ingatlan eladás után fizetendő adó


Karola # 2008.08.19. 20:16

Szeretnék érdeklődni egy számomra kicsit bonyolult ügyben.2004.áprilisban az élettársammal közösen vásároltunk egy házat 1/2-1/2 arányban. Az élettársam 6 hónap múlva meghalt és én örököltem az ö 1/2 részét.2005. februárban került az én nevemre ez a része.Amennyiben én elakarom adni a házat és nem akarok adót fizetni akkor a 2004.-es vételhez ( amikor 50% tulajdonom volt), vagy a 2005-ös örökléstől( amikor 100% tulajdonom volt) számitsam az 5 évet.
Nagyon remélem, hogy valaki tud segíteni.Előre is köszönöm.

nandy # 2008.08.19. 22:59

Ketté kellene bontani.

A fele rész szerzése 2004-ben történt, így a fizetendő adó számítása (ha idén adja el az ingatlant):

(eladási ár - vételár - illeték, stb.) / 2 x 60% x 25%

A másik rész adózása:

(eladási ár - vételár, illeték, stb.) / 5 x 90% x 25%

Tehát ha egyáltalán nem akar adót fizetni az eladás után, akkor 2005. évhez kell viszonyítani - így legkorábban 2010-ben lehet eladni az ingatlant - feltéve, hogy lakóingatlanról beszélünk.

laurea # 2008.08.20. 04:38

nem inkább így kell számolni?

a 2004-ben vásárolt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)30%25%

a 2005-ben örökölt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)60%25%

laurea # 2008.08.20. 04:43

a szorzásjelet kivette a gép:

a 2004-ben vásárolt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)×30%×25%

a 2005-ben örökölt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)×60%×25%

nandy # 2008.08.20. 10:05

De, igazad van :)

Karola # 2008.08.21. 19:24

Köszönöm szépen a segítséget.

Laciba76 # 2008.08.29. 09:02

A segítségüket szeretném kérni.

2004-ben vásároltunk egy családiházat, melyet 2007-ben lebontottunk teljesen (csak a telek maradt) és 2008-ra pedig felépítettük az új házat a telekre. A új épületre már meg is kaptuk a lakhatási engedélyt.

Kérdezném, hogy ha el akarom adni az ingatlant, akkor hogyan kell számolni az adót? Mikortól indul az 5 év 2004 vagy 2008-tól?

Előre is köszönöm válaszukat.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.08.29. 09:23

:) Majd ha benyújtotad a földhivatalba az új lakásra szóló lakhatási engedélyt.

lawkoto@freemail.hu # 2008.08.29. 10:25

2007. dec 31-e után építettnél a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének napja.

Lehetőség van arra, hogy a szerzési időpontokat külön-külön határozd meg a telekre, meg a épületre.
Van még egy átmeneti szabály. -sztem nektek ez a legkedvezőbb, mert a teleknél vételárak különbözetéből 70% levonható.

Laciba76 # 2008.08.29. 12:26

Köszönöm a segítséget.

Mbeus # 2008.09.02. 05:50

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene! 2005-ben vettünk egy lakást 6 millióért, idén el szeretnénk adni 7,7 millióért, ebben a felállásban 255 ezer forint ingatlan adót kellene fizetnem (ha jól számoltam). De mivel a 2005-ben vásárolt lakás lepukkant volt és felújítottuk, milyen számlák vonhatók le és melyik összegből?

1. A haszonból, ami a vételár és az eladái árból adódik
2.vagy a már 25% adóval csökkentett összegből
3.esetleg a 60%-kal csökkentett adózandó értékből
Hol lehet utána olvasni, hogy mi számolható el? (illeték, ügyvédi költség, új konyhabútor, klíma, beépített sütő, új ablakok stb?)
Köszi

nandy # 2008.09.02. 16:30

Szja tv. 3. § 32. Értéknövelő beruházás:
a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás, amely

  1. ingatlan átruházása esetében a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt, és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.1113

(2) A megszerzésre fordított összeg az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték, a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték, ezek hiányában az az érték, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. Öröklés esetén, vagy ha az átruházott ingatlant, illetve vagyoni értékű jogot a magánszemély ajándékba kapta, a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. (...)

nandy # 2008.09.02. 16:35

Tehát a fizetett illeték, ügyvédi díj, ingatlanközvetítő díja, hirdetés költsége stb. levonható, számla kell hozzá.

Az ablakcsere abban az esetben vonható le, ha az eladást megelőző két éven belül, és az eladási ár 5%-át meghaladó értékben történt.

Az új konyhabútor, sütő, klima már kissé necces. Szerintem.

nandy # 2008.09.02. 16:36

Kieg: necces, de ha a szerződést úgy fogalmazzák, hogy abból kitűnik: a konyhabútor miatt többet fizetett a vevő (ergo azt is megvette, nem csak a lakást), akkor levonható a bútor ára, de ebben az esetben ingóság értékesítéséről beszélünk.

nandy # 2008.09.02. 16:39

És ha tovább gondolkodunk:

Ha az ingóság (bútor, klima, sütő) értékesítéséből származó jövedelem a tárgyévben nem haladja meg a 200 ezer forintot, akkor nem kell befizetni utána a 25% adót sem. (Pl. megvetted a cuccokat 500 ezer forintért, most átadod 600 ezerért, akkor az ebből származó jövedelem 100 ezer forint lesz, így nem kell az adóját befizetni.)

