ingatlan eladás után fizetendő adó


Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.27. 14:32

Nem gondolja jól.

Nytyke # 2008.06.27. 17:49

Én azt hittem, hogy ha kevesebbért veszek lakást, mint amennyiért eladtam akkor adót kell fizetnem, kivéve ha közeli hozzátartozóm (férjem) szintén vásárolt lakás, de ő nagyon értékben, mint amit eladott.
Ezek szerint ezt is rosszul tudom? Felvilágosítana valaki? A választ előre is köszönöm.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.27. 17:56

igen

Nytyke # 2008.06.27. 18:25

Tudna egy kicsit bővebben, hogy meg is értsem, ne csak elfogadjam? Köszönöm.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.28. 06:07

A szerződést ellenjegyző ügyvéd, főszabály szerint tájékoztatást ad az adó- és illetékszabályokról.

nandy # 2008.06.28. 09:58
nagyo # 2008.07.22. 09:47

Üdvözlet Mindenkinek!

Nem tudom hogy jól értelmeztem az új jogszabályt miszerint ha 1998ban vásároltam egy ingatlant és 2008-ban eladom, akkor nem kell szja-t fizessek utána.

Goodwitch # 2008.07.22. 09:59

Jól értelmezed!


Goodwitch

nandy # 2008.07.22. 16:05

Ha LAKÓingatlan, akkor igen, jól értelmezed.

Goodwitch # 2008.07.22. 16:36

Nandy, igazad van, legyünk precizek.
De akkor legyünk!

Ha lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott építmény és a hozzá tartozó földrészlet, akkor igen, jól érelmezed.

(Fogadunk, hogy az? Nagyo szemmel láthatóan olvasta a törvényt!)


Goodwitch

nandy # 2008.07.22. 21:46

Az "olvasta" nem egyenlő azzal, hogy érti is a különbséget. :) De most már biztosan érti.

nandy # 2008.07.22. 21:47

(OK, fogadjunk egy virtuális pezsgőben. :D)

sneera # 2008.07.24. 08:37

Most adtunk el 5évnél régebben vásárolt lakást fefe fele tulajdonjoggal , a párom a részét saját lakásvásárlásba tette , én a egy lakásba tenném amit a lányom venne még plusz hitellel , és én is ott laknék ! Milyen adót illetve illetékek kell fizetnünk ! kicsit sürgös is ,és köszönöm !

eki13 # 2008.07.27. 13:30

Van egy garázsom, aminek az alapterülete önkormányzati tulajdon. Erre a területre én minden évben bérleti díjat fizetek az önkormányzatnak. Csak a garázs felépítménye az enyém. Ezt a garázs most szeretném eladni.
Az önkormányzatnál azt mondták, hogy ennek semmi akadálya, csak vigyem majd be az adásvételi szerződést, ami alapján ők majd új bérleti szerződést kötnek az új tulajdonossal.
Azt is mondták az önkormányzatnál, hogy az adásvételi szerződésre nem kell ráírnom az összeget, amennyiért eladtam a garázst ( mármint a felépítményt ), mert a vételár nem tartozik az önkormányzatra.
Illetéket nem kell fizetnem, hisz én vagyok az eladó.
A földhivatalba nem kell mennem, hisz a telek marad az önkormányzaté, ott nem változik semmi.
Akkor most ezek szerint nekem adót sem kell majd fizetnem év végén a garázs után? Vagy ha igen, akkor mi alapján fizetek majd adót? Az adásvételin nem szerepel majd semmilyen összeg...
Ez olyan, mintha eladnék egy autót..? Az után sem kell adót fizetnem, ha jól tudom...
Kérem, segítsenek! köszönöm!
Eki13

boni mores # 2008.07.27. 17:53

Először is, merőben szokatlan lenne az olyan adásvételi szerződés, amelyben nincs kikötve vételár, mondhatni nem létező. Úgyhogy szerintem az önkormányzati alkalmazottakra nem kellene ez ügyben hallgatnod.

Illetékfizetési kötelezettség a garázseladás után nem merül fel (az valóban vagyonszerzési), majd a vásárolt ingatlanok után.

Persze függetlenül attól, hogy beírjátok-e a szerződésbe a vételárat, valós összeget írtok-e a szerződésbe, írtok-e egyáltalán szerződést, az eladásból származó bevétel alapvetően adóköteles.

