltak relevánsak. Mint láthattad, nem szólok hozzá olyan témákhoz, amiben nincs tapasztalatom. Ott maximum kérdezek.

Ezért inkább a köszöntőmet vegyük úgy, hogy úgy jöttem be, hogy Mi van emberek, a söröm még nincs nyitva? Így jobban hangzik :D

ON

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 16:19

OFF
Messziről jött ember - pláne nicknéven - azt mond, amit akar. Milyen kár, hogy az ügyfeleim méltányossági kérelmét nem te bíráltad el.

Egyébként üdv a Fórumon, adójogban jártas válaszadókra nagy szükség van. Csak a kollégák ekézését kéretik mellőzni. Tudod, nem szül jó vért, ha a messziről jött ember azzal a felkiáltással rúgja rá a kocsmaajtót a törzsvendégekre, hogy "mi van, büdös lábú parasztok, hideg a sör".
ON

synister (törölt felhasználó) # 2014.03.31. 14:17

Khm.

Az, hogy az adót meg kell fizetni, nem lehet kérdéses, mivel az SZJA ebben az esetben a jövedelem után keletkezik. Más tészta, hogy ha a versenyző a jövedelmet egy lakás megvásárlására költi, akkor van helye méltányosságnak, ha meg nem, akkor nincs.

Az, hogy az adóhatóság ne adná meg az ezek alapján kért méltányossági kérelmekre az elengedést, cáfolni tudom, mert évekig ilyen kérelmeket bíráltam el és nagyon sokat engedélyeztünk. Az ilyen kérelemre ajánlom a 3015/2013. NAV útmutatót, abban minden benne van.

Szóval nem mindegy, hogy mire költi az ember az így megszerzett jövedelmet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 12:21

Ugyanakkor az adót meg kellene fizetni,
Akkor mégis csak igaz, hogy mindegy, mire költi?

A (7) bekezdés egy elvi lehetőség, ember nem kapott még erre hivatkozva engedményt pláne teljes elengedést. Olyan ember meg ez után sem fog kapni, aki képes a teljes eladási árhoz még egymilliót hozzácsapni.

synister (törölt felhasználó) # 2014.03.31. 12:15

Nem igaz, hogy az adó szempontjából közömbös, hogy mire költöd az árát.

Nézzünk egy példát.

Ha vettem egy házat 2011-ben 7 millióért és azt most eladom 10 millió Ft-ért, akkor 3 millió Ft lenne az SZJA alapja. Ha vesztek egy házat 11 millió Ft-ért, akkor a rád eső 1/2 rész értéke 5,5 millió Ft, amibe beszámít a 3 milliós jövedelem. Ugyanakkor az adót meg kellene fizetni, de kérhető az adóhatóságtól, hogy a fizetendő SZJA-t - mivel lakásvásárlásra fordítottad az eladásból származó összeg azon részét, ami egyébként jövedelem lenne - engedjék el.

Azért nem mindegy, hogy mire költöd, mert ha egy sportkocsit veszel rajta, akkor a példánál maradva a 3 millió után az SZJA-t sávosan csökkentve meg kell fizetni. (lsd. SZJA törvény 63. § (2)-(7) bekezdései)

BBrigi83 # 2014.03.31. 09:40

Tisztelt Fórumozók!

Telekeladás után fizetendő SZJA-val kapcsolatban szeretnék kérdezni.
2008-ban örököltem egy építési telket, özvegyi joggal terhelten.
2013-ban a telket eladtam, a bevételből az özvegyi jog értéke levonásra került.
Az SZJA bevallásnál költségként az örökölt telek 2008-as forgalmi értékét kell levonnom, vagy az özvegyi joggal csökkentett értéket?

Az özvegyi jogot eladó fél az örökléskori és az eladáskori özvegyi jog értékének különbözete után köteles SZJA-t fizetni?

Köszönettel,
BBrigi83

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.30. 15:45

Az adó szempontjából közömbös, mire költöd az árat.

fourbaby # 2014.03.30. 14:37

Köszönöm az előző választ!
Volna még egy kérdésem.
Ha eladom a házam 10 millió ft-ért, ami 1/1 arányban az én tulajdonom és 11 millióért veszünk másikat, ami már felesben lenne a nevemen, kell adózni és ha igen kb mennyit?
Köszönöm előre!

lacy72 # 2014.03.27. 15:07

Tisztelt ObudaFan!
Nekem válaszolt a kérdésemre?