Tehát érdemes lenne különválasztani az ingatlan és az ingóság eladását.

Mbeus # 2008.09.02. 17:53

Köszönöm Nandy az ok, okozat fejtegetést, erre nem is gondoltam! Nagyon hasznos tanácsokat kaptam!!! Jelentkezem még, ha egyenesben leszünk és lesz még kérdesem!

pancsi01 # 2008.09.03. 07:55

Sziasztok!
A férjem 2006-ban öröklés útján kapta meg a szülei lakásának 1/4 részét. Most eladásra kerül a lakás 7.500.000Ft-ért. Mennyi adót kell ezután fizetnie a férjemnek? Akkor is kell adót fizetnie ha másik lakásba fektetjük az árát vagy legalábbis a jó részét?
Köszönöm a választ!
Cs.


pancsika

nandy # 2008.09.03. 14:20

A haszon 90%-ának a 25%-át. Természetesen csak a saját 1/4-ed rész után.

Lakásszerzési kedvezmény már nincs.

rolla79 # 2008.09.04. 14:51

Sziasztok!

Lenne egy s.o.s. kérdésem!

2002.-ben egy ingatlan 50%-a került a tulajdonomba (25% vásárlás, 25% örökösödés). 2007 december közepén kifizettek engem az ingatlanból (8 M ft), amit le is papíroztunk, viszont én nem fizettem utánna semmi adót, nem vallottam be sehová, mert nem jól tudtam sajnos a jogszabályt. 2008 májusában vásároltam egy ingatlant (3.4 M ft), majd ez év júniusában vettem egy másik ingatlant (1.5 M ft). Na most jön a kérdésem...

Miután kell most nekem adó fizetni? Mondtak egy elég nagy összeget (értékbecslő), ami nem igazán tetszett. Adjam el mind a két ingatlant és vegyek egy 8 M ft-értékűt, hogy adómentes legyen? Vagy egy teljesen új megoldás is érdekelne, a légyeg az, hogy nem tudom mi tévő legyek és már csak 3 hónapom van a megoldásig.

Segítségeteket előre is köszönöm, ha nem a fórumra akartok válaszolni, mert hosszadalmasra sikeredne szívesen várom ide is: jomape@freemail.hu

Köszönöm

Rolla79

nandy # 2008.09.05. 13:35

Másik topikban már kaptál választ.

stoth # 2008.09.10. 21:54

Üdvözletem!

2000-ben öröklés útján nevemre került ingatlant szeretném idén értékesíteni. Az új törvények szerint nem kell az eladás után adót fizetnem, hisz az 5 év eltelt, vagy esetleg a szerzés évében hatályban lévő törvények érvényesek az eladásra? Ha igen, akkor mi a helyzet? Továbbá az eladásból származó összeget csak a szja-ba kell bevallanom, ugye?
Köszi a segítséget előre is.

Jack13 # 2008.09.11. 04:41

Jól tudod, az új törvény érvényes és ezért már nem kell adóznod, feltéve ha lakóingatlanról van szó, mert csak arra érvényes az 5 év

simike7 # 2008.09.12. 08:25

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segtséget kérni egy lakás eladási ügyben.
Próbáltam keresni hasonló estet itt a fórumban, de sajnos nem voltam elég türelmes, 2008 elejéig visszanézve nem találtam.
A kérdés a következő:

2006 októberben vásároltunk a volt feleségemmel egy lakást, idén márciusban volt a válásom.
A tulajdoni hányad 70-30 % elosztású volt. A földhivatalban elméletileg már a tulajdonomban van a lakás 100%-a. A váláskor (2008.03) a 30%-ot (~2.49 m Ft) annak fejében kaptam meg, hogy az eggyüttélés alatt felhalmozott adósságokat közel 11 m Ft-ot a nevemre vettem. Ebből 7,8 m Ft a lakás hitel teljes összege, a többi személyi kölcsön (3.2 m Ft).
Ha szeretném eladni idén a lakást, akkor a 30% után kell-e adót külön befizetnem (ha igen mennyit). Valamint a 70% után mennyi adót kell befizetnem, ha tegyük fel 8.3 m Ft ért vásárolt lakást 9.8 m Ft-ért megvennék. A képletek amiket olvastam eddig nem teljesen tiszták, ha kérhetném ezt kicsit általánostva, nem hivatalos köntösben el tudnák magyarázni, azért nagyon hálás lennék.
Vagy a 100% -ot a válás utáni dőponttól kell számolnom.

A segítséget előre is köszönöm.

kepa # 2008.09.13. 09:02

Tisztelt Szakértők!

14 éve tulajdonunk egy lakótelepi lakás.
Szeretnénk eladni,kell-e illetéket fizetnünk utána?Életben van még a" 15 évnél később vásárolt lakás után nem kell fizetni illetéket törvény"?Vagy ezt módositották le 5 évre?Egyéb terhek léteznek eladáskor?
És az új lakás után milyen terheket kell fizetni jelen törvények alapján?

Köszönöm válaszukat!

kepa

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.13. 11:55

Illetéket a vevő fizet, nem az eladó. (Ez mindis is így volt.) Szja-t sem kell fizetni, ha az eladó 5 évnél régebben szerezte az ingatlant.