Hogy a konkrét ügyben a bevétel mekkora része jövedelem, annak mekkora hányada adóköteles jövedelem és ezután érvényesíthető-e adókedvezmény, azaz ténylegesen lesz-e adófizetési kötelezettséged, csupán több információ alapján dönthető el.

Goodwitch # 2008.07.27. 22:17

Nandy!

OFF
Fogadást tartom. :-)

Kár, hogy nincs már, aki eldöntse.

Virtuálisan vörös legyen, vagy fehér? Száraz, vagy édes?

Nálam a száraz rozé jön be

ON


Goodwitch

nandy # 2008.07.27. 22:20

A gyümölcsös pezsgőket (bocsánat, koktél) jobban kedvelem, ha az nincs, jöhet valami fincsi vörös :)

Jack13 # 2008.07.28. 06:58

Eki13: a gépkocsi eladás után is kell egyébként adót fizetni: eladási ár - vételár+ráfordítások = adóalap. A garázs piaci értékéből kell ilyenkor kiindulni.

solyom33 # 2008.07.29. 12:40

én azt szeretném kérdezni hogy jól tudom -e hogy ha két éve vettem a házat 24,2m most lenne vevő 28m ért ebből a jövedelem akkor 3,8m ami után 25%adót kell fizetni .de adókedvezmény van az évek után két év után a jövedelem 90%a után kell ami 3,42és így kaptam 885000e.ha én ezt kifizetem és kifizetem az össz lakáshitelemet és kocsit akkor a maradékból kezdhetek új házban gondolkodni?más fizetni valóm nem igen van az apeh fele?előre is köszönöm a válasz vagy hozászólást.

nandy # 2008.07.29. 14:29

A 3,8 mFt-ból elvonható még az illeték.

A többi jó.

Ha másik lakást veszel, azután megint illetéket kell majd fizetni, erre még számíts.

solyom33 # 2008.07.29. 14:39

kösz szépen a választ !szóval 630000 volt az illeték akkor marad 2,79 ennek a 25% kb 700000 és a vételi ár után( már mint ennek a háznak amit eladnák) nem kell adózni ?

nandy # 2008.07.29. 21:51

Az eladás után adót kell fizetni, a szerzés után pedig illetéket.

Tehát ha veszel egy másik házat, amiatt csak illetéket kell fizetned, adót nem.

katica55 # 2008.08.04. 16:19

Hello! Egy összetettebb ingatlanügyben kérek segítséget.
2000-ben vásárolt ingatlan 2003-ban haszonnal eladtam, abból az akkori jogszabály szerint ingatlant vásároltam 2004 januárban. (nem fizettem adót, mert igénybe vettem az adómentességet) Úgy tudom, ilyenkor az új ingatlant nem lehet 5 évig eladni, különben az akkori adót meg kell fizetni utólag.
A jelenlegi jogszabály szerint a 2004-ben vett ingatlant 5 év után adómentesen eladhatom. Ha jól értem a törvényt, akkor ez 2009. januártól lehetséges.
Légyszi számoljatok utánam, hogy tényleg így van-e!!!
Kérdésem: az előző lakás utáni adómentesség 5 éve is lejár ugyanekkor???
(A törvény számomra elég kacifántosan van megfogalmazva, mert a szerzést követő 5 egész évről beszél, ami viszont akár 2010. január is lehet..???)
Előre is köszönöm!!!
Katica

nandy # 2008.08.04. 22:55

Ha jól értem a törvényt, akkor ez 2009. januártól lehetséges.
Légyszi számoljatok utánam, hogy tényleg így van-e!!!

Igen, így van.

Kérdésem: az előző lakás utáni adómentesség 5 éve is lejár ugyanekkor???

Igen. A lakóingatlan eladása a szerzés évét követő 5. évtől adómentes. tehát legkorábban 2009.01.01-jén adható el adófizetési kötelezettség nélkül.

horvath_mark # 2008.08.07. 15:06

Tiszteletem!

Az a kérdésem, hogy ha van egy telkem, amit el szeretnék adni, akkor ezután milyen adókat és illetékeket kell majd fizetnem, és ezeket mi alapján számolják ki?

Köszönettel:

H.Márk