ObudaFan # 2014.03.27. 15:00

Nem kell.

lacy72 # 2014.03.27. 13:41

Tisztelt fórumozók!
2007 vettem egy lakást most elszeretném adni 7 millióért,és venni szeretnék egy felújítandó házat 4,4 millióért (ráköltés összege kb 3 millió forint).Kell-e nekem adót illetve illetéket fizetnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 13:49

A vevő miért fizetne adót? De ebben az esetben az eladó adójának az alapja is 0.

fourbaby # 2014.03.25. 13:23

Tisztelt Fórumozók!
Ha egy 1980-ban épült ház kerül eladásra 2014-ben, mennyi adót kell fizetni utána? Az eladó és a vevő részéről egyaránt.

arpi021 # 2014.03.19. 13:44

Tisztelt fórumozók!

Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz! Még 2009-ben vásároltam 3.000.000 ft értékben egy építési telket házépítési tervek miatt. Sajnos az anyagi körülmények miatt nem kezdődött el építkezés. 4 éves illetékmentességet kértem akkor. Időközben 2012-ben eladtam a telket 3.400.000 ft-ért és pár hónapra rá vásároltam egy lakást 5.000.000 ft értékben, amire 80.000 ft illetéket meg is fizettem. A kérdésem az lenne, hogy visszamenőlegesen a telekértékesítés miatt (illetve még a vásárlása miatt) kell-e adót, illetéket fizetnem vagy a lakásvásárlás miatt ilyenkor nincs ilyen kötelezettségem?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 07:40

Ezt konkrét kérdésre írtam. Kifejezetten ajándékozást kérdeztél.

Kirkhé # 2014.03.19. 07:38

Kedves Kovács Béla Sándor!

Konkrétan ezt írtad:

„Ha nem volt illeték (mert pl. rokonok között történt), akkor a bevétel 75%-a számít kiadásnak.”
Ez csak az ajándékozásra igaz, az illetékmentes öröklésre nem.

Nem lehet lemondani az örökségről az örökhagyó halála után, pláne nem lehet valaki javára. Nem véletlenül hoztam szóba az ajándékozást. Amit csinálni terveznek, az ugyanis az. Elég izmos illetéke is van."

Ez az elég izmos illeték az ,amit a közjegyző szerint nem kell megfizetnem.
De nem vádaskodni akarok, és nem is rugózom többet ezen.
Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.18. 14:50

Én egyáltalán nem mondtam neked erről semmit.
ObudaFan pedig nem olvasott vissza tucatnyi hozzászólást, hogy lássa, bár ajándékozást írsz, valójában osztályos egyezségre gondolsz.

Kirkhé # 2014.03.18. 13:46

Kedves ObudaFan és Kovács Béla Sándor!
Megvolt a hagyatéki tárgyalásom. A közjegyzőnek kötelessége volt tájékoztatni engem az illetékfizetési kötelezettségről a testvérem által nekem ajándékozott örökrésszel kapcsolatban, és nagyon meglepő módon állítása szerint nincs fizetési kötelezettségem!!! Azt mondta, hogy így a hagyatéki tárgyalás keretében történő ajándékozásnál olyan, mintha egyenesen apámtól örököltem volna, ezért semmi illetéket nem kell fizetni. Most nem tudom,mit gondoljak!!! Hogy lehet ennyire eltérő 2 vélemény, mikor egyikük ügyvéd, másikuk közjegyző? Segítség!!!!!!!

nane # 2014.03.11. 09:17

Tisztelt Fórumozók, Szerkesztőség!
Illetékfizetéssel és kedvezménnyel kapcsolatos kérdésem lenne. Vásárolnánk egy új építésű házat 34 millió Forintért 50-50% ban, melyben a ház, a telek és a garázs ára is benne van.
Hogyan lehetne megoldani, hogy minél kevesebb illetéket kelljen fizetni? Illetékkedvezmény megillet-e minket? A 30 milliós határ kedvezménynél mire vonatkozik pontosan, csak a lakóingatlan értékére vagy az egész vásárolt egyéb ingatlan értékére is? Ki tudjuk használni a 15 millió forintig való illetékmentességet?
Lenne egy korábbi lakás eladásából (1 éven belüli) befolyt összeg is, 13 M Ft, mely 100%ban a páromé volt.
Köszönöm előre is segítségüket! Üdv.

nandy # 2014.03.10. 13:54

Oké, években. De ha a 2009-ben vásárolt lakóingatlant 2014-ben adják el, az már mindenképpen adómentes.

2014. 0. év 100% adóalap
2013. 1. év 100%
2012. 2. év 90%
2011. 3. év 60%
2010. 4. év 30%
2009. 5. év 0%

Régen mennyit számoltuk :)